Dolar : Alış : 5.7904 / Satış : 5.8008
Euro : Alış : 6.5935 / Satış : 6.6054
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya32°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 31 Kategoride 15197 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç “Tank Palet İşçisi sınırda savaşan Mehmetçiktir”

11 Ocak 2019 - 373 kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç “Tank Palet İşçisi sınırda savaşan Mehmetçiktir”
CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç “Tank Palet  İşçisi sınırda savaşan Mehmetçiktir”

CHP’den ‘Tank Palet’ işçilerine destek

Sakarya’da Tank Palet Fabrikası işçileri ile bir araya gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba açıklamalarda bulundu.

Sakarya’da özelleştirme kapsamına alınan Tank Palet Fabrikası işçileri ile buluşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba açıklamalarda bulundu.

CHP Grup Başkanvekili Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya ve 22 milletvekilinden oluşan CHP’li heyet, özelleştirme kapsamına alınan Milli Savunma Bakanlığı 1’inci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü işçilerine destek vermek amacıyla Adapazarı’na geldi.

CHP Sakarya İl Başkanlığı’nda toplanan heyet, kortej halinde Türk Harb İş Sendikası Sakarya Şubesi’ne kadar sloganlar eşliğinde yürüdü. Milletvekillerine partililer de eşlik etti.

‘TANK PALET FABRİKASI DEMEK TÜRKİYE DEMEKTİR’

 Sendika binası önünde konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Tank Palet Fabrikası herhangi bir fabrika değildir. Bu fabrikada çalışan sendika işçileri sadece işçi değildir.

Tank Palet Fabrikası demek Türkiye demektir, Tank Palet Fabrikası demek Türk Silahlı Kuvvetleri demektir, Mehmetçik demektir. Tank Palet işçisi sadece alın teri ile evine ekmek götüren işçi değildir, sınırda savaşan Mehmetçiktir. O nedenle diyoruz ki Harb İş işçisi vatan bekçisi.

Sakarya’da tank üreten palet üreten, obüsleri üreten işçi vatan bekçisi bir Mehmetçiktir. Eğer bu fabrikanın satılmasını destekliyorsanız Türkiye Cumhuriyeti’ne ihanet ediyorsunuz. Bu mesele bir siyasi parti meselesi değildir. Sadece Türk İş’in ya da sadece Harb İş Sendikası’nın meselesi de değildir. Bu bütün Türkiye’de yaşayanların meselesidir.

Nasıl ki şehit cenazelerinde hep birlikteysek, nasıl ki vatan korumasında sağcısı solcusu hep birlikteysek bu fabrikanın da satışına karşı hep birlikte omuz omuza mücadele vereceğiz. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde herhangi bir Mehmetçik bir devletin emrine silahıyla birlikte verilemezse, harb işçisi de bir devlete veya özel şirkete verilemez. Her emekçi bir Mehmetçiktir. Vatan korumasını yapan Mehmetçiklerse burada eline makineyi alıp imalat yapan işçi bizim için odur. Bu mücadelede yalnız değilsiniz” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba ve Yıldırım Kaya’nın da aralarında bulunduğu 25 milletvekili, Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirilmesi kararına tepki göstermek amacıyla Harb-İş Sendikası Sakarya Şubesi’ni ziyaret etti.

Ankara’dan gelen ve CHP Sakarya İl Başkanlığı önünde toplanan parti heyeti, sendika binasına kadar yürüdü.

Burada, Şube Başkanı Yaşar Yavuz ve sendika üyesi işçiler tarafından karşılanan grup adına bina önünde açıklama yapan Özkoç, fabrikanın özelleştirilmesi konusunun siyasi parti meselesi olmadığını söyledi.

Fabrikada çalışan işçilerin verilen tüm emirleri yerine getirerek tank, obüs, palet ürettiğini aktaran Özkoç, “Bu işçi, mühendisi, ordusunun neferi, subayı sendikası sen ne emrettiysen yaptı. Ben diyorum ki, vatanın evlatlarına kıyma, vatanın fabrikasına kıyma, hiçbir devletin fabrikası da ordusu da Türkiye’ye sahip çıkamaz. Türkiye’ye Türk işçisi, Türk mühendisi, Türk subayı sahip çıkar, sen onların arkasında dur. İşte bu işçi vatan evladıdır, güveneceğin, sırtını dayayacağın işçidir. Ben Sakaryalı olmaktan gurur duyuyorum, sizinle beraber yaşamaktan gurur duyuyorum” şeklinde konuştu.

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VELİ AĞBABA’NIN ASKERİ FABRİKALARIN ÖZELLEŞTİRİLMESİ İLE İLGİLİ BASINA AÇIKLAMASI
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın askeri fabrikaların özelleştirilmesi ile ilgili basına açıklaması şöyle:
“ETRAFA MİLLİLİK AHKÂMI KESENLER ÜLKENİN MİLLİ SAVUNMA SİSTEMİNİ YABANCILARA PEŞKEŞ ÇEKİYOR
Fırtına Obüslerinin imalatını yapan 1. Ana Bakım Fabrikası, 20 Aralık 2018 tarihinde Resmi Gazete ’de yayınlanan 481 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile “işletme hakkı devri” şeklinde özelleştirilmesi kararlaştırılmıştı. Yani AKP iktidarı son Şeker fabrikalarının özelleştirme sürecinde ders almayarak, ülkenin en kritik sektörlerinden biri olan MSB’ye bağlı olan 1’inci Ana Bakım Fabrikasını da rant ve peşkeş uğruna özelleştirme kararı aldı. Özelleştirme kapsamına dâhil edilen fabrika yalnızca ülkenin emeği değil aynı zamanda milli güvenliğidir. Dünya’nın neresinde bir ülkenin kendi milli güvenliğini sağlamak adına teçhizatlar üreten bir fabrikayı özelleştirdiği görülmüştür açıkçası merak ediyoruz. Kısacası ‘’etrafa millilik ahkâmı kesenler ülkenin milli savunma sistemini özelleştirmektedir’’
FABRİKADAKİ EMEKÇİNİN EMEĞİ YOK OLACAK
Son Şeker Fabrikaları sürecinde işçilere ne söz verilmişti? Hiçbir işçinin hakkı gasp edilmeyecek, hiçbir işçi işinden edilmeyecekti. Peki, sonrasında ne oldu? Özelleştirilen şeker fabrikalarında 800’e yakın işçi işinden çıkartıldı, 811 işçi zorla emekliliğe sevk edildi.


Şimdi özelleştirme kapsamına alınan 1.Ana Bakım Fabrikasında çalışanların durumları ne olacak? Bu fabrikada çalışan 711 işçinin hakkı hukuku yine sümen altı mı edilecek? İktidarın özelleştirme karnesinin ne kadar kabarık olduğu hepimizin malumu. Özelleştirme süreci ile birlikte ne yazık ki bir kez daha çalışan işçilerin emeği yok olacak, güvenceleri ellerinden alınacaktır.
MİLLİ GÜVENLİĞİMİZ YANDAŞ SERMAYEYE VE KATARLILARA PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR
Son günlerde açığa çıkan bazı bilgilere göre 1.Anabakım Fabrikasının yandaş sermaye patronu Ethem Sancak ve Katarlı ortaklarının sahip olduğu BMC şirketine devredileceği gündeme gelmiştir. Yani iktidar milli güvenliğimizi Katarlılara peşkeş çekme hazırlığına girişmiş durumdadır. Her defasında önüne gelene ‘’yerlilik ve millilik’’ taslayan iktidar yetkilileri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın milli olma anlayışının temelinde ülkenin tüm kamu kurumlarının ve stratejik sektörlerinin yabancılara peşkeş çekilmesi yer almaktadır.

 Telekom özelleştirmesinde yaşanan iflas ve büyük soygundan herhalde gerekli dersler çıkartılmamışa benziyor. Telekom’da özelleştirme sürecinde de Hariri ailesine rantkapısı olarak sunulmuştu. Sonuç ise hepimizin malumudur. Ayrıca BMC şirketine 2016 yılında Alman Rheinmetal ile Malezya Etike firmalarının olduğu RBSS isimli bir firmanın genel müdürünün ‘’bu fabrikanın anahtarını istiyorum’’ ifadesini kullandığı belirtilmektedir. Eğer böyle bir durum söz konusu ise vay halimize. Bir şirket yetkilisi geliyor ve ülkenin stratejik değere sahip olan bir kurumu için böylesine bir istekte bulunuyorsa, Erdoğan’ın da AKP’nin de ‘’yerli ve milli’’ duruşunda yeller esiyor demektir.
AKP iktidarı 16 yıldır ülkenin her bir karış toprağını Alman’ından Japon’una Katarlı’sından İsrailli’sine peşkeş çekmiş durumda. Böylesine bir iktidarın ve Cumhurbaşkanı’nın ne kadar yerli olduğunu 80 milyonun takdirine bırakıyoruz.


Fabrikanın bulunduğu yöre halkı bu özelleştirmeye karşı, sendikacılar karşı, işçi karşı, 80 milyon vatandaş karşı iken ‘ben yaptım oldu’ mantığı asla kabul edilemez. Bir ülkenin hem emeğini hem milli güvenliğini özelleştirme adı altında yabancılara peşkeş çekilmesi akıl ve mantıkla asla izah edilemez. Bu özelleştirme süreci derhal durdurulmalıdır.””

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar