Dolar : Alış : 7.1357 / Satış : 7.1485
Euro : Alış : 8.6774 / Satış : 8.6930
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya11°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11262 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Çakma değil, gerçek Atatürkçülere ihtiyaç var

10 Kasım 2016 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Çakma değil, gerçek Atatürkçülere ihtiyaç var
Çakma değil, gerçek Atatürkçülere ihtiyaç var

Ata için tek yürek

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 78. ölüm yıldönümünde İzmir yine tek yürek oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği geleneksel 10 Kasım yürüyüşüne onbinler katıldı. İzmirlilerle birlikte yürüyen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Kimse karanlıktan çıkış için başka yollar, başka formüller aramasın, anlatmasın; kafaları karıştırmaya çalışmasın! Bizim aydınlık yolumuz Atatürk, umudumuz cumhuriyettir” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 9. kez düzenlediği “Ata’ya Saygı Yürüyüşü” yine büyük bir katılıma sahne oldu. Aralarında Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu ile milletvekilleri, belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de bulunduğu onbinler, ellerinde bayraklar ve Atatürk posterleriyle Alsancak Limanı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. İzmir Büyükşehir Belediyesi Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği korolarının seslendirdiği Atatürk’ün sevdiği şarkılara meydanı dolduran İzmirliler de eşlik etti. Sokak sanatçılarının 10 Kasım’a özel canlandırdığı etkileyici performanslar ise çok beğenildi.

Karanlığı ve taassubu değil, bilimi ve sanatı seçti

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Cumhuriyet Meydanı’nda yaptığı konuşmada, “Özgürlüğün, demokrasinin, cumhuriyetin ve Mustafa Kemal’in kenti İzmir, her 10 Kasım’da olduğu gibi, O’na olan inanç ve bağlılığını; birlik, beraberlik ve dayanışma ruhunu, bugün bir kez daha güçlü bir şekilde haykırıyor” dedi. Başkan Kocaoğlu, gerçekleştirilen yürüyüşün, sadece bir anma değil, büyük bir vefanın, minnetin ve bağlılığın da ifadesi olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Kahraman bir komutanı, yiğit bir halk önderini, usta bir diplomatı ve gerçek bir devrimciyi anıyoruz bugün. Anıyoruz, arıyoruz ve çok özlüyoruz. Adalete ve özgürlüklere olan sarsılmaz inancını özlüyoruz mesela.. Minnet ve şükran duygularımız kartopu gibi çoğalıyor her geçen yıl biraz daha. Karanlığı ve taassubu değil, bilimi, sanatı ve aydınlığı seçtiği, en sıkıntılı anlarda bile umudun, cesaretin yitirilmemesi gerektiğini bize öğrettiği; ‘Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim’ dediği için mesela.. Yolumuzu, her biri ciltlerle anlatabilecek kadar önemli vecizeleriyle aydınlatıyoruz: ‘Hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım akıl ve ilimdir’ cümlelerini hiç aklımızd an çıkarmıyoruz mesela.. En çok da ‘Yurtta ve dünyada barış’a olan inancını özlüyoruz bugün. İstiklale, istikbale, hürriyet olan bağlılığını..”

atam

“Çakma değil, gerçek Atatürkçülere ihtiyaç var”

Mustafa Kemal Atatürk’ün aydınlığın, tutkunun, inancın, umudun, özgürlüğün, adaletin yol göstericisi olduğunu ve bıraktığı büyük mirası, titizlikle korumak, geliştirmek gelecek kuşaklara onurla teslim etmeyi görev bildiklerini ifade eden Başkan Aziz Kocaoğlu, şöyle devam etti:

“Herkes duysun, anlasın artık! Bu ülkenin sözde değil özde, çakma değil gerçek Atatürkçülere ihtiyacı var. Kimse karanlıktan çıkış için başka yollar, başka formüller aramasın, anlatmasın; kafaları karıştırmaya çalışmasın! Bizim aydınlık yolumuz Atatürk, umudumuz cumhuriyettir. Ve canımız pahasına korumak zorunda olduğumuz en büyük mirasımız. Yaşadıkça yaşatacağız Atamızı. O bir ışık.. Asla sönmeyecek. Ve açtığı bu yoldan kimse dönmeyecek.”

Başkan Kocaoğlu, sözlerini Behçet Kemal Çağlar’ın “Nöbetçi Millet” şiirinden dizelerle noktaladı.

ATA İÇİN TEK YÜREK
10 Kasım 2016 Perşembe
Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 78. ölüm yıldönümünde İzmir yine tek yürek oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği geleneksel 10 Kasım yürüyüşüne onbinler katıldı.

ESHOT’TAN DUYURU
10 Kasım 2016 Perşembe
ESHOT Genel Müdürlüğü, İZBAN’daki grev nedeniyle hizmete soktuğu Aliağa Aktarma ile Egekent Aktarma Merkezi arasında hizmet veren geçici otobüs hattının, İZBAN’ın Aliağa İstasyonu ile Çiğli İstasyonu arasında yeniden seferlere başlamasının ardından iptal edildiğini açıkladı.

O GECE NELER OLDU?
10 Kasım 2016 Perşembe
İZBAN’daki grev başlamadan bir gece önce, İZBAN Yönetim Kurulu toplantısına katıldığını söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, “Verilen zam oranı yüzde 10 civarındaydı. Sayın Valimiz ‘2 puan daha verin’ diye öneride bulundu. Biz de ‘12 olsun’ dedik. Ancak içimden ‘TCDD de kabul ederse, öyle bir rakam söyleyelim ki, yarın sabah bu grev olmasın’ diye geçirdim. Yüzde 15 zam oranı da bu şekilde önerdim. Bakanlıkla da mutabık kaldık. Samimi söylüyorum; o gece evime sevinerek gittim. ‘Hiçbir kurumun vermediği yüzde 8 enflasyon artı yüzde 7 iyileştirme veriyoruz’ diye..

ÖZLEMLE ANIYORUZ
10 Kasım 2016 Perşembe
Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 78. yıldönümü nedeniyle İzmir’de düzenlenen anma etkinlikleri, sabah Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenle başladı.

İZMİR’DE LODOS VE YAĞMUR RAPORU
10 Kasım 2016 Perşembe
İzmir’de şiddetli lodos, çok sayıda ağacın devrilmesine ve dallarının kırılmasına neden oldu. Etkisi Karşıyaka ve Bostanlı sahilinde daha yoğun hissedilen lodos nedeniyle 25 ağaç zarar gördü. Akşam saatlerinden itibaren ise lodos yerini şiddetli yağmura bıraktı.  Büyükşehir ekipleri gece boyunca teyakkuzdaydı.

ATA İÇİN ALSANCAK’TA
9 Kasım 2016 Çarşamba
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “yüreği Cumhuriyet coşkusuyla atan” herkesi bu yıl 9. kez düzenlenecek Ata’ya Saygı Yürüyüşü için yarın saat 12.00’de Alsancak Limanı’nda buluşmaya davet etti.

MUHTAR-BÜROKRAT BULUŞMASI
9 Kasım 2016 Çarşamba
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin mahallelerin sorunlarını yerinde tespit edip talepleri dinlemek için başlattığı muhtar-bürokrat buluşmaları bu kez Buca’da yapıldı.

USTALAR GEÇİDİ
9 Kasım 2016 Çarşamba
İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu ayki ‘Yeniden Sinematek’ gösterimlerinde ‘Anti-Kahramanlar’ temalı filmleriyle Al Pacino, Martin Sheen, Sissy Spacek ve Paul Newman gibi usta oyuncuları sanatseverlerle buluşturacak. Bu unutulmaz filmler, Cuma akşamları İzmir Sanat’taki ücretsiz gösterimlerde izleyiciyle buluşacak.

“TÜRKİYE KOŞULLARINDA ÇOK İYİ BİR ZAM ÖNERDİK, KABUL EDİLMEDİ”
8 Kasım 2016 Salı
Başkan Aziz Kocaoğlu, İZBAN’da yüzde 12 olarak belirledikleri zam oranını dün akşam saatlerinde son kez artırarak yüzde 15 önerdiklerini, ancak buna rağmen greve gidildiğini açıkladı. İşçilere kapılarının her zaman açık olduğunu söyleyen Kocaoğlu, “Ama zam oranını artırmak şeklinde bir görüşme olmaz artık.. Bunun dışında zam vermek Türkiye’deki bütün dengeleri bozacaktır” dedi.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar