Dolar : Alış : 7.3708 / Satış : 7.3841
Euro : Alış : 8.9420 / Satış : 8.9581
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya11°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11296 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Binali Yıldırım’a Kırmızı Dipli Mum ve Kırkpınar davetiyesi verildi

27 Haziran 2016 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Binali Yıldırım’a Kırmızı Dipli Mum ve Kırkpınar davetiyesi verildi
Binali Yıldırım’a Kırmızı Dipli Mum ve Kırkpınar davetiyesi verildi

Başbakan Binali Yıldırım, programının uygun olması halinde 655. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni izlemek üzere Edirne’ye geleceğini söyledi. Edirne Valisi Günay Özdemir, Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, Başbakan Binali Yıldırım’ı ziyaret ederek, 655. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne davet etti. İstanbul Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’nde gerçekleşen ve yaklaşık 1 saat süren görüşmede, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Valisi Günay Özdemir ve Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim tarafından Başbakan Binali Yıldırım’a Kırmızı Dipli Mum ve Kırkpınar davetiyesi verildi. edirne1 Başbakan Binali Yıldırım, Edirne heyetinin ziyaretinden memnuniyet duyduğunu ifade ederek, programının müsait olması durumunda Edirne’ye gelerek güreşleri izleyeceğini söyledi.

Dağ gibi yiğitler er meydanına çıkıyor, 655. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri 23 – 24 Temmuz’da Edirne Kırkpınar Er Meydan’nında…

Orhan Gazi’nin Rumeli’yi ele geçirmek için düzenlediği seferler sırasında, kardeşi Süleyman Paşa 40 askerle Bizanslılar’a ait Domuzhisar’ın üzerine yürür. Baskınla burayı ele geçirirler. Öteki hisarların da ele geçirilmesinden sonra, 40 kişilik öncü birlik geri dönerler ve şimdi Yunanistan’ın topraklarında kalan Samona’da mola verirler. 40 cengaver burada güreşe tutuşurlar.

Saatlerce süren güreşlerde, adlarının Ali ile Selim olduğu rivayet edilen iki kardeşin bir türlü yenişemedikleri görülür. Daha sonra bir Hıdrellez gününde, Edirne yakınlarındaki Ahıköy çayırında aynı çift yeniden güreşe tutuşurlar. Bütün bir gün güreşmelerine rağmen yine yenişemeyen kardeş pehlivanlar, gece boyunca da mum ve fener ışığında mücadelelerini sürdürmeye devam ederler.

Ancak solukları kesilerek oldukları yerde can verirler. Arkadaşları onları aynı yerdeki bir incir ağacının altına gömerek oradan ayrılırlar. Yıllar sonra ise aynı yere gittiklerinde iki pehlivanın mezarlarının bulunduğu yerde gür bir pınar görürler. Bundan sonra halk orada yatanların anısına o yöreye, “Kırkpınar” adını verirler. Yunanistan’ın Samona köyünün merası içindeki alan asıl Kırkpınar çayırıdır.

Balkan Savaşları ve Birinci Dünya Savaşı sonunda Kırkpınar Güreşleri Edirne ile Mustafapaşa yolu arasındaki “Virantekke” denilen yerde düzenlenmiştir.

Cumhuriyet’ten sonra 1924 yılında ise güreşler Edirne’nin Sarayiçi mevkiinde yapılmaya başlanmıştır. Kırkpınar Güreşleri 1928 yılına kadar ağaları tarafından düzenlenmiştir.

Güreşlerdeki ödülleri ve misafirlerin ağırlanmasını hep ağalar karşılamıştır. Ancak 1928 yılında ülkede meydana gelen ekonomik sıkıntılar nedeniyle ağalığa talip çıkmayınca, güreşlerin organize ve gelenleri ağırlama işi Kızılay ve Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından üstlenilmiştir.

1946 yılında ise Tarihi Kırkpınar Güreşleri Edirne Belediyesi’nce düzenlenmeye başlanmıştır.

Recep GÜRKAN- Edirne Belediye Başkanı

1964 yılında Edirne İpsala’da doğdu. İlk ve orta öğrenimimi İpsala’da tamamladı. 1983 yılında Trakya Üniversitesi Edirne Eğitim Yüksekokulundan, 2001 yılında Anadolu Üniversitesi Sosyal bilimler bölümünden mezun oldu. 1998-2003 tarihleri arasında Edirne Milli Eğitim Müdürlüğünde, şube müdürlüğü ve milli eğitim müdür yardımcılığı görevlerinde bulundu. 2004 yılında Edirne Valiliği İl Planlama ve Koordinasyon müdürlüğü görevi ile birlikte Edirne Valiliği Sınır Ötesi İş Birliği faaliyetleri ve Avrupa Birliği eğitim ve gençlik programlarında görev aldı. Ayrıca Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli valiliklerince kurulmuş bulunan Trakya Kalkınma Birliği Genel Sekreterliği görevini yürüttü. 2005 yılında Trakya Üniversitesi Genel Sekreterliği görevine atandı ve 10 Mart 2011 tarihinde CHP Edirne Milletvekili Aday Adayı olmak için istifa etti. Üniversite Yönetim Kurulu ile Üniversite Senatosu raportörlüklerini yürüttü. Ayrıca Trakya Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Teknopark A.Ş. yönetim kurulu kurucu üyeliği yaptı. Edirne Atatürkçü Düşünce Derneği, Edirne Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Edirne Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Edirne Turizm Derneği, Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği gibi birçok sivil toplum örgütünün kurucu üyelikleri ve yöneticiliklerinde bulundu. 1990-1995 yılları arasında Eğitim-İş Edirne İl Başkanlığı ile daha sonra kurulan Eğitim-Sen Genel Merkez kurucu üyesi ve yöneticisi olarak görev yaptı. Edirne Televizyonu tarafından Edirne halkı ve sivil toplum örgütlerinin görüşü alınarak her yıl geleneksel olarak verilen “2010 yılı En Başarılı Bürokrat” ödülünü aldı. 3 Nisan 2011 tarihinde yapılan üye bazında ön seçimde 1. sırada seçilerek CHP Edirne Milletvekili adayı oldu. 12 Haziran 2011 seçimlerinde CHP’nin oy oranını %35.1’den %51.7’e çıkaran Edirne halkının yüksek teveccühüyle, CHP Edirne Milletvekili olarak seçildi. TBMM’de Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyesi olarak görev yaptı. 30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde CHP Edirne Belediye Başkanı olarak seçildi. Evli, Eylem ve Yiğit adında iki çocuğu var.

KIRKPINAR’IN İLK TANITIMI EXPO 2016’DAN BAŞLADI

Bu yıl 655’ncisi yapılacak olan Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nin 11 ilde düzenlenecek tanıtımı, EXPO 2016 Antalya’da başladı. Pehlivanlar, EXPO 2016 alanında kısa bir gösteri düzenleyerek, Edirne’de yapılacak Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’ni tanıtma imkanı buldu.
ekpo
Edirne Belediye Başkanlığı organizasyonluğunda 18-24 Temmuz tarihleri arasında 655’incisi yapılacak Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nin 11 ildeki tanıtımının başlangıcı, EXPO 2016 Antalya’da yapıldı. Edirne Belediyesi Yağlı Güreş Koordinatörü İbrahim Doğan, Edirne Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hasan Avcı’nın da katıldığı etkinlikte, dört büyük orta boyu pehlivan kispetlerini giyip, davul zurna eşliğinde gösteri güreşi yaptı.
  Antalya’nın ‘Pehlivanlar diyarı’ olmasından dolayı ilk tanıtım gösterisini EXPO 2016’da yaptıklarını belirten Doğan, “Edirne’ye Antalya’dan çok sayıda seyirci bekliyoruz. Antalya’dan sonra İstanbul, Kocaeli, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Yalova, Kütahya, Afyonkarahisar, Manisa ve Burdur’da toplantılar yapılıp, gösteriler düzenlenecek. Amacımız daha çok tanıtım ve katılım” dedi.

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar