Dolar : Alış : 7.4952 / Satış : 7.5087
Euro : Alış : 9.0457 / Satış : 9.0620
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya1°CKar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11088 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Cihad KORAY “İnsanlar bir birinden korkar hale geldi”

11 Nisan 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Cihad KORAY “İnsanlar bir birinden korkar hale geldi”
Cihad KORAY “İnsanlar bir birinden korkar hale geldi”

Habervole  Genel Yayın Yönetmeni Fehmi DUMAN geçtiğimiz  hafta   Ulaşım-İş sendikasının genel kurulu ile Cumartesi  CHP Lideri Kemal KILIÇDAROĞLU ile  yapılan  toplantılarındaki gelişmeleri Demokrasi Hayranı gerçek  Sendika  hareketinin  öncüsü  Cihad KORAY’a  sordu.

F D: Sayın Başkanım geçtiğimiz hafta Ulaşım-İş sendikasının genel kurulunu gerçekleştirdiniz. Yeni dönemde beklentileriniz ve öncelikleriniz nelerdir.?

CK : Evet sendikamızın  3. Genel Kurulunu gerçekleştirdik. Yönetime yeni katılan arkadaşlarımızın yaratacağı sinerji ile 2011 yılında atılan temellerin üzerine sendikamızı geleceğe sağlam şekilde taşıyacak  sütunları en güçlü biçimde oluşturacağız.  Benimle birlikte TÜVASAŞ da görev yapan genç mühendis arkadaşlarımızdan Ramazan ORAL’ da genel merkezde görev aldı. Önceliğimiz elbette sendikamızı sağlıklı biçimde örgütlemek olacak. Ancak üyenin niteliği niceliğin gerisinde kalmayacak. Biz mevcut sendikal yapıya  karşı mücadele etmek için kurulduk. 4688 Sayılı yasa ile çalışanların” sendika” ile kandırılmasına son vermek arzu ettiğimiz ve ihtiyacını duyduğumuz  sendikal mücadele önünde engel teşkil edecek maddelerden arınmış yeni bir sendika yasasının yazılması için mücadele veriyoruz.  İnşallah önümüzde ki üç yıl önceden belirlediğimiz hedeflere ulaşırız. 


FD: Yetkili sendika maddesine olan karşıtlığınızı sürdüyorsunuz değil mi?

CK:  Evet hemde  çok daha ısrarcı biçimde. Çalışanları ayrıştırmak, çatıştırmak  maksadıyla yasaya konulmuştur. Yetkili olsan ne olur. Masanın egemeni her zaman hükumet. Etkisiz aktörü de sendikalardır.  İnanın bu yetkili sendika olmak için sendikacıların  bir fazla üye yapabilmek için sergilediği tavırlar uzun vadede çalışanları sendikasız kalmaya yöneltecek.  Bu gün Haydarpaşa limandan sevdiğim bir arkadaşım aradı orada bizim sadece bir üyemiz var onun peşine düşmüş. Kız ister gibi benden üyemizi sendikalarına geçmesi için icazet vermemi istiyor. Bir başkası geliyor 2 aylığına bize geç sonra tekrar eski sendikana dönersin teklinde bulunabiliyorlar.  Demiryollarında, kurum Mayıs ayında ikiye bölünecek serbestleşme adı altında özelleştirme uygulamaları hayata geçecek bir çok unvan kaldırılacak, bir çok iş yerinin statüsü değişecek, insanların iş yerleri değişecek bunlar kimsenin umurunda değil. Atatürk Havalimanı  2017 bilemediniz 2018 yılında 3. Havalimanının devreye girmesi ile kapanacak 1000 yakın personelin kaderi meçhul. Hangi havalimanına gönderilecekler belli değil. 

SAM_2954

 Bunların ailesi, yerleşik düzeni kimsenin umurunda değil. Ulaştırma Bakanlığında 2011 yılında başlanan yeniden yapılandırma 5 yıldır hala tamamlanmadı bir çok önemli görevler vekaleten sürdürülüyor.  10 yılı aşkındır Atama yükselme sınavı açılmadı bunlar kimsenin umurunda değil. Yetkili sendika olsan ne olur, olmasan ne olur. Sendikalar bu kanun var oldukça hükumetin uygun gördüğü elbiseyi memurlara  giydiren tezgahtara benzemekten kurtulamazlar.  En çirkini de,  yılbaşında dağıttığı takvime “dik durabilenlerin sendikası” diye yazı yazdıran  sendikanın Genel Başkanı ve sendikacıları  3-4 ay sonra  “ dik duramayan”  diye aşağıladıkları ve ötekileştirdiği insanları  sendikalarına üye kaydetmek için karşılarına utanmadan çıkıp  şirinleri oynamasıdır. Kanun koyucunun çalışanların bir araya gelmemesi için  kurduğu tuzağa her yıl keklik gibi  düşmekteler. Gözleri öyle kararmış ki, toplu sözleşme iki yılda bir yapılırken neden üye sayımı her yıl yapılmaya devam ediliyor diye düşünmeden  ellerinde üyelik formları ile ortalıkta  koşuşturuyorlar.   Bu saçma ve çirkin rekabete ancak çalışanlar son verebilir.  Sendika olarak bu husus da gerekli olan bilinci vermeye çalışıyoruz. 

SAM_2953

FD: Bu hafta sonu Sakarya da  CHP İl başkanlığının düzenlediği ve   Sayın KILIÇTAROĞLU’ nun katılımıyla gerçekleşen  toplantıya katıldınız mı? Nasıl değerlendiriyorsunuz?

CK: Evet bende katıldım.  Bence olumlu bir gelişme. Sosyal ve Ekonomik kesimlerin temsilcileri ile yüz yüze görüşmeler yapmak gerçekten önemli bir gelişme.  Sayın Genel Başkana taşeron ve asgari ücret yönünden  ortaya koyduğu duruş için teşekkür ettim. Ancak belli ki hükumetin  bu yönde daha önce hazırladığı bir çalışma yok o yüzden  her gün  yeni bir açıklama geliyor.  Kendilerinden taşeron konusunda ki bilgi ve tecrübelerinin iktidar ile paylaşmasını , asgari ücrette oynanan kalem oyununu , 2017 yılında net biçimde hissedilecek bu aldatmayı kamuoyuna daha iyi açıklamalarını istedim. 

SAM_2955

Bir başka sorumda “paralel” üzerine oldu. Kamuda her kes birbirini paralel olmak ile suçluyor. İnsanlar bir birinden, en basit  kararlar altına imza atmaya korkar hale geldiler.

Sayın Genel Başkana parelelci ile kast edilen kimlerdir ? Cemaatlerin dershanelerinde ve okullarında çocuk okutmak mı dır parelel cilik? Diye sordum.. Adeta İhbar hattı oluştu. Bu hususda CHP nin daha aktif bir duruş sergilemesini beklediğimizi ifade ettim.  

SAM_2962SAM_2963SAM_2964SAM_29633

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar