Dolar : Alış : 7.3877 / Satış : 7.4010
Euro : Alış : 8.9635 / Satış : 8.9797
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya2°CYoğun Kar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11086 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Devlet Su İşlerine Sakarya Çiftçisinden Teşekkür geldi

06 Nisan 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Devlet Su İşlerine Sakarya Çiftçisinden Teşekkür geldi
Devlet Su İşlerine  Sakarya  Çiftçisinden Teşekkür   geldi

Devlet Su İşlerine  Sakarya  Çiftçisinden Teşekkür   geldi

Devlet Su İşleri (DSİ) 32. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, Çark Deresi  dahil  Söğütlü ilçesi Maksudiye,Soğucak,Damlık,Yeniköy,Hasafakı  köylerine  ait dereler  ve  kanallarda temizlik çalışması yapıyor

Sakarya  Ziraat  Odası  Yönetim Kurulu  Başkanı  Ziraat  Yüksek Mühendisi  Hamdi ŞENOĞLU, Sakarya  Ziraat  Odası  Meclis Başkan Vekili  Sabri KARABAŞOĞLU, Sakarya  Ziraat  Odası  Yönetim Kurulu  Üyeleri Mustafa KOÇ,Erdinç ERYILMAZ, Sakarya  Ziraat  Odası   Meclis  üyesi  ve Demirköy  Mahalle Muhtarı  Halim TATAR  Yapılan çalışmaları yerinde  incelediler.

Sakarya  Ziraat  Odası  Yönetim Kurulu  Başkanı  Ziraat  Yüksek Mühendisi  Hamdi ŞENOĞLU “Ekolojik dengelerin hayvanlar ve bitkiler aleyhine bozulması, artan insan nüfusunun daha fazla ‘besin’ başta olmak üzere, eğlenceden tüm diğer gereksinmelerine kadar birçok alanı, bölgeyi teknolojiyi en üst düzeyde kullanarak tüketmesinden kaynaklanmaktadır. Su ve elektrik gereksinimini karşılamak için temiz alternatif enerjiler kullanmaya çalışmak yerine barajların yapılması, ya da daha lüks ve modern yaşantıyı yakalamak adına kullanılan ve rezervleri yüzyıldan önce tüketecek olan fosil yakıtların tüketimi gibi.

Birim alandan daha fazla ürün alabilmek için kullanılan ticari gübreler, tarımsal ilaçlar, hormonlar, ya da bitkilerin genleriyle oynayarak ileride insana nasıl zararlar vereceği belli olmayan transgenik bitkilerin yaratılması, insanın Ekosisteme ve dolayısıyla kendisine verdiği zararın sadece küçük bir kısmıdır.

İnsanın Gıda ihtiyacının hemen hemen tamamını karşılayan Tarımsal Ürünlerin üretilmesi sırasında kalite yanı sıra kalite unsurlarının da yer almaya başlaması, kullanılan sentetik ilaçlar ve gübrelerin daha etkililerinin, daha kalıcı olanlarının tavsiye edilip yoğun olarak tüketilmelerine yol açtı.

Gübre ve ilaç kullanımı Üniversitelerin ilgili Fakültelerinden, Devletin Tarım Bakanlığının ilgili organlarına kadar her kesim tarafından üreticilere, çiftçilere duyuruldu, projeler yapıldı, kampanyalar düzenlendi. Yıllar geçtikçe tarımsal ilaçların sentetik gübrelerin yer altı ve yerüstü sularına, havaya, toprağa ve nihayet onu kullanan, yiyen insanın sağlığına zarar verdiği görülmeye başlandıkça, eylemler ve söylemler değişmeye başladı. Hemen hemen her kıtada ve ülkede yoğun ve bilinçsiz tarımsal sentetik madde kullanımının Ekosistem ve insan sağlığı üzerindeki negatif etkileri görülmeye başlanmış olup, artan kanser vakaları alarm sinyalleri vermektedir.

Dünya tarımında önemli yere sahip olan ABD ve AB ülkeleri gelişen çevre bilinci ve sağlıklı nesillere sahip olunması istemiyle tarımsal yöntemlerinde değişiklikler yapmaya, söylemlerinde farklı mesajlar vermeye başladılar. Günümüzde ulusların çoğunluğu aşırı bir duyarlılıkla, tükettikleri gıdaların nasıl ve nerede yetiştirildiklerini sorguluyor. İnsanın, işlenmiş ya da işlenmemiş halde besinini oluşturacak olan hayvansal ve bitkisel ürünlerin üretimlerinin insan sağlığına hiçbir şekilde zarar vermeyecek ortamlarda ve zarar vermeyecek girdilerin kullanımıyla üretilmesi, bunların dökümante edilip kayıt altına alınması ‘Kontrollü Tarımın’ ana koşuludur.

Kontrollü tarımda, işlenmiş yada işlenmemiş ürünün nereden temin edildiğinin belirlenebilmesi, yani, ileriki aşamalarda çıkabilecek bir sorun karşısında, ürünün menşeine kadar gidebilmeyi sağlayan İzlenebilirlik kayıtlarının önemi çok büyüktür.

laboratuarlarda analiz ettirerek ispatlar ve kayıt altına alır.Gökçeören’de  36  bin dönüm ekim alanı  var 5-6  bin dekarı  risk  taşımaya  devam ediyor.2  Yıldan  bu yana  meydana  gelen  sellerin  getirdiği olumsuzluk

Kontrollü Tarımı gerçekleştiren lar   ve  Kanalların  dolu olması   sorun  olmaya  devam ediyordu.Bu  çalışmaların  başlatılması  için  çaba  sarf eden  Sakarya Valimiz  Hüseyin Avni COŞ’a,  Sakarya Vali Yardımcısı Nurettin Yücel’e ,Sakarya  Milletvekillerine  teşekkür  ederiz.Kısa  vadede  yapılan  bu  çalışmaları olumlu  karşılıyoruz.Orta vade  ve  uzun  vade   çalışmaları  hemen  devreye   girmelidir.Tarım  Mastır Planı  olmadan  yapılan  her  çalışma  sonuç vermez.Gelişi güzel  çalışmalarlada   istenilen  olmaz.Özel İdare  Kapatıldığına  göre   Büyükşehir  Belediyesi  Tarım  Şubesi  üzerine  düşeni yapmalıdır.”

Sakarya  Ziraat  Odası   Meclis  üyesi  ve Demirköy  Mahalle Muhtarı  Halim TATAR  “Son yıllarda  10 bin  dönüm  alanda   tarım  yapamaz  hale  gelmiştik.DSİ’nin   bu  güzel çalışmaları  ile  artık   kontrollü  Tarım  yapabileceğiz. Kanalların  temizlenmesinden  sonra   Büyükşehir  Belediyemiz  Tarla  Yollarının iyileştirilmesinde  destek  verecek.Tarımla  uğraş  veren   çiftçilerimiz  daha  sağlıklı  ortamda  çalışma  imkanı   oluşacak.Sakarya Valimiz  Hüseyin Avni COŞ’a,  Sakarya Vali Yardımcısı Nurettin Yücel’e ,Sakarya  Milletvekillerine  teşekkür  ederiz.”dedi.

Sakarya  Ziraat  Odası  Meclis Başkan Vekili  Sabri KARABAŞOĞLU”Devletimizden  bu  güzel  çalışmayı istedik.Tüm  ekipler  alanda  çalışıyor.Çiftçilerimizin  yüzü  gülüyor.Destek veren  bütün  yetkililere teşekkür  ederim”dedi.

Haber-Fehmi DUMAN-Mehmet YILMAZ-  Söğütlü-SAKARYA

cark1cark2cark3cark4cark5cark6cark7cark8cark9cark10cark12cark13cark18cark19cark22cark33DS232DS233DS234dsi1dsi2dsi3dsi4dsi5dsi6dsi7dsi8dsi9dsi10dsi11dsi12dsi13dsi15dsi16dsi17dsi20dsi21dsi23dsi26dsi27dsi29dsi101dsi102dsi103dsi104dsi105dsi106dsi107dsi108dsi109dsi110dsi112dsi120

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar