Dolar : Alış : 7.3877 / Satış : 7.4010
Euro : Alış : 8.9635 / Satış : 8.9797
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya5°CKarla Karışık Yağmur

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11079 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Demokrasinin vazgeçilmez 7 maddesi…

24 Mart 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Demokrasinin vazgeçilmez 7 maddesi…
Demokrasinin vazgeçilmez 7 maddesi…

Demokrasinin Vaz Geçilmez Yedi Maddesi…

Akşam sabah insanlarımız metro, otobüs, garabet mahluk metrobüs ile eski CHP’nin tercihli yolunda  balık istifi seyahat ediyorsa, plaka ve araç vergisi ile yolun bedelini ödeyenler sıkışmış trafikte fuzuli benzin yakıp ülkenin dövizini, kendi zenginliğini heder edip bu çileye ses çıkarmıyorsa, Köyden gelen müteahhit ve belediye başkanlarının şehirden, şehirliden, medeniden adeta intikam alırcasına yaptığı emsalsiz rantçılığın hesabını soramıyorsa, şu aşağıdaki 7 sorunun yarısından demokrasimiz geçer not alamıyorsa, biz neden bahsediyoruz süratle kendimize çeki düzen vermenin, içimizi köşe, bucak temizlemenin, mahalli idarelere ve bürokrasiye çöreklenmiş hainlere çeteleriyle birlikte yol vermenin, bürokratik tahakküme dur demenin zamanı gelmişte geçmektedir.

YALCIN

 

Yalçın KOÇAK

Ya medeni hadari kendine gelir geleceğe sahip çıkar ya da bedevi bu ülkeyi perişan eder.

    Bu yedi soru; 1944 yılının 29 Ağustosunda London Times’da yayınlanmıştır.

Hani şu sabahın 7 sinde kapıyı çalanın sütçü olduğundan emin olunan rejimin adı demokrasidir diyen, Monarşik İngiliz krallığından.

Gel de kötü de emperyalizme, sömürü varsa dışarıdakilere, içeridekilere bu 7 madde. Bu yedi maddeli rejimin adı ne olursa olsun, altına aidiyet imzasını seve, seve koyarım.

 London Times’e göre Özgür bir Toplum için Vazgeçilmez Şartlar Nelerdir? Okuyalım.

1.İfade özgürlüğü, karşı çıkma özgürlüğü ve dönemin yönetimini eleştirme özgürlüğü var mı?

2.Halkın onaylamadıkları bir Hükümeti görevden alma hakkı var mı ve iradesini gerçekleştirebilecekleri anayasal yolların sağlandığı açık mı?

3.Yürütmenin şiddetinden, linç tehdidinden ve herhangi bir siyasi partiye bağlı herhangi bir kuruluşun tehdidinden uzak hukuk mahkemeleri var mı?

4.Bu mahkemeler, insan zihninde ahlak ve adaletin geniş ilkeleriyle özdeşleşen açık ve iyi düzenlenmiş kanunları uyguluyor mu?

5.Hem fakir hem zengin için, hem Hükümet görevlileri hem özel kişiler için tarafsızlık söz konusu mudur?

6.Kişinin hakları, devlete karşı görevlerine bağlı olarak korunuyor, açıklanıyor ve yüceltiliyor mu?

7.Ailesini geçindirmek için her gün zorluklar ve mücadeleyle para kazanan sıradan bir köylü ya da işçi, Gestapo gibi Nazi ve Faşist partilerin başlattığı tek bir partinin kontrolündeki acımasız polis teşkilatının bir gün karşısına çıkarak onu adil ve açık bir mahkeme olmaksızın götürüp esaret ve kötü muameleye maruz bırakacağı korkusunu taşıyor mu?

     Bu yedi maddeye demokrasimizi nasıl ulaştırabiliriz sorumuz ve gündemimiz bu olmalı. İktidar ve muhalefet bu konuya yoğunlaşmalı, Anayasa ve Başkanlık sisteminden önce bürokratik sultanın burnunun sürtülmesi, yetki sınırları gerisine çekilmesi ve bu 7 madde için TBMM’de yasal düzenlemeler yapmalıdır.

      Yönetebilen ve hesap verebilen bir demokrasiye sahip olamadıysak bu 90 yıllık Cumhuriyet sevdamızda bir ahraz bir arıza var demektir.

Almanya ve Güney Kore Cumhuriyetleri ve ekonomileri ortada, bizimki de meydanda: hangi kıstaslarla ölçelim ve biçelim. Bilen varsa beri gelsin.

Sayın Demirel vefatından kısa bir süre önce çok doğru bir söz sarf etti; ” Türkiye yönetilmez, İdare edilir.” Çıkarım yaparsak: Yönetmek isteyenlerin önü kesilir. Anlayana…

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar