Dolar : Alış : 7.3985 / Satış : 7.4118
Euro : Alış : 9.0044 / Satış : 9.0206
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya18°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11123 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bursa Milletvekili Kadir Koçdemir: Bursa “billboard”dan ibarettir

29 Haziran 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Bursa Milletvekili Kadir Koçdemir: Bursa “billboard”dan ibarettir
Bursa Milletvekili Kadir Koçdemir: Bursa “billboard”dan ibarettir

Türkiye Büyük Millet Meclisinin 109′uncu Birleşiminde Bursa ili hakkında söz isteyen Bursa Milletvekili Kadir Koçdemir”, Bursa iyi yönetilmemektedir. Ehil, emin ve halka yakın kadrolar yerine, iktidara gelenin, herhangi bir gücü ele geçirenin, çocukluk hayallerini hayata geçirme zemini olarak gördükleri bir şehir durumundadır”

 Bursa iyi yönetilmemektedir ve Bursa, güncel risklerle karşı karşıyadır

Kadir Koçdemir” Bursa, medeniyet mirasımızın örnek şehirlerinden birisidir. Özellikle, içinde bulunduğumuz zaman itibarıyla “Gelin, tanış olalım, işi kolay kılalım.” diyen Yunus’un, bu sözlerini hayata geçirmede örnek bir şehirdir fakat Bursa, günümüzde bazı problemlerle karşı karşıyadır. Bunları kısaca belirtmek gerekirse, öncelikle, bütünşehirle birlikte Bursa bütünlüğünü kaybetmektedir, Bursa iyi yönetilmemektedir ve Bursa, güncel risklerle karşı karşıyadır.

Bursa, dengeli bir gelişmeyi sağlayamamıştır

Bursa’nın 6 ilçesi, ilçelerin sosyoekonomik kalkınmışlık sıralamasında ilk 100 arasında yer alıyor. Mesela, Gemlik 46’ncı en gelişmiş ilçe Türkiye’de ama aynı Bursa’da 717’nci sırada olan Büyükorhan ve 607’nci sırada olan Keles de var.

Yani Bursa, dengeli bir gelişmeyi sağlayamamıştır. Bütünşehirle birlikte, belediye başkanlarımızın, belki de işin tabiatı gereği, oy ve seçmen yoğunluğunu dikkate alarak şehirlerine bakması sebebiyle, bu durum daha da keskinleşmektedir. Bilhassa, dağ ilçelerimizin ulaşım ve yol problemi, 2016 Türkiyesi ortalamasının çok çok gerisinde olmaya devam etmektedir.

Bursa iyi yönetilmemektedir. Ehil, emin ve halka yakın kadrolar yerine, iktidara gelenin, herhangi bir gücü ele geçirenin, çocukluk hayallerini hayata geçirme zemini olarak gördükleri bir şehir durumundadır.

İkinci olarak, Bursa iyi yönetilmemektedir. Ehil, emin ve halka yakın kadrolar yerine, iktidara gelenin, herhangi bir gücü ele geçirenin, çocukluk hayallerini hayata geçirme zemini olarak gördükleri bir şehir durumundadır.

Bursa, kentsel dönüşümün en kötü örneği olan, iktidar partisi vekillerimizin bile kabul ettiği Doğanbey hatasının yaşandığı, buna zemin teşkil eden bir şehirdir ve yine Bursa, ulaşımın bu çocukluk hayalleri sebebiyle arapsaçına döndüğü, Bursalılara en büyük işkence hâline geldiği şehirlerden biridir. Hiçbir rasyonalitesi hiçbir ulaşıma katkısı olmadığı hâlde ipek böceği diye bir hayal hâlâ daha Bursalılara eziyet etmeye devam etmektedir.

Yine, Türkiye’de türünün tek örneği sadece Bursa’da ana görevlerinden olmadığı hâlde stadyum Büyükşehir belediyesi tarafından yapılmaktadır. Bu zamana kadar 600 milyon TL harcanmıştır, hâlâ daha bağlantı yolları ve stadyumun kendi inşaatı tamamlanamamıştır. Oysa bu 600 milyon lira ile Bursa’da belediyenin asli vazifeleri alanında çok önemli hizmetler yerine getirilebilirdi.

Dün burada bir iktidar partisi vekilimiz de söyledi, borcun itibar olduğunu, ne kadar borçlu olursak bunun itibara delalet ettiğini söyledi ve Bursa da bunu haklı çıkarmak, teyit etmek için belediyemiz borçludur, içme suyu paraları ve diğer gelirleri önümüzdeki dönemlere de sarî şekilde ipotek altındadır.

Yine, günümüzde bugün acil risklerden birisi de yapımı tamamlanan otoban inşaatı sebebiyle oluşabilecek Bursa’daki yoğunluk; sanayi, İstanbul’daki sanayi tesislerinin Bursa’ya taşınması gibi durumlara karşı yeterli projeksiyonlar ayağı yere basar bir şekilde yapılamamıştır. Bu da Bursa’da çok ciddi bir riski gündeme getirmektedir.

Evliya Çelebi “Velhasıl Bursa sudan ibarettir.” demişti ama bugün Türkiye’nin en pahalı suyu Bursalılara içirilmektedir ama bunun yerine Bursa’ya gittiğinizde Orta Doğu ülkelerindeki gibi “billboard”larda boy boy şehir yöneticilerinin, mahallî idare yöneticilerinin resimlerini, posterlerini görüyoruz. Onun için bu sözü bugün belki şöyle diyebiliriz: Velhasıl Bursa “billboard”dan ibarettir. Tamam, Bursa güçlüdür ama herkesin kendi yanılgısını yaşatacağı kadar da güçlü bir şehir değildir. Yeşili yemyeşil, beyazı bembeyaz, kimliğini, kişiliğini koruyan, mirası, sahip olduğu mirası daha da zenginleştirip daha da çeşitlendiren bir Bursa’yı hep birlikte kurma umuduyla hepinize saygılar sunuyorum.

Kaybettiklerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar, milletimize başsağlığı diliyorum.

Terörü bu ülkenin mutadı haline getirip hala konuşup, ders verenlere yazıklar olsun.

Yeter artık… Türk milleti bu belanın üstesinden gelecektir.

Bursa Milletvekili  Türkiye – Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Türk Grubu Üyesi Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Üyesi Kadir KOÇDEMİR

1 Ekim 1964’te Bursa’da doğdu. Baba adı Emrullah, anne adı Fatma’dır.

Vali, Bilim Doktoru; Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu. Lisans eğitimi ve idari staj için Almanya’da bulundu. Kamu Diplomasisi Kursu ve Milli Güvenlik Akademisini bitirdi. Hamburg Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İnönü Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisans yaptı. Hacettepe Üniversitesi Atatürk İlke ve İnkilapları Enstitüsünde ‘Milli Devlet ve Küreselleşme’ çalışmasıyla doktora derecesi aldı. Azerbaycan Vektör İlimler Merkezince fahri doktora verildi. Çeşitli üniversitelerde ders ve konferanslar verdi. Ağrı Kaymakam adayı olarak başladığı mülki idare amirliği mesleğinde Şebinkarahisar, Eskipazar, Kulp ve Afşin Kaymakamı; İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı; Burdur, Elazığ ve Eskişehir Valisi olarak çalıştı. 2013 Eskişehir Türk Dünyası Kültür Başkenti Hazırlık ve Ajans Başkanlığı görevlerini yürüttü. Telif, çeviri, kitap ve makaleleri vardır.
25. Dönemde Bursa Milletvekili seçildi. Avrupa Birliği Uyum Komisyonu, Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu ve Anayasa Mutabakat Komisyonu Üyesidir.
Çok iyi düzeyde Almanca ve orta düzeyde İngilizce bilen Koçdemir, evli ve 4 çocuk babasıdır.

 

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar