- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11134 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

BİLGİ, Türkiye’nin İlk Yüksek Enerji Fiziği Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni Kurdu

19 Nisan 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»BİLGİ, Türkiye’nin İlk Yüksek Enerji Fiziği Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni Kurdu
BİLGİ, Türkiye’nin İlk Yüksek Enerji Fiziği Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni Kurdu

BİLGİ, Türkiye’nin İlk Yüksek Enerji Fiziği Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni Kurdu

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) ile işbirliğine giderek ATLAS Deneyi’nin ulusal proje yürütücülüğünü üstlendi ve Türkiye’nin ilk “Yüksek Enerji Fiziği Uygulama ve Araştırma Merkezi”ni hayata geçirdi.

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin bilim ve teknoloji alanına yaptığı yatırımlar ve yürüttüğü çalışmalar bilim dünyasının kalbinin attığı Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’ne (CERN) uzandı. BİLGİ, dünyanın en büyük parçacık fiziği araştırma laboratuvarı ve bilimsel keşif merkezi olan CERN’deki ATLAS Deneyi’nin ulusal proje yürütücülüğünü üstlendi. Bu alandaki çalışmalarını sürdüreceği önemli bir adım daha atarak Türkiye’deki ilk “Yüksek Enerji Fiziği Uygulama ve Araştırma Merkezi”ni açtı.

BİLGİ, ATLAS Deneyi’nin Türkiye Ayağından Sorumlu Olacak

Ulusal proje yürütücüsü olarak BİLGİ, Atlas Deneyi’nin Türkiye ayağında gerçekleştirilen tüm çalışmaların koordinasyonunu sağlayacak. Türkiye’deki üniversitelerden 30’a yakın araştırmacının katıldığı deney için ulusal düzeyde oluşturulan şemsiye proje, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin öncülüğünde geliştirilecek. İstanbul Bilgi Üniversitesi Yüksek Enerji Fiziği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve CERN – ATLAS Deneyi Ulusal Koordinatörü Prof. Dr. Serkant Ali Çetin, Türkiye’deki şemsiye proje altında yürütülen çalışmalarla CERN arasındaki eş güdümü yürütecek. Ayrıca, proje bünyesindeki çalışmalar, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) tarafından desteklenecek.

Prof._Dr._Serkant_Ali___etin_1

Türkiye’nin Yüksek Enerji Fiziği Çalışmalarına Önemli Katkı

BİLGİ, yeni merkezinde bu alanla ilgili kapsamlı çalışmalara ev sahipliği yapacak. Öncelikli hedefi yüksek enerji fiziği alanında bilimsel araştırmalar yapmak olan Merkez’de, uzman insan gücü yetiştirilmesi ve güçlü bir araştırma ekibi ile ülkemizde yüksek enerji fiziği alanında altyapı oluşumuna katkı sağlanması amaçlanıyor.

Misyonu çerçevesinde gerek endüstriye gerekse öğrencilere ve topluma açık bilgilendirme konferansları düzenlemeye başlayan Merkez, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun (TAEK), “CERN – ATLAS Deneyinde 2016 Veri Alımı, Veri Analizi, TRT ve TDAQ Sistemleri Bakım ve İşletilmesi” başlıklı projesi üzerinde ilk çalışmalarına başladı. Merkez ayrıca gerek ulusal gerekse CERN ile işbirliği içinde uluslararası çeşitli bilimsel toplantı ve etkinlikler düzenleyecek.

İstanbul Bilgi Üniversitesi:

1996 yılında Türkiye’de üniversite yaşamına yeni bir soluk getirmek amacıyla yola çıkan ve kurulduğu günden bu yana öğrencilerine uluslararası gelişim fırsatları sunan İstanbul Bilgi Üniversitesi, Laureate International Universities ağının Türkiye’deki tek üyesidir. Yaklaşık 1000 kişilik bir öğretim kadrosuna sahip olan İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin 25.000 öğrencisi ve 24.000’i aşkın mezunu bulunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Hukuk, İşletme, İletişim, Mimarlık ve Mühendislik ve Doğa Bilimleri fakültelerinin yanı sıra yüksekokulları, meslek yüksekokulları ve enstitüleri çatısı altında 150’den fazla ön lisans, lisans ve doktora programı sunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin İstanbul’un merkezinde, santralistanbul, Dolapdere ve Kuştepe olmak üzere üç kampüsü bulunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) tarafından verilen “Mükemmellikte Yetkinlik 4 Yıldız Belgesi”ne sahiptir. Yükseköğretim Derecelendirme Kuruluşu QS’in, 2015 yılı “Gelişmekte Olan Avrupa Ülkeleri ve Orta Asya Üniversiteleri Sıralaması”nda, BİLGİ, en iyi 140 üniversite arasında yer almaktadır. Sıralamaya göre, BİLGİ Türkiye’deki en iyi 4 vakıf üniversitesi arasında bulunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi hakkında ayrıntılı bilgiye www.bilgi.edu.tradresinden ulaşılabilir 
http://www.facebook.com/istanbulbilgiuniversitesi
http://twitter.com/bilgiofficial

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar