Dolar : Alış : 7.1924 / Satış : 7.2054
Euro : Alış : 8.7811 / Satış : 8.7969
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya14°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bayramlar, kardeşliğimizi ve umutlarımızı güçlendirmek için en güzel vesiledir

12 Eylül 2016 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Bayramlar, kardeşliğimizi ve umutlarımızı güçlendirmek için en güzel vesiledir
Bayramlar, kardeşliğimizi ve umutlarımızı güçlendirmek için en güzel vesiledir

Kurban Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımlayan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, terör ve darbe girişimi gündemiyle sıkıntılı günler geçiren toplumun, artık daha güçlü bir Türkiye için çalışmaya odaklandığını belirtti. ​

Hisarcıklıoğlu, “Ortak dileğimiz; aydınlık bir gelecek, umut dolu, kardeşçe bir yaşam. Kurban Bayramımız; bunlara ilişkin inancımızı ve umudumuzu güçlendirecek sevinç günleridir” ifadesini kullandı.

Hisarcıklıoğlu mesajında şu görüşlere yer verdi:

 hisat

“Acılar ve zor günler ancak birlik, beraberlik duygularıyla yenilebilir, ortak sevinçlere dönüşebilir. İnsana yakışan kardeşçe yaşamak ve kardeşinin elini samimiyetle tutabilmektir. Mübarek Kurban Bayramı bu yüce duyguları içselleştirebilmemiz için en güzel vesiledir. Yoksul durumdaki kardeşlerimizle yapacağınız paylaşımlar, küslerin barışması, sevgi tohumları ekilmesi, bayramların en önemli özelliğidir.

İnsanlar yaşatmaktan yana, sevgiden yana, kolaylaştırmaktan yana olduğunda, eminim dünya gerçekten yaşanır bir hale gelecek.

Türk iş dünyası adına; İslam âleminin ve milletimizin Kurban Bayramını kutlar, bütün insanlara huzur getirmesini dilerim.”

M. RİFAT HİSARCIKLIOĞLU
TOBB BAŞKANI

M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 365 Oda ve Borsayı kapsayan, Türkiye’nin kar amacı gütmeyen en büyük iş kuruluşu olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Başkanıdır.

 

Evli ve 3 çocuk babası olan M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 22 Kasım 1955’te Ankara’da doğmuştur. Aslen Kayserilidir. Liseyi Ankara TED Koleji’nde bitirdikten sonra, lisans öğrenimini Ankara Gazi Üniversitesi İktisat ve İşletme Bölümü’nde tamamlamıştır. Lisans öğretiminin ardından, Hisarcıklıoğlu, özel sektörde profesyonel hayatına başlamış ve halen yapı malzemeleri, inşaat, ihracat-ithalat, tarım, yatırımlar, arazi ıslahı, gıda ve otomotiv sektörü gibi alanlarda faaliyet gösteren Eskihisar Şirketler Grubunun Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir.

 

Hisarcıklıoğlu, 1992 yılında Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclis Üyeliğine seçilmiş ve hali hazırda ATO’da Genel Kurul Delegeliği görevini yürütmektedir. Hisarcıklıoğlu, bir yıl süren TOBB Başkan Yardımcılığı görevinin ardından, 16 Haziran 2001 tarihinde yapılan seçimlerde Birliğe Başkan olarak göreve gelmiş, Mayıs 2002 ve 2005 seçimlerinde de Başkan olarak seçilmiştir. Ardından Hisarcıklıoğlu, 2009 yılında üçüncü kez, 2013 yılında da dördüncü kez TOBB’a Başkan seçilmiştir.

 

Hisarcıklıoğlu, Temmuz 2003 yılında kurulan TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nin mütevelli heyet başkanlığını yürütmektedir.

 

Hisarcıklıoğlu, Türkiye’de bir ilk olan düşünce kuruluşunun (think-tank) oluşturulmasına öncülük etmiş, ekonomi, yönetişim, strateji ve dış politika çalışmaları yürüten Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV) Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmaktadır.

Hisarcıklıoğlu, Yunus Emre Enstitüsü’nün, Mütevelli Heyet Üyeliğini ise 2008 yılından beri yürütmektedir.

 

Hisarcıklıoğlu, Tesisat, İnşaat ve Sanayi Malzemecileri Derneği’nin (TİMKODER) Kurucu Başkanı ve Danışma Kurulu Üyesi’dir.

 

Hisarcıklıoğlu, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK), Bilim ve Teknik Yüksek Kurulu Üyesidir.

Hisarcıklıoğlu, UNICEF Türkiye Milli Komitesi Yüksek Danışma Kurulu Üyesidir.

 

Hisarcıklıoğlu, bölgesinin en yaygın ve en çok üyeye sahip teşkilatı olan TOBB Kadın ve Genç Girişimciler Kurullarının da Onursal Başkanıdır.

 

Hisarcıklıoğlu’nun Başkanlığı sırasında, TOBB, sadece yurtiçinde değil uluslararası alanda da Türk iş dünyasının en aktif ve en etkili çatı kuruluşu olmuştur.

 

Hisarcıklıoğlu, Avrupa Birliği ile Türkiye’nin örgütlü sivil toplum temsilcilerini bir araya getiren bir oluşum olan Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi (KİK) Eş Başkanlığı görevini yürütmektedir.

 

ABD ikili ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine somut projelerle katkı sağlamak amacıyla kurulan “Yeni bir Başlangıç için Ortaklar – Türkiye”, platformunun Türkiye Başkanlığını Hisarcıklıoğlu yürütmektedir.

 

Filistin, İsrail ve Türkiye arasında üçlü ekonomik işbirliği için daimi bir diyalog mekanizması oluşturulması amacıyla TOBB girişimleri ile kurulan Ankara Forumu’nun Başkanlığını yürütmekte olan Hisarcıklıoğlu, Pakistan, Afganistan ve Türkiye arasında kurulan benzer bir barış platformu olan İstanbul Forumu’nun da Başkanlığını da yürütmektedir.

Hisarcıklıoğlu, 2009 yılından bu yana, 46 ülke ve 20 milyondan fazla işletmeyi kapsayan Avrupa Odalar Birliği’nde (EUROCHAMBRES) Başkan Yardımcısıdır. 57 İslam ülkesine hizmet veren İslam Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası’nda (ICCIA) da Başkan Yardımcılığı görevini yürütmektedir. 2014 yılında ise 26 Asya ve Batı Pasifik ülkesinin odalar birliklerinden oluşan Asya Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Konfederasyonu’na (CACCI) Başkan Yardımcısı olarak seçilmiştir.

 

Hisarcıklıoğlu, Balkan Odalar Birliği (ABC), Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret ve Sanayi Odası (ECO-CCI) ve) Yönetim Kurulu üyesi, D-8 Ticaret Odaları Federasyonu İcra Heyeti üyesi ve Türk Afrika Odası Eşbaşkanıdır.

Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesi Başkanı olarak Hisarcıklıoğlu, 2011 yılında ICC G-20 Danışma Grubu ve Dünya Odalar Federasyonu (WCF) Genel Konsey üyesi olmuştur. 2012 yılında ise, 134 ülkeyi kapsayan Milletlerarası Ticaret Odası ‘nın (ICC) Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilmiştir.

 

Hisarcıklıoğlu, 2013 yılında, İsrailli ve Filistinli işadamları arasındaki ticari anlaşmazlıkları çözmek üzere kurulan Kudüs Tahkim Merkezi’nin Uluslararası Başkanlığını yürütmektedir.

 

Hisarcıklıoğlu, aynı zamanda İpek Yolu Uluslararası Ticaret Odası’nın (SRCIC) Onursal Başkanıdır.

 

Hisarcıklıoğlu, 2015 yılında B20 çalışmalarını yönlendirmek üzere iş dünyasının önde gelen temsilcilerinden oluşan, B20 Türkiye Yürütme Kurulu Başkanlığını yürütmüştür.
Hisarcıklıoğlu, Fransa Devlet Nişanı, Avusturya Büyük Altın Liyakat Nişanı, İtalya Devlet Nişanı, Moğolistan İlham Nişanı, Kazakistan Dostluk ve İşbirliğini Geliştirme Madalyası, Johns Hopkins Üniversitesi Akdeniz Liderlik Ödülü, Avusturya Ekonomi Odası Altın Ödülü, Fransız Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği Onur Nişanı, Gürcistan Ticaret ve Sanayi Odası Onur Nişanı, Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Şeref Madalyası, İslam Ticaret ve Sanayi Odası Üstün Hizmet Ödülü ve Romanya Ticaret ve Sanayi Odası Yılın İşadamı Ödülü’ne ve daha birçok ödüle layık görülmüştür.
Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Niğde Üniversitesi, Bayburt Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tarafından kendisine Fahri Doktora unvanı verilmiştir.
Ayrıca, Hisarcıklıoğlu’na Edirne, Çankırı, Kırşehir, Niğde, Kırıkkale ve Kütahya Hisarcık Belediyeleri tarafından fahri hemşehrilik beratı verilmiştir

rokettube

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar