- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11134 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Çalışma hayatı büyük yara alır

11 Nisan 2016 - 3 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Çalışma hayatı büyük yara alır
Çalışma hayatı büyük yara alır

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisi veren yasa tasarısıyla ilgili hükümeti uyardı: Tasarı çalışanların geneli için olumsuzluklar içeriyor

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisi verilmesini öngören yasa tasarısının çok sayıda çalışanı kapsamasının esnek çalışmayı suistimale açık hale getirdiğini belirterek “Esnek çalışmayla ilgili yasa tasarısı bu haliyle yasalaşırsa çalışma hayatı büyük yara alır” değerlendirmesini yaptı.

Atalay, İş Kanunu ile Türkiye İş Kurumu Kanununda Değiliklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın sendikaların tüm itirazlarına rağmen komisyondan geçtiğini söyledi. Tasarının özel istihdam büroları aracılığıyla geçici iş ilişkisi kurulmasına imkan sağladığını belirten Atalay, çalışma hayatına esneklik getirecek düzenlemenin mevcut haliyle çalışanların geneli için olumsuzluklar içerdiğini ifade etti.

Sakarya Üniversitesi Senatosu taraf?ndan TÜRK-?? Genel Ba?kan? Ergün Atalay'a Fahri Doktora Unvan? verildi.

‘ESNEK ÇALIŞMA SUİSTİMALE AÇIK’

Söz konusu olumsuzluklara rağmen sosyal güvenceden yoksun kesimlerin esnek çalışma kapsamında güvenceye kavuşturulmasına karşı olmadıklarını vurgulayan Atalay, “Esnek çalışmanın mevsimlik tarım işçileri, yaşlı bakımı ve ev işlerinde çalışan kadınlar ile askerden yeni dönmüş gençlerimizi kapsamasına karşı olmadığımız gibi bilakis destekliyoruz” dedi.

Tasarının, çalışanlara karşı sorumluluğu işverenden alıp özel istihdam bürolarına verdiğine dikkati çeken Atalay, şöyle devam etti:

“Daha önce defalarca söylediğimiz şeyi her seferinde tekrar ediyorum. Kiralık işçilik, bu ülkenin başına taşeron işçilikten daha beter bela olacak. Her şeyden önce özel istihdam büroları aracılığıyla geçici iş ilişkisi kurulmasını sağlayan düzenlemenin kapsadığı çalışan sayısı çok geniş. Bu durum, esnek çalışmayı suistimale açık hale getiriyor. Sendikaların bir görevi çalışanı korumaksa bir görevi de hükümetleri uyarmaktır. Esnek çalışmayla ilgili yasa tasarısı bu haliyle yasalaşırsa çalışma hayatı büyük yara alır. Hükümetin bunları görmesi için gerekli uyarılarımızı yaptık, yapmaya da devam ediyoruz.”

‘ÜCRET GARANTİLERİ SAĞLANMALI’

Ergün Atalay, gerekli koşullar oluşmadığı halde esnek çalışma imkanından faydalanarak işçi kiralayan işverenlere idari para cezası uygulanması gerektiğini savunarak şunları kaydetti:

“Esnek çalışmaya dahil olan her işçi, çalışmaya başladığı ilk günden itibaren geçici işverenin işçisi sayılmalı. Özel istihdam büroları ile geçici işveren arasında müşterek ve müteselsil sorumluluk esası benimsenmeli. Bununla birlikte bu işçilerin özel istihdam bürosu bünyesinde işçi olarak bulundukları süre boyunca fiilen çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın ücret garantileri sağlanmalı.

 

Ergün ATALAY

Genel Başkan

1954 yılında Adapazarı’nda doğdu. 1967 yılında Donatım İlkokulundan mezun oldu. 1968 yılında TCDD Çıraklık Okuluna girdi ve buradan 1972 yılında mezun oldu. Aynı yıl Adapazarı Vagon Fabrikasında işbaşı yaptı. 1978 yılında TÜVASAŞ işyeri sendika temsilciliğine getirildi. 1982 yılında yapılan seçimlerde Demiryol-İş Sendikası Adapazarı Şube Mali Sekreterliğine ve 1992 yılında ise Şube Başkanlığına seçildi. Demiryol-İş Sendikası Denetim Kurulu üyeliği yaptı. 1999 yılında Demiryol-İş Sendikası 6. Olağan Genel Kurulunda Genel Başkanlığa seçildi. 2003, 2007 ve 2011’de bu göreve yeniden seçildi. Aralık 2002’de yedekten girdiği TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu’nda Genel Eğitim Sekreterliği görevine getirildi. 19, 20 ve 21. Olağan Genel Kurullarda Genel Mali Sekreterlik görevine seçildi. 3 Eylül 2013 günü Yönetim Kurulu Kararı ile Türk-İş Genel Başkanlığına getirilen Atalay, evli ve üç çocuk babasıdır.


Pevrul KAVLAK

Genel Sekreter

1962 yılında Kırıkkale‘de doğdu. İlk, orta, lise ve MKEK Çırak Okulunu Kırıkkale’de bitirdi. İş hayatına, 1979 yılında MKEK Silah ve Tüfek Fabrikası’nda başladı. Daha sonra 1991 yılında Çerkezköy‘de Profilo Telra Elektronik San. AŞ.’de işbaşı yapan Kavlak, 1992 yılında yapılan şube genel kurulunda Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şubesi’ne Şube Mali Sekreteri olarak seçildi. 5. Olağan Genel Kurul’da Çerkezköy Şube Sekreterliği’ne seçilen Kavlak, 16 Ağustos 1999’da 6. Olağan Genel Kurul’da Çerkezköy Şube Başkanlığı’na getirildi. 26-28 Nisan 2002’de yapılan Türk Metal Sendikası 11. Olağan Genel Kurulu’nda Genel Sekreterlik görevine seçildi. Türk Metal Sendikası’nın 2-4 Aralık 2005 tarihlerindeki 12. Olağan Genel Kurulu’nda Genel Başkan Yardımcılığı, 3-5 Nisan 2009’daki 13. Olağan Genel Kurul’da ise Genel Başkanlık görevine seçildi. 2007 yılında yapılan TÜRK-İŞ Genel Kurulu’nda Genel Teşkilatlandırma Sekreterliğine seçilen Kavlak, Haziran 2010’da TÜRK-İŞ Genel Sekreterliği görevine getirildi. Kavlak, 8-11 Aralık 2011 tarihinde yapılan TÜRK-İŞ Genel Kurulu’nda ise Genel Sekreterlik görevine yeniden seçildi. Kavlak, evli ve iki çocuk babasıdır.


Ramazan AĞAR

Genel Mali Sekreter

Adana’nın Ceyhan ilçesinde 1953 yılında doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini bu şehirde tamamladı. Konya’da yerine getirdiği askerlik görevi ardından, 1976 yılında Köy Hizmetleri 3. Bölge Müdürlüğü’nde inşaat sürveyanı olarak çalışmaya başladı. YOL-İŞ Sendikası Adana (1) No’lu Şubesi’nin 1980 tarihli kongresinde Şube Başkanı seçildi ve bu görevini 12-14 Eylül 2003 tarihli YOL-İŞ Sendikası 7. Olağan Genel Kurulu’nda Genel Mali Sekreterlik görevine seçildiği güne kadar sürdürdü. 6-8 Temmuz 2007 tarihli YOL-İŞ Sendikası 8. Olağan Genel Kurulu’nda Genel Mali Sekreterlik görevine yeniden seçildi. 6-7 Eylül 2008 ve 23-24 Ocak 2010 tarihlerinde gerçekleşen iki Olağanüstü Genel Kurul ile YOL-İŞ Sendikası Genel Başkanlığı’na seçildi. YOL-İŞ Sendikası’nın 2011 yılında yapılan 9. Olağan Genel Kurulu ile yeniden seçildiği Genel Başkanlık ile TÜRK-İŞ’in 21. Olağan Genel Kurulu’nda seçildiği Genel Eğitim Sekreterliği görevlerine seçildi. 3 Eylül 2013 günü Yönetim Kurulu Kararı ile Türk-İş Genel Mali Sekreterliğine getirilen Ağar, evli ve 4 çocuk babasıdır.


Nazmi IRGAT

Genel Eğitim Sekreteri

1953 yılında Karaman’ın Hamidiye Köyünde doğdu. İlkokulu köyünde okuduktan sonra Karaman Endüstri Meslek Lisesinden 1974 yılında mezun oldu. 1974 yılında Karaman Sümerbank Pamuklu Sanayi Müessesesinde çalışma hayatına başladı. Çalışken devam ettiği Antalya Meslek Yüksek Okulu, Makine Bölümünden 1980 yılında mezun oldu. İşyerinde Makine Bakım Teknik Nezaretçisi olarak çalışırken 23 Ekim 1983 yılında Teksif Sendikası Karaman Şube Başkanı seçildi. Teksif’in 15-17 Eylül 1995 tarihlerinde yapılan 14. Olağan Genel Kurulunda Genel Başkan Yardımcılığına seçildi. Bu görevi 12 yıldır sürdürdü. Sendikanın 17. Olağan Genel Kurulunda Genel Başkanlığa seçildi. Bu göreve 19-20 Şubat 2011 tarihinde yapılan 18. Olağan Genel Kurulda yeniden seçildi. 8-11 Aralık 2011 tarihinde gerçekleşen TÜRK-İŞ 21. Olağan Genel Kurulunda Genel Teşkilatlandırma Sekreterliğine seçildi. 3 Eylül 2013 günü Yönetim Kurulu Kararı ile Türk-İş Eğitim Sekreterliğine getirilen Irgat, evli ve 3 çocuk babası.


Eyüp ALEMDAR

Genel Teşkilatlandırma Sekreteri

1 Mayıs 1967 tarihinde Sakarya ili, Kocaali ilçesi, Koğukpelit köyünde dünyaya geldi. İlkokulu doğduğu köyde, orta ve lise öğrenimini Kocaali ilçesinde ve Ankara’da yaptı. Öğrenim hayatını, Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi Yönetim ve Organizasyon Bölümü’nden mezun olarak tamamladı. Çalışma hayatına 11.06.1991 tarihinde, Bartın Tarım Kredi Kooperatifi’nde işbaşı yaparak başladı. Sendikacılık hayatı; 1995 yılında KOOP-İŞ Sendikası Sakarya Şubesi’ne Şube Sekreteri olarak seçilmesiyle başlayan Eyüp ALEMDAR, 06.03.1999 tarihinde Sakarya Şube Başkanlığı’na seçildi. Sendika Genel Merkezinin 13.06.1999 tarihinde yapılan olağan ve 03.09.2000 tarihinde yapılan Olağanüstü Genel Kurullarında Genel Mali Sekreterliğe, 24-25.05.2003 ve 24-25.03.2007 tarihlerinde yapılan 15. ve 16. Olağan Genel Kurullarda ise KOOP-İŞ Sendikası Genel Başkanlığına seçildi. 7-8 Ağustos 2010 tarihlerinde yapılan 17. Olağan Genel Kurul’da KOOP-İŞ Sendikası Genel Başkanlığına yeniden seçilen Eyüp ALEMDAR, 3 Eylül 2013 günü yedek üye olarak Türk-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreterliğine getirildi. ALEMDAR, evli ve iki çocuk babasıdır.

 

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar