Dolar : Alış : 7.3836 / Satış : 7.3969
Euro : Alış : 8.9597 / Satış : 8.9759
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya8°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11102 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Biz ağaçtan yana olacağız!”

21 Mayıs 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»“Biz ağaçtan yana olacağız!”
“Biz ağaçtan yana olacağız!”

Fatih Ormanı’nda bugün yaşam savunucuları yol keserek hafriyat kamyonlarının geçişini yaklaşık bir saat boyunca durdurdu.

İnşaat projelerinin, beton santrallerinin, taş ocaklarının cenderesindeki Fatih Ormanı‘nda bugün yaşam savunucuları bölgede kesilen binlerce ağacın sesi olmak için eylemdeydi. Kuzey Ormanları’nın kentin içinde kalmış parçası Fatih Ormanı’nda yükselen hafriyat dağlarına ve beton santrallerine karşı harekete geçen yaşam savunucuları, bölgede hafriyat kamyonları için açılmış yola çıkarma yaparak burada kesilen ağaç kütükleriyle yaklaşık bir saat boyunca yolu trafiğe kapadılar.

Fransa’da Notre Dame des Landes havaalanı projesine karşı mücadele eden ZAD’dan da dostlarımızın “Yaşasın Enternasyonel Dayanışma” pankartıyla katıldığı eylemde “ormana proje yapılmaz” ve “susma sustukça her yer beton olacak” sloganları atıldı. Hafriyat kamyonlarının geçişine bulundukları süre boyunca izin vermeyen yaşam savunucuları “Ormanda Beton Santraline Hayır!” ve “Siz taştan biz ağaçtan yana olacağız” pankartlarını açtılar.

orman

Durdurulan kamyonlar önünde bir konuşma gerçekleştiren Kuzey Ormanları Savunması’ndan Onur Akgül de bölgede binlerce ağacın çok kısa bir süre zarfında katledildiğini belirterek, inşaat projeleri için ormanın ortasına beton santralleri kurulduğunu söyledi. Cendere Vadisi boyunca uzanan ormanlık alandaki projelere de dikkat çeken Akgül, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Orman Bakanlığı’nın ormanı koruyacakları yerde taş ocakları ve beton santralleri için ruhsatlar dağıtarak katliamlara yol verdiklerini vurguladı. “Yok ettiğiniz, yağmaladığınız ormanları yol kenarlarına diktiğiniz fidanlarla, duvarlara astığınız çiçeklerle telafi edemezsiniz” diyen Akgül, “Onların yapmaları gereken işi biz yapıyoruz, ormanları katleden bu santralin çalışmasını durduruyoruz.” dedi.

Fatih Ormanı’ndaki talan projelerine karşı tetikte olacaklarını belirten yaşam savunucuları yaklaşık bir saat ardından eylemlerini sonlandırdılar

Ne olmuştu?

İstanbul’un akciğerleri Kuzey Ormanları’nın kent içinde kalan Fatih Ormanı’na uzun süredir şirketler göz dikmiş durumda. Bölgede Bilgili Holding-Doğuş Holding’in ortaklığıyla yapılaşmanın önünü açacak Park Orman Tabiat Parkı projesinin yanı sıra, Cendere Vadisi boyunca uzanan ve ormanın içine bir hançer gibi sokulan Maslak 1453, Vadi İstanbul, Skyland, Nurol Life, Seba Ofis gibi onlarca rant ve yağma projesi bulunuyor Ayrıca Orman Bölge Müdürlüğü Fatih Ormanı Koruma Ekip Binası’nın yanı başında beton santralleri ve taş ocakları bulunuyor. Bölgedeki hafriyat dağı ise Seyrantepe ve Maslak’tan görülecek kadar yükselmiş durumda.

sakaryadan1

YORUMLAR

İlgili Terimler :