Dolar : Alış : 7.3797 / Satış : 7.3930
Euro : Alış : 8.9778 / Satış : 8.9939
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya18°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11125 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Cevizli Jandarma Karakoluna saldırı 2 şehit 1 ölü, 12 yaralı

09 Temmuz 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Cevizli Jandarma Karakoluna saldırı 2 şehit 1 ölü, 12 yaralı
Cevizli Jandarma Karakoluna saldırı 2 şehit 1 ölü, 12 yaralı

Mardin’de karakola saldırı: İki asker ve bir sivil hayatını kaybetti

Cevizli Jandarma Karakolu’na bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda iki asker ve bir sivil hayatını kaybetti. Üçü ağır yedi asker ise yaralı

 Artuklu ilçesine bağlı, Mardin-Diyarbakır Karayolu üzerinde bulunan Cevizli Jandarma Karakoluna saat 13.00 sıralarında bomba yüklü kamyonetle saldırı düzenlendi. Köy içinde bulunan karakol yakınlarına park edilen bomba yüklü kamyonet, uzaktan kumanda ile infilak ettirildi.

Şiddetli patlama karakolda yangına da yol açtı. Saldırının ardından çatışma çıktı.

Saldırıda iki asker hayatını kaybederken, bölgede bulunan bir köylü kadın da hayatını kaybetti. Üçü ağır, yedi asker de yaralandı. Yaralılar köye sevk edilen ambulanslarla Mardin Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

Şiddetli patlamada karakol binası büyük hasar görürken, yakınındaki evlerde de hasar meydana geldi. Saldırının ardından bölgede geniş kapsamlı operasyon başlatıldı.

mardin

BASIN AÇIKLAMASI

TARİH : 09 Temmuz 2016
SAAT : 16:13

09 Temmuz 2016 Cumartesi günü saat 13.00’te Mardin ili Artuklu ilçesi Cevizlik Jandarma Karakol Komutanlığına bölücü terör örgütü mensubu teröristler tarafından patlayıcı madde yüklü araç ile alçakça bir saldırı düzenlenmiştir. Hain saldırı sonucunda iki kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, biri ağır olmak üzere 12 kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır. Yaralılar derhal hastaneye sevk edilmiş olup tedavilerine devam edilmektedir. Aynı saldırıda bir sivil vatandaşımız da hayatını kaybetmiştir.

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu alçakça saldırıda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize ve sivil vatandaşımıza Allah’tan rahmet, değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır, yaralanan kahraman silah arkadaşlarımıza ve sivil vatandaşlarımıza acil şifalar temenni ediyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Valilikten açıklama

Mardin Valiliği, saldırıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

09 Temmuz 2016 Cumartesi günü saat 12.45 sıralarında Cevizlik Jandarma Karakolu’na bölücü terör örgütü mensuplarınca bombalı araçla saldırı yapılmıştır. Menfur saldırı sonucunda iki askerimiz şehit olmuş bir kadın vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Ayrıca 3’ü ağır olmak üzere toplam 7 yaralımız süratle hastaneye intikal ettirilmiştir. Tedavileri ise halen devam etmektedir.

Olay sonrasında güvenlik güçlerimiz saldırıyı gerçekleştiren bölücü terör örgütü mensuplarını yakalamak için operasyon başlatmıştır.

Vatandaşlarımızın huzur ve güven içinde hayatlarına devam etmesini sağlamak amacıyla bölücü terör örgütü mensupları ile mücadele kapsamında yürütülen faaliyetlere kararlılıkla devam edilmektedir.

 

TSK’DAN AÇIKLAMA : 2 ASKER ŞEHİT OLDU 1’İ AĞIR 12 ASKER YARALANDI, 1 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

Genelkurmay Başkanlığı, Mardin ili Artuklu ilçesi Cevizlik Jandarma Karakol Komutanlığına bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıla ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada. “09 7 2016 Cumartesi günü saat 13.00’te Mardin ili Artuklu ilçesi Cevizlik Jandarma Karakol Komutanlığına bölücü terör örgütü mensubu teröristler tarafından patlayıcı madde yüklü araç ile alçakça bir saldırı düzenlenmiştir. Hain saldırı sonucunda iki kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, biri ağır olmak üzere 12 kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır. Yaralılar derhal hastaneye sevk edilmiş olup tedavilerine devam edilmektedir. Aynı saldırıda bir sivil vatandaşımız da hayatını kaybetmiştir. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu alçakça saldırıda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize ve sivil vatandaşımıza Allah’tan rahmet, değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır, yaralanan kahraman silah arkadaşlarımıza ve sivil vatandaşlarımıza acil şifalar temenni ediyoruz” denildi.

ŞEHİTLER, ASTUSBAY VE ER

Bu arada saldırıda şehit olan askerlerinden birinin astsubay, diğerinin de er olduğu öğrenildi. Hayatını kaybeden sivil vatandaşın ise Rahime Korul olduğu belirtildi.

Öte yandan, patlama nedeniyle karakol binasının yanı sıra, çevredeki birçok ev yıkıldı. Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ekiplerinin yıkılan evlerde arama kurtarma çalışmaları sürüyor

GÜNLÜK FAALİYETLER;

  1. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı:
   1. Karadeniz Uyumu Harekâtı’nda görevli bir denizaltı, Karadeniz’de karakol icra etmektedir.
   2. TCG ANAFARTALAR, TCG ATAK, TCG TEKİRDAĞ ve NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2’de görevli TCG CEZAYİRLİ GAZİ HASANPAŞA ve TCG EDİNCİK 08-17 Temmuz 2016 tarihleri arasında Bulgaristan ev sahipliğinde Karadeniz’de icra edilen BREEZE-16 tatbikatına iştirak maksadıyla Burgaz/Bulgaristan’a intikal etmiştir.
   3. NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2 ’de görevli TCG BANDIRMA, Ege Denizi’nde NATO’nun Düzensiz Göç ile Mücadele Harekâtı’na iştirak etmektedir.
   4. Ege Denizi’nde Düzensiz Göç ile Mücadeleye Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın desteği kapsamında TCG KÖYCEĞİZ tarafından karakol icra edilmektedir.
   5. Birleşmiş Milletler UNIFIL Deniz Harekâtı’na iştirak eden TCG KARŞIYAKA, Lübnan açıklarında karakol icra etmektedir.
   6. TCG BARBAROS; Atlantik Okyanusu’nda deniz eğitimleri icra etmektedir.
   7. Harekât eğitim faaliyetlerinde toplam 11 gemi seyir icra etmiştir.

 

  1. Hava Kuvvetleri Komutanlığı:
   Altı adet F-16 uçağı ile Türkiye-Suriye hudut hattı boyunca devriye uçuşu icra edilmiştir.

 

 1. Sahil Güvenlik Komutanlığı:
  Dört adet bot ve bir adet mobil radar ile Türkiye-Suriye deniz yan hududunda kontrol görevi icra edilmektedir.
 2. K.K.K.LIĞI HUDUT BİRLİKLERİ TARAFINDAN, HUDUTLARDA YASA DIŞI GEÇMEYE ÇALIŞIRKEN YAKALANAN ŞAHISLAR VE ELE GEÇİRİLEN MALZEMELER
  (08 Temmuz 2016)
  Bölge / Yer Yakalanan Şahıslar ve Ele Geçirilen Malzemeler
  Suriye Sınırı Kara Kuvvetleri Komutanlığı Hudut Birlikleri tarafından, gün içerisinde; Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı geçiş teşebbüsünde bulunan 1.392 şahıs ve Türkiye’den Suriye’ye yasa dışı geçiş teşebbüsünde bulunan 49 şahıs yakalanmıştır. Bu müdahaleler sonucunda, 400 adet saka kuşu ele geçirilmiştir.
  Irak Sınırı Irak’tan Türkiye’ye yasa dışı geçiş teşebbüsünde bulunan 53 şahıs yakalanmıştır.
  Bu müdahaleler sonucunda;
  – 141 adet şarj aleti,
  – 146 adet kulaklık,
  – 66 adet şarj adaptörü,
  – 63 adet USB Kablo,
  – 141 adet batarya ele geçirilmiştir.
  İran Sınırı İran’dan Türkiye’ye yasa dışı geçiş teşebbüsünde bulunan altı şahıs yakalanmıştır.
  Bulgaristan Sınırı Türkiye’den Bulgaristan’a yasa dışı geçiş teşebbüsünde bulunan 25 şahıs yakalanmıştır.
  Yunanistan Sınırı Türkiye’den Yunanistan’a yasa dışı geçiş teşebbüsünde bulunan 69 şahıs yakalanmıştır.
  Türkiye’de bulunmak için yasal gerekleri taşımayan 10 şahıs yakalanmıştır.

Lice ilçesi kuzey ve güneyi dağlık ve ormanlık alanda faaliyet yürüten, aralarında üst düzey örgüt yöneticilerin de bulunduğu değerlendirilen bölücü terör örgütü mensuplarını etkisiz hale getirmek, bölgede bölücü terör örgütü mensupları tarafından kullanıldığı değerlendirilen sığınak, barınak, depo alanlarını tahrip etmek ve malzemeleri ele geçirmek, bölgede bulunan yerleşim yerlerinde tespit edilen işbirlikçiler ve aranan şahısları yakalamak, bölücü terör örgütünün finans kaynağı olan yasa dışı uyuşturucu madde ekim alanlarını imha etmek ve imal edilmiş uyuşturucu maddeleri ele geçirmek maksadıyla, Diyarbakır 7’nci Kolordu Komutanlığı sevk ve idaresinde 24 taburun katılımıyla “Bayrak-14 Şehit Jandarma Teğmen Abdülselam ÖZATAK Müşterek Özel Birlik Operasyonu” icra edilmiştir.

Operasyon kapsamında bölücü terör örgütüne ait tespit edilen esrar ve kök kenevir tarlaları imha edilmiş, çok miktarda silah, mühimmat, teçhizat, tıbbi ve yaşam malzemesi ele geçirilmiştir.

 

 

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar