Dolar : Alış : 7.5939 / Satış : 7.6075
Euro : Alış : 9.0208 / Satış : 9.0371
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya16°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11380 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Dernekkırı Merası Sümenaltı yapıldı

27 Ocak 2017 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Dernekkırı Merası Sümenaltı yapıldı
Dernekkırı Merası  Sümenaltı yapıldı

Dernekkırı Merası  Sümenaltı yapıldı

Mera alanlarında bulunan prefabrik temel betonu nedeni ile ıslahı yapılmayan meralarda 17 yıldır hayvanlar beslenemiyor

Meraları  17  yıldan beri  ıslah edilmeyen Dernekkırı  Merasından faydalanan Budaklar, Abalı, İlyaslar, Solaklar, Bileciler,Hacıramazanlar,Kurtbeyler Mahalle  Muhtarları Meralarının Islahını  istiyorlar.

Toplantıda  Sakarya Muhtarlar Federasyonu  Başkanı Erdal Erdem’de  hazır Bulundu

Adapazarı Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu’nu   ziyaret  eden Budaklar, Abalı, İlyaslar, Solaklar, Bileciler, Hacıramazanlar,Kurtbeyler Mahalle  Muhtarları 1999 Marmara depreminin ardından Dernekkırı mera alanlarına kurulan prefabrik evlerin temelleri temizlenip  Yöre  Köylülerinin hayvanlarının  faydalanmasına  açılmasını  istediler.

Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu Dernekkırı  Merası  Rant  kapısı  değildir.  Kadimden  bu yana  Meraydı. Hiçbir  kurum ve  kişi  Bu  Meralara  göz  dikip  şu  olsun  bu olsunu  aklınızın  ucundan geçirmeyin bin dönümlük arazinin derhal temizlenip çiftçiye teslim edilmesi gerektiğini söyledi. Şenoğlu, Mera   dışında yapılan  tüm istekler  fikri sağlıklı bir düşünce değildir. Sanayiye karşı değiliz. Ancak imarı belli olmayan bir yerde hayvancılığı baltalamak adına yapılan çalışmalara karşıyız. Nüfus artıyor, dolayısıyla daha çok gıdaya ihtiyaç var. Daha çok sağlıklı et ve süt içinde daha geniş mera alanlarına ihtiyaç var. Yeni mera alanları oluşturulmalı. Tarım alanları ve mera arazileri altından daha kıymetli. Bu alanlar çok iyi korunmalı” dedi.

Hacıramazanlar  Mahallesi  Vedat Ali Kara,Bileciler Mahallesi Metin Küçükkalfa,     Kurtbeyler Mahallesi Muhittin Kurt, Budaklar     Mahallesi  Cemalettin Başkanat, Abalı Mahallesi Arif  Yılmaz,İlyaslar mahallesi         Fehmi Şenol, Solaklar Mahallesi Salih Kurubacak  “Hayvanlarımız 17 yıl önce mera alanlarında beslenebiliyordu. Hayvancılığın en önemli kaba yem ihtiyacını karşıladığı mera alanlarında bulunan prefabrik ev temelleri hayvan yetiştiren üreticileri zor durumda bıraktı.Mera yok, yem maliyeti arttı,yem maliyeti artarken, hayvanların yazın beslenme alanı azalması ile süt fiyatlarının da artmasına neden oldu.Sürekli  dilekçe  veriyoruz. Sümenaltı yapılıyor.2010  yılı içinde  talepte  bulunduk.7 yıl  geçti .Bir  işlem yapılmadı. Fabrika yapacak kişinin işini  bir  günde  halledenler 17  Yıldan  bu yana  bizlerin meralarını temizlemediler.

dernekkırı1 dernekkırı2 dernekkırı3 dernekkırı4 dernekkırı5 dernekkırı6 dernekkırı7 dernekkırı8 dernekkırı9 dernekkırı10

Hacıramazanlar  Mahallesi  Vedat Ali Kara,Bileciler Mahallesi Metin Küçükkalfa,  Kurtbeyler Mahallesi Muhittin Kurt, Budaklar     Mahallesi  Cemalettin Başkanat, Abalı Mahallesi Arif  Yılmaz,İlyaslar mahallesi   Fehmi Şenol, Solaklar Mahallesi Salih Kurubacak  Mahalle Muhtarların istekleri arasında  Üretici Pazarlarının bir  an  önce  Belediyeler  tarafından  üreticinin hizmetine  sunulmalı,Toprak Mahsulleri  Ofisi Mısır  Alımında  hazırlıksız. 17  Yıldan   beri   Bozuk olan  Kurutma  ünitelerini  2017  Yılı  ürün alımından  önce  hazır  hale  getirilmesini istiyoruz.

dernekkırıharita1 dernekkırıharita2

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar