Dolar : Alış : 7.3877 / Satış : 7.4010
Euro : Alış : 8.9635 / Satış : 8.9797
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya2°CYoğun Kar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11085 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Çay Köyünde Heyelanzedelerin feryatlarını duyan yok

14 Temmuz 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Çay Köyünde Heyelanzedelerin feryatlarını duyan yok
Çay Köyünde  Heyelanzedelerin feryatlarını  duyan yok

Geyve İlçesi’ne 28 kilometre uzaklıkta bulunan 36 haneli Çay Mahallesi’nde 1998 yılında meydana gelen toprak kayması sonrasında evleri  boşaltılan vatandaşlar için devlet 10 Temmuz 2014 Perşembe günü  16 yıl sonra afet konutları temeli attı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı köyde oturanlar için köyün 2 kilometre dışındaki bölgeye konutlar yapıyor.

Geyve İlçesi’nin en eski köyü olan Trabzon‘un Çaykara İlçesi’nde yaşayanların 300 yıl önce göç etmesiyle kurdukları 36 haneli Çay Köyü‘nde 1998 yılında toprak kayması başladı. Nufusu 200 olan köy o tarihte afet bölgesi ilan edildi.

Ancak köyde oturanların yerleşimi için bir çalışma yapılmayınca vatandaşlar Adapazarı Taraklı ve Geyve İlçelerine taşındılar.

Yazın 7-8 aile kışın ise 4 ailenin kaldığı köyde 16 yıl sonra Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı çalışma yaptı. 1998 yılında afet bölgesi ilan edilen köy halkı için Taraklı Kazkıran mevkiinde 36 konut yapılmasına karar verdi.

36 afet konutunun temeli önceki gün törenle atıldı 46 dönüm arazide yapılacak. konutların temel atma törenine Vali Yardımcısı Adem Saçan Geyve Kaymakamı İdris Akbıyık ve vatandaşlar katıldı.

AFAD Acil Durum Müdürü İsmail Dilaver temel atma töreninde verdiği bilgide “AFAD evini yapana yardım metoduyla vatandaşlar kendi evlerini yapacaklar ve yapıldıkça para ödemesi olacak. 1 ev 50 bin TL civarında mal oluyor. Devlet 44 bin TL ödüyor. 20 yıl vadeli, 2 yıl ödemesiz, faiz yok, 18 yıl taksitle, 36 ev yapılacak. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından yardım yapılıyor. Hepsi aynı tip olduğu için evlerin 2 – 2.5 ay gibi bir sürede biteceği tahmin ediliyor.” dedi

Dilaver.“Çay Köyünde muhtelif zamanlarda heyelanlar yaşanmıştır. Afet İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 1997 yılında etkili bir karar alınmış, hak sahipleri tespit edilememiş. 2010 yılında köy için, afete maruz kararı alındı ve köyün taşınmasına karar verilmiştir. Karardan sonra köyün taşınacağı alanların tespitine başlandı. Bu alan seçildi ve kamulaştırma kararı verildi. Tarla vasfındaki bu yerin imar planları yapıldı. Jeolojik etüt raporları hazırlandı. Yerleşime uygun olduğu raporu verildi. Valilikçe kamulaştırma kararı alındı. Kamu yararı kanununa göre kararı alındı. 46 dönüm üzerinden 370 bin TL kamulaştırma yapıldı. 36 hak sahibi tespit edildi. Kişi başına 650 m2 arsa ayrıldı. Arsa üzerine 100 m2 ev yapılıyor. Yol için 636 bin TL, içme suyu için 506 bin TL, kanalizasyon için 215 bin TL para geldi. Hayırlı olsun.” Şeklinde konuştu

İlçe Kaymakamı İdris Akbıyık’da “Çay Mahallemiz modern bir mahalle olacak.Geyve’nin örnek mahallesi olacak. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Vali Yardımcısı Adem Saçan’da “Uğraşı vermeden bir yere varmak mümkün olmuyor. Çok ucuz bir maliyet. İleriki dönemlerde köylüler bunun çok önemli bir para olmadığını görecekler. Devletin bir nevi hibesi gibi. Bittiğinde gelerek vatandaşların mutluluklarını paylaşmak isteriz

afetevlerigeyve-cay- geyve-cay-1 geyve-cay-k2

cay1 cay2 cay3 cay25 cay65

Habervole  Genel Yayın Yönetmeni  Fehmi DUMAN Bu  konuşmalardan Tam  2  yıl  sonra  ÇAY  köyüne  gitti.Vali Yardımcısı Adem Saçan Sakarya’dan Çorum iline  gitti.”Bittiğinde gelerek vatandaşların mutluluklarını paylaşmak isteriz” dediği  projede  Mutlu insanlar  yok.Cumhurbaşkanlığından,Başbakanlığa  varana  kadar yüzlerce  şikayet  dilekçesi  var.Soruşturma,İnceleme,denetleme  var.Mutsuz  hak sahipleri var.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar