Dolar : Alış : 8.0574 / Satış : 8.0719
Euro : Alış : 9.6524 / Satış : 9.6698
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya23°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11808 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘kısıtlamaların kaldırılmasına’ ilişkin açıklama

01 Mart 2021 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘kısıtlamaların kaldırılmasına’ ilişkin açıklama
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘kısıtlamaların kaldırılmasına’ ilişkin açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ”İlleri mavi-sarı-turuncu-kırmızı diye sınıflandırdık. Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek. Akşam 21.00 sabah 05.00 arasında sokağa çıkma kısıtlaması sürecek” dedi. Öte yandan Erdoğan, ”’Restoran, kafetarya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler çok yüksek riskli iller dışında sabah 07.00 ile akşam 19.00 arasında faaliyetlerini yüzde 50 sınırlama ile sürdürecektir” ifadelerini kullandı.

Resim

Erdoğan: “Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, düşük ve orta riskli illerimizde 100 kişiyi, yüksek ve çok riskli bölgelerde 50 kişiyi geçmemek ve 1 saati aşmamak kaydıyla yapılabilecek.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sona erdi.

Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Erdoğan’ın, açıklamalarından satır başları şöyle:

YENİ ANAYASA

”Biz tüm samimiyetimizle siyaset kurumunun en önemli sorumluluklardan birinin Türkiye’yi ayağına vurulan darbe anayasası prangasından kurtulması gerektiğine inanıyoruz” diyen Erdoğan, ”Yeni ve sivil anayasa meselesini tüm platformlarda tartışmaya açarak herkesin katkısını almak üzere bir yola çıkıyoruz. 10 yıldır ülkemizin gündemine getirdik. İnşallah bu defa bunu başaracağız. Kendi hazırlık çalışmalarımıza şimdiden başladık. Korkularla, önyargılarla, ideolojik at gözlükleriyle hareket edersek ne tarih ne de millet bizi affeder. Yeni ve sivil anayasa çağrımızın bilhassa darbelerden mağdur olmuş farklı kesimlerde oluşturduğu heyecanı memnuniyetle takip ediyoruz. Bu konuda söyleyecek sözü olan herkesi yeni ve sivil anayasa hazırlanması sürecinde yapıcı bir anlayışla yer almaya davet ediyoruz. Gelin ülkemizi darbe anayasalarına mahkumiyet utancından kurtaralım. Gelin cumhuriyetimizin 100. yılını sivil bir anayasa ile karşılayalım. Cumhur İttifakı olarak yeni ve sivil anayasa metnimizi tamamlayıp milletimizin takdirine sunmakta kararlıyız” ifadelerini kullandı.

HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI

Erdoğan, ”İlleri mavi-sarı-turuncu-kırmızı diye sınıflandırdık. Tedbirlerin sıkılaştırılması veya gevşetilmesi kararı iyileşme veya kötüleşme durumuna göre verilecek.Normalleşme adımlarının prensipte nasıl atılacağını kapsamlı görüştük. Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek. Akşam 21.00 sabah 05.00 arasında sokağa çıkma kısıtlaması sürecek” dedi.

Düşük riskli (mavi), orta riskli (sarı), yüksek riskli (turuncu) ve çok yüksek riskli (kırmızı)

‘YÜZ YÜZE EĞİTİM’ AÇIKLAMASI

Erdoğan, ”Okullar, Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda 8. ve 12. Sınıflarda eğitim öğretime açılacaktır. Düşük ve orta riskli illerde ilaveten orta okullar ve liseler dahil diğer kademelerde de eğitim öğretime başlanacaktır. Yüksek ve çok yüksek riskli illerimizde ise genel uygulamanın dışında sadece yüz yüze sınavlar yapılacaktır” ifadelerini kullandı.

KAFE, RESTORAN VE KIRAATHANELER

Erdoğan, ”Restoran, kafetarya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler çok yüksek riskli iller dışında sabah 07.00 ile akşam 19.00 arasında faaliyetlerini yüzde 50 sınırlama ile sürdürecektir. Halı saha ve havuz düşük riskli illerde gibi yerler sabah 09.00 ile akşam 19.00 arasında faaliyetini sürdüreceklerdir” dedi.

65 YAŞ ÜSTÜ VE 20 YAŞ ALTI

Erdoğan, ”Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye’de normale döndürülecek. İhtiyaç halinde valilikler farklı düzenlemeler yapılabilecektir. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubu vatandaşlarla ilgili düzenleme düşük ve orta riskli illerde kaldırılırken yüksek ve çok yüksek riskli illerde arttırılacaktır. Sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, kooperatifler ve benzeri kuruluşlar genel kurulları düşük, orta, yüksek riskli illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabileceklerdir” açıklamasını yaptı.

DÜŞÜK RİSKLİ İLLER

Hakkari
Van
Şırnak
Siirt
Iğdır
Ağrı
Bingöl
Diyarbakır
Şanlıurfa
Muş
Bitlis
Batman
Uşak

Mardin

 

ORTA RİSKLİ İLLER

Kars
Erzurum
Bayburt
Erzincan
Tunceli
Elazığ
Malatya
Kahramanmaraş
Gaziantep
Hatay
Adana
Sivas
Yozgat
Nevşehir
Kırşehir
Çorum
Kastamonu
Çankırı
Bartın
Karabük
Ankara
Eskişehir
Afyonkarahisar
Isparta
Denizli
Aydın
Manisa
Bursa

 

YÜKSEK RİSKLİ İLLER

Ardahan
Artvin
Kayseri
Niğde
Mersin
Karaman
Antalya
Muğla
Kırıkkale
Zonguldak
Düzce
Bolu
Bilecik
Kütahya
İzmir
Çanakkale
Tekirdağ
İstanbul
Kocaeli
Kırklareli

Kilis

ÇOK YÜKSEK RİSKLİ İLLER

Edirne
Balıkesir
Burdur
Sakarya
Konya
Aksaray
Sinop
Samsun
Amasya
Tokat
Ordu
Giresun
Gümüşhane
Trabzon
Rize
Adıyaman
Osmaniye

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar