Dolar : Alış : 8.0514 / Satış : 8.0659
Euro : Alış : 9.6802 / Satış : 9.6977
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya19°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11822 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Cemal Karaağaç’ın Yazdığı ‘’Sapanca’’ Ülkemizde Bir İlk

19 Nisan 2018 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Cemal Karaağaç’ın Yazdığı ‘’Sapanca’’ Ülkemizde Bir İlk
Cemal Karaağaç’ın Yazdığı ‘’Sapanca’’ Ülkemizde Bir İlk

Cemal Karaağaç’ın Yazdığı ‘’Sapanca’’ Ülkemizde Bir İlk

Sapanca İlçesi’nin binlerce yıllık tarihi, Sapanca Sanat, Tarih, Kültür ve Turizm Derneği (Saküt) Başkanı  ve Yönetmen Cemal Karaağaç tarafından yazılan Sapanca adlı oyunla sahneye taşınıyor. Ülkemizde ilk defa bir ilçenin tarihi dramatize edilerek tiyatro sahnesinde sergilenecek. Sapanca adlı oyunun provaları Cemal Karaağaç’ın yönetmenliğinde Saküt oyuncuları ve Sapanca Şehit Albay Güner Ekici Anadolu Lisesi Tiyatro Kulübü öğrencileri ile sürdürülüyor. Oyuna yardımcı yönetmen olarak Edebiyat Öğretmeni Esra Onur katkıda bulunuyor.

Sapanca’da sözlü kültür geleneğinin en önemli bileşeni ve Sapanca Gölü ile özdeş bir tarihsel kimliğe sahip olan ilçe tarihinin önemli dönemlerinin işlendiği tiyatro oyunu, iki perde ve on bir sahneden oluşuyor. Oyun, Sapanca Gölü ve Sapanca efsanesinin sentezlendiği Gezgin ve Sabancı anlatısıyla açılıyor. Oyunda, efsaneden sonra sırasıyla İpekyolu ve Kemer, Sapanca’ya Göçler,  Düşman İşgali  gibi sahnelerle birinci perde tamamlanıyor.

Sapanca adlı tiyatro oyununun ikinci perdesi ise Sapanca ve çevresinde de Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde şekillenen Kuvva-i Milliye’nin kurulması ve bu konuda yapılan çalışmalara katılan tarihsel kişilerin sunulmasıyla başlıyor. Sapanca İlçesi’nin çok uzun yıllar buluşma ve görüşme mekanı olan Bostancı’nın Kahvesi’nde işgal günlerinden kesitlerin dramatik ve mizahi bir içerikte değerlendirildiği sahnelerden sonra Sapanca halkının direnişi simgeleniyor. Oyunun son sahnelerinde ise Sapanca İlçesi’nin ilçe olma hakkını nasıl kazandığı, yine o yılların tarihsel kişilikleriyle sunuluyor.

Saküt Başkanı ve Yönetmen Cemal Karaağaç oyunu yazarken, Sapanca tarihi konusunda araştırmalar yapmış Celal Balkaya’nın özel çabasının kendisine esin kaynağı olduğunu belirtti. Karaağaç, oyunda Sapanca’ya has mizahi yapının da heyecan duyduğu yeni olanaklarla renkli kişilikler ortaya çıkardığını ve oyunun 14 Mayıs 2018 tarihinde Saü Sapanca Turizm Fakültesi’nde saat 15.00 ve 20.00’de sahneleneceğini ifade etti. Oyunun yıllar önce taslak bir metinken oynandığını vurgulayan Karaağaç, yıllarca metni olgunlaştırarak hazır hale getirdiğini açıkladı.

Karaağaç, ülkemizde bir ilk olan, Sapanca Tarihi’nin sahneye uyarlanması gibi bir tiyatro metnini yazmasını Sapanca İlçesi’nin çok katmanlı ve renkli bir toplumsal yapıya sahip olmasına borçlu olduğunu dile getirdi. Oyunun yazımı için yıllarca çok sayıda kaynak biriktirerek ve tarayarak ilerlediğini ve yıllar boyu ilçenin yaşlılarıyla yaptığı sohbetlerin gerçekliğini farklı kaynaklardan doğrulayarak, ilçe tarihi konusunda objektif bir anlayışa ulaştığını sözlerine ekledi.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar