- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11134 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Deri fabrikasında metan gazından 7 işçi zehirlendi

20 Nisan 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Deri fabrikasında metan gazından 7 işçi zehirlendi
Deri fabrikasında metan gazından 7 işçi zehirlendi

Torbalı’daki deri fabrikasında metan gazından zehirlenen 7 işçi hastaneye kaldırıldı.

Torbalı İlçesi’ndeki bir deri fabrikasında çalışan işçilerden 7′, arıtma tesisinin bulunduğu bölümde çamur havuzunda biriken metan gazından zehirlenince hastaneye kaldırıldı. İki işçinin sağlık durumunun ciddi olduğu belirtildi. İşçileri hastaneye kaldırılan bir ambulans ise yolda maddi hasarlı kazaya karıştı.

torbali-3

Çaybaşı Mahallesi’nde bulunan bir deri fabrikasında meydana geldi. Fabrikanın arıtma tesisinde bulunan çamurların biriktirildiği 2.5 metre derinliğindeki havuzda arıza meydana geldi. Bunun üzerine işçilerden biri, arızayı gidermek için havuza girdi. İçinde bir miktar çamur bulunan havuzda metan gazının biriktiğinden habersiz işçi, baygınlık geçirdi. Bunun üzerine 4 işçi, baygınlık geçiren arkadaşını kurtarmak için havuza girince onlar da metan gazından zehirlendi. Kurtarma çalışmasına katılan 2 işçi de havuzun başında metan gazından etkilenince zehirlenen personel sayısı 7′ye ulaştı

TORBALI20 TORBALI21

 Fabrikadaki işçiler, AKS 110 ve sağlık ekiplerini arayarak yardım istedi. İhbar üzerine fabrikaya gelen AKS 110 ekipleri, havuz içinde ve başında baygın halde bulunan işçileri kurtardı. Zehirlenen 7 işçi, AKS 110 aracı ve ambulansla Torbalı Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastanede ilk müdahalesi yapılan işçilerden durumu ciddi olan 2′si ambulansla Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi

Torbalı, İzmir’in 45 km güneydoğusunda yer alan bir ilçesidir. İsmini antik çağın ünlü şehirlerinden biri olan Metropolis diğer adıyla Triyanna ya da Tripolisten aldığı rivayet edilen Torbalı, tarihin bilinen devirlerinden beri çeşitli uygarlıkların 

METAN NEDİR ?

 (CH4), Hidrokarbonların alkanlar grubundan, dogada bol olarak bulunan renksiz, kokusuz gaz. Alkanların en basit üyesi olan metan dogal gazın başlıca bileşenidir ; ayrıca, kömür madenlerinde oluşan gruzi gazının bileşiminde bulundugu gibi su altındaki bitkisel madenlerin bakterilerle bozunması sonucu da ortaya çıkar.Metan, hava gazı üretimi amacıyla taş kömürünün havasız ortamda ısıtılarak bozundurulması ya da pis su atıklarının etkinleştirilmiş çamur işlemiyle arıtlması sırasındayan ürün olrak elde edilir.Havadan daha hafif bir gaz olan (özgül agırlıgı 0,554) ve sudu oldukça az miktarda çözünen metan havada kolaylıklayanarak kadrbondioksit ve subuharı verir. Saf metan –164,0 C’ de kaynar, -182,5C’ de erir. Genellikle çok kararlı madde olmasına karşın havadaki yüzde 5-14’ lük karışımları şiddetle patlar (kömür madenleri, çöplüklerde bu olaya sıkça rastlanır).
En önemli metan kaynagı dogal gazdır. Dogal gazın yeterince bulunmadıgı yerlerde taş kömürünün havasız ortamda ısıtılarak bozundurulmasıyla ve büyük çöplüklerden elde edilir.

OLUŞUMU:
Volta tarafından 1778’ de bulunarak metan, çöpteki bazı organik maddelerin mayalanarak (bataklık gazı, dogal gaz) yada pirolizi ugrayarak bozunması sonucu oluşur.

ÇÖPTEN ELEKTRİK ÜRETİMİ BAŞLIYOR
Türkiye’nin kuraklıkla birlikte içine girdigi darbogaz uzmanları yeni çarelere yöneltiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, de bu dogrultuda yeni bir çalışma başlatacak. Çöp daglarının oluşturdugu metan gazı elektrik üretiminde kullanılacak.

 ÇÖPLERE DÜZENLİ DEPOLAR
Bir zamanlar vahşi depolama alanı adı verilen açık alanlarda toplanan çöpler yaklaşık iki yıldır yürütülen çalışmalarla düzenli depolama alanlarına aktarılıyor.
Avrupa yakasında Kemerburgaz’a, Anadolu yakasında Şile’ye kurulan iki adet düzenli depolama tesisi, İstanbul çöplerinin toplandıgı iki merkez haline getirildi. Ayrıca Kemerburgaz’da kurulan ve hastane atıklarının toplanıp yakılarak bertaraf edildigi modern bir tesis kuruldu.

 İKİ ÇÖP SANTRALİ DAHA KURULACAK
Kemerburgaz’daki tesisin aynısı düzenli depolama alanlarında da kurulacak. Şu anda Avrupa ve Anadolu Yakası’ndaki düzenli çöp depolama alanlarında gerekli fizibilite çalışmalarının tamamlandıgını belirten Öztürk konuyla ilgili olarak şunları söyledi “Anadolu Yakası’nda Şile’ye baglı Kömürcüoda’da ve Avrupa Yakası’nda Kemerburgaz’a baglı Odayeri’nde iki tane düzenli çöp depolama alanımız var. Bu alanlarda da elektrik üretimine önümüzdeki yıl geçmeyi hedefliyoruz. Buralara kurulacak tesislerin inşaatı bu yıl başlayacak. Gerektiginde metan gazını topladıgımız boruların yerleri degiştirilebilecek bir mobil enerji üretim tesisi kurulacak”
Yapılan bu çalışma Türkiye’nin son dönemdeki enerji sorununa ve çok uzun yıllardır mücadele ettigi çöp sorununa farklı bir çözüm buluyor. Büyükşehir Belediyesi, bu çalışmasıyla bir öncülük görevi üstlendigini belirterek, özel sektörün de bu konuda çalışma yapması gerektigini vurguluyor.

E V S E L K A T I A T I K L A R:

İlkel bir şekilde depolanan çöpler, bünyesinde oluşan metan gazı ve döküldügü yerlerin arazi yapısının uygu olmayışı sebebiyle yanma, kayma ve patlamalra sebep olamktadır. Hatırlanacagı gibi 1993 yılı Nisan ayında İstanbul Ümraniye Hekimbaşı çöplügündeki kayma ve patlama yüzünden 27 kişi ölmüş, 12 kişi kaybolmuştur. Türkiye, dünya üzerindeki ilk çöp şehitlerini vermek süretiyle literatüre geçmiştir. İstanbul’daki durum Ankara, Diyarbakır va Adana’da da benzer durum arz etmektedir. Anakar’da mamak çöplügü, Diyarbakır çöplügü ve Adana’da Sofulu çöplügü düzensiz depolama nedeniyle her an patlama tehlikesi ile karşı karşıyadır.
Ülkemizde atıkların ( çöplerin ) toplanması, taşınması ile insan ve çevre saglıgına olumsuz etki yapmadan nihai bertarafına ilişkin olarak yükümlülükler 1580 sayılı Belediye kanununun 15’inci ve 3030 sayılı Büyüşehir Belediyelerinin yönetimi hakkında kanun’un 6’ıncı maddesi ile Belediyeler ve Büyükşehir Belediyelerine verilmiştir. Belediye yasalarında konu ile ilgili teknik detaylar bulunmadıgından, Bakanlıgımızca atıkların kaynakta ayrı toplanması, geri kazanılamsı, taşınması ve bertarafına ilişkin teknik ve idari kısımlar 14.03.1991 tarih ve 20814 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüge giren “KATI ATIKLARIN KONTROLÜ YÖNETMENLİGİ” ile belirlenmiştir. Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından yapılan istatistik ve araştırmalara göre, Ülkemizde Kişi Başına 0,7 – 0,9 kg. Atık Oldugu Saptanmıştır. Bu Miktar da Yılda Toplam 15 – 20 kg. Milyon Tona Karşılık Gelmektedir.

Bakanlıgımızın üzerinde önemle durdugu konulardan birisi de atıkların kaynagında ayrı toplanması ve geri kazanılmasıdır. Devlet İstatistik Enstitüsünün yaptıgı araştırmalara göre, ülkemizde oluşan atık miktarının yaklkaşık %10 – 15’ini Kagıt-Karton, Plastik,Metal,Cam gibi geri kazanılabilir nitelikli atıklar oluşturmaktadır. Bu da yılda 2-3 Milyon Ton geri kazanılabilir atık oluştugunu göstermektedir. Bu noktadan hareketle, Çevre Kanunu’nun öngördügü “KİLETEN ÖDER PRENSİBİ” dogrultusunda KULLA N – AT türü sıvı, gıda ve temizlik ürünlerinin ambalajlarının geri toplanması ve kazanılması konularında kota uygulaması ile özel sektöre yasal yükümlülükler verilmiştir. 1992 yılından bu yana aralarında Ayran, Yogurt, Yenilebilir Sıvı Yag, Meşrubat, Su, Alkollü İçecekler gibi Sıvı Gıda ve Deterjan ve Şampuanlar gibi Sıvı Temizlik Ürünlerini Plastik,Metal,Cam ve Lamine Karton Kutu Ambalajlarda piyasaya süren işletmelere bu ürünlerin boş ambalajlarının belirli oranlarda geri toplama ve kazanma zorunlulugu getirilmiştir. Bu uygulama ile 1992 yılında 60.337 Ton ambalaj atıgı toplanırken bu rakam 1996 yılında 71.000 Ton’a ulaşmıştır. Böylece çop depolama alanlarına giden atık miktarı azalmakta, hammadde ve enerji israfına engel olunmakta, çevre saglıgına ve ekonomiye katkıda bulunulmaktadır. Bu konuda yük ümlülük verilen Belediyeler, Bakanlıgımızın yeterli yaptırım gücünün bulunmaması nedeniyle konuya gereken önemi verememektedirler.

METAN ÜRETEN CANLILAR

Metan üreten canlılar, bundan 3.7 milyar yıl önce yarattıkları sera etkisi sayesinde yeryüzünün canlı hayata uygun hale gelecek şekilde ısınmasına katkıda bulundu.

Küçük fakat, iklim değişikliğine neden olacak kadar etkinler. Metan üreten mikroskobik canlılar, Dünya’nın oluşumunun en erken yıllarında ortaya çıkarak, yaşamın gelişmesinde pay sahibi oldu. Bundan 700 milyon yıl önce, Dünya henüz soğukken ürettikleri metan, yeryüzünde sera etkisi yaratarak, ısınmaya neden oldu. Yeryüzünün ısınması da yaşamın gelişmesinin önünü açtı.

Bilim insanlarının ‘metanojen’ olanak tanımladığı metan üreten mikroskobik canlılar, saldıkları gazlarla sera etkisi yaratarak Dünya ikliminin soğumasını önledi. Bu teze göre, soğuk bir iklim yeryüzünde canlılar daha kök salmadan tüm canlı hayatın sonu olabilirdi.

Dünya’da metan üç kaynaktan geliyor; organik maddelerin termal olarak çürümesi, inorganik bileşenlerin girdiği kimyasal reaksiyonlar veya metan üreten canlıların gazı açığa çıkarması. Her bir kaynaktan çıkan metanın izotopu da farklı oluyor.

GERİYE ‘KARBONLARI KALDI’
Şimdiye dek metan üreten canlıların, Dünya 1.5 milyar yaşındayken ortaya çıktığı tahmin ediliyordu. Ancak Tokyo Teknoloji Enstitüsü uzmanları yaptıkları karbon 13 izotopu ölçümlerinde, metan üreten canlıların aslında ilk Dünya 750 milyon yaşındayken ortaya çıktığını öne sürüyor.

Bilim insanları, Batı Avustralya’daki Pilbara kayalıklarında hidrotermal su yoluyla kayaların içine işleyen mineralleri inceledi. Pilbara kayalıkları, 700 milyon yıl öncesine ait son derece önemli ipuçları taşıyor. Bu kayalıkların içindeki minerallerin oluşturduğu köpükler, 700 milyon yıl önce üretilmiş olan karbonları içeriyor. Uzmanları bu karbonu metan üreten canlıların saldığını tahmin ediyor.

METAN SERA ETKİSİ YARATTI-

Metan salındıktan sonra atmosferde bir süre kalıyor ve daha sonra dağılıyor. Ancak, atmosferde kaldığı esnada sera etkisine neden oluyor.

Araştırmacılar metanın üretiminin, yeryüzünde ilk organizmaların ortaya çıkışına olanak verdiğini düşünüyor. Bilim insanlarına göre, Dünya’nın şansı metanın sağladığı sera etkisiyle Güneş ışınlarının yüzeyde tutularak atmosferin ısınmış olması. Güneş’in 4 milyar yıl önce bugüne göre daha az parlak olduğu düşünüldüğünde, sera etkisinin, en azından o zamanlar için, olumlu etkiler yapmış olabileceği de söylenebilir. Bilim dünyasının [[1800]]’lü yılların sonunda varlığından haberdar olduğu metan hidrata [[İngiliz]] bilim adamları maden duvarlarında rastladı. [[1960]]’lı yıllarda Rus bilim adamları metan hidratın enerji kaynağı olabileceğini iddia etti. [[2000’li yıllar]]a kadar metan hidratın enerji kaynağı olup olmayacağı tartışıldı ve bugün birçok ülke metan hidratın peşinde. Şu anda sadece [[Japonya]], [[Kanada]]’da açtığı metan hidrat kuyusuyla deneme üretimine geçti. …

Bilim dünyasının 1800’lü yılların sonunda varlığından haberdar olduğu metan hidrata

1800 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler

 

İngiliz bilim adamları maden duvarlarında rastladı.

1960 lı yıllarda Rus bilim adamları metan hidratın enerji kaynağı olabileceğini iddia etti.

2000’li yıllara kadar metan hidratın enerji kaynağı olup olmayacağı tartışıldı ve bugün birçok ülke metan hidratın peşinde. Şu anda sadece  Japonya

Japonya (Japonca’da Nihon veya Nippon, (güneş) (kaynak), kelime anlamı “güneşin kaynağı”), Uzak Doğu’da adalardan oluşan bir ülkedir. Hiçbir ülke ile kara sınırı yoktur. Kuzeyinde Kore Yarımadası (Güney Kore ve Kuzey Kore) ve Rusya ile sınırlanan Japon Denizi bulunur. Batıda deniz ötesinde Tayvan ve Çin ile komşu olan Japonya’nın doğu ve güneyinde ise Büyük Okyanus bulunur.

 

Kanada’da açtığı metan hidrat kuyusuyla deneme üretimine geçti.

Uzun dönemde ise, denizlerin dibindeki metan hidrat (metan ve suyun fiziksel bileşimi) kaynaklarının, – belki de gaz halindeki kaynakların – belirlenmesi, rezerv tesbiti ve bunların çıkarılabilmesi için tamamen yeni bir teknoloji geliştirilmesine ihtiyaç vardır. Denizlerdeki hidrat rezervlerinden metan elde edilmesi konusunda bir teknoloji henüz mevcut değildir.

Tsunamiye yol açıyor

Denizlerdeki metan hidrat oluşumunun yararı kadar zararı da var. Çok çabuk katı halden sıvı hale geçen metan hidrat, çözündüğünde ortaya çıkan gaz, ortamın yoğunluğunu düşürdüğü için kayaların ve zeminin çözülmesine yol açıyor. Böylece

Kanada, eski adı ile Kanada Dominyonu, Kuzey Amerika kıtasında en kuzeydeki ülkedir. 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşan, merkezi olmayan, anayasal monarşi ile yönetilen, 1867’de Konfederasyon yasası ile kurulan bir federasyondur.

Kanada’nın başkenti Ottawa’dır. Eski bir Fransız ve İngiliz kolonisi olan Kanada, hem La Francophonie, hem de İngiliz Milletler Topluluğuna bağlıdır.

 

Tsunamiler ortaya çıkıyor. Bazı bilim adamları, “

Tsunami merkezi deniz dibinde olan derin depremlerden sonra zemin çökmesi ve taban kaymasıyla oluşan dev dalgara Japonlar tarafından verilen isim, şiddetli sarsıntılardan sonra kıyı bölgeleri için büyük tehlike oluşturur.

Okyanus kütlesinde oluşan sismik bir şoktan doğan tsunami dalgaları, onlarca metre yüksekliğe ulaşabiliyor ve deniz kıyısındaki topraklarda yıkıcı etki yapıyor.Bermuda Şeytan Üçgenii” oluşumlarında araç ve insanların kaybolmasını da bu etkiye bağlıyor.

Bermuda Şeytan Ücgeni adı verilen Atlas Okyanusu’ndaki bolgede, ozellikle son 60 yilda bircok gemi ve ucak kaybolmus ve bunlardan geriye tek bir iz bile kalmamisti. Kimsenin aciklama getiremedigi bu esrarengiz fenomen, icinde bilimadamlarinin da bulundugu pek cok insan tarafindan “dogaustu bir takim guclerin yaptirimi” olarak algilandi ve oyle lanse edildi.

Torbalı, İzmir’in 45 km güneydoğusunda yer alan bir ilçedir. 28.01.2015 tarihinde açıklanan ADNKS (Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi) sonuçlarına göre İlçemiz nüfusu 150.127’tür. İlçemizde yaşayan erkek nüfus sayısı 75.724, kadın nüfusu ise 74.403’ tür.

23 Temmuz 2004 tarihinde yürürlüğe giren Büyükşehir Yasası’na göre 33 tane olan köy sayısı 22’ye inmiş olup; 11 tane köyümüz mahalleye dönüştürülmüştür. 5747 sayılı kanun ile de 6 adet ilk kademe belediyesi 2009 Mahalli İdareler Genel Seçimi ile tüzel kişiliklerini kaybederek Torbalı Merkez Belediyesine mahalle olarak bağlanmıştır.6360 Sayılı Kanun kapsamında 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçiminden sonra kalan 22 köy de Tüzel Kişiliği kaldırılarak Mahalleye dönüştürülmüştür. İlçemizde toplam 60 adet Mahalle bulunmaktadır.

Coğrafi yapı

Torbalı, orta, batı, güney kısmı ova, kuzey ve kuzeydoğu ile güney batı kısmı dağlar ile çevrili Küçük Menderes Havzası üzerinde 603 km2 lik bir alan üzerinde kuruludur. Doğusunda Bayındır ve Tire, batısında Menderes, kuzeyinde Buca ve Kemalpaşa ve güneyinde Selçuk İlçeleriyle komşudur. Akdeniz ikliminin hâkim olduğu ilçemizde yazlar sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçer.İlçe merkezinin rakımı 35 mt. olup, İlçenin en yüksek rakımı 781 mt. ile Keçikalesi Dağı tepesidir. En düşük rakım ise 15-20 mt. ile ilçenin güney kısmına düşen ovalardır. Yöremizdeki akarsular Fetrek Çayı, Arapkahve Çayı ve Çevlik Çayı, Küçük Menderes nehrine güneyden karışmaktadır. Yörenin mevcut toprak yapısı verimli olup, her türlü hububat ve endüstriyel bitkiler (tütün, pamuk gibi) ile sebze ve meyve yetiştirilir. Ayrıca dağ eteklerinde zeytinlikler mevcut olup, dağlar ise çam ağaçları ile kaplıdır.

Ekonomi

İlçemiz, coğrafi konumu, ulaşım avantajı ve pazarlara yakınlığı ile önemli bir yerdedir. İlçe ekonomisinde tarım önemli bir yer tutmaktadır. Gerek sebzecilik, gerek sanayi hammaddesi tarımsal ürün, gerekse hayvancılık oldukça ileri düzeydedir. Bulunduğu coğrafi konum itibariyle, son yıllarda yapılan sanayi yatırımları ile ilçemiz aynı zamanda sanayi yönünden de gelişen kent görünümünü almıştır. Yöremiz, son yıllarda aşırı şekilde göç almaktadır. Bu da beraberinde ekonomideki genel şartlarla birlikte değerlendirildiğinde istihdam açığını, dolayısıyla işsizliği aşırı boyuta çıkarmaktadır. İlçemizde mevcut Pancar Organize Sanayi Bölgesinin 128,5 hektarlık alanın birinci etabı olarak 95 hektarlık bölümün tüm imar, altyapı hizmetleri ile ilgili projelendirmeleri ve uygulamaları tamamlanmıştır. İkinci etap olan 33,5 hektarlık kısmının Kamulaştırma çalışmaları 2013 yılı ikinci çeyreği itibariyle tamamlanmış olup, bu bölüme ait imar ve altyapı hizmetleri ile ilgili projelendirme ve uygulama çalışmaları tamamlanmıştır. 2014 yılında ikinci etap altyapı çalışmalarının tamamlanması hedeflenmiştir. Torbalı Organize Bölgesinde yapılan altyapı etüt projeleri doğrultusunda; Arazilerin Kamulaştırma işlemleri bitirilmiş olup, imar planı Bakanlıkça onaylanmıştır. Altyapı inşaatı tamamlanmıştır. 2014 yılında 9 firmanın yapı ruhsatı müracaatı alınmış.2014 yılı ikinci döneminde bahsi geçen 5 firmanın inşaatlarına başlaması ile devam eden süreç 2015 yılında bölgenin ½ sinin inşaatının tamamlanması ile devam edecek ve inşaatların tamamlanmasını takiben bölgenin ½ sinin 2016 yılında faaliyete geçeceği tahmin edilmektedir. İlçemiz, tarım yöresi özelliği göstermesi ile birlikte sanayileşmenin başlangıcı yaklaşık 20 yıl öncesine dayanmakta, bu gün ise sanayinin hızla geliştiğini gözlemleyebilmekteyiz. Yöremiz, önemli endüstri hammaddelerine sahiptir. Yetiştirilen pamuk, tütün, zeytin gibi çeşitli tarım ürünleri dokuma, sigara ve yağ endüstrisinin kurulmasını ve gelişmesini beraberinde getirmiştir. Tahıl, sebze, meyve üretimi ile potansiyel üretim alanları besin endüstrisi için yeni alanlar yaratacak düzeydedir. Yörede işletilen mermer, perlit, demir, zımpara taşı ve tuğla toprağı önemli endüstri hammaddelerini oluşturmaktadır. İlçemiz, coğrafi konumu itibariyle hava ve deniz limanlarına yakınlığı, kara ve demiryolu ulaşımın rahat yapılabildiği merkezi bir konumdadır. Bu konumu itibariyle sanayici için cazibe merkezidir. Aynı zamanda yörenin tarım ve sanayideki artı değerleri potansiyel iş gücüne bağlı olarak dışarıdan göçü hızlandırmıştır. İlçemizde toplam 7 ayrı sanayi bölgesi ve küçük sanayi sitesi mevcuttur. tahakkuku ve 9.772.131.070,27-TL. tahsilat gerçekleşmiştir. Oran %98,10 ‘dur.

Eğitim

İlçe genelinde 2’si özel ilköğretim olmak üzere 30 ilkokul, 2’si Özel olmak üzere toplam 33 Ortaokul, 1’i Özel Lise olmak üzere toplam 13 lise, 10 Birleştirilmiş sınıf İlkokul ve 3 müstakil Ana Okulu mevcuttur. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün müstakil hizmet binası mevcut olup; müstakil bir binada hizmet vermektedir. 1 Müdür, 3 Şube Müdürü, 5 Şef, 2 Memur, 4 V.H.K.İ. (Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni ), 1 Bilgisayar İşletmeni, 1 Şoför, 2 Hizmetli personeli ile hizmet vermektedir. İlçemizde okuma-yazma oranı 2014/2. Dönem sonu itibariyle kayıtlarına göre %72.00’dır. İlkokulda toplam 643 öğretmen, Ortaokulda 592 öğretmen, Lise ve dengi okullarda toplam 554 öğretmen bulunmaktadır. İlkokul 10.568, Ortaokul 9.405 olmak üzere Toplam: 19.973 öğrenci, lise ve dengi okullarda 8.093 okul öncesi 1.560 öğrenci olmak üzere toplam olarak 29.626 öğrenci vardır.

TORBALI22

300x250

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar