Dolar : Alış : 7.1924 / Satış : 7.2054
Euro : Alış : 8.7811 / Satış : 8.7969
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya14°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11268 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Büyük Ova

10 Şubat 2017 - 3 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Büyük Ova
Büyük Ova

Büyük Ova

Hamdi Şenoğlu

Milli Tarım Projesi atılımıyla ülkemizdeki ovaları koruma amaçlı geliştirilen büyük ova çalışmaların büyük bir kısmı bitti ve Resmi Gazete’de yayınlamdı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımıza teşekkür ederiz.

212 olarak belirlenen ovalarda yapılan çalışmalar sonunda Tarım Bakanlığının teklifi ile 141 ovanın sınırları belirlendi, Resmi Gazete’de son şekli ile ilan edildi. Diğer ovaların çalışmaları devam ediyor.

Bizi ilgilendiren kısmı Sakarya’da; Karasu, Ferizli, Söğütlü, Sakarya, Pamukova olarak 5 ovayı belirlemişler.

Burada Sakarya Ovasını ilgilendiren kısmını biraz açmak istiyorum. Bu çalışmalar Tarım Bakanlığı tarafından yapıldığını biliyoruz.

Sayın Bakanım;

Sakarya Ovası dediğimiz Akova’nın bir kısmını kapsamaktadır. Akova 800-1000m arası derinlik arz eden alüvyon bir sahadır. Toprağın 1 cm’sinin 1000 yılda oluştuğunu biliyoruz. Yağışımız 800 mm yıllık ortalamaya sahip ve her mevsim yağış alan bir bölgedir.

Akova’nın bu özellikteki toprağı, dünyada hiçbir yerde yok, yalnız Nil kıyılarında dar bir bölgede var.

Bu kadar özellikli toprağı, neye istinaden Akova’nın bir kısmını SİT olarak aldınız?

Şehrimizin gelişmesini düşünmüşlerse bunu 3-4 sınıf tarım arazilerimizin olduğu kuzey kısmında yapabilirler. Şehrimiz deprem bölgesidir. Sanayi, alt yapısı daha sağlam bölgelerimize kaydırılması gerekmez miydi?

Hollanda’yı her zaman örnek veriyoruz. Denizi elleriyle doldurarak tarım toprağı kazanıp bugün Amerika’dan sonra dünyada en fazla tarım ürünü ihraç eden ülke olmalarını…

Biz hazır topraklarımızı kaybetmeyelim. Sakarya Ovası ile yapılan çalışmanın eksik olduğunu, alanın küçük tutulduğunu, şehrin batısındaki aynı nitelikteki alanların kapsamadığını; bunun sonucunda Sakarya Ovası’nın sınırlarını tekrar gözden geçirilmesini istiyorum.

Ülkemin kaybetmesini istemem. Bu gibi çalışmaları uzmanlarca yapılmasını istiyorum.

Tarım topraklarımız her gün azalmakta, Sakarya’da toplulaştırmayı bitirmemiz gerektiğine inanıyorum. Alt yapısı bitmeyen bir çalışmadan, kooperatiflerin, birliklerin etkin bir hale getirilmeden ne üretim planlamasını, ne pazarlamayı ne de dünya pazarlarına üreticimizi hazırlayamayız.

Saygılarımla.

ÜRETİCİ ÜRETEMEZSE ÜLKEM AÇ KALIR…

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar