- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11134 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Cide ilçesinde 45 yolcu mahsur kaldı

13 Ağustos 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Cide ilçesinde 45 yolcu mahsur kaldı
Cide ilçesinde  45 yolcu mahsur kaldı

Kurucaşile Tekkeönü köyü ile Amasra Göçgündemirci, Çakraz köyleri sular altında kaldı, yolcu otobüsü mahsur kaldı

Bartın Kurucaşile ve Amasra ilçelerinde etkili olan sağanak yağış sonrasında taşan dereler sele neden oldu. Kastamonu’dan İstanbul’a giden otobüsteki 45 yolcu, sel sularının yükseldiği Göçgündemirci köyü mevkiinde mahsur kaldı. Mahsur kalan otobüs ve yolculara saat 15.00 sularında ulaşıldı.

Bartın Kurucaşile ve Amasra ilçelerinde gece saatlerinde başlayan sağanak yağmurun dereleri taşırması sonrasında sel meydana geldi. Sel nedeniyle Kurucaşile Tekkeönü köyü ile Amasra Göçgündemirci, Çakraz köyleri sular altında kaldı.

bartin-sel

45 yolcu mahsur kaldı

Kastamonu’nun Cide ilçesinden İstanbul’a giden otobüsteki 45 yolcu, Bartın’ın Amasra ilçesine bağlı Göçgündemirci Köyü mevkiinde yükselen sel suları nedeniyle mahsur kaldı.

Birçok ev ve iş yeri su altında

Metrekareye 73.7 kilogram yağışın düştüğü Bartın’da taşan dereler nedeniyle yollar kapanırken çok sayıda ev ve iş yeri sular altında kaldı. Sel sularına kapılan onlarca araç ise denize sürüklenirken, bazı yollarda aşırı yağışlar nedeniyle heyelanlar meydana geldi.

Sel nedeniyle belediye hoparlöründen anonslar yapılarak vatandaşların dikkatli olmaları istenirken kurtarma ekipleri, sel suları nedeniyle evlerinde mahsur kalan vatandaşları kurtarmak için çalışma başlattı.

Bartın Valisi Nusret Dirim, kentte etkili olan sele ilişkin, “Şiddetli sağanak sonucu meydana gelen selde can kaybı olmamıştır.

Bartın Valisi Nusret Dirim, kentte etkili olan sele ilişkin, “Şiddetli sağanak sonucu meydana gelen selde can kaybı olmamıştır.” dedi.

Vali Dirim, yaptığı açıklamada, kent merkezi ve ilçelerinde gece boyunca etkili olan sağanak sonucu oluşan selde park halindeki çok sayıda aracın sel sularına kapıldığını, vatandaşların mahsur kaldığını ancak can kaybı yaşanmadığını bildirdi.

Geceden beri devam eden yoğun bir yağış olduğunu, yağışın yarına kadar da devam edeceğinin tahmin edildiğini belirten Dirim, şunları kaydetti:

“Bölgemizde özellikle karayolu ulaşımında aksamalara yol açtı. Yağış, sahil şeridinde daha etkili olduğu için Kurucaşile ile Amasra arasında özellikle trafiği engelleyecek noktaya ulaştı. Şu an karayolu kapalı ulaşım sağlanamıyor. Bu yol aynı zamanda Cide-Kastamonu istikametine devam eden şehirlerarası karayolu. Kalaycı köyü mevkisinde köprü üzerinde şu anda kurtarılmayı bekleyen bir otobüs var, mahsur kaldı. Otobüste çevredeki otomobillerden binenlerle beraber 45 kişi olduğunu tahmin ediyoruz. Herhangi bir hayati riskleri, sele kapılma riski de yok. Karayoluyla botlarla iş makineleriyle ulaşılmaya çalışıldı başarılı olunamadı, en son Samsun’dan gelecek bir helikopterle havadan müdahaleyle yolcular tahliye edilecek.”

Vali Dirim, öte yandan, kent merkezinde taşkın nedeniyle kısmi olarak ulaşıma kapanan yollar ve köprüler olduğunu ifade ederek, “Ancak kentte günlük hayatı aksatan ciddi bir sıkıntı yok. Sadece alt katlarda sıkıntılar var belediye ekiplerimiz onları tahliye etmeye çalışıyor. Vatandaşlarımızı da sürekli dikkatli olunması yönünde uyarıyoruz.” diye konuştu.

Vali Nusret DİRİM
1963 yılında Tokat İli Niksar İlçesinde doğdu. İlk ve ortaokul eğitimini Niksar’da, lise eğitimini Tokat Gazi Osman Paşa Lisesi’nde tamamladı. 1984 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

Tokat Barosunda Avukatlık Stajı yaptı. 1985 yılında Antalya Kaymakam adayı olarak göreve başladı. Daha sonra sırasıyla; Kırşehir-Akpınar Kaymakamlığı (1988-1992), Dil öğrenimi için bir yıl süreyle ABD-Texas (1990), Gümüşhane-Köse Kaymakamlığı (1992-1994), Kars Vali Yardımcılığı (1994-1997), Ankara-Nallıhan Kaymakamlığı (1997-2002), Tekirdağ-Hayrabolu Kaymakamlığı (2002-2005), Kocaeli Vali Yardımcılığı (2005-2007), Kayseri-Melikgazi Kaymakamlığı (2007-2012), Ankara-Keçiören Kaymakamlığı (2012-2016) görevlerinde bulundu.

2006 yılında Kolluk Denetim ve Gözetim Kapasitelerinin Artırılması, 2008 yılında Sınır ve Güvenlik İşlemleri, 2010 yılında ise AB Fonlarının Etkin Kullanımının Desteklenmesi seminerlerine katıldı. 2013 yılında İçişleri Bakanlığı’nın Yerel İdarelerin İşleyişleri Konularında Bilgilerini Artırmalarını ve Uygulamaları Yerinde Görme Amaçlı 45 Günlük Avustralya Programına katıldı.

01 Haziran 2016 tarih ve 29729 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu’nun 30.05.2016 tarih ve 2016/8864 sayılı kararnamesi ile Bartın Valiliğine atanmıştır.

Vali Nusret DİRİM, evli ve 3 çocuk babası olup iyi derecede ingilizce bilmektedir.

undefined

undefinedundefinedundefinedundefined

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar