Dolar : Alış : 8.2694 / Satış : 8.2843
Euro : Alış : 9.9576 / Satış : 9.9755
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya20°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11852 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Çıraklık Arama Konferansı Sonuç Bildirgesi Yayımlandı

22 Eylül 2017 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Çıraklık Arama Konferansı Sonuç Bildirgesi Yayımlandı
Çıraklık Arama Konferansı Sonuç Bildirgesi Yayımlandı

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, çeşitli temaslarda bulunmak ve “Çıraklık Arama Konferansı Sonuç Bildirgesi” programına katılmak üzere ilimize teşrif etti.

Sabah saatlerinde ilimize gelerek Vali İrfan Balkanlıoğlu, AK Parti Sakarya Milletvekilleri Recep Uncuoğlu, Mustafa İsen, Ayhan Sefer Üstün, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, belediye başkanları İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, SESOB Başkanı Hasan Alişan ve belediye başkanları tarafından karşılanan Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz, ilk olarak “Çıraklık Arama Konferansı Sonuç Bildirgesi” programına iştirak etti.

 

SESOB önderliğinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü, SAÜ ve İŞKUR işbirliği ile çıraklık eğitiminin geliştirilip etkin hale getirilmesi amacıyla düzenlenen konferansın önemine değinen ve Bakanlığın bütçesinin çok önemli bir kısmını mesleki eğitime ayırdıklarını, bu yıl ayrılan paranın 13.3 milyar olduğunu söyleyen Bakan Yılmaz, “Bu yıl eğitime ayrılan bütçe, 2002’de ayrılan toplam paradan daha fazla. Türkiye satın alma gücü paritesi bakımından 25 bin dolarlık milli geliriyle dünyada 13. sırada. Türkiye’de son 15 yılda bir tebrik ve teşekkürü hak etmiştir.

Eğitim sisteminin değiştirilmediği hiç bir ülke yok. Onlarda eğitim sisteminin değiştirilmesi normal, bizde eğitim sistemi değiştirilince, niye değişiklik oldu diyorlar? Değişimin amacı insanlarımızı daha uzun yaşatmak. Türkiye’nin 2002’deki ortalama yaşam süresi 69 iken şimdi 75’in üzerinde.

 

Öğrencilerimize staj ve beceri eğitimi için kapılarını açan işletmelerimize devlet desteği veriyoruz. Beceri eğitimi ve staj yapmakta hükümlü olan işletmelerimizin ödediği asgari ücretin en az yüzde 30’unu devlet katkısı olarak işverene ödüyoruz. Böylece daha fazla işletmenin daha fazla öğrenciye beceri ve staj eğitimi vermesini sağlıyoruz” dedi.

Çıraklığın enine-boyuna masaya yatırıldığı ve Ahilik Haftasına denk gelen bu günlerde çok güzel bir çalışma icra edildiğini söyleyen Vali irfan Balkanlıoğlu ise; “Ustalarımızın en büyük yakındığı konu; çırak konusu. Çırak bulamıyoruz diyorlar, hatta kendi evlatlarını bile çırak almakta zorlanıyorlar. Sonuç bildirgesi, bütün tarafların katkı ve katılımıyla kitapçık haline getirildi, İnşallah buradan gerekli faydayı sağlarız. Çıraklarımızın geleceğe umutla bakmaları birçok meslek ve sanatın canlılar gibi yok olup gitmemesi için son derece elzem. Ahi Evran’ın dediği gibi, ‘Akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir’ demiş. Yani bu anlayışın, bu manevi atmosferin hâkim olacağı çalışmalarımız Sakarya ve Türkiye’de bundan sonra da yürüyecektir” dedi.

Programın ardından Valiliğe geçerek Vali irfan Balkanlıoğlu’nu ziyaret eden Bakan Yılmaz, Valilik Şeref Defterini de imzaladı. Türkiye’de ilk kez düzenlenen ‘Çıraklık Arama Konferansı’ gibi bir çalışmayla eğitime katkı sağladıkları için Hem Sayın Valimiz ve Milletvekillerimize hem de tüm Sakarya’ya teşekkür etti.

Türkiye’de eğitim olanaklarının çok iyi seviyelere geldiğini belirten Bakan Yılmaz, “Eğitimde kalite arttırılmak isteniyorsa, mutlaka okul öncesi eğitime önem verilmeli, 2002’de %10 civarında olan okul öncesi eğitimini geçen yıl brüt olarak yüzde 70’e çıkardık, öğretmeni taşıyacağız” dedi.

Kaliteli bir eğitim için derslik başına öğrenci sayısı kadar öğretmen başına düşen öğrenci sayısında Sakarya’nın bir adım önde olduğunu belirten Bakan Yılmaz, Sakarya’ya ikinci üniversite ve bir Fen Lisesi daha yapılması için başlatılan çalışmaların devam ettiğini belirtip Vali Balkanlıoğlu’na başarılar dileyerek ilimizden ayrıldı.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar