Dolar : Alış : 7.3708 / Satış : 7.3841
Euro : Alış : 8.9420 / Satış : 8.9581
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya11°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11296 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bizim bahtımıza da düşe düşe ne yazık ki CHP düşüyor

04 Nisan 2017 - 3 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Bizim bahtımıza da düşe düşe ne yazık ki CHP düşüyor
Bizim bahtımıza da düşe düşe ne yazık ki CHP düşüyor

Zonguldak’ta toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kerkük’te millî bayrağın dışında ikinci bir bayrağın asılmasını kesinlikle yanlış buluyorum. Oradaki o bayrağın sahipleri şunu bilsinler ki bölücülük yapıyorlar. Ben Irak bölgesel Kürt yönetimine sesleniyorum; bu yanlıştan bir an önce dönün. Zira şu anda Irak Merkezi Yönetimi zaten onu doğru bulmadığının kararını açıkladılar. Bizler de aynı şekilde buradan uyarıyı yapıyoruz. Çünkü ‘Kerkük, Kürtlerindir’ safsatasına Türkiye olarak asla biz uymuyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zonguldak’ta yapımı tamamlanan hizmet ve tesislerin toplu açılış törenine katıldı. Madenci Anıtı Meydanı’nda düzenlenen ve vatandaşların yoğun katılımıyla gerçekleşen törende Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.

“DEVLETİN KURUMLARINDA NE KADAR FETÖ’CÜ VARSA TEMİZLİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, 15 Temmuz darbe girişimine değinerek, o gece yaptığı çağrı ile milletin sokaklara ve meydanlara döküldüğünü, kendisinin de Atatürk Havalimanı’nda üzerlerinde F16’lar ve helikopterler uçarken milletle birlikte olduğunu hatırlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili “Kontrollü darbe girişimiydi, elimde belgeler var” açıklamasına işaret ederek şunları söyledi: “Şimdi, bunun bir senaryo olduğundan bahsediyor ana muhalefetin başındaki zat. Şimdi ben diyorum ki, ey Kılıçdaroğlu, elinde bir belge varsa çık açıkla, 16’sından sonraya bırakma rezil olursun. Her zaman diyorsun ki ‘elimde dosyalar var’ bugüne kadar söylediklerinin hiçbiri ortaya çıkmadı, çık şunu açıkla. Sayın Başbakan da söyledi, bak ben de söylüyorum; açıkla. Açıkla da, bizi rezil et, hadi açıkla. Biz şu anda orduda, emniyet teşkilatında, devletin kurumlarında ne kadar FETÖ’cü varsa temizliyoruz ve temizlemeye devam edeceğiz. Çünkü bu kanser virüsünü bu ülkenin, bu devletin bütün bünyesinden temizleyip atacağız. Bunlara hayat hakkı tanımayacağız. Zira bunlar bu milleti böldüler, bu ümmeti böldüler, dolayısıyla bu mücadelemiz sonuna kadar devam edeceğiz. Öyle bu işi yaralı bırakmayız.”

“CERABLUS VE EL-BAB’DA DEAŞ’I ÇÖKERTTİK”

Türkiye’nin gelişip büyümesini istemeyenlerin Türkiye’yi Suriye’de sıkıştırmaya çalıştıklarını; ancak orada da Fırat Kalkanı operasyonuyla bu oyunu bozduklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi yeni oyunları hazırlıyorlar. Biz ise Fırat Kalkanından sonra yeni bir etabın hazırlıkları içindeyiz. Cerablus ve El-Bab’da DEAŞ’ı çökerttik. Bu örgütü bahane ederek bölgenin altını üstüne getirenlerin maskelerini düşürdük. Irak’ta Sincar’ıyla, Telafer’iyle, Kerkük’üyle yeni tezgâhlar kuruyorlar. Emin olun onları da başlarına geçireceğiz” dedi.

“TÜRKİYE İLE MÜNASEBETİNİZİ BOZARSINIZ”

Kerkük’te yaşanan bayrak krizine de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konu ile ilgili şu açıklamaları yaptı: “Kerkük’te millî bayrağın dışında ikinci bir bayrağın asılmasını kesinlikle yanlış buluyorum. Oradaki o bayrağın sahipleri şunu bilsinler ki bölücülük yapıyorlar. Ben Irak bölgesel Kürt yönetimine sesleniyorum; bu yanlıştan bir an önce dönün. Zira şu anda Irak Merkezi Yönetimi zaten onu doğru bulmadığının kararını aldılar ve kararı açıkladılar. Bizler de aynı şekilde buradan uyarıyı yapıyoruz. Çünkü ‘Kerkük, Kürtlerindir’ safsatasına Türkiye olarak asla biz uymuyoruz. Kerkük, orada yaşayan Türkmen’iyle, Arap’ıyla, Kürt’ü varsa Kürt’ü de, hepsi için. Dolayısıyla ‘bizimdir’ diyerek böyle bir iddianın içerisine girmeyin, onun bedeli de ağır olur. Türkiye ile münasebetinizi bir defa bozarsınız. Münasebetlerimiz şu anda iyi gidiyor, bu münasebetlerimizi bozmayın. Hemen o bayraklarınızı indirin, sadece Irak millî bayrağıyla orada yola devam edin. Yoksa şu andaki geldiğimiz noktadan kusura bakmayın geri adım atmaya mecbur kalırsınız.”

“AVRUPA ÜLKELERİ, TÜRK BAKANLARIN VATANDAŞLARI İLE BULUŞMALARINA İZİN VERMEDİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bazı Avrupa ülkelerinin Türk bakanların oradaki Türk vatandaşları ile buluşmalarına izin vermediğine, Hollanda’nın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’yı otomobile mahkûm edip Türk Konsolosluğu’na girmesini engellediğine ve bunu protesto eden Türk vatandaşlarının üzerine atlarla ve köpeklerle gittiğine dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunlar uluslararası hukuk nedir bundan da bihaberler. Bunlar faşisttir diyorum rahatsız oluyorlar, bunlar Nazi artıklarıdır diyorum rahatsız oluyorlar. İstediğiniz kadar rahatsız olun, böyle devam ettikçe ben de böyle konuşmaya devam edeceğim” diye konuştu.

Almanya’nın da PKK’lı teröristleri polis araçlarında dolaştırırken Türk bakanlarını konuşturmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ondan sonra haber gönderiyorlar, ‘münasebetleri tekrar düzeltelim’ diye. Hele dur bakalım, şu 16 Nisan’ı bir geçelim bakalım. Her şeyin bir karşılığı var, bir bedeli var, o bedeli ödeyeceksiniz” diye ekledi.

İsviçre’de Parlamento binasının önünde düzenlenen ‘hayır’ yürüyüşünde, şakağına silah dayanmış bir şekilde çizilmiş resminin olduğunu pankartı ve pankartta yazılı olan ‘Erdoğan’ı öldürün’ yazısını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Nerede İsviçre’nin yönetimi? Bütün polisler orada, polisler yanında olduğu hâlde bunu yapıyorsunuz. Şimdi kardeşlerim, sizlere sesleniyorum, Zonguldak’ın tamamına sesleniyorum, AK Partiye gönül verenlere, MHP’ye gönül verenlere, Büyük Birlik Partisine gönül verenlere, CHP’ye gönül verenlere, Saadet’e gönül verenlere, hepsine sesleniyorum: Ülkenizin Cumhurbaşkanının öldürülmesine ait talimatı Parlamentosunun önüne asan İsviçre’ye rağmen hâlâ hayır mı diyeceksiniz, onlarla beraber mi olacaksınız?” şeklinde konuştu.

“İŞİ FAŞİZMİ VE IRKÇILIĞI YENİDEN HORTLATMAYA KADAR VARDIRDILAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyada bu kadar saldırıya uğrayıp da ayakta kalabilecek bir başka ülke var mı? Bir başka millet var mı? Ben olduğunu sanmıyorum. Biz binlerce yıllık medeniyet, devlet ve kültür geçmişimizle, coğrafyamızdaki bin yıllık varlığımızla kanla yoğurarak vatan hâline getirdiğimiz bu topraklarda kardeşliğimizle geleceğe farklı yürüdük. Biz ayakta kaldıkça, onlar sendeliyor. Bölgemizdeki operasyonların meşruiyet de, yol açtığı ağır kayıpların gerisindeki niyet de her yerde tartışılıyor. Terörü maşa gibi kullananlar iyice ısıttıkları bu maşanın ellerini yakmaya başlamasıyla ne yapacaklarını şaşırdı. İşi faşizmi ve ırkçılığı yeniden hortlatmaya kadar vardırdılar. Bak, ne oldu, Vatikan’da gelip toplandılar değil mi? Avrupa Birliği üyesi bütün ülkelerin liderleri Vatikan’da Papa’yla birarada oldular, hepsi oturdular ve Papa onlara nasihat çekti. Orada Ortodoks var, Protestan var, ateist var, hepsi var ama beraber oldular. Çünkü bunlar tek millet, anlatabiliyor muyum? Ama 54 yıl Türkiye’yi kapılarında beklettiler mi? Hâlâ bekletiyorlar mı? İşte 16 Nisan bunun için çok önemli. Onlar da şimdi 16 Nisan’ı bekliyorlar. Türkiye için kurulan tuzaklar eninde, sonunda bunların başına geçecektir.”

“HÜR İRADESİYLE MİLLET OYUNU KULLANIR”

16 Nisan halk oylamasında terör örgütleri; PKK ve FETÖ’nün elebaşlarının ‘hayır’ oyu kullanılması çağrısında bulunduğuna işaret ederek, “Sevgili Peygamberimiz ne buyuruyor? ‘Kişi sevdikleriyle beraberdir.’ Bundan daha güzel ölçü olur mu? Kandil’dekini seven onunla beraber, İmralı’dakini seven onunla beraber, Pensilvanya’dakini seven onunla beraber. Bizi de seven bizimle beraber” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun, ‘Cumhurbaşkanı hayır diyenlere terörist diyor’ ifadesi ile ilgili olarak, “Kılıçdaroğlu, yalan söyleme, alıştık senin yalanlarına ama bıktık” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti: “Bir defa, bizim için demokrasilerde ‘biz hangi oyu kullanıyorsak, herkes aynı kullansın’ diye bir kaide yok. Hür iradesiyle millet oyunu kullanır, yeter ki dürüst olalım, doğru anlatalım ve milleti yanlış istikamete sevk etmeyelim. Biz de burada neyin yanlış, neyin doğru olduğunu anlatıyoruz. Onun için Kandil’deki ‘hayır’ diyor, bunu söylemek seni rahatsız etmesin. İmralı ‘hayır’ diyor, niye rahatsız oluyorsun? Daha bir kere sen bir defa PKK’yı lanetleyemedin be Kılıçdaroğlu. Hakkâri’ye gittin, miting yapıyorsun, meydanda bir tane Türk Bayrağı yok. Kayıtları çıkartıp da yüzüne mi vuralım? Niye? Bu iş yürek işi yürek, bu iş aşk işi. Ama biz her yerde elhamdülillah bayrağımızla yürüdük, hiç taviz yok, her yerde.”

“TÜRKİYE BÖYLE BİR MUHALEFET ANLAYIŞINI HAK ETMİYOR”

CHP’li bir Konya milletvekilinin, “16 Nisan’da %60-65 Hayır çıkacak. Ama evet çıksa bile yine Samsun’dan çıkarız ve sizi İzmir’den denize dökeriz.” sözlerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu değerlendirmelere yer verdi: “16 Nisan’dan sonra hani denize dökmek isteyenler var ya, ben onlara diyorum ki; biz sizi denize dökmeyeceğiz, sizi biz bir siyaset müzesine vitrin objesi olarak yerleştireceğiz. İyi değil mi? Bunlardan siyaset müzesine iyi bir vitrin objesi olur. Şaka bir yana, inanın Türkiye böyle bir muhalefeti, böyle bir muhalefet anlayışını hak etmiyor. İnsan, siyaset arenasına çıktığında ister istemez karşısında şöyle akıllı uslu bir muhalefet bekliyor. Bizim bahtımıza da düşe düşe ne yazık ki CHP düşüyor. Ne yaparsınız, kader işte bu. 16 Nisan işte bu muhalefet anlayışının da tarihe gömüldüğü gün olacaktır. Çünkü artık milletin yüzde 50’sinden artı 1 fazlasının desteğini almak zorunda olan, tabii ki herkesin de kârına olmayacak bu, böyle yalanlara inşallah uymayacak ve bunlarla da siyaset yapmayacaktır.”

Konuşmasının sonunda vatandaşları 16 Nisan’da ‘evet’ diyerek darbelerin ve darbecilerin sözcülüğünü yapanların defterini dürmeye ve geleceğe sahip çıkmaya davet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini 16 Nisan’ın ülke ve millet için bir milat olması temennisiyle tamamladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından törene katılan bakan ve milletvekilleri ile birlikte yapımı tamamlanan hizmet ve tesislerin açılış kurdelesini kesti.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar