- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11807 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Çiftlik sahipleri tavuk üretimini durdurdu

09 Mayıs 2018 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Çiftlik sahipleri tavuk üretimini durdurdu
Çiftlik sahipleri tavuk üretimini durdurdu

 Çiftlik sahipleri tavuk üretimini durdurdu

Sakarya Kanatlı Hayvan Üreticileri Birliği Başkanı İrfan Demiray, tavuk üreticileri ile entegre tavuk tesisleri arasındaki maliyet sorunları nedeniyle çiftliklere tavuk koymama kararı aldıklarını, sıkıntıların aşılamaması durumunda ülkede beyaz et piyasasının sıkıntıya gireceğini söyledi.

Üretimime Sigorta ; Grev’e tatlı desteği..

Sakarya Tavuk Üreticileri Birliğin 1000 aşkın Üyesi ile aldığı üretimi durdurma kararına anlaşmalı Sigorta Şirketi olarak tam destek oluyoruz.

Tavuk Üreticileri Birliğinin Üretime devam kararına kadar firmamızda Civciv Sigortası tanzimi durdurulmuştur..

Sakarya Tavuk Üreticileri Birliğin Noter aracılığı  ile  Şen Piliç Firmasına Üretimi Durduruyoruz Yazılı  talepleri  geldiği halde Şenpiliç  Gıda Sanayi  AŞ  Haberler  asılsızdır  diye  Basın  Kuruluşlarına   duyuru yapıyor.

İŞTE  DUYURU METNİ

 

5 mayıs Kararı Uydulamaya   Kondu

Sakarya’da bir araya gelen Kanatlı Üreticiler Merkez Birliği üyeleri, Sakarya, Bolu, Bilecik, Kocaeli, Bursa, Düzce ve Akçakoca ilçesinde üretimi durdurma yönünde karar aldı.

Yapılan açıklamada, yaşanan maliyet sorunları nedeniyle Şenpiliç firması ile çalışan çiftlik sahiplerinin kümeslere tavuk koymama kararı aldığını açıkladı. Diğer firmalar ile de görüşmelerin sürdüğü belirtildi.

Kanatlı Üreticiler Merkez Birliği, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nın toplantı salonunda bir araya geldi. Toplantıya, Sakarya’dan ve bölgeden tavuk üreticileri katıldı. Yönetim, toplantı sonunda Sakarya ve çevresindeki birliklere bağlı üreticilerin üretimi durdurmaları yönünde karar aldı. Toplantıya ev sahipliği yapan Sakarya Kanatlı Hayvan Üreticileri Birliği’nden konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle: “6 kentin tavuk üretici birliklerinin yönetimleri ve Sakarya tavuk üreticilerinin yüksek katılımıyla gerçekleşen toplantısında 9 Mayıs tarihinden itibaren çiftliklere tavuk koymama kararı alınmıştır. 9 Mayıs tarihi itibari ile Şenpiliç firması ile çalışan üreticiler, üretimi durdurma kararı alırken, bölgedeki diğer tavuk entegre firmasıyla görüşmelerin devam ettiği bu görüşmelerin sonucuna göre üretimi durdurma karanının genişleyip diğer entegre firmalara uygulanması karara bağlanacaktır.”

1713 İŞLETMENİN 463’Ü KAPANDI 

Sakarya’da bulunan 1713 işletmenin 463’ünün kapandığı belirtilen açıklamada, “Bu kapanan işletmeler ne yazık ki artan maliyetlere dayanamayıp tesisine kilit vurmuştur. Bu tesisler kazanamadığından milyonluk tesislerde atıl durum oluşmuştur. Sakarya, Türkiye beyaz etinin yüzde 30’unu üretmektedir. Günden güne artan maliyetleri üreticiler karşılayamadığı için entegre tavuk firmalarla görüşmeler yapılmış ne yazık ki olumsuz netice çıkması üzerine böyle bir karar alınmıştır. Üreticiden tavuk alan Şenpiliç, Erpiliç, Beypiliç ve CP pilicin 27 Ekim 2017 tarihinde çıkan Tarım Bakanlığı’nın yönetmeliğine uymamaları, yetkimiz bulunmasına rağmen firmaların toplu sözleşmeye yanaşmaması, bunların haricinde muhatap alınmamamız bizleri böyle bir karar almaya itmiştir” denildi.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar