Dolar : Alış : 7.3708 / Satış : 7.3841
Euro : Alış : 8.9420 / Satış : 8.9581
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya8°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11291 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bursa´dan Artvin´e ´sel´ yardımı

07 Eylül 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Bursa´dan Artvin´e ´sel´ yardımı
Bursa´dan Artvin´e ´sel´ yardımı

 Artvin’de meydana gelen ve büyük oranda hasara neden olan sel felaketinin ardından harekete geçen Bursa Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç maddelerinden oluşan 1 TIR dolusu yardım malzemesini bölgeye gönderdi. Herkese dost olan Bursa’nın dostluğun gereklerini yerine getirerek her zaman için felaket bölgelerine yardımda bulunduğunu kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bugün olduğu gibi yarın da Artvin’in ve Artvinlilerin yanında olduklarını söyledi.

Özellikle Arhavi, Hopa ve Borçka’da etkili olan sel felaketinin ardından, bölgedeki yaraların sarılması adına Bursa da seferber oldu. Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonuyla hayırsever vatandaşlardan toplanan 1 TIR dolusu çekyat, yatak, yorgan, halı ve nevresim, Fomara’daki Doğanbey otoparkında düzenlenen törenle bölgeye gönderildi.

bursa1

Yardım TIR’ının uğurlanması için düzenlenen törene katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın herkes için iyi günde de kötü günde de dost olduğunu söyledi. Bunu sadece lafta değil icraatta da gösterdiklerini, yurt dışında olduğu kadar yurt içinde de felaket bölgelerine ilk uzatan el olduklarını hatırlatan Başkan Altepe, “Onlardan biri de Artvin bölgesindeki sel felaketiydi” dedi. Yaşanan sel felaketinin özellikle Arhavi, Hopa ve Borçka ilçelerinde büyük oranda hasara neden olduğunu belirten Başkan Altepe, “Oradaki insanlarımız büyük sıkıntı içinde ve bize de onlara destek olmak, moral vermek düşüyor. Büyükşehir olarak yaptığımız küçük bir çalışmayla yardım TIR’ımızı hazırladık. Buradan da felaket bölgesine gönderiyoruz. Artvin bölgesindeki tüm dostlarımıza buradan selam gönderiyoruz. Bursa her zaman için onların yanında ve destek olmaya devam edecek” diye konuştu.

 

asfalt2

İlçe merkezinin yanısıra Büyükşehir sorumluluk alanına giren tüm mahallelerde yapılan çalışmalarla ulaşım daha sağlıklı hale getiriliyor.

arazi yolu1

Merkezde asfaltlama çalışmaları yoğun şekilde devam ederken kırsal üretim potansiyeli yüksek olan mahallerde arazi yollarına da çeki düzen getiriliyor. Yolların yeniden düzenlenmesiyle çiftçilerin tarlalarına ulaşmasındaki sorunlar ortadan kaldırılıyor.

kar mücadele1

Bütünşehir uygulamasının ardından tüm ilçelerde karla mücadele çalışması başlatan Büyükşehir Belediyesi, kar nedeniyle kapanan köy yollarını ulaşıma açtı.

buyukorhanyol1

Zaferiye, Danaçalı, Elekçalı, Sarnıç, Örencik ve Düğüncüler mahallelerinin kullandığı grup yolunda başlatılan çalışma kapsamında 4 metre genişliğindeki yol 8 metreye kadar genişletilirken, sıcak asfalt, sathi kaplama ve tretuvar düzenlemeleriyle birlikte ilçe yollarına 31 milyon TL’lik yatırım yapılacak.

derecik_bazelika1

İlçenin en önemli tarihi değerlerinden biri olan derecik bazilikasının koruma altına alınarak, turizme açılmasına yönelik çalışmalara başlandı.

kuşlar_magarası

Kuşlar Köyü mağarasının turizme kazandırılmasına yönelik proje çalışmalarına başlandı

B.Orhan Cuma yeri1

Tarihi Cuma Pazarı alanı, yapılacak çevre düzenlemelerinin ardından bölgeye değer katacak.

Somut Olmayan Kültürel Miras Çalışması- Kuşlar-Büyükorhan

Bursa Araştırmaları Merkezi tarafından yürütülen Somut Olmayan Kültürel Miras Projesi kapsamında 17 ilçede 200’ü aşkın mahallede yapılan çalışmalarla, unutulmaya yüz tutmuş değerler kitaplaştırılarak gelecek kuşaklara aktarılıyor.

düğüncüler

Bütünşehir Yasası’yla birlikte ilçelerdeki yatırımlarını yoğunlaştıran Büyükşehir Belediyesi, Büyükorhan’ın Düğüncüler Köyü’nden çıkan termal suları değerlendirmek için düğmeye bastı.

Rafting-Parkuru-2

Emet Çayı’nın rafting sporuna uygun Büyükorhan sınırlarındaki 30 kilometrelik kısmının rafting sporuna açılması yönündeki çalışmalar devam ediyor.

Burunca-Kanyonu-ve-Kaya-Deresi

İlçenin tüm doğal güzelliklerine gün yüzüne çıkarmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, Burunca Kanyonu ve Kaya Deresi’ni de turizme kazandırma çalışmalarına başladı.

B.Orhan sıtma suyu2

Tarihi Cuma Pazarı alanı yakınındaki sıtma suyunun bulunduğu bölge çevre düzenlemeleriyle bölgeye değer katacak.

geleneksel değirmenler_Ericek

Gedikler Değirmeni ve Ericek Değirmeni başta olmak üzere ilçedeki geleneksel değirmenlerin yaşatılıp, değerlendirilmesine yönelik projeler hazırlanıyor.

çökene evleri

Çökene evlerinin kendine has mimari yapısının korunup, yaşatılmasına yönelik proje çalışmalarına başlandı.

GEleneksel evler

Gerek ilçe merkezi gerekse mahallelerdeki sivil mimarlık örneği yapıların korunmasına yönelik envanter çalışmaları yapıldı.

geleneksel  snatlar

Semercilik, sebetçilik gibi geleneksel el sanatlarının korunup, bölge ekonomisine kazandırılmasına yönelik projeler hazırlanıyor.

copluk

Bursa’nın daha sağlıklı ve yaşanabilir bir kent olması için çevre yatırımlarını aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi, sınırlara yeni dahil olan ilçelerdeki vahşi çöp depolama alanlarını rehabilite ediyor.

çiçek

Yeni Büyükşehir yasasının ardından ilçelerdeki 10 bin metrekare alanın üzerindeki parkların sorumluluğunu da üzerine alan Büyükşehir Belediyesi, tüm ilçelere yeni park ve rekreasyon alanları kazandırmak için çalışmalara başladı.

17226_EAG_0424_201406271329

Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyeleri ve iç hukuk sisteminin talimatları gereği ilaçlama hizmetini tek elden yürüten Büyükşehir Belediyesi, Harmancık’ta da sinekle mücadele çalışmalarını başlattı.

son resimler 064

Mahalle muhtarlıklarından gelen talepler doğrultusunda mahalle meydanlarına dekoratif meydan saatleri montajı yapılıyor. Artık Büyükşehir Belediyesi’nin birer mahallesi olan tüm köylerin girişlerine tek tip tabelalar monte ediliyor.

hizmet binası

Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan hizmet binası ile ilçe halkına daha sağlıklı ve ferah bir ortamda hizmet sunuluyor

gorecik yaylası1

Görecik Yaylası’nın turizme kazandırılması hedefiyle bölgeye günübirlik tesisler ve spor alanları yapılmasına yönelik çalışmalara başlandı.

b orhan karalar

Karalar ve Bayındır mağaralarının turizm konsepti kapsamında ilçeye kazandırılmasına yönelik çalışmalara başlandı.

harmarcık şantiye

Büyükorhan ilçesinde de hizmetlerin daha kısa zamanda ihtiyaç duyulan bölgelere ulaştırılması için mevcut şantiyenin ekip ve ekipman eksiklikleri giderildi.

buski2

İlçe genelinde başlatılan altyapı çalışmaları kapsamında BUSKİ tarafından 19.839 metre içme suyu hattı, 1.415 metre kanalizasyon hattı, 1.236 metre yağmur suyu hattı imalatı gerçekleştirildi. Merkez ilçelerde bugüne kadar 69 kilometre dere temizliği ve 45 kilometre de dere ıslahı yapan Büyükşehir belediyesi, büyükorhan ilçesindeki derelerin de ıslahına ilişkin projeleri hazırladı. İçme suyu sorunu yaşanan bölgelere yapılacak su depoları ile susuzluk da tarih olacak.

DANACILAR MH WC GASİLHANE

Danacılar Mahalle sakinlerinden gelen talepler doğrultusunda Danacılar Camii’ne gasilhane ve tuvalet yapılması yönündeki çalışmalar devam ediyor.

filo1

Bütünşehir uygulamasıyla birlikte 17 ilçede 1070 mahalle ve köye hizmet götüren Büyükşehir Belediyesi, yeni alınan araçlarla makine parkını da genişletiyor. Bursa’da toplam 10 ayrı şantiye oluşturulurken, bu sayı yakında 12’ye çıkacak. İlçelere özel şantiyelerle hizmet akışı hızlanacak.

büyükorhan merkez cami1

Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle yeniden yapılan Büyükorhan Merkez Camii, Cuma namazı ile birlikte ibadete açıldı.

süt tesisi1

Dağ ilçelerinde bölgesel kalkınmanın sağlanması amacıyla Keles’te hayata geçirilen Süt Ürünleri Tesisi Harmancık ilçesindeki süt üreticilerine de ekonomik katkı sağlıyor.

KOYUN1

Kar yağışı ve şiddetli lodos nedeniyle çatı çökmesi sonucu hayvanları telef olan 24 besiciye 200 koyun ve 50 ton yem dağıttı. Ayrıca ağılların çöken çatılarının onarımı için malzeme desteğini sağlanması için de 2760 metrekare sac çatı malzemesi dağıtımı yapıldı.

kovan

Kırsal kalkınma projeleri kapsamında çiftçilere 450 adet arı kovanı ve kovan altlığı dağıtıldı.

buzağı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin belirlediği yetiştiricilere, Büyükşehir Belediyesi tarafından 100 adet buzağı kulübesi dağıtıldı.

jeneratör

Mahalle Muhtarlıklarından gelen talepler doğrultusunda bölge ihtiyaçlarının giderilmesi için hilti ve jeneratör dağıtıldı.

ipek böceği

Proje ile ipekböcekçiliği faaliyetinin daha etkin uygulanması, alternatif tarımsal gelir faaliyetlerine yönlendirme ve buna bağlı olarak da üreticilerin ekonomik düzeylerinin artırılması amaçlanıyor. Üreticilere dağıtılacak, plastik askı desteği kapsamında alım işinin ihalesi yapıldı, plastik aparatların üretimi devam ediyor.

ceviz1

Proje kapsamında tüm dağ ilçelerinde toplam 200 üreticiye 16 bin 800 adet ceviz fidanı dağıtılacak. Ceviz üretiminde kalitenin artırılması için ceviz bahçeleri tesis edilecek.

sulama

Sulama suyu temini için gerek sondaj çalışması gerekse uygun alanlara sulama göletleri oluşturulması için çalışmalar sürüyor.

çilek fidesi

Tüm dağ ilçelerinde aroması yüksek ve Osmanlı Çileği olarak bilinen TİAGO çeşidinden 500 bin adet sağlıklı çilek fidesi dağıtılacak

meyve sebze işleme ticaret ve ihracat merkezi

Geleneksel tarım ürünlerini katma değeri yüksek ürünlere dönüştürmek amacıyla kurulacak Meyve ve Sebze İşleme, Ticaret ve İhracat Merkezi ile çiftçiye ambalajlama ve pazarlama noktasında da destek verilecek.

keles kıranışıklar ürün toplama merkezi

Para etmeyen ürünlerin hasat edilmeden tarlada bırakılması veya derelere dökülmesinin önüne geçmeyi amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, belirli noktalara kurulacak ürün toplama merkezleri sayesinde, ürünlerin depolanması ve doğru zamanda pazarlanmasına imkan sağlayacak.

naylon

Yoğun kar yaşığı ve şiddetli lodos nedeniyle zarar gören seraların yenilenmesi amacıyla 200 çiftçiye 112 bin 500 metrekare sera naylonu desteği yapıldı.

hayvancılık

Kırsal kalkınmanın sağlanması amacıyla tüm ilçelere hitap edecek et ve canlı hayvan borsası kurulması yönündeki çalışmalara başlandı. Büyükşehir Belediyesi ve Ticaret Borsası işbirliğinde Badırga’da yaklaşık 300 bin metrekare alanda yeni bir tesis kurulacak. Projeler hazırlanıyor, kamulaştırma çalışmaları da başladı. Mevcut mezbahanenin buraya taşınmasıyla canlı hayvan borsası ve canlı et borsasını da içine alan büyük bir kompleks olacak.

eğitim

Ürün kalitesinin artması ve bu alanda çiftçinin rekabet gücünün artırılması amacıyla Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından çiftçilere yönelik eğitim seminerleri düzenleniyor. Bu kapsamında arı kovanı dağıtılan arı yetiştiricilerine üretim teknikleri ve kaliteli bal üretimi konularında eğitim verildi.

kredi

Tarım ürünlerinin dünyaya pazarlanması, en güzel şekilde değerlendirilmesi, ambalajlanması ve birer sanayi ürünü haline dönüştürülmesi konusunda birliğin tecrübe ve donanımından yararlanmak için Büyükşehir Belediyesi ile Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği arasında protokol imzalandı.

ziraat odaları

Kırsal kalkınması sağlanması hedefiyle Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı ve Tarım A.Ş.’yi kurarak bu alandaki çalışmalara hız veren Büyükşehir Belediyesi, çiftçilerin yaşadıkları sorunların tespit edilmesi ve çözüm önerilerinin alınması için tüm ilçelerde örgütlü Ziraat Odalarının Temsilcileriyle sürekli istişare halinde bulunuyor.

klavyee

Büyükşehir sınırlarının il sınırları olmasının ardından mahalle sayısı 1057’ye çıkan Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların devletle ilk buluşma noktası olan muhtarlıklardan gelen taleplerin kısa sürede işleme alınması için Muhtarlarla Koordinasyon Birimi kurdu.

meyve fidanı

Kırsal kalkınma hedefi doğrultusunda farklı üretim alanlarına yönelmek isteyen üreticilere fide ve fidan desteği yapılıyor.

koza askısı

Bursa’da ipekböcekçiliğinde üretimin artması için çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, yaşanan zayiatın önüne geçmek için Büyükorhan’da köylülere 90 bin adet modern koza askısı dağıttı.

SALCA

Çilek verimi ve kalitesinin artırılması amacıyla üreticilere malçlı çilek fidesi dikiminde kullanılan malç serme makinesi hibe edildi.

SALÇA MAKİNESİ

Çiftçilerin kendi yetiştirdikleri ürünleri en iyi şekilde değerlendirebilmeleri amacıyla 5 köye salça makinesi hibe edildi.

YEM2

Bursa Büyükşehir Belediyesi, besicilerin kendi yem bitkilerini üreterek girdi maliyetlerinin en aza indirilmesi hedefiyle 9 ilçede binin üzerindeki çiftçiye 76 ton sertifikalı yem bitkisi tohumu dağıttı.

çilek

Bursa Büyükşehir Belediyesi ile MÜSİAD Bursa Şubesi işbirliğinde, çilek üretiminin artırılması ve kırsal kalkınmanın sağlanması hedefiyle imzalanan protokol kapsamında, Büyükorhan, Harmancık, Keles, Kestel, Orhaneli, Osmangazi ve Nilüfer ilçelerinde toplam 1,5 milyon adet çilek fidesi dağıtılacak.

ciftci3

Bursa Büyükşehir Belediyesi, armut, siyah incir, şeftali, zeytin gibi marka ürünlerin dünya pazarlarında daha geniş yer bulabilmesi hedefiyle, kurulacak ürün toplama ambalajlama ve ihracat merkezi için son teknoloji tarım makinelerini Bursa’ya getiriyor.

kepenek

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal kalkınmanın desteklenmesi ve üretimde kalitenin artması hedefiyle yapılan çalışmalar kapsamında Büyükorhan’da çiftçilere kepenek, koyun kırpma makinesi ve yonca tohumu dağıtıldı.

arac

Bursa Büyükşehir Belediyesi, hizmet sınırlarının genişlemesine paralel olarak tüm ilçelere daha verimli hizmet sunmak için BUSKİ filosuna yaklaşık 3,5 milyon TL’lik yatırımla 24 yeni araç ekledi.

kent estetiği 6

İlçe merkezinin yanı sıra mahalle muhtarlıklarından gelen talepler doğrultusunda Büyükorhan ilçesi de kent mobilyaları ile donatılıyor. Bu çalışmalar Kapsamında bugüne kadar ilçeye 49 adet piknik masası ile 70 adet bank yerleştirildi. İlçe merkezinin yanı sıra mahalle muhtarlıklarından gelen talepler doğrultusunda uygun görülen noktalara 12 takım çocuk oyun grubu ile çeşitli noktalara fitness aletleri yerleştirildi.

eğitim protokol

Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle Büyükorhan’da hizmet veren Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okulların hizmetli personel temini Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanıyor.

YANGIN DOLABI

İlçe merkezine uzak mahallelere yangın dolapları yerleştirilirken, olası yangınlara anında müdahale imkanı sağlandı.

10

Bursa’da 2006’dan bu yana ücretsiz kurslarla vatandaşların ufkunu açan ve bugüne kadar 120 binin üzerinde vatandaşı nitelikli işgücü haline getiren BUSMEK’in, merkeze yeni bağlanan tüm ilçelerde de teşkilatlanması için çalışmalar sürüyor.

bumep3

Büyükşehir Belediyesi tarafından, donanımlı otobüslerle, mahallelerde ev hanımlarına yönelik düzenlenen bilgisayar eğitimi programına Büyükorhanlı hanımların da dahil edilmesi için çalışmalar sürüyor.

tiyatroooo

Büyükşehir Belediye Tiyatrosu düzenlediği turneler kapsamında Büyükorhan ilçesinde de vatandaşlara periyodik aralıklarla oyunlarını sergiliyor.

MASA

Bugüne kadar arı kovanı, koyun ve yem dağıtımı, sera naylonu, çatı malzemesi, buzağı kulübesi, koza askısı gibi desteklerle her zaman üretecinin yanında yer alan Büyükşehir Belediyesi, Büyükorhan ilçesinden gelen talepler üzerine bölgeye masa ve sandalye yardımı yaptı.

cöp

İlçedeki temizlik hizmetlerinde kullanılmak üzere alınan 1 adet çöp kamyonu Büyükorhan Belediyesi’ne hibe edildi.

bilgisayar

Bugüne kadar bilgisayarı bulunmayan ya da mevcut bilgisayarları talebi karşılamayan dağ ilçelerindeki muhtarlıklara bilgisayar temin eden Büyükşehir Belediyesi, muhtarlara teknoloji desteğini sürdürüyor.

IMG_0915

Büyükşehir Belediyesi, merkeze yeni bağlanan ilçeleri de daha yaşanabilir hale getirmek amacıyla başlattığı çalışmalar kapsamında Büyükorhan ilçesine de 2 bin metrekare alanlı modern kapalı Pazar yeri kazandırıyor.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar