- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11814 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bitlis Belediyesi,kent genelinde temizlik seferberliği başlattı.

16 Kasım 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Bitlis Belediyesi,kent genelinde temizlik seferberliği başlattı.
Bitlis Belediyesi,kent genelinde temizlik seferberliği başlattı.

Bitlis Belediyesi Temizlik işleri müdürlüğü ekipleri, kent genelinde çöp toplama, kanal temizleme ve kül toplama çalışmalarına devam ediyor.
Bitlis Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından tüm mahallelerde başlatılan temizlik seferberliği kapsamında çalışmalarını sıklaştıran ekipler Kent Merkezi ve mahallelerde genel temizlik çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor.

bitlis-belediyesi-kis

Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, günlük rutin temizlik çalışmalarının yanı sıra, şehrin merkezine uzak olan mahallelerde genel temizlik çalışması yoğun bir şekilde devam ediyor.


Bitlis Belediye Eşbaşkanı Hüseyin Olan, Bitlis Belediyesi’nin kent genelinde yürüttüğü temizlik çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini söyledi. Kentin her sokağının hem temizlik araçları kullanılarak hem de yaya ekiplerle temizlenmesi için çalışıldığını ifade eden Belediye eşbaşkanı Hüseyin Olan, “Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz kentimizde temizlik çalışmalarını titizlik ile sürdürüyor. Kent Merkezi ve mahallelerde ’de gece çöp toplama çalışmalarına devam ederken, ekiplerimiz gündüz caddelerde ve sokaklarda temizlik çalışmalarını sürdürüyor. Ekiplerimiz çalışmalarına erken saatlerde başlayarak, vatandaşların temiz bir Bitlis’e uyanması için gayret gösteriyorlar” dedi.

EŞ BAŞKAN DAŞDEMİR,KAMER VAKFI İL TEMSİLCİLİĞİNİ ZİYARET ETTİ

Bitlis belediye eşbaşkanı Nevin Daşdemir Dağkıran, Kamer Vakfı Bitlis il temlciliğini ziyaret etti.

Kamer Vakfı Bitlis il temsilcileri Mehtap Çiçek ve Canan Çiçeklitaş eşbaşkanın ziyaretinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler.Yaptıkları çalışmalar hakkında kısa bilgi verdiler. Kadının toplumda hak ettiği statüye kavuşması ve etkinliğini artırması, toplumsal cinsiyet adaletinin sağlanması için çalıştıklarını ifade ederek, “Bu amaçlarımız aslında toplumda demokrasi kültürünün tam olarak yerleşmesi mücadelesidir. Cinsiyetten öte insan haklarının toplumda adil bir şekilde uygulanabilirliği içindir” diye konuştular.

Eşbaşkan Daşdemir ise görüşmede :’’Kadın sorunları ve kadınlara yönelik diğer projelerden de bahsetti. Kadınların toplumda görünürlüğü ve kadın emeğini çok değerli görüyorum. Sizinde burdaki çalışmalarınızı takdir ediyorum . Her konuda çalışmalarınızı destekleyip ve sahipleneceğiz.’’ dedi.
Bir süre sohbet ettikten sonra kamer vakfı temsilciliğinin çalışmalarını inceleyen Bitlis belediye eşbaşkanı Nevin Daşdemir Dağkıran, kent genelinde devam eden çalışmaları yerinde incelmek için ayrıldı.

Eşbaşkan ,Bitlis eğitim gönüllüleri vakfını ziyaret etti

Bitlis Belediye Eşbaşkanı Nevin Daşdemir Dağkıran, Beşminare Mahallesi’nde bulunan (TEGV) Bitlis Eğitim Gönüllüler Vakfı’nı ziyaret etti.
Zİyareten duyduğu memnuniyeti dile getiren ilyas İçyer çocukların eğitimi ve sorunlarına yönelik sıkıntıları dile getirdi ve çocukları bu sorunları hakkında çözüm noktalarında ortaklaşarak en faydalı hizmet sunmak istediklerini dile getirdi.

Bitlis Belediye Eşbaşkanı Nevin Daşdemir Dağkıran Yaptığı açıklamada; ‘‘ Bugüne kadar sevgi dilinde ve dargınlık dilinde de ortak kullanılan gönül ifadesinin, bu öğrenim biriminde oldukça farklı bir şekilde değerlendirildiğini belirtti. Eğitim gönüllülüğünün daha da yaygın hale getirilmesi düşüncesini taşıdığını aktaran Dağkıran, yarının söz sahibi olan insanların yetiştirilmesinin tamamen gönüllülük esasına göre ortaya konulmasının bile bu anlamda çok büyük bir fedakârlık örneği olduğunu söyledi. Belediyelerde kollektif ortak bir çalışma yürütüldüğünü belirten Dağkıran, sivil toplum kuruluşları bizim için çok önemlidir. sivil toplum kuruluşları ortak bir çalışma yürütüyoruz. Kimi projelerde ortaklaşma yürütülmesi bizim için çok önemlidir. Bundan sonraki süreçlerde ortak çalışmalarda birlikte çalışmayı hedefliyoruz’’.dedi.

Kadınlar atıklardan süs eşyası üretiyor

Kadınlar atıklardan süs eşyası üretiyor
Bitlis Belediyesi bünyesinde açılan Geri Dönüşüm Atölyesinde kadınlar, atık malzemelerden süs eşyası üretiyor.
Kadınlar, topladıkları kozalak, ağaç, çalı, plastik, ceviz ve fındık kabuklar gibi malzemeleri atölyede, hediyelik süs eşyalarına dönüştürüyor.
Kadınlar, her türlü doğada terk edilmiş ve çürümeye yüz tutmuş gereçleri, atölyede duvar ünitesi, çiçek, vazo, gelin çiçeği, buzdolabı süsü ve buna benzer bir çok çalışma yaparak aile ekonomilerine katkı sağlıyor.
Bitlis Belediyesi Kadın Aile Hizmetleri Müdürü ve Geri Dönüşüm Atölyesi sorumlusu Melek Güneş Birlik, , kadınların talebi üzerine geri dönüşüm atölyesi açtıklarını söyledi.
Akla gelebilecek her türlü doğada terk edilmeye ve çürümeye yüz tutmuş gereçleri atölyede hayata geçirdiklerini ifade eden Birlik, şöyle konuştu:
“Topladığımız malzemelerinden iş yapıyoruz. Atölyemizde gerek çocuk odaları için gerekse evi tamamlayan dekorasyon, duvar üniteleri, çiçekler, vazolar ve buna benzer bir çok çalışma yürütüyoruz. Bu bağlamda kadın geri dönüşüm atölyesi doğrultusunda olduğu için daha istekli daha heyecanlıdır. Her gün karşılaştığımız, bastığımız ve hiç aklımıza gelmeyecek malzemeleri atölyemizde işliyoruz. Mesela siz dikene basıyorsunuz ama biz basmıyoruz, biz koparıp onu atölyemizde değerlendiriyoruz. Dikeni vazolarımıza çiçek yapıyoruz. Çocuklarımıza çok değer veriyoruz. Kadınlarımız çocuklara atkı, bere, bebek şekerleri, odalarına kapı süsleri bu tarz şeyler yapılıyor. Buradaki kadınların bir çok alın teri var. Bir sürü çalışması var. Her birinin eser değerinde olduğunu düşünüyorum.”

– “Sergi kadınlarımıza gelir getirecek”
Kadınların çocuklarıyla atölyeye geldiğini ve burada çocuklarını bırakabileceği oyun alanlarını olduğunu belirten Birlik, şunları kaydetti:
“Kadınlar burada bir araya gelerek sohbet ediyor ve işini yapıyor. Kadınlar yapmış oldukları ürünlerini sergilemeyi ve satmayı düşünüyor. Atölyemizde 20 kursiyerimiz vardı. Ama talep artınca artık sınır koymadık. Herkes atölyemize gelebilir. Bazı kadınlarımız kadınlarımız işini evinde yapabiliyor. Biz kadınlarımıza ev ödevleri veriyoruz. Çalışmalarını bitirip tekrar buraya bırakıyorlar. Atölyemizde dönüştürdüğümüz ürünler yeterli hale gelince sergi açıp, halkımıza sunacağız. Sergi kadınlarımıza gelir getirecek. Kadın emeğinin karşılığını alacak.

Atölyemizin amacı kadınlarımıza cep harçlığı sağlamak.”


Kadınlarımız Batı’ya göre biraz daha asosyal olduğunu kaydeden Birlik, “Bu bağlamada kadınlarımız burada bir araya gelmesi bir sosyal etkinliktir. Ayrıca kadınlar zamanlarını tüketmek anlamında değerli bir atölye. Kadınlarımız burada sosyalleşmiş oluyor.” diye konuştu.
Kursiyer Şehriban Birlik ise Bitlis Belediyesinin sağlamış olduğu kursta boş zamanlarını değerlendirdiğini söyledi.
Birlik, “Belediyenin bize verdiği destek ve kendi imkanlarımızla bulduğumuz malzemelerle geri dönüşüm atölyesine getiriyoruz. Bu malzemelerle ürün sergiliyoruz. Kadınlarla burada toplanıp ürünler yapmaya çalışıyoruz. Aile ekonomimize destekte sağlıyor. Ürünlerimiz sergileyeceğiz. İnşallah hepsi satılacaktır. Mesala kozalak, ceviz, fındık kabukları dışarıdan getirdiğimiz ağaçları boyayıp avizeler yapıyoruz. Kapı süsleri yapıyoruz.” dedi.

Belediyeden Yaşlı Bakımı Kursu

Bitlis Belediyesi ile Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından yürütülen proje kapsamında yaşlı, hasta ve engelli bakımı konusunda 20 kadına kurs verildi.

Bitlis Belediyesi kadın Hizmetleri Müdürlüğü Dilan kadın Dayanışma Merkezinde verilen kursa, 20 kadın katıldı. 30 gün boyunca verilen kurs sonrasında başarılı olanlara sertifika verilecek. Kursta eğitim alan bayanların yaşlı bakımında yaptıkları yanlışlar, yaşlıların hayatlarının kolaylaştırılması gibi alanlarda eğitim verildi.

Kursta ayrıca, hasta ve engelli bakımı üzerine kişinin hastaya veya engelli bir vatandaşlara nasıl yaklaşılacağını, nasıl iletişim kurulacağını, nasıl bakılması gerektiği, tedavilerinin nasıl olduğu ve nasıl olması gerektiği öğretildi.

Kursiyerlere haftanın üç günü hasta, yaşlı ve engelli bakım dersi, geri kalan iki gün ise ilk yardım dersi verildi. Kursta bayanların istekleri doğrultusunda iğne yapma, serum takma, damar yolu açma, tansiyon ile şeker ölçme ve ilaçların içeriği hakkında da bilgiler verildi.

Kurs hakkında konuşan Kurs Eğitmeni Şehriban Birlik, kursun amacının yaşlı ve hastayı birbirinden ayırt etmek olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Yaşlı, hasta ve engellilerin bütün ihtiyacının karşılanması, bununla birlikte, temizliği, yemek alışkanlıkları, yatalak hastaların çarşaf değişimi, tırnak bakımı ve saç, sakal tıraşlarının nasıl yapılacağı konularında bilgiler verdik. Kursa katılan kadınlarımızı bu süreçte hasta psikolojisi, kişinin hastaya yaklaşımı gibi önemli konularda hakkında da bilgilendirdik. Umarım 30 gün boyunca vermiş olduğumuz hasta yaşlı ve engelli bakım kursu kadınlarımıza faydalı olur. Kursumuza katılım sağlayan kadın arkadaşlarımız bu tür kursların devamı sağlanması yönündeki talepleri devam etmekte. Başta Bitlis belediyesi olmak üzere DAKA projesine sağladığı destekten dolayı teşekkür ederim” dedi.

Bitlis Belediyesi Kışa Hazır

Bitlis Belediyesi Eş Başkanı Hüseyin Olan, ekip ve ekipmanlarıyla bu yılda kışa hazır olduklarını belirtti.

Kışla ilgili hazırlıklarının çoğunu bitirdiklerini ifade eden Olan; ‘‘Karla mücadele çalışmalarında müdahaleyi hızlandırmak için Kenti 6 ayrı bölgeye ayırdık. Araçlarımız bölgedeki stratejik noktalara konumlandırılacak şekilde planlama yapıldı. Bu bölgeleme çalışmasında 1. ve 2. öncelikli yollarımızı belirledik. 1. öncelikte ana yollarımızın açık olması, 2. öncelikte mahalle arası yolların açık olmasını hedefliyoruz.

Bitlis Belediyesi olarak 13 Mahallemizde 2 adet kar küreme ve tuz serpici araç, 2 kamyon, 15 adet iş makinesi, 1 adet Yakıt aracı, 4 adet binek otomobil ve stok halinde bulunan 200 ton tuz ile 31 operatör, 21 şoför, 9 tamirci, 9 trafik zabıta, toplamda 70 personelle vatandaşlarımızın rahat ve konforlu bir ulaşım sağlaması için 4 vardiya sistemi ile 24 saat görev yapılacaktır. Ekiplerin gece gündüz çalışmalarını sürdüreceklerini de belirten Bitlis Belediyesi Eşbaşkanı Hüseyin Olan, “Ekiplerimiz tüm hazırlıklarını önceden tamamladı. Biz belediye olarak tüm ekip ve ekipmanlarımızla kışa hazırız.” dedi. Belediyemiz yönetiminde acil komuta kontrol merkezimizce karla mücadele çalışmaları yağış durumuna göre anlık olarak yürütülecektir.” diye konuştu.

TEMİZ SU VE TEMİZ ÇEVRE

√ Öncelikle içme suyu fiyatı gözden geçirilecek ve fiyatlar düşürülecektir.

Kente gelen su şebekeleri yenilenecektir

Yeni su kaynakları temin edilecektir

Suların sağlıklı olması için gerekli tüm tedbirler alınacaktır

Su depoları temizlenecek ve etrafları korunaklı hale getirilecektir

Düzenli ve sürekli ilaçlamalar yapılacaktır

Her türlü su kesintilerine son verilecektir.

‘‘En Büyük Temizlik; KİRLETMEMEKTİR’ ’şiarıyla;

Kentimizin temiz olması için çöpler mesai saatleri dışında, belirlenmiş olan yerlerden alınacaktır.

Uygun yerlere çöp konteynerleri konulacaktır.

Kentimizde bulunan tüm sulama kanaları ilkbaharda temizlenecek, bağ-bahçe sulamaları için hazır hale getirilecektır.

Kış gelmeden kar temizleme çalışmaları için tüm hazırlıklar yapılacak. Gerekli araçlar temin edilecek. Kar temizleme çalışmaları vaktinde ve düzenli olarak yerine getirilecektir.

Şehirde bulunan ana ve ara yollar asfaltlanacak. Kilitli parke taşlarıyla döşenecek. İhtiyaç olan yerlere yeni yollar yapılacaktır.

Kaldırımlar düzenlenecek. Engelliler için yürüme bandı döşenecektir.

√ Çevre temizlik vergisiyle ilgili düzenlemeler yapılacak; mevcut fiyatlar gözden geçirilecek, indirimler yapılacaktır.

 

EĞİTİM

Belediyenin bünyesinde EĞİTİM DESTEK EVİ kurulacak. Eğitim Destek Evi’nde eğitim basamağındaki( SBS,YGS,KPSS,LYS) tüm bireylere parasız ders ve kurs verilecektir.

Üniversite öğrencilerinin barınma sorunu ile ilgili çalışmalar yapılacaktır.

Üniversite öğrencilerimize burs imkanı sağlanacaktır.

Dil kursları açılacaktır.(Kürtçe, İngilizce, Arapça v.b)

 

ÇOCUK MERKEZİ

√ Belediye Çocuk Merkezi, kurulacak.

Merkezde ilkokul ve ortaokul çağındaki çocukların eğitimine katkı sağlamak amacıyla çalışmalar yapılacaktır.

Çocukların kişisel gelişimlerini destekleyecek etkinliklere ağırlık verilecek olan bu merkezlerde aynı zamanda bilgisayar ve dil eğitimi de verilecektir.

Çocuklar için kreşler açılacaktır.

 

SAĞLIK

Belediyenin bünyesinde BELEDİYE SAĞLIK EVİ açılacaktır.

Belediye sağlık evinde Doktor, Hemşire ve Ebe bulunacaktır.

Tüm insanlarımıza parasız muayene hizmeti sunulacaktır.

Yoksul ve kimsesiz hastalara ilaç yardımında bulunulacaktır.

Ağır hastalar için evde sağlık hizmetleri verilecektir.

Belediye için ambulans sayısı artırılacak, halkımızın hizmetine sunulacaktır.

Bitlis Belediyesi Kışa Hazır

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar