Dolar : Alış : 7.3877 / Satış : 7.4010
Euro : Alış : 8.9635 / Satış : 8.9797
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya1°CKar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11088 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Davutoğlu, Finlandiya-Türkiye İş Forumu’na katıldı

07 Nisan 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Davutoğlu, Finlandiya-Türkiye İş Forumu’na katıldı
Davutoğlu, Finlandiya-Türkiye İş Forumu’na katıldı

Başbakan Davutoğlu, Finlandiya-Türkiye İş Forumu’na katıldı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Finlandiyalı iş adamlarına Türkiye’de yatırım yapmaları çağrısında bulunarak “İki ülke arasındaki ticaret hacmi iki yılda 3 milyar dolara, 2020 yılına kadar ise 5 milyar avroya çıkarılmalı” dedi.

Davutoğlu, Helsinki’deki Hilton Otel’de düzenlenen Finlandiya-Türkiye İş Forumu’nda Türk ve Finlandiyalı iş adamları ile bir araya geldi.

Finlandiya’ya sıcak misafirperverliği ve düzenlenen forum için teşekkür eden Davutoğlu, “Aynı masayı paylaşmamız aynı kaderi ve geleceği paylaştığımız anlamına geliyor” ifadesini kullandı.

Akademisyen olmadan önce aile şirketi yönettiğini, ticari bir geçmişe sahip politikacıların daha sonuç odaklı ve dikkatli olduğunu belirten Davutoğlu, bugünkü görüşmelerde oldukça önemli ve samimi istişarelerde bulunduklarını kaydetti.

davutoglu5

ARKANIZDA İKİ ÜLKENİN BAŞBAKANININ GÜÇLÜ SİYASİ DESTEĞİ OLACAK

Finlandiya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin 90. yılına girdiğine ve bu süreçte iki ülke arasında hiçbir önyargı ve sorunun yaşanmadığına dikkati çeken Davutoğlu, sadece ticaret hacminde yüzde 13 düşüş yaşandığını söyledi.

İş adamlarına fırsat sunmanın siyasilerin sorumluluğu olduğunu ifade eden Davutoğlu, Finlandiya’nın teknolojiye dayalı bir ekonomiye sahip olduğunu, Türkiye’nin de devrim niteliğinde bir değişiklikle daha gelişmiş teknolojiye dayalı bir ekonomiye sahip olmayı hedeflediğini dile getirdi.

Finlandiya’nın Türkiye’de 363 milyon dolar değerinde yatırımının bulunduğunu ancak bunun yeterli olmadığını vurgulayan Davutoğlu, “İki ülke arasındaki ticaret hacmi iki yılda 3 milyar dolara, 2020 yılına kadar ise 5 milyar avroya çıkarılmalı. Finlandiyalı şirketler Türkiye’de yatırım yaparsa Türkiye’nin iş birliğiyle çeşitli pazarlara erişimleri olacak. Türkiye, eğitimli ve dinamik bir nüfusa sahip. Siz de kaliteli bir iş gücüne sahip olacaksınız” diye konuştu.

Türkiye’nin yılda 150 milyon yolcu kapasitesine sahip dünyanın en büyük havalimanını inşa ettiğini anımsatan Başbakan Davutoğlu, ülkenin Asya ve Afrika’nın merkezinde olduğunu, Türkiye’de yatırım yapanların başka ülkelere erişiminin de kolay olacağını belirtti.

Türkiye için yenilenebilir enerji ve turizm sektörlerinin de çok önemli olduğunu anlatan Davutoğlu, Finlandiya’dan Türkiye’ye 215 bin turistin geldiğini ancak Türkiye’nin daha fazla Finlandiyalı turisti görmek istediğini vurguladı.

Davutoğlu, Finlandiya’ya Türkiye’nin AB üyeliğine verdiği destek için teşekkür ederek “Türkiye’nin AB üyeliğiyle gümrük birliği anlaşması da güncellenecek ve böylelikle daha fazla iş birliği yapılabilecek. Türk yatırımcıların Finlandiyalı yatırımcılara Türk vatandaşı gibi davranacağını temin edebilirim. Beraber iş yapalım. Arkanızda iki ülkenin başbakanının güçlü siyasi desteği olacak” dedi.

Toplantıya, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Nükhet Hotar, AK Parti Ankara Milletvekili Ali Babacan ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan katıldı.

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar