Dolar : Alış : 7.4485 / Satış : 7.4619
Euro : Alış : 9.0235 / Satış : 9.0397
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya4°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11100 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Çarpık Yapılaşma Sağanak Yağışlarla Felaket getirdi

05 Temmuz 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Çarpık Yapılaşma Sağanak Yağışlarla Felaket getirdi
Çarpık  Yapılaşma  Sağanak Yağışlarla Felaket  getirdi

Ordu’da  Sel,Heyelan felaket  getirdi.İstanbul’u sel aldı… Trafik durdu

Büyükşehir Belediyelerinin  Para  kazanmak  için hesapsız  kitapsız  yaptığı imar  uygulamalarının  acısı   çıkıyor

Taşıma  Nüfusla  Büyükşehir olan Ordu’da   felaketli  günler  devam  ediyor

Beldiyeler  Nitelikli   Tarım Topraklarını  İmara   açarken,Meralar  amaç  dışı  kulanılınca,Ormanlar  Hesapsız  plansız  açmalarla,yakmayla,yok  edilince  olan  oldu

 Fatsa,Perşembe, Gürgentepe ve Çatalpınar ilçelerinde şiddetli yağış nedeniyle meydana gelen sel ve heyelanda yaklaşık 10 ev ile bazı köprüler yıkıldı.

Fatsa, Perşembe, Gürgentepe ve Çatalpınar ilçelerinde şiddetli yağış nedeniyle meydana gelen sel ve heyelanda yaklaşık 10 ev ile bazı köprüler yıkıldı.

İl genelinde gece başlayan yağmur, etkisini giderek artırdı. Karadeniz Sahil Yolu’nun Trabzon istikameti, Fatsa ilçesinin Bolaman Mahallesi mevkisindeki toprak kayması yüzünden trafiğe kapandı. Karayolları ekipleri, yolun açılması için çalışma başlattı.

serkanbey1

İlçedeki organize sanayi bölgesinde birçok iş yerini su bastı, araçlar suyun içinde kaldı.

Yağış yüzünden Perşembe ilçesine geçişi sağlayan köprü de yıkıldı, Akçaova Deresi’nde su seviyesinin yükselmesinin ardından mevsimlik tarım işçileri bölgeden uzaklaştırıldı.

Gürgentepe ve Çatalpınar ilçelerinde de mahalle yollarında heyelan meydana geldi.

serkan

“Şu anda hayati tehlike oluşturacak bir durum yok”

Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Fatsa ilçesinde incelemelerde bulundu.

Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, çok büyük bir sel felaketiyle karşı karşıya olduklarını söyledi.

Metrekareye 300 kilogram yağış düştüğü bilgisini aldıklarını belirten Yılmaz, 16 bölgede heyelanlar meydana geldiğini anlattı.

Yılmaz, selin bölgede ciddi hasara yol açtığını ifade ederek, “Karadeniz Sahil Yolu’ndaki Nefise Akçelik Tüneli çıkışında heyelan nedeniyle yol trafiğe kapandı. Aynı zamanda Perşembe ilçemize ulaşımı sağlayan büyük köprümüz yıkıldı.” dedi.

Bölgedeki hasarı ivedilikle tespit etmeye gayret gösterdiklerini vurgulayan Yılmaz, “Özellikle Fatsa ilçemizin iç kesimlerinde çok ciddi hasar var. Bölgede 12-13 kişilik heyetin mahsur kalma durumu vardı. Onlar biraz önce kurtarıldı. Sahil güvenlik ve Genelkurmay Başkanlığından helikopter istemiştik. Gerek kalmayınca helikopteri geri gönderdik. Şu anda hayati tehlike oluşturacak bir durum yok.” bilgisini paylaştı.

AW794411 AW794411 AW794411

Yılmaz, yıkılan ev olup olmadığı yönündeki soru üzerine, “Şu anda bize intikal eden, 10’a yakın yıkılan ev var. Onları birebir yerinde tespit edip gerekli yardımları yapacağız.” yanıtını verdi.

İstanbul’da etkili olan sağanak yağış nedeniyle D-100 Karayolu Merter mevkii su altında kaldı. Göle dönen yolda çok sayıda araç mahsur kaldı. Araçlar güçlükle ilerlerken trafik çift yönlü olarak durma noktasına geldi

İstanbul’da saat 07.30 sıralarında aniden sağanak yağmur başladı. Yaklaşık yarım saat süren sağanak sokakları göle çevirdi, yollardan sel gitti. Eyüp Sultan Camii çevresinde bayram namazının hemen ardından sel nedeniyle vatandaşlar zor anlar yaşadı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yaptığı açıklamada gök gürültülü kuvvetli sağanak yağmurun öğle saatlerine kadar etkili olacağını belirtti.

Sel ve Taşkınlar

Sel

Selin en sık rastlanan sebebi,kuvvetli ve uzun süreli yağıştır. Seller kar erimesi sonucu oluşan kuvvetli akışlar veya drenaj kanallarının tıkanması sonucunda da meydana gelebilir. Günümüzde rastlanılan en yaygın sebep ise; kuvvetli yağmur fırtınalarında drenaj sistemlerindeki yetersizlik sonucu ana nehir kanallarının tamamen dolu olması ile meydana gelen taşmalar sonucu oluşan sellerdir. Dağlık bölgelerde ise seller kar erimesi veya yağışla birleşen karsuyundan meydana gelir. Çok nadir olarak da barajların çökmesi ve taşmasından kaynaklanan sellere rastlanılmaktadır.

Taşkın

Bir nehir/dere yatağındaki mevcut su miktarının, havzaya normalden fazla yağmur yağması veya havzada mevcut kar örtüsünün erimesinden dolayı hızla artması ve yatak çevresinde yaşayan canlılara, arazilere, mal ve mülke zarar vermesi olayına taşkın denmektedir Uzun süreli aşırı ve şiddetli yağışlardan sonra özellikle fazla eğimli ve geçirimsiz topraklarda taşkın olayı meydana gelmektedir. Ayrıca kar yağışının da yoğun olarak yağdığı havzalarda ısının birden bire artması sonucu kar örtüsünün erimesi de taşkınlara yol açabilmekte ve taşkın debilerine etkimektedir. Her iki etkenin beraber meydana gelmesi ve yan kollardaki suyun aynı anda yükselmesi en tehlikeli taşkınları oluşturmaktadır. Taşkın oluşumuna etki eden bir diğer faktör de havzada hakim olan yağış rejimleridir.

1967-1987 yılları arasında akarsularda görülen sel (taşkın) olay sayısının tüm hidrometeorolojik afetler içindeki oranı % 33 iken; 1998-2008 yılları arasında bu oran % 14’e gerilemiştir. Son yıllarda yapılan baraj sayılarındaki artışlar, dere ıslah çalışmaları ve köylerden kentlere göçler, bu şekilde nehirlerden kaynaklanan sellerde (taşkınlarda) azalmaya neden olmuştur. Buna rağmen DSİ verilerine göre 1975-2011 yılları arasında 820 adet taşkın olayı meydana gelmiş, bu taşkınlar sonucunda 660 can kaybı olmuş, 799.758 hektar tarım arazisi taşkına maruz kalmış, taşkınlar ülke ekonomisine yılda yaklaşık 150 milyon TL zarar vermiştir. Bununla beraber son yıllarda ani seller ve bunun bir sonucu olarak da şehir sellerinde önemli artışlar görülmektedir.

Meteorolojik Uyarı

Tarih: 5 Temmuz 2016 Salı    Saat: 05:10    Uyarı No: 201    Uyarı Kodu: Normal
Ordu’nun Perşembe İlçesinde Aşırı Yağış!
Beklenen Hadise Gökgürültülü Sağanak Yağış
Beklendiği Yer Ordu ve Giresun çevreleri için daha önce yaptığımız çok kuvvetli yağış uyarımız (Uyarı No:199) doğrultusunda, Ordu’nun Perşembe ilçesinde son 6 saatte 130 kg/metrekare yağış kaydedilmiştir. Sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların öğle saatlerine kadar etkisini sürdürmesi beklendiğinden ve bölgede son günlerde meydana gelen yağışlar sonucu toprak doygunluğa ulaştığından sel, su baskını, yıldırım, heyelan ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.
Başlama-Bitiş Zamanı 05.07.2016 05:10 – 12:00 TSİ
Hadisenin Şiddeti Aşırı Yağış
Oluşması Muhtemel Riskler Ani Sel – Su Baskını – Sel – Yıldırım – Heyelan – Ulaşımda Aksamalar
Alınabilir Önlemler Sellerden Korunma Yöntemleri | Yıldırımdan Korunma Yöntemleri
Uyarı Yapan Merkez Analiz ve Tahminler Şube Müdürlüğü

Meteorolojik Uyarı

Tarih: 5 Temmuz 2016 Salı    Saat: 04:30    Uyarı No: 200    Uyarı Kodu: Normal
Tekirdağ’ın Doğu İlçeleri, İstanbul ve Kocaeli Çevrelerinde Yerel Kuvvetli Yağış!
Beklenen Hadise Gökgürültülü Sağanak Yağış
Beklendiği Yer Meteoroloji radarından alınan son verilere göre, Tekirdağ’ın doğu ilçeleri, İstanbul ve Kocaeli çevrelerinde öğle saatlerine kadar yerel olarak kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden meydana gelebilecek sel, su baskını, yıldırım gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.
Başlama-Bitiş Zamanı 05.07.2016 04:30 – 12:00 TSİ
Hadisenin Şiddeti Kuvvetli Yağış
Oluşması Muhtemel Riskler Ani Sel – Su Baskını – Yıldırım – Ulaşımda Aksamalar
Alınabilir Önlemler Sellerden Korunma Yöntemleri | Yıldırımdan Korunma Yöntemleri
Uyarı Yapan Merkez Analiz ve Tahminler Şube Müdürlüğü

İl ve İlçe Merkezlerinde 5 Günlük Tahmin | SAKARYA – ADAPAZARI

Yükseklik: 30 m.

Boylam: 30° 23′ D

Enlem: 40° 46′ K

Gün Batımı: 20:33

Gün Doğumu: 05:33

Son Durum * Sıcaklık ÇOK BULUTLU Nem Rüzgar Basınç Görüş
5 Temmuz Salı
10:51
25°C %84 Kuzeybatıdan
5 km/sa
1012,8 hPa 20 km
TARİH TAHMİN EDİLEN GEÇMİŞTE GERÇEKLEŞEN
Sıcaklık (°C) Hadise Nem (%) Rüzgar (km/sa) Uç Sıcaklık (°C) Ortalama Sıcaklık (°C)
En Düşük En Yüksek En Düşük En Yüksek Yön Hız En Düşük En Yüksek En Düşük En Yüksek
5 Temmuz Salı 22 31 GÖKGÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞLI 60 96 Kuzeyden 15 12.4 39.1 17.2 29
6 Temmuz Çarşamba 21 31 PARÇALI BULUTLU 61 93 Kuzeyden 14 12.4 38 17.1 29
7 Temmuz Perşembe 18 29 YER YER SAĞANAK YAĞIŞLI 66 84 Kuzeyden 15 11.2 36.6 17.3 28.8
8 Temmuz Cuma 20 28 YER YER SAĞANAK YAĞIŞLI 62 93 Kuzeydoğudan 15 12.2 34.2 17.6 28.5
9 Temmuz Cumartesi 17 28 PARÇALI BULUTLU 48 82 Kuzeyden 13 13 42.4 17.6 28

aralık74

YORUMLAR

İlgili Terimler : , , ,