Dolar : Alış : 7.5096 / Satış : 7.5231
Euro : Alış : 8.9643 / Satış : 8.9804
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya17°CKuvvetli Sağanak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11342 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bugün ‘5 Haziran Çevre Günü’

05 Haziran 2017 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Bugün ‘5 Haziran Çevre Günü’
Bugün ‘5 Haziran Çevre Günü’

Tüm doğal varlıkları itirazsız meta hâline getirildi.

Şirketler istediği yerde istediği büyüklükte devletin vereceği hibe kredilerle yatırım yapabilecek, vergiden muaf tutulacak hatta 5 yıl boyunca çalıştırdığı işçilerin SGK primlerini ve stopaj vergilerini de devlet ödeyecek.

Daha önce yasalar ve uluslararası sözleşmelerle korunan 1. Derece Doğal SİT Alanları, 1. Derece Arkeolojik SİT Alanları, Yaban Hayatı Koruma ve Geliştirme Alanları, ekolojik alanlar, önemli doğa alanları, orman alanları, yaylalar, meralar, sulak alanlarda HES, termik santral, nükleer santral, maden ocağı, taşocağı vb. her türlü yatırımın yapılabilmesine olanak tanındı. 80’inci Madde diye anılan yasa ile anayasaya dahi aykırı düzenlemeler yapıldı, sermayenin önü tamamen açıldı, hukuki itiraz yolları kapatıldı.

Zeytinliklere kıyım

Türkiye’deki zeytinliklerin sanayileşmeye açılmasına neden olacak “Üretim Reform Tasarısı” Meclis Komisyonu’nda kabul edildi. Tasarının yasalaşması durumunda zeytinlik alanlarında maden ocağı ve sanayi tesisi yapılabilecek.

Tarım yok edildi, buğday bile ithal

Toprak kanunlarında yapılan değişikliklerle verimli tarım alanları imara açıldı. Tarımsal üretim geriledi. On yıllar önce dünyada besin stokları kendine yeten ülkelerden biri iken Türkiye buğday dahi ithal etmeye başladı.

‘ÇED kararları’

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nce 2013 yılında açıklanan verilere göre, ülke genelinde 20 yılda 40 binden fazla “ÇED Gerekli Değildir” kararı verildi. Son yasal düzenleme ile ÇED izninin kapsamı daraltıldı.

Dört bir yanda talan

»Sakarya’nın  Yayalaları  betona  döndü.Meralarında   Hayvan Yok. Mevcut  Ormanları satıp günlerini  kurtarıyorlar

Tarım Bakanlığı Sakarya ilinde Mısır Araştırma Enstütüsüne ait Üretim çiftliğini Hal için tahsis tetti.
1260 Dönüm Tarım alanı 1.OSB ilave edildi.
Tren Yolları,Oto Yolları,İnşaatlar,AVM ler için Sakarya Ovaları imara açıldı.Türk Traktör’ün Sakarya Fabrikaları Sakarya Ovasında Tarımın durma noktasına getirdi.Fabrika alanı ve çevresi istimlak edildi.Çevresinde tarım durdu.İmar uygulamasını bekliyor
»Doğu Karadeniz’de Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize ve Trabzon’da toplam 13 bin 722,53 kilometrekarelik arazi madencilik faaliyetine tahsis edildi. Bu kapsamda 303 şirkete 1012 ruhsat verildi.

»Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yapılması planlanan Yeşil Yol projesine ve Artvin’de HES projeleri ile Cerattepe’deki altın madenine karşı direniş sürüyor. Sinop’ta yapılması planlanan Türkiye’nin ikinci nükleer santralının iptali için mitingler ve eylemler sürüyor.

»Amasra’ya turizmi, balıkçılığı öldürecek, büyük hava kirliliği yaratacak Avrupa’nın en büyük termik santrallardan birini yapmak için yıllardır girişim var.

»Trakya’nın en büyük ili olan Edirne’de, Ergene Nehri sanayi atıkları ve madencilik faaliyetleri nedeniyle kirlendi. Kocaeli’nin Dilovası ve Gebze bölgelerinde, hava kirliliği nedeniyle kanser vakaları arttı.
»Bursa’da halkın bütün eylemlerine karşın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı DOSAB Termik Santralı’na izin verildi.

»İzmir Bergama’da halkın bütün itirazlarına rağmen altın madeni açıldı. İzmir Aliağa İzdemir Kömürlü Termik Santralı’na ilişkin mahkemenin iptal kararı vermesinin ardından bir kez daha ÇED süreci başlatıldı. İzmir’in Karaburun ilçesinde de inşa edilen rüzgar enerjisi santralı için binlerce zeytin ağacı kesildi.

»Çanakale’de aktif 3 termik santralın yanısıra planlanan santrallardan geri adım atılmasa sayı 15’i geçecek.

»Manisa’nın Soma ilçesinde Kolin tarafından termik santral uğruna 7 bin zeytin ağacı katledildi.

»Aydın’ın Didim ilçesi ve Muğla’nın Milas ilçeleri arasında yer alan Bafa Gölü, sanayi atıkları nedeniyle çöp doldu. Efe’de jeotermaller nedeniyle tarımsal araziler tehdit altında.

»Uşak’ın Eşme ve Ulubey ilçeleri arasında siyanürle altın madenciliği yapılıyor.

»Hatay’ın İskenderun ilçesi ile Adana’nın Yumurtalık ilçeleri arasındaki İskenderun Körfezi’ne 20 termik santral yapılması planlanıyor.

»Mersin’in Gülnar ilçesinde mülkiyeti Rusya Federasyonu’na ait olan Akkuyu Nükleer Santralı, tüm itirazlara rağmen yapılıyor.

»Dünya’nın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü, çevre kirliliği nedeniyle kirleniyor.

»Mardin’in Dargeçit sınırlarında yapılan Ilısu Barajı, tarihi Hasankeyf ilçesini sular altında bırakacak.

»Türkiye’de nefes alınabilir kentler Tunceli, Artvin, Çanakkale Biga ve Adana Doğankent olurken geriye kalan kentler Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği sınırların üstünde kirli havaya sahip.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar