Dolar : Alış : 7.3797 / Satış : 7.3930
Euro : Alış : 8.9778 / Satış : 8.9939
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya20°CRüzgarlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11126 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yasaklar kime göre var kime göre yok

01 Nisan 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Yasaklar kime göre var kime göre yok
Yasaklar  kime  göre  var  kime  göre yok

Rize’de 300 bin kişinin içme suyu kaynağı olan dereye, iş makineleri ve kamyonlarla girdiler

Rize ve çevresinde yaklaşık 300 bin kişinin içme suyu ihtiyacını karşılayan Andon İçme Suyu Tesisleri’nin su kaynağı olan Küçükçayır köyündeki Taşlıdere deresine, malzeme alımı için izin verildiği belirtilen şirketin iş makineleri ve kamyonları girdi.

Daha önce ahırındaki ineğini satarak bilirkişi ücretini ödediği davayı kazanan ve aynı bölgedeki HES yapımını durduran 71 yaşındaki Kazım Delal, içme suyu kaynağının kirletildiği gerekçesiyle Rize Valiliği ve Belediye Başkanlığı’na şikayette bulundu.

Küçükçayır köyünde, il merkezi ile 9 ilçe, 5 belde ve 25 köyde yaşayan yaklaşık 300 bin kişinin içme suyu ihtiyacını karşılayan Rize Belediyesi’ne ait Andon İçme Suyu Tesisleri’nin su ihtiyacını karşılayan Taşlıdere deresinden taş-çakıl alımı için valilik bir şirkete izin verdi. Yerleşim yeri bulunmayan bölgeye önceki gün iş makineleri ve kamyonlarla gelen şirket, İçme Suyu Tesislerinin 1.5 kilometre uzağında çalışma başlattı. Taşlıdere deresi yatağına giren kepçeler yardımıyla kamyonlara yüklenen malzeme mıcır eleme tesisine taşınmaya başlandı. Dere içerisinde iş makinelerinin çalışması nedeniyle İçme Suyu Tesislerine giden suda bulanıklaştı.

DEREYE GİRMEK YASAKTIR TABELASI VAR

Rize Belediyesi’ne bağlı, kısa adı ‘RİZE SUYAP-İŞ’ olan Andon İçme Suyu Tesisleri Yapma ve İşletme Birliği, tesise su sağlayan Taşlıdere deresinin yer aldığı bölgeyi içme suyu havzası ilan ederek koruma altına almıştı. Dere boyunca ‘Su alma havzasıdır. Dereye girmek ve çöp atmak yasaktır. Uymayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır” yazılı uyarı tabelaları yer alıyor.

Daha önce ahırındaki ineğini satarak bilirkişi ücretini ödediği davayı kazanan ve aynı bölgedeki HES yapımını durduran 71 yaşındaki Kazım Delal, dereden malzeme alımı ile içme suyu kaynağının kirletildiğini belirterek, “Derenin suyunu kirletiyorlar. Onlarca iş makinesi ve kamyonun su kaynağının içinde ne işi var?

rize-dere

Temiz su içecek olan millete kirli su mu içirecekler? Vali ve belediye başkanının bu durumdan haberi olmadığını düşünüyorum. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bunu görmüyor mu? Bu müdürlük ne iş yapıyor? Bu ne yıkımdır? Çekin elinizi yakamızdan. Milletin içtiği su bırakın temiz kalsın. Bu izinleri kim verdiyse haklarında suç duyurusunda bulunacağım” dedi. Kazım Delal, Rize Valiliği ve Rize Belediye Başkanlığı’na başvurarak şikayetçi oldu.

Rize’de Su Tarihçesi

 Kentin İçme suyu ihtiyacının çok büyük bir kısmı Güneysu Ada camii mevkiinden karşılanmıştır. Bu tesisler aşağıda açıklanmıştır.

Güneysunun 1.5 km kuzeyinde olan tesisler derenin sağ sahilinde drenaj sistemi ve keson kuyular şeklindedir. Tesisler ilk yapıldığında drenaj sistemi ile sular cazibeli iletime imkan veren bir toplama odasına alınmıştır.

Daha ileriki yıllarda suyun yetmemeye başlaması ile drenajdan daha fazla su toplayabilmek için işletmede dere suyundan takviye yapılmaya başlanmış ayrıca derenin feyezan ettiği dönemlerde de drenaj sistemi tahrip olmuştur. Dolayısı ile drenaj sistemi yapıldığı ilk yıllardaki gibi drene etme kabiliyetini kaybettiğinden derenin bulandığı zamanlarda drenaj sisteminden drene edilmiş suyun alınması mümkün olmadığı için şehre bulanık su gelmeye başlamıştır.

Drenajın sağlıklı çalışmaması ve drene sisteminden elde edilen suyun şehre yetmemeye başlaması üzerine drenajın toplama odasına cazibeli iletim yapabilecek şekilde aynı bölgede 5 adet keson kuyu açılarak sisteme dahil edilmiştir.

1995 yılında ise buradan temin edilen suların şehre yetmemesi üzerine mevcut sistemin 500-600mt. aşağı kısmında 2 yeni keson kuyu daha açılmıştır. Bu kuyulardan elde edilen suları isale hattına cazibeli olarak vermek mümkün olmadığından, kuyulardan drenaj sisteminin toplama odasına terfi mecburiyeti olmuştur.

Yukarıdaki sistemden hariç şehrin batısında Taşlıdere köprü civarında 3 adet keson kuyu olup bunların 2’si çalıştırılmıştır.

İhtiyacın temini bahsinde  de anlatıldığı gibi şehrin mevcut suları 2 noktadan;

-Drenaj sistemi ve buna bağlı 5 eski, 2 yeni olmak üzere 7 adet keson kuyu,

-Taşlıdere köprüsü yakınındaki 2 adet keson kuyudan karşılanmıştır.

Şematik olarak verilen planda da görüleceği gibi drenaj sisteminden temin edilen sular cazibeli olarak Ø600mm AÇB ve Çelik borularla DM1, DM2 alt kat şebeke depolarına iletilmektedir. Taşlıdere köprüsü yakınındaki 2 keson kuyudan elde edilen suda terfili olarak DM1 deposuna iletilmiştir.

DM1 deposundan ise o bölgenin yüksek kotlu kısımlarına su verebilmek için çift kademeli terfi ile önce DM3, sonrada DM4 depolarına su iletilmiştir. DM2 deposunda da DM5 deposuna şematik planda gösterilen karakteristik değerler ile su terfi edilmiştir.

Rize kentinin mevcut su kaynaklarının yetersiz kalması,  drenaj sisteminden temin edilen suların yağışlı günlerde bulanık akması ve klorlamanın düzensiz olması nedeniyle kurulacak bir İçme Suyu Arıtma Tesisinden alınması kararlaştırılmıştır.

Su Kaynakları

Arıtma tesisi su kaynakları  Poşut, Çağrankaya ve Ilıca Dereleri’dir. Rize İçme Suyu Arıtma Tesisine hamsu Poşut, Çağrankaya ve Ilıca Deresi üzerinde yapılmış olan tirol tipi su alma yapılarından temin edilmektedir.

Poşut,Çağrankaya deresi ve Ilıca deresi su alma yapılarına göre drenaj alanları sırasıyla 26 km² ve 7 km²’dir.

Regülatörlere taş, çakıl v.b. maddelerin girmesini önlemek için kapakların önüne çelik ızgaralar konulmuştur.

Poşut, Ilıca ve Çağrankaya derelerinin suyu, su alma yapılarının yapılacağı mahalde az tortulu ve kokusuz görünümdedir.

Poşut, Ilıca ve Çağrankaya derelerinin drenaj havzası içerisinde önemli bir yerleşim yeri, sanayi ve endüstriyel kuruluş bulunmadığından bu alanda bir yapay kirlenme söz konusu değildir.

Poşut ve Çağrankaya deresi 690 mt. kotunda bulunan Poşut su alma yapısından 1408 mt.uzunluğunda Ø 700’lük çelik borudan 650lt/sn debi, Ilıca deresi ise 730 mt. kotunda bulunan Ilıca su alma yapısından 1761 mt. uzunluğunda Ø400’lük çelik borudan 250lt/sn debi ile tesise taşınmaktadır.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar