Dolar : Alış : 7.3877 / Satış : 7.4010
Euro : Alış : 8.9635 / Satış : 8.9797
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya2°CYoğun Kar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11085 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Cemil Çiçek’ten ‘Fethullah Gülen’ açıklaması

26 Temmuz 2016 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Cemil Çiçek’ten ‘Fethullah Gülen’ açıklaması
Cemil Çiçek’ten ‘Fethullah Gülen’ açıklaması

Eski Meclis Başkanı Cemil Çiçek’ten ‘Fethullah Gülen’ açıklaması

TBMM eski Başkanı Cemil Çiçek, “Müttefikimiz ABD, Fethullah Gülen’i iade etmeyecekse oturup düşünmek lazım. ABD müttefikimiz, dostumuz ise iade etmesi lazım. Kanaatimi soruyorsanız, iade etmeyeceği gibi bir düşüncem var” dedi.

TBMM eski Başkanı Cemil Çiçek, Fethullah Gülen’in iadesine ilişkin, “Müttefikimiz ABD, Fethullah Gülen’i iade etmeyecekse oturup düşünmek lazım. ABD müttefikimiz, dostumuz ise iade etmesi lazım. gelsin yargılamayı takip etsin kendisi. Kanaatimi soruyorsanız, iade etmeyeceği gibi bir düşüncem var. Karar çıkınca da bu görüşümün nedenini izah ederim. Ya iade etmeyecek ya da 3. bir ülkeye gitmesine müsaade edecektir. Tavşana kaç tazıya tut hikayesi” dedi.

CEMİL

Cemil Çiçek, 15 Temmuz darbe girişimi ve Fethullah Gülen’in iadesine ilişkin Çiçek şu ifadeleri kullandı:

“Müttefikimiz ABD, Fethullah Gülen’i iade etmeyecekse oturup düşünmek lazım. İade etmesi lazım. Çok kolay olur mu? ABD’nin geçmişte de ipe un serdiğini biliriz. Müttefikimiz, dostumuz ise iade etmesi lazım. Gelsin yargılamayı da takip etsin kendisi. Kanaatimi soruyorsanız, iade etmeyeceği gibi bir düşüncem var. Karar çıkınca da bu görüşümün nedenini izah ederim. Ya iade etmeyecek ya da 3. bir ülkeye gitmesine müsaade edecektir. Metin Kaplan’ın iadesini istedik Almanya’dan defalarca. Ne zaman ki işe yaramaz hale gelecek artık Almanya’nın o zaman iade ettiler. Artık bu terör örgütü başının işe yarayıp yaramadığını da bu vesileyle test etmiş olacağız. Hala işe yarıyorsa bu inek süt verecekse o türlü çevrelere bunu iade etmeyeceklerdir. Vermeyeceklerse, göndereceklerdir. Ya bize gönderecek veya başka bir ülkeye. Tavşana kaç tazıya tut hikayesi. Uluslararası ilişkilerde maalesef böylesine çirkin bir oyun oynanıyor. Bir sapık ideolojisi, bağlılık ve biat kültürü ile ne halt edeceklerse onu edeceklerdi. Bu da bizim değil başkalarının işine yaracaktı. Çok şükür başarısız oldu.”

15 Kasım 1946’da Yozgat’ta doğdu. Baba adı Hacı Ahmet, anne adı Meliha’dır.

Avukat; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi.

Serbest avukat olarak çalıştı. Yozgat Belediye Başkanlığı yaptı.

Anavatan Partisi Kurucu Üyesi oldu.

18. Dönemde Yozgat; 20, 21, 22, 23 ve 24. Dönemlerde Ankara Milletvekili seçildi. 46, 47 ve 53. Hükümetlerde Devlet Bakanlığı, kısa bir dönem Sağlık Bakanlığı, 58 ve 59. Hükümetlerde Adalet Bakanlığı,

60. Hükümette Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı, 24. Dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı yaptı.

İngilizce ve orta düzeyde Fransızca bilen Çiçek, evli ve 3 çocuk babasıdır.

TBMM Başkanlığı görevini sürdürmüştür. 2007–2011 yılları arasında Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulan 60. Türkiye Hükûmeti’nde Başbakan yardımcısı olarak yer almıştır. Bu görevinden önce 2002–2007 yılları arasında Abdullah Gül tarafından kurulan 58. Türkiye Hükûmeti’nde ve Erdoğan tarafından kurulan 59. Türkiye Hükûmeti’nde Adalet Bakanı olarak yer almıştır

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Çiçek, Anavatan Partisi(ANAP)’nin kurucu üyeleri arasında yer almıştır. İlk defa 1987 Türkiye genel seçimleri’nde Yozgat milletvekili olarak meclise girmiştir. Turgut Özal tarafından 1987 yılında kurulan 46. Türkiye Hükûmeti’nde Aileden Sorumlu Devlet Bakanı olarak yer almıştır.

ANAP’tan istifa edip Fazilet Partisi’ne geçmesinin ardından 1999 Türkiye genel seçimleri’nde Ankara milletvekili olarak meclise girmiştir. Daha sonra Adalet ve Kalkınma Partisi’ne katılmıştır ve 2002 Türkiye genel seçimleri’nde AK Parti Ankara milletvekili olarak meclise girmiştir. Ayrıca 2007, 2011 ve Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri’nde de AK Parti milletvekili olarak meclise girmiştir.

Cemil Çiçek, 15 Kasım 1946 Yozgat’ta bir Türkmen Köyü olan Musabeyli Boğazı Köyü’nde 11 kardeşin en büyüğü olarak doğmuştur. Babasının adı Hacı Ahmet, annesinin adı Meliha’dır. İlkokulu kendi köyünde okuyan Cemil Çiçek, ortaokulu köyüne 21 km uzakta olan Yozgat’ta okumuştur. Yozgat İmam Hatip Lisesi’ni birincilikle bitirmiştir. 1965 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi.İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Çiçek, serbest avukat olarak çalışmıştır.

20 Mayıs 1983 yılında Anavatan Partisi’nin 37 kurucu üyesi arasında yer aldı. 1984 yerel seçimlerinde ANAP’ın adayı olarak Yozgat Belediye Başkanı seçilmiştir. ANAP iktidarlarında Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevinde bulunmuştur.

Çiçek, 1998 yılında ANAP’tan istifa edip Fazilet Partisi’ne geçti. 1999 genel seçimlerinde bu partiden Ankara milletvekili seçildi.

Daha sonra Adalet ve Kalkınma Partisi’ne katıldı. 3 Kasım 2002’de yapılan milletvekili seçimlerinde tekrar milletvekili olan Çiçek, 58., 59. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinde Adalet Bakanı olarak atandı. 59. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinde Hükümet Sözcülüğü yaptı.

60. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinde Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcılığına getirildi.

24. Dönem’de Ankara milletvekili seçilerek tekrar meclise giren Çiçek, 30 Haziran 2011’de Ak Parti tarafından meclis başkanlığı için aday gösterildi. 4 Temmuz 2011’de yapılan başkanlık seçiminin üçüncü turunda 375 milletvekilinden 322’sinin oyunu alarak TBMM’nin 25. başkanı oldu.

2013 yılında yapılan başkanlık seçimlerinde Çiçek, 30 Haziran 2013’te Ak Parti tarafından meclis başkanlığı için aday gösterildi. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin adayı Cemil Çiçek 2 Temmuz 2013’te yapılan başkanlık seçiminin üçüncü turunda 299 oyla ikinci kez TBMM Meclis Başkanı seçildi 7 Haziran 2015 genel seçimleri sonrasında TBMM başkanlık seçimleri olacağı için Meclis Başkanlığı düştü.

Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesinin (TÜRKPA) IV. Genel Kurulu kapsamında 10 Haziran 2013 tarihli Asamble Konseyi toplantısında TBMM Başkanı sıfatıyla TÜRKPA Dönem başkanlığını Kırgız Cumhuriyeti Meclis Başkanı’ndan devralmıştır.

Cemil Çiçek, İngilizce ve orta düzeyde Fransızca biliyor ve Gülten Hanım ile evli olup Ahmet Çağrı, İclal ve Şeyma adlarında iki kız bir erkek 3 çocuk babasıdır

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar