Dolar : Alış : 8.2694 / Satış : 8.2843
Euro : Alış : 9.9576 / Satış : 9.9755
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya25°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11854 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ÇED bilgilendirme toplantısına Halk izin vermedi.

03 Temmuz 2018 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»ÇED bilgilendirme toplantısına Halk izin vermedi.
ÇED bilgilendirme toplantısına Halk izin vermedi.

Pamukova ilçesine bağlı Bacı Mahallesi’nde, Hazine’ye ait araziye bir firma tarafından silah mühimmatı üretim ve depolama tesisi kurulması için yapılmak istenen ÇED bilgilendirme toplantısına mahalleli tepki gösterdi, toplantının yapılmasına izin vermedi.

Merkezi Adana’da bulunan firma tarafından Pamukova’nın Bacı Mahallesi’nde, yatırım teşviki kapsamında 49 yıllığına kiralanan 5 dönümlük arazide, harp araç-gereçleri ile silah mühimmatı, av fişeği, sivil patlayıcı, kimyasal imalatı, üretim ve depolama tesisi kurulması için çalışma başlatıldı. Proje kapsamında, yılda 30 bin ton patlayıcı, 100 milyon av fişeği ile 100 milyon hafif silah mühimmatı ve 50 ton kapasiteli yer altı galeri tipi patlayıcı deposu yapılması planlandı.

Firma yetkilileri ve Sakarya Valiliği Çevre İl Müdürlüğü yetkilileri, ÇED toplantısı için Bacı Mahallesi’ne geldi. Toplantının yapılacağı kahve, mahalleli tarafından kapattırılıp çevresinde toplanıldı. Mahalle sakinleri, yaşadıkları bölgeye yakın arazi üzerine kurulacak tesisi istemediklerini ve zeytin bahçeleri ile tarım alanlarının zarar göreceğini dile getirerek tepki gösterdi.

Mahalleliye, çevre mahallelerde yaşayanlar ve muhtarlar da destek verdi. Ellerinde “Zeytinime, üzümüme dokunma”, “Kimyasal sanayi değil tarımsal sanayi istiyoruz”, “Zehir solumak istemiyoruz”, “Tarımı yok sayamazsın” yazılı dövizler taşıyan mahalleli, kurulacak tesisin yetkilileri ile Sakarya Valiliği Çevre İl Müdürlüğü yetkililerine tepki gösterdi. Tepkiler üzerine ÇED bilgilendirme toplantısından vazgeçen yetkililer, araçlarına binip köyden ayrıldı.

Bacı Mahallesi Muhtarı Ahmet Tokaç, yerleşim yerine, tarım arazilerine ve zeytin bahçelerine yakın alanda mühimmat ve kimyasal depolama tesisi istemediklerini belirterek şunları kaydetti: Bu durumu buraya getiren Maliye Bakanlığı ve Milli Emlak Dairesidir. Biz bunu esefle kınıyoruz. Bu tesisin burada yapılmayacağını halkımız tepkileri ile gösterdi.

O arazi tarım arazilerinin ortasında olan bir yer. Tarım İl Müdürlüğümüzü kınıyorum. ‘Zeytincilik Kanunu’ hiçe sayıldı. Tesis yapılacak arazinin çevresi zeytin bahçeleri ile çevrili.

Bu bölgeye bu tesis kurulamaz. Tarımsal sanayi kurulacaksa razıyız, aksi takdirde sonuna kadar karşıyız.

Kimse bize bir daha ÇED toplantısı için firma yetkililerini göndermesin.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar