Dolar : Alış : 7.1357 / Satış : 7.1485
Euro : Alış : 8.6774 / Satış : 8.6930
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya11°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11262 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konvoyuna pusu

25 Ağustos 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konvoyuna pusu
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konvoyuna pusu

Kılıçdaroğlu’nun konvoyuna pusu: Ateş açıldı: 1 şehit, 2 yaralı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konvoyuna Artivn’in Ardanuç ilçesi yakınlarından geçişi sırasında ateş açıldı. CHP’li Erdoğan Toprak, “Pusu olayı var” dedi. İçişleri Bakanı Efkan Ala, konvoyu korumakla görevli araca ateş açıldığını söyledi. Saldırıda 1 asker şehit oldu, 2 asker de yaralandı.

chpkılıc

kılıcdardır

kilicdaroglu-saldiri-sb1

kılılcdar

CHP  Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konvoyu Arvin’in Şavşat ilçesinden Ardanuç ilçesine gittiği sırada Yanıklı Köyü yakınlarında saldırıya uğradı. Konvoyun güvenliğini sağlayan araç, ormanlık alanda bir hareketlilik fark etti. Bu hareketliliğin fark edilmesinden çok kısa bir süre sonra ateş açıldı.

ŞAVŞAT YOLUNDA İKİNCİ SALDIRI

Savşat’a geri dönerken Meydancık civarında ikinci saldırının gerçekleşmesi üzerine Kılıçdaroğlu güvenlik amacıyla karayollar bölge müdürlüğü binasına götürüldü.

1 ER ŞEHİT, 2 ASTSUBAY YARALANDI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Şavşat’taki programını tamamlayıp belediye binasını açmak için Ardanuç İlçesi’ne giderken, saat 14.00 sıralarında Yanıklı Köyü girişinde PKK’lı teröristler dağlık bölgede tepelerden konvoya ateş açtı.

PKK’ilerin açtığı ilk ateşte, konvoyun güvenliğini sağlamakla görevli jandarma aracında bulunan henüz kimlikleri öğrenilemeyen 2 astsubay hafif, sürücü er ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan 3 askerden jandarma er, tüm müdahaleye rağmen kurtarılamayarak şehit oldu.

Güvenlik güçlerinin anında karşılık vermesiyle bir süre devam eden çatışma süresince korumaları Kemal Kılıçdaroğlu’nu güvenlik çemberine aldı.

Kemal Kılıçdaroğlu, bir süre Karayolları binasında kalıp durum değerlendirmesi yaptıktan sonra zırhlı araçla sıkı güvenlik önlemleri altında Şavşat’a döndü.

Kemal Kılıçdaroğlu, Şavşat Kaymakamlığı binasına geçti ve burada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile görüştü.

CHP’Lİ ERDOĞAN TOPRAK: PUSU OLAYI VAR

Olayın duyulmasından kısa bir süre sonra Habertürk televizyonuna bağlanan Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanı Erdoğan Toprak, “Pusu olayı var” dedi. Gürsel Tekin ile yaptığı ilk açıklamada, “Özel bir durum olabilir. Bizim konvoyumuza özel harekat eşlik etti” ifadelerini kullandı.

kılıcdar1

EFKAN ALA: SALDIRI KILIÇDAROĞLU’NUN KONVOYUNA YÖNELİK

İçişleri Bakanı Efkan Ala, saldırının ardından açıklamalarda bulundu. Saldırının CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun konvoyuna yönelik olduğunu söyleyen Ala, şu ifadeleri kullandı:

“Konvoydaki jandarma aracına ateş açıldı. Biri ağır 3 askerimiz yaralı. Seyahatin güvenli bir şekilde tamamlanması konusunda gerekli önlemler alındı. Kılıçdaroğlu’na olayla ilgili tutumu sebebiyle teşekkür ederiz. Anamuhalefet partisinin genel başkanına yönelik saldırıyı biz hepimize yapılmış sayarız. Saldırı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konvoyuna yapılmış bir saldırıdır.”

gursel1

HAK VE HUZUR PARTİSİ GENEL BAŞKANI GÜRSEL YILDIZ ‘DAN KILIÇDAROĞLU’NA GEÇMİŞ OLSUN MESAJI..
.
Hak ve Huzur Partisi Genel Başkanı Gürsel YILDIZ , CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nu telefonla arayarak, konvoyuna yönelik saldırı nedeniyle geçmiş olsun dileklerini iletti.

YILDIZ, CHP konvoyunun Artvin’in Şavşat ilçesinden Ardanuç ilçesine gittiği sırada saldırıya maruz kaldığı haberlerinin ardından Kılıçdaroğlu’nu telefonla aradı.

Kılıçdaroğlu’ndan, yaşanan çatışmayla ilgili bilgi alan YILDIZ, geçmiş olsun dileğinde bulundu

KILIÇDAROĞLU, ERDOĞAN VE BİNALİ YILDIRIM İLE GÖRÜŞTÜ

Kılıçdaroğlu ile heyette bulunan CHP Artivin Milletvekili Uğur Topraktutan, “Genel Başkanımızı zırhlı araçla çıkardık. Ciddi bir travma yaşadık. Ön tarafta çatışmanın yaşandığı söyleniyor. Şu anda güvenli bölgedeyiz. Genel Başkanımız Cumhurbaşkanı ile görüşüyor” dedi.

BEKAROĞLU: YARALI JANDARMALAR VAR

CHP’li Bekaroğlu, saldırının CHP konvoyunun hedef alındığını söyledi. CNN Türk’e konuşan Bekaroğlu, “Konvoy yaklaşırken güvenlik birimlerine saldırı oluyor, bazı jandarmalar yaralanıyor” dedi.

ERDOĞAN BİLGİ ALDI

Cumhurbaşkanı Recpe Tayyip Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun konvoyunun geçişi sırasında yaşanan çatışmayla ilgili olarak, Artvin Valisi Muhterem İnce’yi arayarak bilgi aldı.

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU ARTVİN’İN ARDANUÇ İLÇESİNDE KONUŞTU:
-NE TERÖR BİZİ YILDIRIR, NE DE BAŞKALARI, VAZGEÇMEYİZ!


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ” Ne terör bizi yıldırır ne de başkaları. Bir kimse bize silah gösterecek, tehdit edecek, terör estirecek, biz de vazgeçeceğiz. Vazgeçmeyiz. Bir canımız Allah’ın verdiği bir can, o can bu ülke uğruna, bu millet uğruna feda olsun diyeceğiz!” dedi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Artvin’in Ardanuç İlçe Belediyesi hizmet binasının açılış töreninde yaptığı konuşma şöyle:

VAZGEÇMEYİZ! 
Siyasete girerken bir söz verdim. Her zaman, her ortamda halktan yana olacağım. Her zaman, her ortamda halkın çıkarlarını savunacağım. Kim ne derse desin bu güzel ülkeye barışı getirmek için, huzuru getirmek için, kardeşliği getirmek için sonuna kadar mücadele edeceğim. Ne terör bizi yıldırır ne de başkaları. Çünkü biz Mustafa Kemal’in Türkiye’sini büyütmek zorundayız. Bize cumhuriyet altın tabak içinde sunulmadı. Cumhuriyeti kanla kurduk, gözyaşıyla kurduk, şehitlerle kurduk, gazilerle kurduk, omuzunda silah taşıyan analarımızla kurduk. Bir kimse bize silah gösterecek, tehdit edecek, terör estirecek, biz de vazgeçeceğiz. Vazgeçmeyiz. Bir canımız Allah’ın verdiği bir can, o can bu ülke uğruna, bu millet uğruna feda olsun diyeceğiz!

Bakınız, Gaziantep’te büyük bir acıyla karşılaştık. Terör 54 vatandaşımızın canını aldı, çoğu çocuk. Çocukların bu ülke için ne kadar önemli olduğunu, anne, baba için ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliriz. Özellikle de anneler çocuklarını ne umutlarla büyütürler. Ama bir terör saldırısı sonucu çok sayıda çocuğumuz hayatını kaybetti. Şimdi bu IŞİD denen terör örgütüne dersini vermek için ordumuz Cerablus’a girdi. Sonuna kadar arkasındayız, sonuna kadar destekliyoruz. Şanlı ordumuzu destekleyeceğiz. 
Bugün güzel bir belediye binasına sahip oluyorsunuz. Beylikdüzü Belediye Başkanımız burada, kardeş belediye, sizin hemşeriniz aynı zamanda. Bu binanın yapımına büyük katkıları oldu kendisine yürekten teşekkür ediyorum. Her şeye layık bu ülkenin insanı.

BERABER MÜCADELE EDECEĞİZ, BERABER SAVAŞACAĞIZ
Bakın, İstanbul’da Belediye Başkanı, ama burayı unutmuyor. “Ben bu toprakların çocuğuyum” diyor. “Evet İstanbul’da oturuyorum ama bu topraklara hizmet vereceğim” diyor. Biz Cumhuriyet Halk Partisiyiz hiçbir ayrım yapmayız. Vatandaşımızın kimliği ne olursa olsun, inancı ne olursa olsun, yaşam tarzı ne olursa olsun herkesi kucaklarız ve hep şunu söyledik. İnsan Allah’ın yarattığı en değerli varlıktır ve bizim başımızın üstünde yeri vardır. Her zaman insana saygı duyduk, her zaman insanı sevgiyle karşıladık. Yunus Emre bu topraklarda yetişti, Hacı Bektaş-i Veli bu topraklarda yetişti, Mevlana bu topraklarda yetişti, Erzurumlu Emrah bu topraklarda yetişti. Bu toprakların mayasında insan kültürü vardır, sevgi vardır, güzellik vardır, dostluk vardır, kardeşlik vardır. Bunu bozmak isteyenler var. Ama bozmak isteyenlere izin vermeyeceğiz. Beraber mücadele edeceğiz, beraber savaşacağız. 
Hep şunu söylemiştik yaşanacak bir Türkiye. Kadınların yüzünün güldüğü bir Türkiye’dir yaşanacak bir Türkiye. Kadınların evlerinde huzur içinde yaşadıkları, çocuklarını huzur içinde okula gönderdikleri, büyük çocuklarını, oğullarını yine huzur içinde ellerine kına yakarak askere gönderdikleri bir Türkiye. En büyük özlemimiz bu. 

DÜŞÜNCELERİMİZ FARKLI OLSA DA BİR ARADA KARDEŞÇE YAŞAMASINI ÖĞRENECEĞİZ

Dolayısıyla yaşanacak bir Türkiye’yi birlikte elbirliğiyle inşa edeceğiz. Huzur içinde inşa edeceğiz ve bu güzel ülkede düşüncelerimiz farklı bile olsa bir arada kardeşçe yaşamasını öğreneceğiz. Hep söyledim yine söylüyorum eğer yaşanacak bir Türkiye istiyorsak, güzel bir Türkiye istiyorsak, kadınların gülümsediği bir Türkiye istiyorsak camiye siyaseti sokmayacağız, kışlaya siyaseti sokmayacağız, askeriyeye siyaseti sokmayacağız, adliyeye siyaseti sokmayacağız. Çünkü siyaset buraya sokulunca ülke bölünüyor, ülke ayrışıyor. Her inançtan insanımız var. Bu güzelliği asla bozmayalım. Camiye her kimlikten insanımız, her partiden insanımız gidiyor Allaha duasını ediyor. Ama siyaseti soktunuz mu oraya orası bölünüyor. Kışlaya siyaseti sokmayacağız. Niçin? Siyaseti sokarsanız ertesi gün darbe tehdidiyle karşılaşırsınız. Adalet? Adalete siyaseti sokmayacağız. Çünkü sıkıştığımız zaman adalet istiyoruz. Benim adaletim, onun adaleti değil halkın adaleti, hukukun üstünlüğü. Buna göre adaleti istiyoruz. Bunu savunuyoruz her zaman. 

CUMHURİYET BİLHASSA KİMSESİZLERİN KİMSESİDİR
Mustafa Kemal’in Türkiye’si önemlidir. Neden önemli biliyor musunuz? Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları aslında birer Osmanlı paşasıdırlar, Yemen’de çarpıştılar, Trablusgarp’ta çarpıştılar, Filistin’de çarpıştılar, Balkanlar’da çarpıştılar. Ama Osmanlı’nın nasıl battığını birebir gördüler ve dediler ki, öyle bir cumhuriyet kuralım ki, geçmişten ders alalım, güzel bir cumhuriyet kuralım, temellerini sağlam atalım. Sağlam atalım ki bu cumhuriyet ilelebet yaşasın. Onun için dediler ki, cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir cumhuriyet. Cumhuriyet fazilettir dediler, cumhuriyet irfandır dediler. Eğer cumhuriyet olmasaydı ne olurdu? Cumhuriyet olmasaydı kuş uçmaz kervan geçmez bir köyde doğan Kemal Kılıçdaroğlu CHP’nin Genel Başkanı olmazdı. 
Eğer cumhuriyet olmasaydı Yenikapı’da söylediğim için burada da söyleyeyim. Eğer cumhuriyet olmasaydı Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olamazdı. Eğer cumhuriyet olmasaydı Ahmet Davutoğlu Başbakan olamazdı. O nedenle cumhuriyetin kadrini hepimiz bilmek zorundayız. Cumhuriyetin ne kadar önemli olduğunu bilmek zorundayız. Cumhuriyeti iyi bileceğiz, temellerini sarsmayacağız, temellerini tahkim edeceğiz. Cumhuriyet faziletse cumhuriyet vatandaşı kulluktan, kölelikten kurtardıysa, cumhuriyet eğer bizi özgür bir birey yaptıysa cumhuriyete inanacağız, temellerini sağlam tutacağız. Cumhuriyetin kurucu ilkelerinden dönerseniz bugünkü tabloyla karşılaşırsınız. Bugünkü tablo ağır bir tablodur. Bugünkü tablo hak ettiğimiz bir tablo değildir. Bugünkü tablo dış politikada ağır yenilgilerin yaşandığı bir tablodur. O nedenle diyoruz ki, biz kesinlikle bunları unutmayacağız ve unutturmayacağız. 
Şimdi başımıza birde FETÖ belası çıktı. Ama bir şeyi hiç kimse unutmasın. O valileri, o kaymakamları, o hakimleri, o saçıları, o rektörleri oralara kimler getirdi, kimler yerleştirdi oralara? Bunları unutmayacağız düşüneceğiz ve parlamentoda kurulan araştırma komisyonunda bu işin siyasi ayağını çıkaracağız ortaya. Bu işin siyasi ayağı kim? Bir bakan diyor ki, ben bakan oldum 81 ilin 74’ünün başında emniyet müdürü FETÖ militanı. Siz emniyet teşkilatını teröristlere teslim ederseniz sizin ağlamaya hakkınız yok. Sizin hesap verme yükümlülüğünüz var, mecburiyetiniz var. 
İşin özeti; sizleri seviyorum, sizlere inanıyorum, sizlere güveniyorum. Sizin için çalışacağım, sizin için mücadele edeceğim. 

BİR ŞEHİDİMİZ VAR, BENİ EN ÇOK ÜZEN O

Bugün buraya zorlu bir yolculukla geldik. Ardanuç’a gelirken bir terör saldırısıyla karşı karşıya kaldık. Bir şehidimiz var beni en çok üzen o. Bir şehidimiz var keşke hiç olmasaydı. İki hafif yaralımız var. Allah rahmet eylesin, yaralılara acil şifalar diliyoruz, Allah şifalar versin diyoruz. Ama gerçekten de bir şehidimizin olması beni en çok üzen olay oldu. Keşke hiç olmasaydı, o kurşunlar havaya atılmış olsaydı ve bir şehidimiz, bir eve ateş düşmeseydi. Hani bizde derler ya Allah kimseye evlat acısı vermesin. Sıralı ölüme hepimiz katlanırız da babanın çocuğunu, annenin çocuğunu mezara koyması çok acıdır. 

UCUNDA ÖLÜM DE OLSA GİDECEĞİM
O açıdan hani terör hepimizin yüreğini burkuyor, hepimize ortak bir acıyı yaşatıyor. Ama bu teröre karşı hepimiz dik ve onurlu duracağız. Bakın, hiçbir programımı iptal etmedim. “Gideceğim, ne olursa olsun gideceğim. Vatandaşa söz verdim ucunda ölüm de olsa gideceğim” dedim. 
Hepimiz Gazi Mustafa Kemal’in askerleriyiz. Hepimiz Gazi Mustafa Kemal’i ve arkadaşlarını saygıyla anıyoruz, hürmetle anıyoruz, yerleri cennet olsun diyoruz. Ben her zaman ve her ortamda vatandaşlarımın cumhuriyete olan bağlılıklarını, cumhuriyetin kurucularına olan bağlılıklarını saygıyla gördüm, saygıyla andım. Dolayısıyla Mustafa Kemal’in askeri olmak gibi bir onuru paylaşmakta benim ve hepimiz için çok güzel bir şey. 
Neden diyoruz Mustafa Kemal’in askerleriyiz? Çünkü bizi padişahın kulu değil, cumhuriyetin özgür bireyi yaptığı için. Çünkü cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir dediği için. İlk yaptığı iş nedir biliyor musunuz? 1921 yılında Çocuk Esirgeme Kurumunu kuruyor. Çünkü savaş meydanlarında çok sayıda kişi hayatını kaybetti, şehit oldu onların babaları. Ama o çocuklara bakacak bir devlet gerekiyordu ve o devletin adı Türkiye Cumhuriyetiydi. 1921 yılında bunu gerçekleştirdi. Çok şey yaptı. O kısa hayatı içinde batının 100 yılda yaptığını o 15 yıla, bilemediniz 20 yıla sığdırdı. O açıdan bugün bazıları kızarlar Mustafa Kemal Atatürk’e. Kendi tarihimizi bileceğiz, onun tarihini bileceğiz ve göreceksiniz ki bütün dünyanın gördüğü gibi, Gazi Mustafa Kemal gibi insanlar 100 yılda bir yetişirler, Churchill’in dediği gibi bu 100 yılda da bu Türklere nasip oldu diyor. 
O nedenle biz Gazi Mustafa Kemal’le her ortamda ve her zaman gurur ve onur duyduk. Onun askeri olmak, onun düşüncelerini, çağdaş düşüncelerini sonuna kadar savunmak hepimizin ortak görevidir. 

BİZİM KİTABIMIZDA UMUTSUZLUK YOKTUR

Şimdi geliyorum Belediye Başkanımıza, Belediye Başkanınızı seviyor musunuz? Belediye Başkanlarımdan tek isteğim var. Seçim zamanında derler ki biz CHP’den girdik aday olduk. Ama seçimden sonra herkesin artık başkanıdır. Dolayısıyla ayrım yapmayacak, o, o partiden hizmet götürmeyeceğim, bu, bu partiden hizmet götürmeyeceğim. Bu CHP’nin kültüründe yoktur, anlayışında yoktur. Ne dedim? İnsana sevgi, insanı sevmek bizim temel görevimizdir. O nedenle hiçbir ayrım yapmadan herkese hizmet götürecek ve harcadığı her kuruşun hesabını sizlere verecek. Bu bizim yine temel görevlerimizden birisidir. Siz seviyorsanız bizde seviyoruz. Siz inanıyorsanız bizde inanıyoruz. Siz güveniyorsanız bizde güveniyoruz. 
Hepinize en içten sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum. Bu güzel bina hepinize hayırlı uğurlu olsun diyorum. Bu güzel binayı şehit yakınlarıyla, analarıyla, babalarıyla birlikte açacağız. Hepimiz Türkiye’nin geleceği açısından asla umutsuz olmayalım. Bizim kitabımızda umutsuzluk yoktur. Türkiye güzel bir ülkedir, Türkiye uygar bir ülkedir, Türkiye çalışkan bir ülkedir, Türkiye’nin nüfusunun yarısından fazlası gençtir ve gençler bizim onurumuzdur ve bizim geleceğimizdir. O nedenle umutsuzluk yok, geleceğe umutla bakacağız. Görkemli bir Türkiye, güzel bir Türkiye, yaşanacak bir Türkiye’yi birlikte inşa edeceğiz. 
Tekrar hepinize selamlar, saygılar sunuyorum. Nazım’ın dediği gibi bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçe yaşayacağız. Bu bizim sözümüzdür. Bu sözü Türkiye’ye veriyoruz, bu millete veriyoruz. Sağ olun, var olun diyorum.

CHP GENEL SEKRETERİ SINDIR: “TBMM DERHAL TOPLANMALI!”

CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır “Artvin’de CHP Genel Başkanımızın da içinde bulunduğu CHP konvoyuna yapılan alçak saldırı milletimizin birlik ve beraberliğine, demokrasimize yapılmıştır” dedi.

SALDIRI MİLLETİMİZİN BİRLİK VE BERABERLİĞİNE, DEMOKRASİMİZE YAPILMIŞTIR
Artvin’de gerçekleştirilen saldırıda, milletimizin birliğinin, demokratik parlamenter siyasetin hedef alındığını belirten Sındır; “Milletimize büyük geçmiş olsun. Bu saldırı milletimizin birlik ve beraberliğine, demokrasimize yapılmıştır. Bu saldırı, teröre karşı sarsılmaz bir inançla duran partimize, ülkemizin güvencesi CHP’ye yapılmıştır. Bir insanlık suçu olan terör hain yüzünü Artvin’de göstermiştir. Ancak milletimizin kurtuluş savaşından gelen, 15 Temmuz darbe kalkışmasında da gösterdiği sağlam birlik ve demokratik direnci karşısında hiçbir hain plan başarıya ulaşmayacaktır” dedi.

MECLİS BAŞKANI KAHRAMAN’A BURADAN ÇAĞRI YAPIYORUM
Türkiye’nin çok ciddi dönemden geçtiğini ifade eden Genel Sekreter Sındır sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemiz, milletimiz çok tehlikeli bir dönemden geçmektedir. Ülkemizde olağan üstü hal koşulları ve uygulamaları var. Böyle bir dönemde TBMM’nin kapalı olması düşünülemez. Meclis derhal toplanmalı ve Terörü Araştırma Komisyonu kurulmalıdır. Bir kere daha görüldü ki geçmişte çözüm süreci adı altında yaşananlar terörü beslemiştir. Sorunun gerçek çözüm yeri, CHP’nin geçmişte de söylediği gibi Türkiye Büyük Millet Meclis’idir. Meclis Başkanı Sayın İsmail Kahraman’a buradan çağrı yapıyorum, Meclisi derhal toplantıya çağırın.”

TERÖRE, DARBEYE VE DEMOKRASİ DÜŞMANLARINA GEÇİT VERMEYECEĞİZ!”

Demokrasilerde ana muhalefet partisinin olmazsa olmaz olduğunu belirten Sındır sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bugün demokrasinin vazgeçilmezi olan ana muhalefet partisinin genel başkanına, yurt içi ziyareti sırasında saldırı gerçekleştiriliyor. Bu saldırı demokrasimize, millet iradesine, tüm Türkiye’ye yapılan saldırı demektir. Saldırıda maalesef konvoyda görevli bir askerimiz şehit ediliyor. Şehidimize de Allah’tan rahmet diliyorum. Ancak bir kere daha ifade ediyoruz ki, hiçbir hain plan, milletimizin aydınlık Türkiye geleceği hedefleri karşısında başarılı olamayacaktır. CHP olarak dün olduğu gibi bugün de yarın da, demokratik parlamenter siyaseti savunmaya devam edeceğiz. Teröre, darbeye ve demokrasi düşmanlarına geçit vermeyeceğiz!”

CHP’Lİ UÇAR’DAN KILIÇDAROĞLU SALDIRISINA KINAMA

Artvin ili Şavşat ilçesinden Ardanuç’ a gittiği sırada Yanık Köyü yakınlarında konvoyuna saldırı düzenlenen CHP Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun sağlığı yerinde… Genel Başkanımızın konvoyuna yapılan bu saldırı şiddetle lanetliyorum.

Artvin İli Şavşat ilçesinden Ardanuç ilçesine gittiği sırada Yanıklı Köyü yakınlarında bulunduğu konvoya ateş açılan CHP Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun bulunduğu konvoya silahla ateş açıldı. Korumaların karşılık vermesi üzerine bölgede çatışma çıktı.

PKK’lı teröristlerin açtığı ilk ateşte, konvoyun güvenliğini sağlamakla görevli jandarma aracında bulunan henüz kimlikleri öğrenilemeyen 2 astsubay hafif, sürücü er ise ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan 3 askerden jandarma er, tüm müdahaleye rağmen kurtarılamayarak şehit oldu. Genel Başkanımız ve yanındaki heyet saldırıdan yara almadan kurtuldu. Sayın Kılıçdaroğlu’na yapılan bu hain saldırıyı lanetliyorum. Sayın Kılıçdaroğlu’na ve tüm Cumhuriyet Halk Partisi örgütüne geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, şehidimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum” diye açıklamada bulundu.

CHP Eskişehir Milletvekili Çakırözer, CHP Genel Başkanı’nın konvoyuna yapılan saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, saldırının aslında tüm Türkiye’yi hedef aldığını vurguladı.

Çakırözer, “Genel Başkanımızı bu suikast girişiminin hedefi yapan kendisinin ve partimizin teröre karşı net tavrıdır. Partimiz nereden gelirse gelsin her tür teröre karşı bu kararlı tutumundan asla vazgeçmeyecektir” dedi.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konvoyuna yapılan saldırıya ilişkin yaptığı basın açıklamasında, saldırının aslında tüm Türkiye’ye yapıldığını vurguladı. Çakırözer, “Genel Başkanımızı bu suikast girişiminin hedefi yapan kendisinin ve partimizin teröre karşı net tavrıdır. Partimiz nereden gelirse gelsin her tür teröre karşı bu kararlı tutumundan asla vazgeçmeyecektir” dedi.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Atvin’in Şavşat ilçesinden Ardanuç ilçesine gittiği sırada Yanıklı Köyü yakınlarında konvoyunun geçişi sırasında roketli saldırı hazırlığı fark edildi ve güvenlik güçleri ile teröristler arasında çatışma yaşandı. Konvoyu koruyan güvenlik güçleri arasında bulunan bir asker şehit oldu. 
CHP’li Çakırözer saldırının sadece CHP’ye ve onun Genel Başkanına değil Cumhuriyete, demokrasiye ve özgürlüklere yapıldığını vurguladı. Çakırözer, şöyle dedi:

“Bu saldırı tüm Türkiye’ye yapılmıştır. Genel Başkanımızı bu suikast girişiminin hedefi yapan kendisinin ve partimizin teröre karşı net tavrıdır. Partimiz nereden gelirse gelsin her tür teröre karşı bu kararlı tutumundan asla vazgeçmeyecektir. Partililerimize, kahraman güvenlik güçlerimize ve ülkemize yönelik bu hain saldırıyı lanetliyorum. Kınıyorum.Nereden gelirse gelsin, ülkemizi yangın yerine çevirmek isteyen her türlü terör belasının son bulduğu, demokratik, laik ve çağdaş bir Türkiye sevdamızdan asla yılmadan yolumuza devam edeceğiz. Hukukun üstünlüğünü, Cumhuriyet değerlerini ve özgürlükleri savunacağız. Kahraman şehidimize Allah’tan rahmet, ailesine ve tüm ulusumuza başsağlığı; yaralı güvenlik görevlilerimize ve CHP konvoyunda bulunan herkese geçmiş olsun dileğimi iletiyorum”

SİLİFKE BELEDİYE BAŞKANI TURGUT, KILIÇDAROĞLU’NUN KONVOYUNA YAPILAN SALDIRIYI KINADI

Silifke Belediye Başkanı Dr. Mustafa Turgut, Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun konvoyuna yapılan saldırıyı kınadı.

Başkan Turgut, “Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun konvoyuna Artvin Ardanuç ilçesi yakınında ateş açıldı. Korumalarının karşılık vermesiyle çatışma çıktı. PKK’lı teröristlerin açtığı ilk ateşte, konvoyun güvenliğini sağlamakla görevli jandarma aracında bulunan henüz kimlikleri öğrenilemeyen 2 astsubay hafif, sürücü er ise ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan 3 askerden jandarma er, tüm müdahaleye rağmen kurtarılamayarak şehit oldu. Genel Başkanımız ve yanındaki heyet saldırıdan yara almadan kurtuldu. Sayın Kılıçdaroğlu’na yapılan bu hain saldırıyı lanetliyorum. Sayın Kılıçdaroğlu’na ve tüm Cumhuriyet Halk Partisi örgütüne geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, şehidimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum” diye açıklamada bulundu.

‘’SUSMAYACAĞIZ, YILMAYACAĞIZ!’’

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP konvoyunun Artvin’de uğradığı silahlı saldırıyı kınadı.

Twitter’dan yaşanan olayı kınayan CHP’li Yarkadaş, ‘’Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu’na ve partililerimize yönelik alçakça saldırıyı kınıyorum. Susmayacağız, yılmayacağız!’’ ifadelerini kullandı.

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU: ALLAH’IN VERDİĞİ BİR CAN VAR, O DA BU MEMLEKET, ÜLKE, MİLLET İÇİN FEDA OLSUN

Farklı siyasi görüşlerimiz olabilir ama teröre karşı ortak mücadele etmek hepimizin görevidir. O nedenle ben programıma aynen devam edeceğim. Bizim bu tür olaylar karşısında geri adım atmamız zaten söz konusu olamaz. Olayların üzerine gideceğiz. Bu ülke terörden temizleninceye kadar hep birlikte mücadele etme kararlılığındayız”

Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, “Allah’ın verdiği bir can var, o da bu memleket, ülke, millet için feda olsun. Farklı siyasi görüşlerimiz olabilir ama teröre karşı ortak mücadele etmek hepimizin görevidir. O nedenle ben programıma aynen devam edeceğim.” dedi.

“Terör saldırı gerçekleşti” diye programlarını yarıda kesmenin doğru olmayacağını düşündüklerini ve rutin programlarını sürdüreceklerini ifade eden Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Teröre pabuç bırakmamak lazım. Allah’ın verdiği bir can var, o da bu memleket, ülke, millet için feda olsun. Biz, orada çatışmanın ortasında kaldık ama bir üzücü haber aldık, ’Bir şehidimizin olduğu’ söyleniyor. Bu gerçekten beni çok üzdü. Bu ülke, güzel bir ülke, hele Şavşat çok güzel bir yer. Böyle bir bölgede, Türkiye’de terörün olmasını asla istemiyoruz ve kabul etmiyoruz. Dolayısıyla teröre karşı hepimizin ortak mücadele etmesi lazım, sen, ben ayrımı yapmadan. Farklı siyasi görüşlerimiz olabilir ama teröre karşı ortak mücadele etmek hepimizin görevidir. Bizi yıldıramaz, yıldırmamalıdır. O nedenle de ben programıma aynen devam edeceğim. Bizim bu tür olaylar karşısında geri adım atmamız zaten söz konusu olamaz. Olayların üzerine gideceğiz. Bu ülke terörden temizleninceye kadar hep birlikte mücadele etme kararlılığındayız.”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, BAŞBAKAN YILDIRIM, MECLİS BAŞKANI KAHRAMAN, MHP GENEL BAŞKANI BAHÇELİ VE HDP EŞ GENEL BAŞKANLARINDAN CHP GENEL BAŞKANINA GEÇMİŞ OLSUN TELEFONUCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nu telefonla arayarak, geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Başbakan Binali Yıldırım yaptığı açıklamada da, “Anamuhalefet Partisi CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun konvoyunun Artvin’de uğradığı silahlı saldırı, ülkemizin demokratik istikrarına ve toplumun huzuruna yapılmış alçak bir terörist saldırıdır. Saldırıyı nefretle lanetliyorum. Türkiye’nin bütünlüğüne, dirlik ve düzenimize pusu kuran teröristlerle onları suikasta azmettiren geri plandaki alçaklar, hiçbir zaman Türkiye’nin birliğine zarar veremeyecek, emellerine kavuşamayacak ve müstahak oldukları cezaya muhakkak çarptırılacaklardır.” dedi.

MHP GENEL BAŞKANI BAHÇELİ’DEN, GENEL BAŞKANIMIZ KILIÇDAROĞLU’NA GEÇMİŞ OLSUN TELEFONU

MHP Genel Başkanı Bahçeli, konvoyu silahlı saldırıya uğrayan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile telefonda görüşerek “geçmiş olsun” dileklerini iletti, olaya ilişkin bilgi aldı. Bahçeli, güvenli bir bölgede olup olmadığını sorduğu Kılıçdaroğlu’na, “Geçmiş olsun, inşallah Ankara’ya döndüğünüzde görüşürüz.” dedi.

MHP Lideri Bahçeli, Twitter’daki sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada da şunları kaydetti:

“CHP Lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun konvoyuna Artvin’in Şavşat ilçesi Yanıklı Köyü yakınlarında PKK tarafından saldırı düzenlenmiştir. Bu menfur saldırıda 1’i şehit, 2 askerimiz de yaralanmıştır. Üzüntümüz büyüktür, tek tesellimiz Sayın Kılıçdaroğlu’nun iyi olmasıdır. Tüm şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet niyaz ediyor, yaralı evlatlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.Terörün ulaştığı boyutu herkes görmeli, cüret ve küstahlığını herkes ittifakla kabullenmelidir. İhanetin gözü kararmış ve azgınlaşmıştır. Sayın Kılıçdaroğlu’na ve Cumhuriyet Halk Partisi camiasına geçmiş olsun diyor, muhatap kaldıkları terör saldırısını şiddetle lanetliyorum. Tekrar söylüyorum, terörizm asla sonuç alamayacak, zalimler tarafından hevesle planlanan kardeş kavgasına Türkiye’yi kimse çekemeyecektir.” ifadesini kullandı.

HDP EŞ GENEL BAŞKANLARI DEMİRTAŞ VE YÜKSEKDAĞ’DAN GENEL BAŞKANIMIZA GEÇMİŞ OLSUN TELEFONU

HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş da, Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na telefon ederek geçmiş olsun dileklerini iletti ve saldırıyı kınadı.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken başkanlığındaki bir heyet,Grup Başkanvekillerimiz Özgür Özel ve Levent Gök’ü makamlarında ziyaret ederek yaşanan saldırıya ilişkin geçmiş olsun dileklerini iletti, HDP resmi web sitesinden yapılan açıklamada da şu ifadelere yer verildi:

“CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun konvoyunun seyahati esnasında Artvin’in Ardanuç ilçesinde yaşanan silahlı çatışmayı kaygı ile öğrenmiş bulunuyoruz.
Bu vahim saldırıyı sert biçimde kınıyor, Sayın Kılıçdaroğlu’na ve beraberindeki partililere geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.
Halkların Demokratik Partisi
Merkez Yürütme Kurulu”

BEŞİKTAŞ JİMNASTİK KULÜBÜ SALDIRIYI KINADI, GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİNİ İLETTİ

Beşiktaş Jimnastik Kulübü resmi sitesinden yapılan açıklama şöyle:

“Kemal Kılıçdaroğlu’na Yönelik Saldırı Girişimini Şiddetle Kınıyoruz
Artvin’de temaslarda bulunan Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun konvoyuna, Şavşat ilçesinde silahlı saldırı girişiminde bulunulmasını şiddetle kınıyoruz. Emniyet güçlerimizin çabaları sonucu püskürtülen bu saldırı, ülkemizin birlik ve beraberliğine yapılmış alçakca bir girişimdir. Teröre karşı tek vücut olan halkımızın birlik ve beraberliğini bozmaya yönelik yapılan bu saldırılar asla amacına ulaşamayacaktır.
Sayın Kılıçdaroğlu ve CHP konvoyundaki tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletir, saldırıda şehit olan askerimize Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı, yaralanan askerlerimize de acil şifalar dileriz.
Saygılarımızla,
Beşiktaş JK”

FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ SALDIRIYI KINADI, GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİNİ İLETTİ

Fenerbahçe Spor Kulübü resmi sitesinden yapılan açıklama şöyle:

“Artvin’e giden Cumhuriyet Halk Partisi lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun bulunduğu konvoya silahlı saldırı düzenlendiğini, ilk belirlemelere göre 1 askerimizin ne yazık ki şehit olduğunu, 2 askerimizin ise yaralandığını büyük bir üzüntüyle öğrendik. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve Cumhuriyet Halk Partisi’ne geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, ülkemizin birlik ve beraberliğine kast eden tüm terör olaylarını şiddetle kınadığımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz.
FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ”

GALATASARAY SPOR KULÜBÜ SALDIRIYI KINADI, GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİNİ İLETTİ

Galatasaray Spor Kulübü resmi sitesinden yapılan açıklama şöyle:

“Artvin yakınlarında meydana gelen ve CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile yanındaki heyeti hedef alan silahlı saldırıyı şiddetle kınıyor, Sayın Kılıçdaroğlu’na ve tüm CHP camiasına en içten geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.Açılan ateş sonucunda şehit düşen erimize Allah’tan rahmet, yaralanan astsubaylarımıza da acil şifalar diliyoruz. Galatasaray Spor Kulübü, ülkemizin birlik, beraberliğine ve huzuruna yönelik bu tür saldırıların karşısındadır; 25 milyon taraftarıyla karşısında durmaya da devam edecektir.
Saygılarımızla.
Galatasaray Spor Kulübü”

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar