- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11807 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Cumhuriyet Tarihinin İlk Fabrikalarından olan 14 Şeker Fabrikası Satılıyor

23 Şubat 2018 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Cumhuriyet Tarihinin İlk Fabrikalarından olan 14 Şeker Fabrikası Satılıyor
Cumhuriyet Tarihinin İlk Fabrikalarından olan 14 Şeker Fabrikası Satılıyor

Cumhuriyet Tarihinin İlk Fabrikalarından olan 14 Şeker Fabrikası Satılıyor

CHP Sakarya İl Başkanı Erdoğan Isır; Şeker fabrikalarının kapatılmasıyla şeker pancarlarından üretilen şekerin yerini nişasta bazlı şeker mi alacaktır?

Isır; Türkiye Şeker Fabrikası AŞ’ye ait 14 şeker fabrikası satılıyor. İç Anadolu bölgesinde 2,5 milyon çiftçinin geçim kaynağı olan şeker pancarı üretimine 2000’li yıllarda kota getirilmişti.
Şimdi ise fabrikalar satılıyor ve devlet bu işten tamamen çıkıyor. Şeker fabrikalarının hikâyesi ülkemizin kuruluş yıllarına dayanıyor. 1925’li yıllarda kurulan fabrikalar, savaştan çıkmış bir ülkenin ekonomik buhrana rağmen ayakta durabilmesinin en temel ayağını oluşturuyor.
Dolayısıyla fabrikalarımız sadece yerli üretimin değil, uluslararası sermayeye bağımlılıktan kurtuluşun da sembolleriydi. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi demek, tekrar ülkemizin uluslararası tekellerin politikalarına bağımlı olması anlamına geliyor.
Şeker pancarından üretilen şeker yerine, mısırdan üretilen şeker sağlığa yönelik ciddi tehlikeler barındırıyor. İçinde bulunduğumuz ekonomik krizi aşmak ve bütçe açığını kapatmak için ülkemizin elde kalan son fabrikaları satılması düşünülüyor. Üreticiye, tüketiciyi, çiftçiyi, esnafı düşünmeden alınmış bir karardır.
Şeker pancarı işletmeciliği ile şeker üretimi birbirine bağlıdır. AB’de şeker fabrikalarının yüzde 60’ı, ABD’de tamamı pancar üreticileri kooperatifleri tarafından işletilmektedir.


Şeker fabrikalarının kapatılmasıyla şeker pancarlarından üretilen şekerin yerini nişasta bazlı şeker mi alacaktır? Dedi.
Erdoğan Isır; Bundan önce özelleştirilen Et ve Balık Kurumu, Süt Endüstri Kurumu fabrikalarını satın alanlar fabrikaları kapattı. Binaları ve arsaları başka amaçla kullandı. Şeker fabrikaları çok amaçlı tesislerdir. Bunları alanlar bir süre sonra kapatırsa, bölgedeki pancar üreticileri, hayvan yetiştiricileri, bölge ekonomisi perişan olur.
Ve dünyada şeker fabrikalarının özel şahıslar için özelleştirildiği görülmediği iddia ediliyor. Bu noktada yanlış bir karar alınmaması lazım.
Dünyada şeker fabrikaları kooperatif eliyle yönetildiğini de unutmamak lazım.

Devletimizin ve üreticinin içinde olduğu bir model üretmenin vatımız için daha sağlıklı ve ekonomik olacağını kamuoyumuza duyurmak isteriz dedi.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar