Dolar : Alış : 7.1924 / Satış : 7.2054
Euro : Alış : 8.7811 / Satış : 8.7969
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya14°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Çocuğum Madde Bağımlısı Olabilir .

06 Aralık 2016 - 3 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Çocuğum Madde Bağımlısı Olabilir .
Çocuğum Madde Bağımlısı Olabilir .

Uyuşturucu ve madde kullanımı tüm dünyada her geçen gün hızla artıyor. Birleşmiş Milletler’in raporuna göre dünyada 29 milyon uyuşturucu bağımlısı var ve madde bağımlılığı yaşı 11’e kadar indi. Rapordaki dikkat çekici bir başka ayrıntı ise uyuşturucu ticaretinin % 50’ye yakınının internet üzerinden yapılıyor olması.

Madde kullanımı tehlikesine dair açıklamalar yapan Moodist Bağımlılık Merkezi Medikal Direktörü Prof. Dr. Kültegin Ögel ebeveynleri uyardı.

“Yaşam tarzı ve arkadaş seçimindeki değişiklikler, okul başarısındaki düşüş, aileyle çatışma, içe kapanıklık, fevrilik, çevreden kolay etkilenme, agresiflik, heyecanlı ya da asi tutumlar, sosyal değerleri sorgulama, davranış bozuklukları gibi belirtiler; sağlıklı ergenlerde de görülebilen ancak uyuşturucu/uyarıcı madde kullanımına başlanıldığından şüphelenmeyi gerektirebilecek göstergelerdir. Uyku bozukluğu, gözaltı morarması, kollarda iğne izi, burun akıntısı gibi fiziksel belirtiler ise bağımlılığın ileri boyutlarda olduğunu gösterir. Bu aşamaya gelene kadar durum fark edilmemiş olursa, tedavi iyice zorlaşır. Anne babaların bu noktada çocuklarını çok iyi gözlemlemesi gereklidir.

Çocuğunuzun madde kullandığından şüphe ediyorsanız…
Bu konuda fazla kaygılı olan bazı ebeveynler, çocuklarıyla çatışmaya girerek durumu içinden çıkılmaz bir hale sürükleyebiliyor. Böyle bir durumla karşılaşıldığında, yapıcı bir yol izlenmesi ve iletişim dengesinin iyi ayarlanması çok önemlidir.

Eğer madde kullandığına dair ispatınız yoksa çocuğunuza kendisinden şüphelendiğinizi asla hissettirmeyin. Madde kullanımına dair açık bir bulgu varsa; eşyalarının arasından bazı haplar – otlar bulmuşsanız, yakın arkadaşlarından bilgi gelmişse açık bir şekilde çocuğunuzla konuşmalı ve durumla ilgili kaygılarınızı paylaşmalısınız.

Ebeveynlerin, madde kullanan çocuğunu bağımlı olduğuna ya da tedaviye ikna etmesi genellikle sonuç vermez. Ailenin yapması gereken vakit kaybetmeden çocuğunu tarafsız ve profesyonel bir uzman ile görüşmeye ikna etmektir.

İstediğim zaman bırakırım! 
Bağımlılar içinde bulundukları durumu kabullenmezler. Hepsinin ortak bir savunması vardır; bağımlı olmadıklarını, keyif aldıkları için kullandıklarını ve istedikleri zaman bırakabileceklerini söylerler. Böylece kendilerini kandırarak, durumun daha kötüye gitmesine neden olurlar.

Aile içi iletişim, eğlence kültürü ve yaşam tarzı, arkadaş etkisi de bağımlık gelişiminde etkilidir. Çünkü bağımlılık, sadece sorunlu ve travmatik çocukluk geçiren kişilerde görülen bir durum değildir. Herkesi bu yola sürükleyen etmenler farklıdır. Yaşam stresleri, madde kullanan arkadaş grupları içinde olmak, okul döneminde çalışmak zorunda kalmak, göç yaşamak, cinsel ya da fiziksel taciz, işsizlik, düşük sosyoekonomik düzey madde kullanmayı kolaylaştıran sosyal faktörlerdendir. Kaybedecek fazla bir şeyi olmadığını hisseden bir insan daha kolay madde kullanabilir.

galeri_16 galeri_18

Bağımlılık tedavisi nasıldır? Sadece hastanede yatarak mı gerçekleşir?
Bağımlılığın standart bir tedavisi yoktur. Öncelikle kişiye uygun olan tedavi yönteminin belirlenmesi gereklidir. Bağımlılığın süresi, şiddeti, kişinin sosyal hayatı, psikolojik durumu, fiziksel sağlığı gibi verilerin değerlendirilmesiyle bir tedavi planı oluşturulur.

Tekrar ediyorum; çocuğunuzun madde kullandığına dair bir şüpheniz varsa, yapmanız gereken en önemli şey paniklemeden onu bir uzmanla konuşmaya ikna etmektir.”

 • Prof. Dr. Mesut Çetin

  Prof. Dr. Mesut Çetin

  Psikiyatri Uzmanı / Medikal Direktör

 • Prof. Dr. Ayhan Kalyoncu

  Prof. Dr. Ayhan Kalyoncu

  Psikiyatri Uzmanı

 • Prof. Dr. Kültegin Ögel

  Prof. Dr. Kültegin Ögel

  Psikiyatri Uzmanı

 • Dr. A. Asil Budaklı

  Dr. A. Asil Budaklı

  Başhekim – Psikiyatri Uzmanı

 • Dr. Cavid Guliyev

  Dr. Cavid Guliyev

  Psikiyatri Uzmanı

 • Dr. Hatice Turan

  Dr. Hatice Turan

  Psikiyatri Uzmanı

 • Dr. Aydan Erenel

  Dr. Aydan Erenel

  Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı

 • Kinyas Tekin

  Kinyas Tekin

  Psikolog / Bağımlılık Danışmanı / Eğitim Koordinatörü

 • Alagün Belce Bahşi

  Alagün Belce Bahşi

  Klinik Psikolog

 • Yeşim Selçuk

  Yeşim Selçuk

  Klinik Psikolog

 • Betül Uzun

  Betül Uzun

  Klinik Psikolog & Vaka Koordinatörü

 • Aslı Karamuk

  Aslı Karamuk

  Klinik Psikolog & Vaka Koordinatörü

 • Güliz Zeynep Tümer

  Güliz Zeynep Tümer

  Klinik Psikolog

 • Süreyya Kitapçıoğlu

  Süreyya Kitapçıoğlu

  Psikolog & Vaka Koordinatörü

 • Gözde Patlak

  Gözde Patlak

  Diyetisyen

  • Kinyas Tekin

   Kinyas Tekin

   Psikolog / Bağımlılık Danışmanı / Eğitim Koordinatörü

  • Alagün Belce Bahşi

   Alagün Belce Bahşi

   Klinik Psikolog

  • Yeşim Selçuk

   Yeşim Selçuk

   Klinik Psikolog

  • Betül Uzun

   Betül Uzun

   Klinik Psikolog & Vaka Koordinatörü

  • Aslı Karamuk

   Aslı Karamuk

   Klinik Psikolog & Vaka Koordinatörü

  • Güliz Zeynep Tümer

   Güliz Zeynep Tümer

   Klinik Psikolog

  • Süreyya Kitapçıoğlu

   Süreyya Kitapçıoğlu

   Psikolog & Vaka Koordinatörü

   • Gözde Patlak

    Gözde Patlak

    Diyetisyen

Moodist Logo

Moodist Hakkında

Moodist Hastanesi; 10.200 m2 kapalı alandan oluşan 8 katlı modern binasında, suit ve konforlu hasta odalarına sahip, 75 yatak kapasiteli, erişkin poliklinikleri, çocuk poliklinikleri, bağımlılık, kadın ruh sağlığı, acil psikiyatri bölümleri ve anestezi, EKT, TMS, tüm psikolojik tanı testleri gibi ruh sağlığına yönelik bilim ve teknolojinin gerektirdiği koşulları sağlayan, tam teşekküllü özel bir psikiyatri hastanesidir. Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi olarak 2016 yılı Şubat ayında hizmete açılan hastanemizde hekim kadrosu, akademik kimliğe sahip profesör, uzman hekim ve psikologlardan oluşmaktadır. Hastanemizde ayrıca; anestezi, iç hastalıkları, nöroloji uzmanı, diyetisyen ve tecrübeli sağlık personeli görev yapmaktadır.

Klinik Birimler

bagimlilik

 

Bağımlılık tedavisi bir yolculuktur. Bu yolculukta birlikte çalışarak hedefe varmayı hedefliyoruz.

 

Bağımlılıkta üç basamaklı bir tedavi modeli uyguluyoruz. Basamaklar; maddelerden arınmayı ve hasar tespitini yapmayı, temiz kalmayı  öğretmeyi ve yaşamı yeniden yapılandırmayı içermektedir (devamını oku).

 

Yataklı ve ayaktan hizmet veriyoruz. Yataklı tedavide; rahat ve konforlu bir ortamda arınma ve detoks imkanı sağlarken, uzun süreli iyileşme için de ilk adımları atıyoruz. Ayaktan tedavide; detoks yanında, uzun süreli iyileşme için bir program uyguluyoruz (devamını oku).

 

İlaç tedavilerini eksiksiz bir şekilde yapıyoruz. Madde kullanma isteğini azaltacak, kişinin madde kullanımını durdurmasını sağlayacak, eşlik eden ruhsal sorunları düzeltecek ilaçların yanında implant (pellet) uygulamalarını da yapıyoruz (devamını oku).

 

Aileye destek veriyoruz. Ebeveyn ve eşlere yönelik çalışmalar yürütüyor, ailelere nasıl davranmaları gerektiğini ve bağımlılığın doğasını öğretiyor, bu ortamda kendi sağlıklarını nasıl koruyacakları hakkında da bilgilendiriyoruz (devamını oku).

 

Yoğun bir psikososyal tedavi programı uyguluyoruz. Bunlar arasında; bireysel terapileri, grup çalışmalarını, kişisel iyileşme programlarını, farkındalık terapilerini sayabiliriz (devamını oku).

 

Tüm bağımlılık türleri ile çalışıyoruz. Bunlar arasında alkol, uyuşturucu maddeler, sigara, internet ve kumar gibi bağımlılıkları sayabiliriz (devamını oku).

 

Profesyonel ve deneyimli bir ekip ile çalışıyoruz. Prof. Dr. Kültegin Ögel’in medikal direktörlüğünde; ekibimizde çalışan psikiyatrist, psikolog ve hemşirelerin hepsi bağımlılık konusunda deneyimli ve profesyonel kişilerden oluşmaktadır (devamını oku).

 

Temel ilkelerimiz bize yol gösteriyor. Temel ilkelerimiz; kişiye özel yöntemleri seçmek, sadece bilimsel yöntemler uygulamak, bireyi biyolojik, psikolojik ve sosyal bir bütün olarak ele almak ve humanistik yaklaşımdır (devamını oku).

 

Doğru tanı ve değerlendirmenin önemine inanıyoruz. Bu amaçla etkin değerlendirme yöntemlerini kullanıyoruz. İdrar, tükürük ve saç testi gibi tüm bağımlılık testlerini uyguluyoruz (devamını oku).

Unutmayın! Bırakmak kadar, tekrar başlamamak önemlidir

MOODİST PSİKİYATRİ & NÖROLOJİ HASTANESİ PSİKOPATOLOJİ VE KLİNİK UYGULAMA EĞİTİMİ
(20 Gün – 160 Saat)

Güçlü ve tecrübeli ekibiyle, bilime dayalı tanı ve tedavi yöntemlerini, etik, insancıl bir tutum içinde, hasta ve hasta yakınlarının mahremiyetlerine özen göstererek, psikiyatri ve nöroloji alanlarında hizmet vermeye başlayan Moodist Hastanesi, akademik ve uzman kadrosu ile mesleki, bilimsel, klinik bilgi ve birikimini meslektaşlarına aktarmaya devam ediyor…

Moodist Hastanesi, 10.000 m2 kapalı alandan oluşan 8 katlı modern binasında, suit ve konforlu 75 yatak kapasitelidir. Erişkin poliklinikleri, çocuk poliklinikleri, bağımlılık, kadın ruh sağlığı, acil psikiyatri bölümleri ve anestezi, EKT, TMS, tüm psikolojik tanı testleri gibi ruh sağlığına yönelik bilim ve teknolojinin gerektirdiği koşulları sağlayan, tam teşekküllü özel bir psikiyatri hastanesidir (www.mood.ist).

Amacımız; psikiyatri ve psikoloji alanında hizmet vermek isteyen yeni meslektaşlarımıza bilimsel donanım kazandırmak aynı zamanda pratiklerini geliştirerek, doğru, güvenli, bilimsel ve etik tedavi hizmeti sunmalarını sağlayacak eğitim ve klinik deneyim kazandırmaktır.

Eğitim Programına katılan öğrenciler;

 • Klinikte ruh sağlığı tedavi ekibi ile çalışma,
 • Klinikte tedavi ve terapi süreci aşamalarını görme,
 • Psikiyatri uzmanı ve klinik psikolog eşliğinde hasta vizitlerine katılma,
 • Bilimsel ve akademik toplantılara, vaka sunumlarına katılma,
 • Psikiyatri uzmanı ve klinik psikologlardan süpervizyon alma,
 • Sanat terapi ve diğer grup terapilerine katılma,
 • Klinik içi aktivitelere katılma olanağına sahip olacaklardır.

Hastanemizde eğitim programına katılanlar aşağıda belirtilen teorik ve klinik uygulama programını tamamlayabileceklerdir.

1- Klinik ilk görüşme, öykü alma, ruhsal durum muayenesi, psikopatolojik belirtiler
2- Psikolojik Değerlendirme – Gözlem ve Motivasyonel Görüşme, Oturma Düzeni, Görüşme Odasının Fiziksel Düzeni ve Raporlama
3- Profesyonel Etik İlkeler, Psikolog ve Ruh Sağlığı Ekibinin Görev Yetki ve Sorumlulukları, Yasal Konular
4- Dinleme Becerileri, Soru Sorma Teknikleri, Direktif ve Direktif Olmayan Tepkiler
5- Psikiyatrik Tanılamada Kullanılan Yöntemler, Psikiyatrik sınıflandırmalar,EEG, MR, Tahliller, Konsültasyonlar
6- Anksiyete Bozuklukları / Anksiyete Bozukluklarında Terapötik Müdahaleler
7- Duygudurum Bozuklukları / Duydurum Hastalarında Terapötik Müdahaleler 8.Şizofreni ve Psikotik Bozukluklar / Psikotik Hastalarda Terapötik Müdahaleler
8- Somatoform /Yapay Bozukluk, Dissosiyatif Bozukluklar / Terapötik Müdahaleler
9- Bağımlılık ve Madde Kullanıma Bağlı Bozukluklar / Bağımlı Hastalarda Terapötik Müdahaleler
10- Cinsellik ve Cinsel Kimliğinden Yakınma  (hoşnut olmama) / Cinsel İşlev Bozukluklarında Terapötik Müdahalaler
11- Deliryum Demans ve Amnestik Bozukluklar / Deliryum Demans ve Amnestik Bozukluklarda Terapötik Müdahaleler
12- Yeme Bozuklukları / Yeme Bozukluklarında Terapötik Müdahaleler – Psikodiyet /
13- Uyku Bozuklukları / Uyku Bozukluklarında Terapötik Müdahaleler
14- Kişilik Bozuklukları / Kişilik Bozukluklarında Terapötik Müdahaleler
15- Psikiyatrik Aciller / Zor Hastalarda Terapötik Müdahaleler, Suicid – Humucid ve Fug Riski Olan Hastaya Terapötik Müdahaleler
16- Psikiyatrik Tedaviler; Psikofarmakoloji, EKT, TMS, Terapiler, Alternatif Tedaviler
17- Aile ve Çift Terapisi Uygulaması
18- TMU Uygulaması ve Klinik Uygulama
19- EKT Uygulaması ve Klinik Uygulama
20- Çocuk ve Ergen Psikopatolojisi
21- Çocuk Ergenlerde Terapötik Müdahaleler ve Tanılama Testleri
22- Konsültasyon Liyezon Psikiyatrisi
23- Travma ve Krize Müdahale
24- Psikoeğitim (Hastalığa Yönelik, Yatış ve Taburculuk)
25- Psikoloji Mesleğinde İnnovasyon (Sistem Kurma ve Proje Geliştirme)
26- Belirlenen Bir Hastanın Tedavi ve Terapi Süreci
27- Vaka Sunumları

egitim-1Akademik Kadro

Prof. Dr. Mesut Çetin
Uzm. Dr. Cavid Guliyev
Uzm. Dr. A. Asil Budaklı
Uzm. Dr. Aydan Erenel
Eğitim Koordinatörü Psk. Kinyas Tekin
Klinik Psikolog Yeşim Selçuk
Klinik Psikolog Alagün Belce Bahşi
Klinik Psikolog Betül Uzun
Klinik Psikolog Aslı Karamuk
Klinik Psikolog Güliz Zeynep Tümer
Psikolog Süreyya Kitapçıoğlu
Diyetisyen / Psikolog. Gözde Parlak

 

EĞİTİM PROGRAMI TAKVİMİ – 2016
EĞİTİMLER EĞİTİM TARİHLERİ EĞİTİM SÜRESİ
I. Eğitim 11 Temmuz 2016 – 05 Ağustos 2016 20 Gün – 160 Saat
II. Eğitim 08 Ağustos 2016 – 02 Eylül 2016 20 Gün – 160 Saat
III. Eğitim 19 Eylül 2016 – 14 Ekim 2016 20 Gün – 160 Saat
 IV. Eğitim  24 Ekim 2016 – 18 Kasım 2016  20 Gün – 160 Saat
V. Eğitim 28 Kasım 2016 – 23 Aralık 2016 20 Gün – 160 Saat
VI. Eğitim 02 Ocak 2017 – 27 Ocak 2017 20 Gün – 160 Saat

*Yeni dönem eğitim programlarımız daha sonra duyurulacaktır.

Eğitim Programına Kimler Katılabilir:

 • Psikoloji
 • Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik
 • Psikiyatri Hemşireliği
 • Sosyal Hizmet Uzmanı
 • Bölümleri mezunları ve 3. – 4. sınıf öğrencileri başvurabilir.

*** Katılım 20 kişi ile sınırlıdır. Başvuru önceliği baz alınacaktır.

Eğitim Ücreti: 1.500 TL (K.D.V. Dahil)
Eğitim Yeri: Moodist Hastanesi / Üsküdar
Adres: Acıbadem Mahallesi, Çeçen Sokak No: 52 (Akasya AVM Yanı) Üsküdar / İstanbul
(Moodist Hastanesi Ünalan Metro ve Uzunçayır Metrobüs istasyonları çıkışlarına çok yakın bir konumdadır.)
Tel: 0216 912 17 00

egitim-2

Başvuru için:

http://www.mood.ist internet sayfasına girerek, eğitim sekmesinden başvuru

formunu doldurabilirsiniz. Başvuru formunu doldurduktan sonra aynı sekmede bulunan banka hesap numaralarına EFT veya havale yapabilirsiniz. Ödemelerde taksit imkânı sağlanmaktadır.Staj programını başarı ile

tamamlayan öğrencilere, Moodist Psikiyatri ve Nöroloji  Hastanesi’nde staj eğitimi yaptığına dair “Katılım Belgesi” verilecektir.

 

Önemli Notlar

 • Moodist Psikiyatri & Nöroloji Hastanesi psikopatoloji ve klinik uygulama eğitim programı 1 aylık bir programdır.
 • Hafta içi 5 gün (09:00 – 17:00) toplam 160 saat olarak planlanmıştır.
 • Staj programına %80 katılım zorunluluğu vardır.
 • Kontenjanların dolup dolmadığı ile ilgili Eğitim Koordinatörü Psk.  Kinyas Tekin ile 0541 693 03 26 nolu telefondan veya kinyastekin@gmail.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.
 • İptal durumunda ödeme yapıldıktan sonra yapılan iptallerde eğitim bedelinin %50’si eğitim sonrası katılımcıya iade edilecektir. Eğitimden 10 gün önce yapılan iptallerde geri ödeme yapılmayacaktır.

Banka Hesap Bilgileri:

Hesap İsmi: MENTALİST SAĞLIK TİC. A.Ş.
Banka/Şube: İş Bankası Yukarı Acıbadem Şubesi
IBAN No: TR82 0006 4000 0011 2310 1946 68
Şube Kodu: 1231
Hesap No: 194668

TUTAR: 1.500 TL (KDV Dâhil)

ÖNEMLİ: Ödeme yapıldıktan sonra Kinyas Tekin’e mesaj, e-mail veya telefon ile bilgilendirmeniz rica olunur. Haber verdiğiniz takdirde ödemeniz kontrol edilerek size kesin kayıt maili gönderilecektir.

Detaylı bilgi için:
Eğitim Koordinatörü Psikolog Kinyas Tekin
GSM: 0541 693 03 26
Mail: kinyastekin@gmail.com
Moodist Hastanesi – 0216 912 17 00

Sosyal Medya Hesaplarımız:

https://www.facebook.com/moodistegitim/

https://twitter.com/moodistegitim

İletişim Bilgileri

Özel Moodist Psikiyatri & Nöroloji Hastanesi
Acıbadem, Çeçen Sokağı No:52, 34660 Üsküdar/İstanbul, Türkiye
 • Acıbadem Mahallesi, Çeçen Sokak No: 52 (Akasya AVM Yanı) Üsküdar / İstanbul
  Moodist, Ünalan Metro ve Uzunçayır Metrobüs durakları çıkışlarına çok yakın bir konumdadır.
 • 0 216 912 17 00
 • info@mood.ist

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar