Dolar : Alış : 7.1924 / Satış : 7.2054
Euro : Alış : 8.7811 / Satış : 8.7969
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya11°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11264 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’den sorumluluk çağrısı

22 Kasım 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’den sorumluluk çağrısı
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’den sorumluluk çağrısı

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın daha yaşanabilir ve sağlıklı hale getirilmesi noktasında, kentin tüm mahallelerinde huzurun sağlanması için vatandaşları da sorumluluk almaya çağırdı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe, Yıldırım İlçesi’ndeki Ortabağlar Dostlar Divanı Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nde mahalle sakinleriyle bir araya geldi. Ortabağlar’da yaşayan vatandaşların sıkıntılarını dinleyen Başkan Altepe, herkesin mahallesine sahip çıkması gerektiğini belirterek, “Herkes mahallesinde bir arada olsun, önce mahallede huzur bulsun. Bursa’nın tüm semtlerinde herkes kendi gençliğine sahip çıksın, biz de destek verelim” dedi.
Bursa’da gençlerin spora teşvik edilmesinde önemli çalışmalar yaptıklarını hatırlatan Başkan Altepe, “Mahallelerimizde gençlerin sporla buluşması önemli, sosyal aktiviteleri yapabilecekleri alanlar oluşturulmalı. Uyuşturucu gibi bağımlılıkların önüne de ancak böyle geçilir. Her şeyden önce sahiplenme lazım. Şehri altın kaplasanız da herşey çok güzel olsa da huzur olmadıktan sonra ne anlamı var? Bir mahalledeki bütün sıkıntılar mahalle halkıyla çözülür. Herkes kendi mahallesine sahip çıkarsa, orada sıkıntı yaşanmaz. Ortabağlar’da huzur olması lazım. Huzur için de Ortabağlar halkı tüm derdine sahip çıkmalı, birlik olmalı” diye konuştu.

bursa1 bursa2
Bursa’da Büyükşehir’e bağlı 1076 mahallede huzur içinde yaşanması için çalışmaların titizlikle süreceğini belirten Başkan Altepe, sağlıklı bir toplum için de insanların yaşadıkları ortamlara sahip çıkması gerektiğini yineledi.

Çocuklardan mektup var

Çocuklardan mektup var
– Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’ nedeniyle gerçekleştirilen ‘Çocuklardan Başkana Mektup Var’ etkinliğine katılan çocuklar, haklarının bilincinde olduklarını söylediler ve hayallerini mektuplara yazdılar.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’ nedeniyle gerçekleştirilen ‘Çocuklardan Başkana Mektup Var’ etkinliğine katılan çocuklar, haklarının bilincinde olduklarını söylediler ve hayallerini mektuplara yazdılar.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ve Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü koordinasyonunda Alacahırka Çocuk ve Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirilen ‘Çocuklardan Başkana Mektup Var’ etkinliğine, özellikle bölgede yaşayan çocuklar ve aileleri yoğun ilgi gösterdi. Büyükşehir Belediyesi Çocuk Merkezi’nden çocukların da katıldığı program, renkli görüntülere sahne oldu. Alacahırka Çocuk ve Gençlik Merkezi’ne gelen çocukların oluşturduğu ritm grubu ve koro, mini bir konserle konuklara keyifli anlar yaşattı.

Hayal ettikleri Bursa’yı yazdılar
Programda, haklarının bilincinde olduklarını söyleyen çocuklar, Bursa ile ilgili hayallerini yazdıkları mektupları, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye ulaştırmak üzere, törene katılan Muhsin Özlükurt ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Neşet Çakmaklı’ya teslim ettiler. Özlükurt ve Çakmaklı ise çocuklara ‘Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni dağıttı.
Muhsin Özlükurt, törende yaptığı konuşmada, ‘20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nün önemine vurgu yaparak, “Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme 20 Kasım 1989’da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından benimsenmiş, 2 Eylül 1990 tarihinde de yürürlüğe girmiştir. Bu nedenle her yıl 20 Kasım dünyada çocuk hakları günü olarak kutlanmaktadır. 193 ülkenin taraf olduğu sözleşmeyi Türkiye’de 14 Ekim 1990 tarihinde imzalamış ve 27 Ocak 1995’te yürürlüğe alınmıştır. Bu sözleşme hiçbir ayrım yapılmaksızın tüm çocukları kapsaması bakımından önemli olmakla birlikte tarihte en geniş kabul gören insan hakları belgesi olması açısından da ayrı bir değere sahiptir” dedi.
Her çocuğun temel olarak yaşama, beslenme, kendi anne babasıyla olma, sağlık, eğitim, sömürü ve zararlı maddelerden korunma hakkının bulunduğunu söyleyen Özlükurt, “Bu hakların tüm insanlar tarafından öğrenilmesi önemli olmakla birlikte öncelikle fiziksel, psikolojik ve sosyal yönden sağlıklı bireylerin yetişmesinde temel olan ebeveynler tarafından bilinmesi gerekmektedir. “Çocuk benim, nasıl istersem öyle davranırım” mantığı ile hareket edip çocuğunu zorla çalıştıran, ona işkence eden, adına kararlar alıp uygulayan çok sayıda anne babanın olması çocuk haklarının göz ardı edildiğinin açık kanıtlarından biridir. Ayrıca çocuğun yetişmesinden sorumlu olan her kimse, kendi haklarını çocuğa zarar verecek şekilde kullanamayacağını da bilmeli ve çocuğa ona göre muamele etmelidir” diye konuştu.

“Çocuklar da bağımsız birer bireydir”
Çocukların bağımsız birer birey olduğunu ifade eden Özlükurt, “Çocuğun giyeceği kıyafetleri seçmesini engelleyen, acıkmamış olduğunu söylediği halde zorla yemek yediren, çocuğun yeteneklerini göz ardı edip kendi isteğine göre okulunu vs. belirleyen ebeveynlerle sıklıkla karşılaşılması çocukların bağımsız birer birey olduğu gerçeğinin görmezden gelindiğini kanıtlar nitelikte birkaç örnektir. Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’ye bakıldığı zaman görülecektir ki, her çocuğun kendisiyle ilgili konularda karar alabilme, görüşlerini-isteklerini serbestçe ifade edebilme, görüşlerinin dikkate alınmasını isteme, alınan kararlara katılma hakkı vardır. Bu haklarını kullanmalarına fırsat verilen çocuklar, ilerleyen yaşlarında kendi düşüncelerini rahatlıkla açıklayabilen, özgüveni yüksek bireyler olarak toplumda yerlerini alacaklardır. Aynı zamanda, çocukların en çok ihtiyaç duyduğu şeyin sevgi olduğunun altını çizmemiz gerekir. Çocuklara sevgiyle yaklaşmak, sahip oldukları temel haklardan olan yaşama hakkı kadar önemli olup sağlıklı bireyler yetiştirmenin de temel unsurlarındandır. Güzel yarınlar için en önemli yatırımımız olan çocukların haklarını bilmek, duyurmak, bu hakları hayata geçirmek ve geçirilmesine yardımcı olmak, korumak bizlerin görevidir” şeklinde konuştu.

‘Çocuğa Şiddeti Reddediyorum’
Özlükurt, Bursa’da çocukların yaşam koşullarının iyileştirilmesi, mutlu, sağlıklı ve güvenli bir çocukluk geçirmeleri için tüm kurumların üzerlerine düşen görevleri en iyi şekilde yerine getirdiğini ifade ederek, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin çocuklara söz hakkı vermek amacıyla mektupları dikkatle inceleyerek dilek ve hayallerini gerçekleştireceğini belirtti. Özlükurt, şiddetin kabul edilemez ve önlenebilir olduğu düşüncesiyle başlatılan ‘Şiddet Reddet’ kampanyasında ‘Çocuğa Şiddeti Reddediyorum’ sloganının bilinciyle hareket eden Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’da çocuk ve gençlik merkezleri, sosyal yaşam merkezi, çocuk kütüphanesi ve spor tesisleriyle de çocuk ve gençlerin sağlıklı gelişim ve kentlileşme süreçlerine destek verdiğini sözlerine ekledi. Büyükşehir Belediyesi ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü temsilcilerinin de katıldığı program çocuklarla anı fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar