Dolar : Alış : 7.3391 / Satış : 7.3524
Euro : Alış : 8.8679 / Satış : 8.8839
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya12°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11318 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Birileri gelir bizi hamal gibi çalıştırır

09 Eylül 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Birileri gelir bizi hamal gibi çalıştırır
Birileri gelir bizi hamal gibi çalıştırır

KETEN PROJEMİZ

Hamdi ŞENOĞLU

Evet yıllar önce Mersin’de seminere gittiğimde duyduğum bir söz beni bunu düşünmeye itti. Fransız firmaları gelmiş organik pamuktan üretilmiş iç çamaşırı arıyorlar olmasıydı. Ben liseyi bitirene kadar babaannemizin dokuduğu Kandıra bezi dediğimiz bezlerden gömlek, iç çamaşırı kullanıyordum. Köyde akrabalarımız pantolon ve ceket dahil giysileri bu bezdendi. Bu bezin hammaddesi ketenden elde ettiğimiz iplerdi. Boyası bitkilerden elde ettiğimiz kök boyalarıydı. Yani organikti. Çünkü o zamanlar bitkiye zirai ilaç da kullanılmıyor, gübre olarak da hayvan gübresi tarlaya yetiyordu.

Keten bitkisinin pek zararlısı yok denecek kadar az,fazla da gübre istemeyen bir bitkidir. Yani organik yetiştirilmesi çok kolaydır. Buradan yola çıkarak projemizi hayal edip nasıl uygularızı düşünmeye başladık. Bu bitki Kaynarca yöresinde fazlaca ekiliyordu, son zamanlar ekonomikliği bitince ekilemez oldu.

hamdibey1

Bölge halkının geçimine katkı sağlayacak çalışmamızın ana başlıkları aşağıdaki gibi olması düşünülüyor.

Keten ekimi; Önce organik tarım sertifikası olacak şekilde ekimini sağlamaktır.

Bitkiyi sözleşmeli olarak alım garantisi verilmesi gerekir. Mesela dekar başına 350 TL net gelir elde edilmesini sağlamak.Çünkü çiftçinin ekmesi ancak bu şartlarda sağlanacak

Keten işlenmesi; İmal edilecek ürüne göre, Tekstil mühendislerden mutlaka faydalanmak lazım. Keten bitkisinin işlenip organik sertifikalı ip elde edilmesi.. Giyim olarak işlenmesi; Ürünleri stilistlerin, modacıların öngörüleri ile yapılmasını sağlamak. Organik ürünlerin satılması; Atölyelerin kurulmasında teknik elemanlardan faydalanılması; Yani entegre bir yapı içinde çalışmak lazım.

Çıkan ürünlerin ilk çalışmalardan sonra yurt dışı isteklerine göre çıkmasında Markalaşmanın önemini unutmamak gerekir.

Tabii böyle bir çalışmanın fizibilite çalışmalarında ve daha sonraki yapılacak çalışmalarda Büyükşehir Belediyesi’nin öncülük etmesi ile kalkınma ajanslarından, odalardan, bakanlık teşviklerinden faydalanılması yerinde olur.

Nasıl Denizli Buldan ilçesi Buldan bezi diye meşhur olduysa, biz de keteni işleyerek organik ürünler yaparak bölgemizi kalkındırırız. Dünyada marka oluruz.

Elimizdeki imkanları iyi değerlendiremezsek birileri gelir bizi hamal gibi çalıştırır.

Daha sonra markalaşan bu çalışmalar firmalara devredilebilir. Kaynarca Belediyesi’nden bu çalışmaya başlamasını diliyoruz.

BİZ ÜRETEMEZSEK TÜRKİYE AÇ KALIR.

 

aralık71aralık72aralık73

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar