Dolar : Alış : 7.3544 / Satış : 7.3676
Euro : Alış : 8.9276 / Satış : 8.9437
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya5°CKar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11134 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bomba yüklü araçla saldırı: 3’ü ağır 9 yaralı

13 Haziran 2016 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Bomba yüklü araçla saldırı: 3’ü ağır 9 yaralı
Bomba yüklü araçla saldırı: 3’ü ağır 9 yaralı

Tunceli’de bomba yüklü araçla saldırı: 3’ü ağır 9 yaralı

Tunceli’nin Ovacık ilçesinde, bomba yüklü araçla adliye lojmanlarına saldırı düzenlendi. Saldırıda 9 kişi yaralandı. Yaralılardan 3’ünün durumu ağır.
 Ovacık ilçesinde saat 13.30 sıralarında bomba yüklü araçla adliye lojmanlarına yönelik saldırı düzenlendi. Bomba yüklü aracın patlaması sonucu biri polis 9 kişi yaralandı. Yaralılar ambulanslarla Ovacık Devlet Hastanesi’ne kaldırılırken, 3 kişinin durumunun ağır olduğu bildirildi.

Saldırının ardından bölgede geniş güvenlik önlemleri alınırken, patlamanın etkisiyle çıkan yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.
ovacık1

GÜNLÜK FAALİYETLER

12 Haziran 2016 tarihinde;

  1. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı:
   1. Karadeniz Uyumu Harekâtı’nda görevli bir denizaltı, Batı Karadeniz’de karakol icra etmektedir.
   2. Ege Denizi’nde düzensiz göç ile mücadeleye Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın desteği kapsamında; (1) Üç Tuzla sınıfı karakol gemisi tarafından karakol icra edilmiştir. (2) Bir deniz helikopteri tarafından keşif gözetleme uçuşu icra edilmiştir. (3) İcra edilen karakol ve keşif gözetleme faaliyetlerinde tespit edilen 55 düzensiz göçmen TCG KARABURUN tarafından kurtarılarak Çeşme İskelesi’nde kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir.
   3. Birleşmiş Milletler UNIFIL Deniz Harekâtı’na iştirak eden TCG KARABİGA, Mersin’e intikal etmektedir.
   4. Harekât eğitim faaliyetlerinde toplam 11 gemi seyir icra etmiştir.
  1. Hava Kuvvetleri Komutanlığı: 16 adet F-16 uçağı ile Türkiye-Suriye hudut hattı boyunca devriye uçuşu icra edilmiştir.
  1. Sahil Güvenlik Komutanlığı: Dört adet bot ve bir adet mobil radar ile Türkiye-Suriye deniz yan hududunda kontrol görevi icra edilmektedir.
  1. TSK unsurlarının Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı bünyesinde icra ettiği görevler:
   1. Ülkemiz, Açık Semalar Antlaşması (ASA) kapsamında, 13-17 Haziran 2016 tarihleri arasında Finlandiya ile müşterek olarak Rusya Federasyonu üzerinde bir gözlem uçuşu icra edecektir.
   2. Türk ASA gözlem uçağı ile gerçekleştirilecek olan gözlem uçuşu esnasında, uçakta Türk ve Finlandiyalı uzmanlar hazır bulunacaktır.
   3. ASA gözlem timimiz, gözlem uçuşu ve görev sonu çalışmalarını tamamlamalarını müteakip 17 Haziran 2016 günü yurda dönecektir.
 1. K.K.K.LIĞI HUDUT BİRLİKLERİ TARAFINDAN, HUDUTLARDA YASA DIŞI GEÇMEYE ÇALIŞIRKEN YAKALANAN ŞAHISLAR VE ELE GEÇİRİLEN MALZEMELER (12 Haziran 2016)
  Bölge / Yer Yakalanan Şahıslar ve Ele Geçirilen Malzemeler
  Suriye Sınırı Kara Kuvvetleri Komutanlığı Hudut Birlikleri tarafından, gün içerisinde; Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı geçiş teşebbüsünde bulunan 1195 şahıs ve Türkiye’den Suriye’ye yasa dışı geçiş teşebbüsünde bulunan üç şahıs yakalanmıştır. Bu müdahaleler sonucunda; – 4.890 paket sigara, – 30.986 gr esrar, – altı adet cep telefonu, – bir adet altın kolye, – altı adet altın yüzük, – altı adet altın bilezik, – bir çift altın küpe, – bir adet gümüş kolye, – 1.000 ABD Doları, – 1.805 Türk Lirası, – 922.900 Suriye Lirası ele geçirilmiştir.
  Irak Sınırı Irak’tan Türkiye’ye yasa dışı geçiş teşebbüsünde bulunan 15 şahıs yakalanmıştır. Bu müdahaleler sonucunda, 1.000 paket sigara ele geçirilmiştir.
  Yunanistan Sınırı Türkiye’den Yunanistan’a yasa dışı geçiş teşebbüsünde bulunan 23 şahıs yakalanmıştır.
  Bulgaristan Sınırı Türkiye’den Bulgaristan’a yasa dışı geçiş teşebbüsünde bulunan 44 şahıs yakalanmıştır.
  Türkiye’de bulunmak için yasal gerekleri taşımayan 72 şahıs ile Ege Denizi’ndeki kara sularımızda Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından 43 şahıs yakalanmıştır.

TEM bildiri yayınlayan o liseyi bastı

Terörle mücadele ekipleri eğitim politikalarını eleştirip bildiri yayınlayan Samsun Anadolu Lisesi’ni bastı. Anodolu Lisesi’nin bazı öğrencilerinin, iddiaya göre sosyal paylaşım sitelerinde paylaştıkları bildiri ile ilgili, İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından olayı incelemek üzere iki müfettiş görevlendirildi.
İstanbul Erkek Lisesi’nde başlayıp tüm yurtta karşılık bulan hükümetin eğitim politikalarını eleştiren liseli öğrencilerin eylemlerine Samsun Anadolu Lisesi de bir bildiri yayınlayarak katılmıştı. Samsun Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin bu sabah saatlerinde Samsun Anadolu Lisesi’ne baskın yaptığı öğrenildi.
Samsun Anodolu Lisesi’nin bazı öğrencilerinin, iddiaya göre sosyal paylaşım sitelerinde paylaştıkları bildiri ile ilgili, İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından olayı incelemek üzere iki müfettiş görevlendirildi. 

İlkadım İlçesi’nde bulunan Samsun Anadolu Lisesi’nin bazı öğrencileri iddiaya göre geçen Cumartesi sosyal paylaşım sitelerindeki hesaplarından bir bildiri yayınladı. Bildiride Samsun Anadolu Lisesi’nin Türkiye’de kurulan ilk 6 Maarif Koleji’nden biri olduğu belirtilerek şu ifadeler yer aldı:

“Proje okul başlığı altında son iki yıldır okulumuzda planlı bir şekilde hükümet tarafından yeni müdür eliyle gerçekleştirilen ve okulumuzu karanlığa çekmeye çalışan faaliyetlerden dolayı öfkeliyiz. Atmış yıllık okul kültürümüzü bitirip yerine bilimsel düşünceden yoksun, empati yeteneğinden bihaber ve hiçbir muhalif sese tahammülü olmayan bir nesil yaratılmaya çalışılıyor.”
‘FARKINDAYIZ VE SESSİZ KALMADIĞIMIZI İLAN EDİYORUZ’

Bildiri metninde ayrıca okulda son iki yılda olduğu iddia edilenlerler de 13 madde şeklinde yazıldı. Bildiri metni, “Bizler biliyoruz ki son dönemde ortaya çıkan ‘Proje okulları’ uygulaması, ülkemizin bilimsel eğitimden taviz vermeyen ve sorgulama yeteneğini kazanmış nesiller yetiştirmeyi kendisine amaç edinen köklü liselerini karanlığa çekmeyi açık ve net bir şekilde hedeflemektedir. Bizler uygulanan tüm politikaların farkındayız ve bu bildiriyle birlikte bu gidişata sessiz kalmadığımızı ilan ediyoruz” ifadeleriyle sonlandı.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ: SUÇ

Olayla ilgili İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından inceleme başlatıldı. İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürü Cengiz Çetinkaya, öğrencilerin siyasi içerikli bildiri yayınlamalarının suç olduğunu belirterek, “Cumartesi günü bildiri metni sosyal medyada yayınlandı. Metinde aslı astarı olmayan iddialar var. Biz olayla ilgili iki müfettiş görevendirdik. Onlar konuyu araştıracaklar. Metnin hazırlanmasında öğretmenlerin de dahli var mı yok mu araştıracaklar” diye konuştu.
SAMSUN ANADOLU LİSESİ TARİHÇESİ Samsun Anadolu Lisesi, 8 Aralık 1955 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ülke çapında yabancı dille eğitim yapacak Maarif Bakanlığı Kolejleri‘nin kurulması kararı doğrultusunda Samsun Maarif Koleji adıyla eğitime başladı. 1975’te Anadolu Lisesi adını alan Kolej, Türkiye’nin ilk altı Maarif Kolejinden biridir. Samsun Anadolu Lisesi 8 Aralık 1955 tarihinde, günümüzde yıkılmış olan, Eski Samsun Müzesi’nde Samsun Maarif Koleji adı ile 26 yatılı öğrencisiyle eğitim öğretime başlamıştır. Ardından eski Kız Sanat Enstitüsü ve eski Merkez Ortaokulu binalarında eğitim öğretim hizmeti vermiştir. 30 dönüm alana kurulan bugünkü okul binalarına 1971-1972 yılı eğitim öğretim döneminde taşınmıştır. 2003-2004 Eğitim öğretim yılı itibariyle yatılı öğrencisi kalmamıştır ve öğrenci yurdu olarak kullanılan B Blok Binası yeni açılan bir teknik liseye devredilmiştir. Türkiye’nin en yüksek yüzölçümüne sahip liselerinden biridir Samsun Koleji olarak ilk mezunlarını 1961-1962 eğitim öğretim yılında vermiştir. 1964-1965 eğitim öğretim yılında ilk olarak 12 gündüzlü kız öğrenci okulda öğrenim görmek üzere alınmıştır. Okulumuz kurulduğu günden bugüne 8257 mezun vermiş olup, Samsun, İstanbul, Ankara ve İzmir’de  mezunlar derneği bulunmaktadır. Samsun Anadolu Lisesi 1993 yılında Müfredat Laboratuar Okulu (MLO) olmuştur ve Bakanlığımızın birçok projesinde pilot okul olarak  faaliyetlerde bulunmuştur. Okulumuz AB tarafından hibe verilen iki adet Okul Ortaklıkları Projesinde yer almış ve onlarca öğretmen ve öğrenci dört yıl süresince birçok Avrupa ülkesine çalışma ziyaretlerinde bulunmuşlardır. Aynı zamanda Okulumuz Tübitak Ortaöğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışmalarına aktif olarak katılmakta olup, çeşitli branşlarda ödüller kazanmıştır. Okulumuz iki sene üst üste   TÜBİTAK Bilim Fuarı düzenlenmiş olup, yüzlerce proje okulumuzda sergilenmiştir. 2014 Aralık ayında Bakanlığımızın tarafından Proje Okulu olarak ilan edilen okulumuz halen dünya çapında, alanında öncü kolejliler yetiştirmeye devam etmektedir. Öğrencilerini, aktif öğrenmeyi teknolojik araçlarla destekleyerek ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda bir üst öğretim kurumuna hazırlamayı amaçlayan okulumuz, dünya ile her alanda iletişim kurabilen, geleceğin Türkiye’sine imza atacak gençler yetiştirmektedir.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar