- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11134 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Bir Ağaç Bir İnsan” projesi hakkında görüşme yapıldı.

10 Nisan 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»“Bir Ağaç Bir İnsan” projesi hakkında görüşme yapıldı.
“Bir Ağaç Bir İnsan” projesi hakkında görüşme yapıldı.

Sakarya Kültür ve Doğal Kaynakları Koruma Derneği ‘ nin Başkanı Osman Zor ve derneğin Yönetim Kurulu üyeleri,  Vali Hüseyin Avni COŞ ile valilikte “Bir Ağaç Bir İnsan” projesi hakkında görüşme içeriği Sakarya’da ki tarım toprakları üzerinde imar sorununu Sakarya’da ki bütün belediyelerle düşüncelerini zaman zaman paylaşarak tarım topraklarını kurtarılmasını, tarım toprağı (1000 yılda) 1 kum tanesi tarım toprağı olabildiğine göre; tarım toprakları üzerinde  yapılaşma yapılması yanlış olduğunu, tarım toprakları sadece bir neslin mirası değildir. Tarım toprakları bugünde ki insanlara ve gelecek nesile hizmet edecektir. 

Sapanca gölü 2 cephesinden ulaşım yolları geçtiği için lastik sürtüşmeşlerinde, egzoz gazlarının birleşimi ile göle uçmaktadır. Sapanca Gölü suyu  içme niteliği olan bir sudur. Ne yazıkki bugün ki nesil kendi döneminde yaşarken, Sapanca gölünü besleyen dereleri ticari amaçta su fabrikaları oluşturuldu. Sapanca gölü tabanında ki kirlenmeyi Sakarya Üniversitesiyle İstanbul’dan gelen üniversite uzmanları, gölün tabanındaki kirliliği ölçtüler. Tabanındaki kirlilik 12-15 cm kalınlığında, metal kirlilik raporları mevcut. Uzun vadede Sapanca gölünün iki cephesinde ki ulaşım yolları önlem alınmazsa Sapanca gölünün suyu içilemez duruma gelir. Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş’ un çalışmalarına derneğimiz görüş bildirmiştir. Derneğimizin görüşü şöyledir; “Sapanca gölüne paralel ulaşım yolları tünel sistemiyle toprak altına alınmasını ve Allah göstermesin olası durumlarda ulaşım yolu olarak yapılacak tünellerde sığınak olarak kullanılma imkanı da olur.” Sapanca gölünün kıyı bandında tesisler işletmeler veya bireysel gölü kirleten kirli atıkları bizzat derneğimizin üyeleri ile birlikte zaman zaman temizliyoruz.

valiile

Hormonlu tarım ürünleri
40 yıl önce hormonlu gıda yoktu. İnsanlar, daha sağlıklı yaşıyorlardı. Günümüzde % 85 gıdaların içeriği hormon posası dolu. %15 diliminde insanlara vereceği sağlıklı bir gıda yetmemektedir. Ve insanlar çeşitli hastalıklara maruz kalmaktadır.

Tarım topraklarında çiftçilik yapan insanların, yeterlilik bilgisine haiz olmadığı için tarım ürünlerine attıkları ilaçlar kontrolsüz ve ürünü zehirlemektedir. Ve kontrolsüz atılan ilaçla rtoprak emisyon vasıtasıyla yeraltı sularına karışmaktadır. Aynı zamanda yeraltı sularımızda zehirlenmiş olur.

Derneğimiz, bal arılarına önem vermektedir
Sakarya’da ki orman bölge müdürlüğüyle iletişim kurarak özel korumalı bal ormanları yapımını sağlamıştır.Bal arıları gıda ürünlerinin döllenmesini sağlamaktadır. Ondan dolayıdır ki bal arıları özel korumalı olmalıdır. Ve orman yangınlarının önlenmesi için suni göletler yapılmasını sağladık.Aynı zamanda doğada doğada ki canlılara can suyu olacak.

Derneğimiz Sakarya’da bir çok konu başlıklı projeleri öngörmüştür;
1- Ali Fuat Paşa Köprüsünün güçlendirilmesini sağlamıştır
2- Sakarya’ da halk dilinde Beş köprü (JUSTİNYEN) nün güçlendirilmesini sağlamıştır.
3- Sakarya Üniversitesinin bünyesinde okuyan gençlerin Sakarya elçileri olması konusunda, bu gençlerimize bir nebze olsun katkı yapmak adına şehir merkezinde parasız bay/bayan wc yapıldı. Ve birde parasız wc yaptırdığımız gibi banyo yaptırtacağız.
4- Sakarya daki göllerin ve akarsuların kirletilme konusunda gösterdiğimiz hassasiyet ilgili kurumlar ile sürekli görüşmelerimiz devam ediyor.
5- Sakarya’da  Karadeniz’e kıyısı olan sahil kumunun çok nitelikli bir değeri var. Kirlilikten Korunması için ilgili kurum ve kuruluşlar ile görüşmelerimiz devam ediyor. Zaman zaman çevre temizliği yapılıyor.

Sakarya her ne kadar kirliliklere maruz kalmış olsa bile rakımı yüksek orman köylüsü yaylalar henüz bakir durumda. Bilinçli programlı projeler olursa turizme açılabilir niteliklte coğrafyamız var.

Sakarya İstanbul’un minyatürü, kozmopolit Türkiye’den ve Dünya’daki değişik coğrafyalarından insan var.Aslında çok büyük bir kültür zenginliğiz var. Bu kültür zenginliğimiz kurum ve kuruluşlar sivil toplum örgütleri ortak akıl yürütüldüğü zaman İstanbul’un minyatürü Sakarya, neden bir İsviçre olmasın?
Düşüncelerimizi konu başlıkları olarak sitemizde zaman zaman yazıyoruz zaten. Bizi anlamak isteyenler www.osmanzor.net veya www.osmanzor.com adreslerinden bizle iletişim kurabilirler.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar