Dolar : Alış : 8.0729 / Satış : 8.0875
Euro : Alış : 9.6558 / Satış : 9.6732
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya24°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11765 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Binlerce kişi haykırıyor. “Mustafa Kemal’in askerleriyiz “

04 Aralık 2016 - 660 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Binlerce kişi haykırıyor. “Mustafa Kemal’in askerleriyiz “
Binlerce kişi haykırıyor. “Mustafa Kemal’in askerleriyiz “

Binlerce kişi haykırıyor. “Mustafa Kemal’in askerleriyiz ”

Başkanlık sisteminin, demokrasi, laiklik, çağdaşlaşma esaslı Türkiye Cumhuriyeti’nin temel değerlerini ve üniter yapısını ortadan kaldıracağına dikkat çeken, Atatürkçü Düşünce Derneği Genel
Başkanı Tansel ÇÖLAŞAN; “Bağımsızlık savaşını yürüten Gazi Meclis etkisizleştirilemez, Milletin vekilleri işlevsiz bırakılamaz, yasama, yürütme ve yargı gücünün tek elde toplanması demokrasilerde kabul edilemez, her tür denetim mekanizmalarının bağımsızlığı yok edilemez, Osmanlı’nın 200 yıl süren çöküşüne çare bulamayan tek adam yönetim şekli, cumhuriyete seçenek olamaz.” dedi.
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel ÇELİKEL, “Dayatılan Başkanlık Sistemi, yasama, yürütme ve yargının tek elde toplandığı, kanun hükmünde emirnamelerle insan haklarının askıya alındığı, özgürlüklerin yok edildiği, yargının tarafsızlığını kaybettiği bir yönetim biçimi olacaktır. İnsan haklarına dayalı demokratik, laik hukuk devleti tehlikededir. Bu tehdide karşı hep birlikte Atatürk, vatan ve Cumhuriyet sevgisiyle Tandoğan’da buluştuk.” dedi.
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Hasan KÜTÜK, “Emek mücadelesinin, demokrasiyle mümkün olduğunu, güç koşullarda sendikal faaliyetlerini yürütmek zorunda olan emekçilerin ve emek örgütlerinin, getirilmek istenen başkanlık sistemiyle tamamen baskı altına alınmasının hedeflendiğini, emek mücadelesini ve parlamenter sistemi ortadan kaldıracak başkanlık sistemine karşı emek örgütü olarak, emeğimize, demokrasimize, özgürlüğümüze ve parlamenter sisteme yönelik bu saldırılara karşı durmanın görev ve sorumluluklarının ötesinde zorunluluk haline geldiğini” söyledi.

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ, ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ VE BİRLEŞİK KAMU İŞ KONFEDERASYONU ÖNCÜLÜĞÜNDE HALK BAŞKANLIK SİSTEMİNE KARŞI ANITKABİR’E YÜRÜDÜ

BİNLERCE KİŞİNİN YÜRÜDÜĞÜ ANITKABİR’DE AÇIKLAMA YAPAN ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ BAŞKANI TANSEL ÇÖLAŞAN “ TÜRK HALKINDAN KORKAN BİR YÖNETİM İŞ BAŞINDADIR”

Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Birleşik Kamu İş Konfederasayon’na üye Binlerce kişi ve Ankaralılar “ Cumhuriyetimiz ve Parlamenter Sistem için halk buluşması” adlı düzenlenen mitingin Ankara Valiliği’nce iptali üzerine mitingin düzenleneceği Tandoğan Meydanı’na yakın olan Anıtkabir’in girişi önünde bulularak Anıtkabir’e yürüdüler. Yürüyüş öncesinde kitle örgütleri adına ortak açıklamayı ADD Genel Sekreteri Öner Tanık yaptı. Ardından açıklama yapan Atatürk Düşünce Derneği Genel Başkanı Tansel Çölaşan ,mitingin hiçbir gerekçe olmasızın engellenmesine dikkat çekerek “ Türk halkından korkan bir yönetim iş başınadır” dedi.

Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Tansel Çölaşan yürüyüşçülere şöyle konuştu:

Her gün yandaş basında, başkanlık sisteminin ne kadar demokratik sistem olduğunu anlatmak isterlerken , burada toplanan halkın başkanlık sistemini istemediği ise asıl gerçektir. Bu gün bir parti başkanının, vatansever olduğundan kuşku duymadığım yapısal temelini bir kenara koyuyorum neden yaptığını kendisinin de bilmediği şekilde, hırslı şekilde başkanlık isteyen bir kişiye,partili cumhurbaşkanı olma isteğine olan birisine, partili cumhurbaşkanı olma için yetki vereceğini açıkladı.

Başkanlığa yetki veren Bahçeli’nin basın açıklaması ardından burada yapacağımız miting yasaklandı. Hep “milletim” diyen bir siyasetçinin katkısıyla, tek adam, tek parti devletinin, polis devletinin önü açılmıştır. Ama bundan sonra mücadelemizde geçmişte de olduğu gibi geri çekilmeyeceğiz. Biz burada korkmadığımızı, bu halkın korkmadığını gösteriyoruz. Başkanlı sistemi halk için tuzaktır. Başkanlık sistemi, laik demokratik hukuk devleti olan, kuvvetler ayrılığına dayalı meclis sistemiyle yönetilen Türkiye Cumhuriyeti’ne tuzaktır. Tek damana dayalı ortaçağ yönetimine ve bölünmeye yönelik bir tuzaktır. Bunu halk görüyor. Devrim cesur muhafızlar ister. Namussuzlar kadar namuslu kadar cesur olduğundan bu bu uluslararası proje başarılamayacaktır “

Basın açıklamasında konuşma Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Başkanı Hasan Kütük ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkan Yardımcısı Nihal Kızıl’da basın açıklamasında yürüyüşçülere seslenerek tek adamlık olan ve demokratik, laik hukuk devlet sitemini değiştirecek olan başkanlık sitemine “hayır” dediklerini ifade ettiler.

dsc_0112dsc00250adsizadsiz2dsc_0018dsc_0023dsc_0032dsc_0042dsc_0043

tansel-colasan

aysel-celikel-1024x960hasan-kutuk

ankaraankara1

Sakarya  Grubu

ADD Sakarya İl başkanı Aslıhan Ateş ” Bu meclis kurtuluş savaşını başlatan, kurtuluş savaşını veren Gazi meclistir. Başkanlık sistemiyle meclisin yetkileri kaldırılmak isteniyor “.

Türkiye’yi birleştireceğiz.
Cumhuriyet’i yıktırmayacağız.Başkanlık sistemine geçit vermeyeceğiz.

Uyan Türkiyem

İşte Gerçek

Getirilmek İstenen Başkanlık Sistemi Laik-Demokratik Cumhuriyetin Yıkımı/Ülkenin Bölünmesi Demektir

Siyasi iktidar başkanlık sistemi hırsıyla, ülkeye deli gömleği giydirmek istemektedir.

Dayatılan Başkanlık sistemi;

Demokrasi, laiklik, çağdaşlaşma esaslı Türkiye Cumhuriyeti’nin temel değerlerini ve üniter yapısını ortadan kaldıran,Yasama, yürütme ve yargının tek elde toplandığı,

Kanun hükmünde emirnamelerle insan haklarının askıya alındığı,

Özgürlüklerin yok edildiği,

Yargının tarafsızlığını kaybettiği,

Emekçilerin ve emek örgütlerinin, tamamen baskı altına alınacağı, bir yönetim biçimidir.

Anayasa değişikliği maddeleri sızdırılarak tartışılması isteniyor. Sorun, rejim değişikliğidir. Maddeler üzerinden tartışmak doğru değildir. Bu değişikliğe bütünsel açıdan karşı koymak gerekir.

İnsan haklarına dayalı demokratik, laik hukuk devleti tehlikededir.

Bağımsızlık savaşını yürüten Gazi Meclis etkisizleştirilemez. Milletin vekilleri işlevsiz bırakılamaz. Bu meclis; kurtuluş savaşını yapan ve zaferi kazanan, Lozan’ı kazandıran, Cumhuriyeti ilan eden meclistir.

Yasama, yürütme ve yargı gücünün tek elde toplanması demokrasilerde kabul edilemez. Bu denetim mekanizmaları işlevsizleştirilemez.

Osmanlı’nın 200 yıl süren çöküşüne çare bulamayan tek adam yönetim şekli, Cumhuriyet’e seçenek olamaz

Özlemimiz, Tam Bağımsız ve Gerçekten Demokratik TÜRKİYE’dir.

Amacımız; kalkınmış, adil, eşit ve üreten AYDINLIK TÜRKİYE’dir.

Çözüm, kasıtlı olarak tahrip edilmiş laik ve demokratik Cumhuriyetimizin meclis sisteminin yeniden sağlıklı bir şekilde yapılandırılmasındadır.”

 

anit

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar