Dolar : Alış : 7.3877 / Satış : 7.4010
Euro : Alış : 8.9635 / Satış : 8.9797
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya7°CKar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11081 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ceylanpınar ‘da evine giden Polise Silahlı saldırı

11 Mayıs 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Ceylanpınar ‘da evine giden Polise Silahlı saldırı
Ceylanpınar ‘da  evine giden Polise Silahlı saldırı

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar İlçesinde Akşam saatlerinde evine giden polise  Silahlı Saldırı Düzenlendi 1 Polis Memuru Yaralı

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar İlçesi’nde, silahlı saldırıya uğrayan polis memuru Kemal Çokgüler, Ceylanpınar Devlet Hastanesei’ndeki ilk müdahalesinin ardından ambulansla sevk edildiği Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde ameliyata alındı.

Bu arada, polis memuru Çokgüler’in fırına ekmek almaya giderken arkasından yaklaşan yüzünü puşuyla gizleyen bir kişi tarafınndan tabancayla vurulduğu belirtildi.

ceylan

Saldırının ardından çalışma yapan polis ekipleri, olayla ilgili 4 kişiyi gözaltına aldı. İsimleri açıklanmayan 4 şüpheli ifadelerinin alınması için emniyete götürüldü.

Haber-Murat DEMİRKAN -Şanlıurfa

 

Ceylanpınar 1937 yılında bucak, 14.01.1982 tarihinde çıkartılan 2585 Sayılı Kanun’lailçe statüsüne kavuşturulmuştur. İlçemize bağlı 35 köy ve 14 mezra bulunmaktadır. Merkezde 1 belediye, 12 mahalle muhtarlığı bulunmaktadır. Doğuda Kızıltepe, batıda Akçakale, kuzeyde Viranşehir ilçeleri, güneyde ise, Suriye’nin Resulayn İlçesi ile çevrili olan İlçemizin Şanlıurfa İl merkezine uzaklığı 150 kilometredir.

Ceylanpınar; Güneydoğu Anadolu bölgesinde Şanlıurfa iline bağlı 142 km uzaklıkta yer alan bir sınır ilçesidir. 14.01.1982 tarihinde çıkartılan 2585 Sayılı Kanun’la ilçe statüsüne kavuşan Ceylanpınar’ın komşu il ve ilçelere ulaşımı Karayolu ve Demiryolu ile sağlanmaktadır. 1960 yılında Belediyesi kurulan Ceylanpınar’ın TÜİK verilerine göre 31.12.2010 tarihi itibariyle İlçe merkez nüfusu 44.726 olup, 49 yerleşim biriminde ise 28.579 kişinin yaşadığı tespit edilmiştir.

Yukarı Mezopotamya’da kurulmuş olan Ceylanpınar’ın tarihi M.Ö. 5000 yıllarına dayanmaktadır. Asurlular, Hititler, Abbasiler,Bizans İmparatorluğu, Selçuklu Devleti ve Osmanlı İmparatorluğu sınırları içerisinde yer alan Resul-ayn (kaynak başı) Habur çayı ve kaynak başına su içmeye gelen ceylanlardan ismini alan Ceylanpınar, Mitanni devletine de başkentlik yapmıştır.

Bölgede Akdeniz iklimi ile güneydeki çöl ikliminin karasal iklim hüküm sürer. Yaz ayları çok sıcak ve kurak, kış ayları ise serindir. Kasım ayında başlayıp nisan ayına kadar süren düzensiz yağışlar mevcuttur. Özellikle Atatürk Barajının hizmette girmesiyle nem oranında artış olmuş, gece ile gündüz arasındaki sıcaklık oranında artış olmuştur. Meteoroloji tarafından yapılan ölçümlere göre Türkiye’nin en sıcak(47.6 0C) yerlerin başında Ceylanpınar gelmektedir.

1.761.261,29 dekarlık alanı ile Dünyanın en büyük çiftliğinin bulunduğu Ceylanpınar’ın yerleşim yeri olarak ortaya çıkması 1921 yıllara dayanmakta olup Devlet Demir Yolu İstasyonunun olması ve Devlet Üretim Çiftliğinin iş gücü ihtiyacından dolayı komşu il ve ilçelerden sürekli nüfus göçü alarak 1937 yılında nahiye statüsüne kavuşmuştur.

Ceylanpınar’ın esas gelişimi ise 1943 yılına rastlar. 3130 sayılı kanunla Zirai Kombinalar Urfa Grup Amirliği adıyla kurulan ve daha sonra Devlet Üretme Çiftliği(D.Ü.Ç.) adını alan şimdiki Tarım İşletmesi’nin sağladığı ekonomik kaynaklar Ceylanpınar’ın gelişmesini sağlamıştır. Oldukça geniş ve düz bir alan üzerine kurulmuş bulunan Ceylanpınar’ın topraklarının yaklaşık %90 ı tarıma elverişli olup yer altı suları açısından oldukça zengin olan yörede derin su kuyularının açılmasıyla sulu tarımsal ekimin yapılmasında epey artış sağlanmıştır.

İlçe sınırları içerisindeki toprakların büyük kısmı Tarım İşletmesine aittir. Ceylanpınar Tarım İşletmesi yaklaşık 50 yıldır bölgede yaptığı ve elde ettiği tarımsal üretim, yetiştirme ve eğitim faaliyetleriyle bilgi ve deney birikimine sahip büyük bir tarım laboratuarı halindedir. Tarım İşletmesinde Tarımsal ve hayvancılık yapılmaktadır. Tarımsal alanda; bitkisel üretim, kuru ziraat ve sulu ziraatta başlıca: buğday, mercimek, pamuk, mısır, yonca, tohumluk fiğ, nohut ve bahçe kültürleri üretilmektedir. Hayvansal alanda ise sığırcılık, koyunculuk ve ceylan besiciliği yapılmakta olup, nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalan ceylanlar koruma altına alınmak suretiyle sayısında artış sağlanmıştır.

Ceylanpınar topraklarının büyük çoğunluğunun Tarım İşletmesine ait olması, iş alanlarını yaratmış, ama diğer taraftan köy sayısının az olmasına neden olmuştur. Halkın büyük çoğunluğu Tarım İşletmesinde daimi veya geçici işçi olarak çalışarak geçimlerini sağlamaktadır. Son yıllarda yeni iş alanlarının açılmaması ve iş imkânlarının sınırlı olması bu ilçeye olan göçlerin durmasına neden olmuştur.

Kozmopolit bir yapıya sahip olan Ceylanpınar’da son yıllarda şehir alt yapısındaki çalışmalar ve eğitim alanında yapılan yatırımlar ile şehir yeni bir çehre kazanmıştır. Özellikle ilçede yapılan Cumhuriyet ve İMKB İlköğretim Okulu ile İl Özel İdaresi, Dünya Bankası, Avrupa Birliği, KÖYDES ve Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından finanse edilip yapımı devam eden 24 derslikli GAP lisesi, 8’er derslikli ve lojmanlı Evrenpaşa Köyü İlköğretim Okulu, Avcılı Köyü İlköğretim Okulu, Saraççeşme Köyü İlköğretim Okulu, Işıklar Köyü İlköğretim Okulu ile Aşağı Karataş ve Yukarı Karataş köylerinin ortasında yapılan okulların da hizmette girmesiyle eğitim alanındaki eksiklerin büyük bir kısmı giderilmiş olacaktır. 500 seyirci kapasiteli kapalı spor salonu 2008 yılında hizmete girmiştir.

28 Ekim 2006 tarihinde yağan yoğun yağmur sonucu Antep deresinin taşması ile sel afeti meydana gelmiş yüzlerce evin yıkılması ve oturulamayacak hale gelmesine neden olmuştur. Sel afetinin ardında Sayın Başkanımızın yanı sıra birçok devlet bakanı, daire başkanları ve büyük şehir belediye başkanları ilçemizde inceleme ve ziyarette bulunmuşlardır. Sel afetinde evleri zarar görenlere TOKİ tarafından içinde 16 derslikli ilköğretim okulu, cami ve alış veriş merkezinin de bulunduğu 96 konutluk evler yapılmış olup toplam 7.910.000 YTL’ ye mal olan konutların hak sahiplerine dağıtılması tamamlanmıştır.

Ceylanpınar köy ve mezralarının tümüne elektrik çekilmiş, su sorunları giderilmiştir.

İlçede sağlık hizmetleri;

• 50 yatak kapasiteli 1 Devlet Hastanesi,
• İlçe Merkezinde 3 Aile Sağlık Merkezi,
• Muratlı Köyü’nde 1 Aile Sağlık Merkezi,
• 1 adet Toplum Sağlık Merkezi’nde; Verem Savaş Dispanseri, Eğitim Şubesi, Aile Planlaması ve
Laboratuar hizmeti verilmektedir. Ayrıca; B-1 Tipi 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu Devlet
Hastanesine entegre olarak hizmet vermektedir.

•Hastanemizde Diyaliz Ünitesi bulunmakta, haftanın 7 günü 24 saat hizmet vermektedir.

•Hizmetler;
16 Uzman Tabip,
25 Pratisyen Hekim,
2 Diş Hekimi,
69 Yardımcı Sağlık Personeli,
20 İdari Personelle yürütülmektedir.

Özellikle genel cerrahi, çocuk ve dâhiliye branşları başta olmak üzere uzman hekimlere ve tıbbi malzemeye ihtiyaç vardır.

Sosyal yaşantı bakımından ilçede kapalı toplum yapısı hakimdir. Halkın çoğunluğunun ilçe dışından ve değişik yerlerden gelmiş olması nedeniyle karşılıklı etkileşim çok zayıftır. İlçede büyük çapta sosyal hareketlilik yoktur.

Sinema ve tiyatronun bulunmadığı ilçemizde vatandaşlarımızın tek eğlence kaynağı televizyon ve radyodur. İlçede FM bandından yayın yapan 1 adet mahalli radyo bulunmaktadır. Ayrıca özel gün ve geceler için Tarım İşletmesi Müdürlüğüne ait sinema salonu kullanılmaktadır. Canlı mahalli ağız özellikleri de bulunan günlük konuşmada düzgün bir Türkçe konuşulur. Ayrıca Arapça ve Kürtçe de bilenler vardır. Vatandaşların doğum, nişan, düğün ve ölüm gibi toplumsal törenlerde birbirlerine bağlıkları bir hayli fazladır. Düğünlerde; sağdıçlık, kına gecesi ve kirvelik gibi birçok gelenek canlılığını korumaktadır.

İlçede sosyal sıkıntının bir yönünü konut sorunu oluşturmaktadır. Bu sorun ülke genelinde olduğundan daha büyük boyutlardadır. Halkın ev yapabileceği arazisi bulunmadığından hazine arazileri üzerinde gecekondulaşma çok yaygındır. Evler büyük çoğunlukla bir-iki odalı, küçük, çatısız ve toprak yapılardır. Son yıllarda betonarme yapılarda bir artış söz konusudur.İlçede konut yönünden en elverişli durumda bulunan yerleşim yeri Afganistan’ dan gelen soydaşlarımızın iskan edildiği Evrenpaşa köyüdür. Bu köydeki 214 konut devlet tarafından yapılmıştır.

İlçede iş ve çalışma hayatı sosyal yapının en canlı bölümünü oluşturmaktadır. Tarım İşletmesinde 83 memur, 1165 daimi işçi ve 3 geçici işçi, 26 sözleşmeli güvenlik görevlisi olmak üzere toplam 1277 personel istihdam edilmektedir.

Köylerde yaşayan halkın büyük bir çoğunluğu geçimini Tarım Reformu Genel Müdürlüğünce kiraya verilen daha sonra 1998 yılında tapuları dağıtılan çoğunlukla 40’ar dekar arazilerden sağlamaktadır.

2010 Aralık sonu itibariyle TÜİK verilerine göre;
ilçe merkezi;
22.238 erkek,
22.488 kadın olmak üzere
44.726 nüfusa sahiptir.

Belde ve köylerde ise;
13.955 erkek,
14.624 kadın olmak üzere
28.579 birey yaşamaktadır.

İlçe merkezi ve köylerin tamamında;
36.193 erkek,
37.112 kadın olmak üzere
73.305 nüfus kayıtlıdır.


2010 yılı sayım sonuçları bir önceki sayım sonuçları ile karşılaştırıldığında merkezde % 0,2 oranında artış, köylerde ise; % 0,3 oranında artış olduğu görülmektedir. İlçe genelinde ise; % 0,2.7 artış gerçekleşmiştir.

Ceylanpınar’daki telefon hatları sayısal olup, santral yeterli, şebeke yetersizdir. Şebeke yetersizliği nedeniyle telefon talepleri karşılanamamaktadır. Santralin toplam kapasitesi 6000 olup, 3500 mevcut çalışan abone bulunmaktadır. Muratlı’da 180, Düzova’da 200, Yukarıkarataş’ta 50, Han’da 90 ve Yukarıdoruklu’da 80 aboneye hizmet verilmektedir.

Özellikle köylerde sık, sık telefon arızaları meydana gelmekte ve teknik personel yetersizliği dolayısıyla arızalar uzun süre giderilememektedir. Teknik personel takviyesine ihtiyaç vardır.

Kaymakamlığımızın girişimleri sonucu İlçemizde Turkcell,Avea ve Vodafonecep telefonu şebekeleri kurulmuştur.

Ceylanpınar, kara ulaşımı yönünden ciddi bir hareketlilik göstermektedir. Yıllık araç ortalaması 150.000’dir. Dünyanın en büyük Tarım İşletmesinin ilçemizde olması bu trafiğin fazla olmasında büyük etkendir.

Bağlı bulunduğu Şanlıurfa iline 150, Viranşehir ilçesine 50 ve Kızıltepe ilçesine 70 kilometre uzaklıktadır. Ayrıca ilçeyi doğudan Mardin, batıdan da Gaziantep iline bağlayan demiryolu hattı mevcuttur. Mevcut demiryolundan ortalama günlük 3, yıllık 1.000 tren geçmektedir.

 

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar