Dolar : Alış : 7.3877 / Satış : 7.4010
Euro : Alış : 8.9635 / Satış : 8.9797
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya2°CYoğun Kar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11085 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başyaveri Ali Yazıcı tutuklandı.

20 Temmuz 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başyaveri Ali Yazıcı tutuklandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başyaveri Ali Yazıcı tutuklandı.

Anayasa Mahkemesi üyeleri Alpaslan Altan ve Erdal Tercan ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başyaveri Ali Yazıcı tutuklandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hakkında gözaltı kararı verilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başyaveri Ali Yazıcı tutuklandı.

Otel baskınını yöneten Gökhan Şahin Sönmezateş tutuklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te konakladığı otele baskını yöneten Tümgeneral Sönmezateş tutuklandı.

Darbe girişiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı gözaltına almakla görevlendirilen ve darbe sonrası MİT Müsteşarı olarak adı geçen Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı Tümgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş Muğla’da çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak İzmir’e gönderildi.

OTEL SALDIRISINI YÖNETMİŞTİ

Darbe girişiminin olduğu 15 Temmuz Cuma gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otele yapılan saldırıyla ilgili Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda görevli Tümgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş’in, 3’üncü helikopterden timlerin baskınını bizzat komuta ettiği ortaya çıkmıştı. Sönmezateş, Ankara Gölbaşı’nda yakalanarak gözaltına alınmıştı. Muğla Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından Muğla’ya getirilen Sönmezateş, sorgusunun ardından Savcılığa sevk edildi. Savcılıkta alınan ifadesinin ardından mahkemeye sevk edilen Sönmezateş tutuklandı.

Tutuklanan Sönmezateş, tutuklamanın ardından Muğla Adliyesi’nin arka kapısından ekip aracına bindirilerek Muğla Sıtkı Koçman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildi. Sönmezateş ile birlikte bir Üsteğmen de tutuklandı.

VATANDAŞLAR TEPKİ GÖSTERDİ

İki darbeci askerin çıkışı esnasında vatandaşlar tepki gösterdi. Sönmezateş ekipler tarafından İzmir’e gönderildi.

alparslanaltan

Alparslan Altan (d. 1968, Sarıkamış) Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi Başkanvekilidir

1968 yılında Sarıkamış’ta doğdu. İlk ve orta öğretimini 1985 yılında Yozgat’ın Çayıralan ilçesinde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1989 yılında mezun olduktan sonra, 1993 yılına kadar avukatlık ve hâkimlik stajlarını tamamladı. Sırasıyla; Alaplı, Hilvan ve Zara Cumhuriyet Savcılığı görevlerini yürüttü.

Alparslan Altan

Erciyes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ticaret Hukuku Anabilim dalında “Anonim Şirketlerde Yönetim Kurulu Üyelerinin Sorumlulukları ve İbranın Sorumluluk Davalarına Etkisi” isimli teziyle yüksek lisans çalışmasını, Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Anabilim dalında “Mülkiyet Hakkı, Güvencesi ve Korunması” isimli teziyle doktora çalışmasını tamamladı.

9.1.2001 – 25.2.2010 tarihleri arasında Anayasa Mahkemesi Raportörü olarak görev yaptı. 26.2.2010 tarihinden itibaren Denizcilik Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcılığı görevini yürüten Altan, 29.03.2010 tarihinde Anayasa Mahkemesi Üyeliğine seçildi.

Türkiye Adalet Akademisinde Anayasa Hukuku ve Anayasa Yargısı, Anayasa Yargısında İtiraz Yolu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararlarında Mülkiyet Hakkı konularında seminerler vermiştir.

Anayasa yargısı ve özel hukuk alanlarında yayımlanmış çeşitli makaleleri bulunmaktadır.

Anayasa Mahkemesinin 26.10.2011 günlü toplantısında, açık bulunan Anayasa Mahkemesi Başkanvekilliğine seçilmiştir.

Evli ve iki çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir.

erdaltercan

Prof. Dr. Erdal TERCAN – Üye

14.12.1961 tarihinde Afyon ili, Çay ilçesinde doğdu. İlkokulu 1968-1973, ortaokulu 1973-1976 ve liseyi de 1976-1980 tarihleri arasında Çay’da tamamladı. 1981 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine kaydolarak, bu Fakülteden 1985 yılında mezun oldu.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Usul ve İcra-İflas Hukuku Anabilim Dalı araştırma görevliliği sınavını kazanarak, 28 Mart 1986 tarihinde bu göreve başladı.

1987 yılında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Yüksek Lisans Programına kaydoldu. 1988 yılında “Hakimlerin Sorumluluğu” konusundaki yüksek lisans tezini savunarak, yüksek lisans programını tamamladı. Yine aynı yıl, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Doktora Programına kaydoldu. Doktora derslerini ve doktora yeterlik sınavını tamamladıktan sonra, tez danışmanıyla birlikte, “İflasın Sözleşmelere Etkisi”ni, doktora tez konusu olarak belirledi. 1991 yılında Alman Hükümetince tahsis edilen DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst) burs sınavını kazanarak, 1993 yılına kadar 2 yıl, Almanya, Freiburg – Albert – Ludwigs Üniversitesi Hukuk Fakültesinde doktora tez konusuyla ilgili araştırma ve incelemelerde bulundu, mesleki bilgi ve tecrübesini artırmak için çalışmalar yaptı. Doktora tezini 15 Şubat 1995 tarihinde savunarak doktor ünvanını aldı.

15 Mayıs 1996 tarihinde A.Ü. Hukuk Fakültesi Medeni Usul ve İcra – İflas Hukuku Anabilim Dalına yardımcı doçent doktor olarak atandı.

1996 yılında, doçentlik tezi olarak belirlediği, “Medeni Usul Hukukunda Tarafların İsticvabı (Tarafların Bilgisine Delil Olarak Başvurulması) konusunda Almanya ve İsviçre’de gerekli araştırma ve incelemeleri yaptıktan sonra, doçentlik tezini tamamlayarak, 28 Kasım 2000 tarihinde doçentlik sınavını başardı. 02.04.2001 tarihinde Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Usul ve İcra – İflas Hukuku Anabilim Dalına doçent doktor olarak atandı. “Medeni Usul Hukukunda Kesin Sürelerin Kaçırılması Halinde Eski Hale Getirme” konusunda profesörlük takdim tezi hazırladı ve 14 Temmuz 2006 tarihinde, aynı Anabilim dalına Profesör olarak atandı. 15 Aralık 2008 tarihinde Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlığı görevine getirildi. Bu görevi devam ederken, 7 Ocak 2011 tarihinde T.C. Cumhurbaşkanlığı’nca Anayasa Mahkemesi üyeliğine atandı.

İyi derecede Almanca bilen Sayın TERCAN evli ve üç çocuk babasıdır.

yaver1

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar