Dolar : Alış : 7.5096 / Satış : 7.5231
Euro : Alış : 8.9643 / Satış : 8.9804
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya9°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11350 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Büyükelçi Karlov suikastine tepki yağıyor

19 Aralık 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Büyükelçi Karlov suikastine tepki yağıyor
Büyükelçi Karlov suikastine  tepki yağıyor

Erdoğan’dan saldırı sonrası ilk açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan,Çankaya Belediyesine ait sanat galerisinde maalesef Rusya Federasyonu Büyükelçisinin alçakça ve hunharca katledilmiş olmasını nefretle kınıyorum. Zira müstesna bir yeri olan Karlov’la bir hafta önce Tataristan Cumhurbaşkanı’nı külliyeye getirmiş ve orada da kendileriyle Türkiye-Rusya ilişlileri, Türkiye-Tataristan ilişkilerini görüşme fırsatımız oldu. Bu akşam Rusya Federasyonu Başkanı sayın Putin’le bu olayı sıcağı sıcağına değerlendirme imkanımız oldu. Olayı başından itibaren gerek şahsım gerek başbakanımız gerek içişleri bakanımız gerek sağlık bakanımız tüm ilgili arkadaşlar yakından takip ediyoruz. Bu süreç içerisinde ülkem ve milletim adına sayın Putin’in şahsında tüm dost Rus halkına taziyelerimi iletmek istiyorum. Türkiye-Rusya ilişkilerini normalleştirme sürecini bozmaya dönük bir provokasyondur. Bu provokasyona gelmeyecek kadar Rusya yönetimi ve Türkiye Cumhuriyeti yönetimi irade sahibidir.

Bundan sonraki ilişkilerimizin çok daha güçlü ve farklı olması konusunda mutabık kaldık. Rus Büyükelçiliği gibi buralarda güvenliklerin artırılması gibi, özellikle kendileri bizim ısrarımıza rağmen sayın Karlov’un cenazesini kendi gönderecekleri uçakla gönderme talebinde bulundu ve soruşturmayla ilgili operasyon merkezine kendilerinin yönlendireceği elemanlarla yapılmasını istediler, bizim açımızdan sıkıntı yok dedik, ilgili bakan arkadaşlarımıza gerek İçişleri Bakanımız başta olmak üzere yakın takipteyiz. Malum katil Mevlüt Altıntaş Söke Anadolu Lisesi mezunu iki yıllık polis okulu mezunu olup iki buçuk yıldır Ankara Çevik Kuvvette görevli. Şu anda kendilerine bir şeyler çıkarma peşinde olan mahfilleri de iyi biliyoruz, yakından takip ediyoruz, bunlarla ilgili de açıklama yapmaya devam edeceğiz.

erdogan1

Putin’le yaptığımız görüşmede bunun provokasyon olduğu konusunda ortak fikre sahibiz. Şu an Moskova’ya inen Çavuşoğlu arkadaşımız Suriye’deki gelişmeleri ele alıp burayı nasıl bir an önce burayı barış ortamına dönüştürebiliriz bunun çalışmaları yapılıyor. Sayın Başkan Putin’le mutabık kaldığımız gibi, ortak soruşturma komisyonu kuracağız. Başta büyükelçilik, başkonsolosluk olmak üzere güvenlik tedbiri artırıldı. Hastanede Karlov’la ilgili tüm atılacak adımlar bu konuda ailesiyle görüşmeler yapılmak üzere sürdürülmektedir. Buradaki işlemler de bitirilerek Rusya’ya göndereceğiz, karşılıklı devam edecek. Bizim için ilişkiler bölge içinde çok önemli. Bozma gayretinde olanlara sesleniyorum: Bu beklentilerinize hiçbir zaman ulaşamayacaksınız.

Rusya Büyükelçisi Karlov’a bu yapılan saldırıyı nefretle kınıyor, tüm Rus halkına ve ailesine başsağlığı dileklerimi sunuyorum. Milletçe bir ve beraber olarak çok daha kararlı durmak ve kararlı duruşumuzu da sürdürmek suretiyle farklı havalarda olanların oyunları da bozulacak.

olayrus

olaylar

Abdullah Gül: Bu saldırının hedefi Türk-Rus dostluğudur

gul

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a düzenlenen silahlı saldırıya ilişkin, “Hedef Karlov değil, Türkiye-Rusya ilişkileridir” dedi.

bas

Başbakan Yıldırım’dan ilk açıklama

Başbakan Binali Yıldırım’ın, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un silahlı saldırıya uğramasına ilişkin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başta olmak üzere ilgili bakanlardan bilgi aldığı ve gelişmeleri takip ettiği belirtildi.

cavus

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan ilk açıklama geldi

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye olarak saldırıyı lanetliyoruz. Türk halkı gerçekleri görüyor. Saldırı Türkiye’yi hedef almıştır, Rusya’yı hedef almıştır ve bir çok alanda İşbirliğini ortaya koyan irade ortaya koyan Rusya ve Türkiye ilişkilerini bozmaya yönelik bir saldırıdır. Rusya tarafından yapılan açıklamalar hem de biz de vurguluyoruz bu tür alçak saldırılar bizim ilişkilerimizi bozamaz.

Halep’te insanların kurtarılması, kalıcı çabalar için siyasi bir çözüm için çabalarımız herkes tarafından görüldü. Herkes gördü, bizim vatandaşlarımız da gördü. Rusya’nın tutumunu takdir ettiğimizi de söylemiştim ve her fırsatta vurguluyoruz. Bu saldırı gerçekten iki ülkenin işbirliğini bozmaya yöneliktir. Ben öncelikle Büyükelçi’nin eşine ailesine başsağlığı diliyorum. Aynı şekilde başta dostum Lavrov olmak üzere kendisiyel telefon görüşemis yapacağız, dost Rus halkına da gönülden başsağlığı diliyorum.

Bir çok kişi üzüntülerini dile getirdi, başsağlığı dileklerini rus halkına iletmemi istediler. Karlov iyi bir diplomattı. Göreve başladığı günden bu yana en zor şartlarda bile ikili ilişkilerin gelişmesi için çok çaba sarfetti. Andrey Karlov sadece iyi bir diplomat değil aynı zamanda iyi bir insan iyi bir dosttu. Bakanlığıma da gelmişti kendisiyle şakalamşmıştık da . Benim için gerçekten kişisel bir dosttu aynı zamanda. Türkiye, Türk halkı çok üzgün. Bunun arkasında ne var ne planlandı bunu da birlikte ortaya çıkaracağız.

Sayın Putin’in önerdiği ortak bir komisyon kurmayı hemen Cumhurbaşkanımız hiç tereddüt etmeden olumlu karşıladı ve oratk çabamızla şeffaf bir şekilde hain saldırının arkasında ne olduğunu ortaya çıkartacağız ve hesabını da soracağız. Bu oyunu bozacağız. Bu tür saldırılar Rusya ile teröre karşı bizim mücadelemizi güçlenirecek ve arttıracaktır. Bir kez daha Rusya’ya ve rus halkına başsağlığı diliyorum. Buraya esasen Suriye’nin geleceği ile ilgili bir toplantı için gelmiştim.
Bu tür saldırılar bizi yolumuzdan alıkoymayacak.

dis

Dışişleri’nden saldırı için yapılan açıklama: Sorumlular Türk adaletinin önüne çıkarılacak

Dışişleri’nden saldırı için yapılan açıklamada ‘Sorumlular Türk adaletinin önüne çıkarılacak’ denildi.

gurselyıldız4

 Gürsel YILDIZ, Andrey Karlov‘un yapılan saldırıyı  sert  bir  dille kınadı

Hak ve Huzur Partisi Genel Başkanı  Gürsel YILDIZ , Rus büyükelçinin silahlı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada; Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov‘un silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirmiş olduğunu büyük bir üzüntü ile öğrendiğini bildirdi.

Açıklamasında, amacı ne olursa olsun her türlü terörü en sert biçimde kınadığını belirten YILDIZ , Büyükelçi Andrey Karlov‘un ailesi ve Rus halkının acısını paylaştığını ifade etti.

rusya

‘Türkiye ve Rusya’yı karşı karşıya getirmek istiyorlar’

Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Frants Klintseviç, “Türkiye ile Rusya’yı karşı karşıya getirmek istiyorlar” açıklamasını yaptı.

r4

Rusya Devlet Duması Güvenlik Komitesi Başkanı: Türk-Rus ilişkileri etkilenmeyecek

Rusya Devlet Duması Güvenlik Komitesi Başkanı Leonid Slutskiy, Rusya Ankara Büyükelçisine düzenlenen suikastin Türk-Rus ilişkilerini etkilemeyeceğini vurguladı.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Ankara’da Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde katıldığı fotoğraf sergisinde konuşurken, tekbir getiren ve Türkçe sloaganlar atan bir kişi tarafından vurularak yaşamını yitirdi. Dünyadan Büyükelçiye süikaste tepkiler gelmeye devam ediyor

BM

Dujarric, basın toplantısında yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ankara Büyükelçisine yönelik silahlı saldırıyı kınadıklarını belirterek, bu saldırının hiçbir meşru gerekçesi olamayacağını söyledi.

Stephane Dujarric, saldırının faillerinin yargı önüne çıkarılmasını umduklarını da sözlerine ekledi.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, saldırıyı kınayarak, Karlov’un ailesine taziye dileklerini sundu.

ABD

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, “Kaynağı ne olursa olsun, bu şiddet eylemini kınıyoruz” açıklamasında bulundu. Kirby, dualarının Rus Büyükelçi ve ailesiyle olduğunu ifade etti.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği ise elçilik hesabından Büyükelçi John Bass’in “Büyükelçi Karlov’a bu akşam düzenlenen haince saldırıyı şiddetle kınıyorum.” açıklamasına yer verdi.

İngiltere

İngiltere, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a yönelik gerçekleştirilen silahlı saldırıyı kınadı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Rus büyükelçinin silahlı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin resmi Twitter hesabından açıklamada bulundu.

Açıklamasında Johnson, Rusya’nın Ankara Büyükelçisine yönelik düzenlenen “alçak cinayeti” duymaktan dolayı şok olduğunu belirterek, “Düşüncelerim elçinin ailesiyle birlikte. Bu ödlek saldırıyı kınıyorum.” ifadelerini kullandı.

Almanya

Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği de “Büyükelçi Karlov’un canice öldürülmesinden dolayı derinden şoke olduk. Rus meslektaşlarımızla birlikte yas tutuyoruz. #Ankara” mesajını paylaştı.

KKTC

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rus büyükelçinin silahlı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada; Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Karlov’un silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirmiş olduğunu büyük bir üzüntü ile öğrendiğini bildirdi.

Açıklamasında, amacı ne olursa olsun her türlü terörü en sert biçimde kınadığını belirten Akıncı, Büyükelçi Karlov’un ailesi ve Rus halkının acısını paylaştığını ifade etti.

putin

Putin’den Rus Büyükelçi suikasti sonrası ilk açıklama

Büyükelçi Karlov’un çevik kuvvet polisi Mert Altıntaş tarafından öldürülmesinin ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin açıklamalarda bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov‘un alçakça öldürüldüğünü belirtti.

Büyükelçi Karlov’un öldürülmesine karşılık Rusya’nın teröre karşı mücadeleyi güçlendireceğini ifade eden Putin’in açıklamalarından satır başları şöyle:

Rusya’nın Türkiye Büyükelçisi’nin öldürülmesi, Türkiye’yle iyi ilişkileri ve Suriye’deki çözümü bozma yönünde yapılan bir provokasyon.

AP Başkanı Schulz: Karlov’un öldürülmesini kınıyorum

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a düzenelenen suikasti Twitter hesabından paylaştığı mesajla kınadı.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Twitter üzerinden attığı mesajda, Andrei Karlov’un öldürülmesini güçlü bir şekilde kınadığını ve ailesine başsağlığı dilediğini söyledi.

Schulz, “Bu [olayın] dinamikleri ve sorumlulukları tam olarak netleştirilmelidir” dedi.

Rus Büyükelçi’ye suikaste ABD’den ilk açıklama

Rusya Büyükelçisi Andrey Gennadiyeviç Karlov Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki bir resim sergisinin açılışında silahlı saldırıya uğradı. Saldırganın vurularak öldürülürken, büyükelçinin de hayatını kaybettiği belirtildi. Öte yandan ABD’den de konuya ilişkin bir açıklama geldi.
page_rusya

Rusya Büyükelçisi Andrey Gennadiyeviç Karlov, Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki bir resim sergisinin açılışında silahlı saldırıya uğraması üzerine ABD’den de konuya açıklama geldi.

ABD’den yapılan ilk açıklamada, saldırının kınandığı bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, “Kaynağı ne olursa olsun, bu şiddet eylemini kınıyoruz” açıklamasında bulundu. Kirby, dualarının Rus Büyükelçi ve ailesiyle olduğunu ifade etti.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar