- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11134 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Başkurt Motor işçileri ölüm orucunda

19 Mayıs 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Başkurt Motor işçileri ölüm orucunda
Başkurt Motor işçileri ölüm orucunda

Arifiye ilçesinde faaliyet gösteren bir fabrikada çalışan 25 işçi, asgari ücret zamlarını alamadıkları gerekçesiyle açlık grevine başladı.

Arifiye ilçesi 1. Organize Sanayi içinde bulunan bir fabrikada çalışan Çelik-İş Sendikası üyeleri, sözleşmede anlaşmaya varılamaması üzerine greve başlamıştı. Uzun süredir grev yapan işçiler,3.günü geride  bıraktılar

“SESİMİZİ DUYURMAK İÇİN BU YOLA BAŞVURDUK”

Uzun süredir eylem yaptıklarını ve seslerini duyurmak için bu yola başvurduklarını söyleyen Çelik İş Sendikası Fabrika Temsilcisi İsmail Varlıca, “Asgari ücretle gelen zam ile birlikte almadığımız paralar var idi.

Bu paraları altında verdiler, bazı arkadaşlara ise yüksek verdiler. İşveren vekili burada bütün arkadaşlarıma psikolojik mobbing uyguladı.

Bizim sendikaya girmemizin en büyük sebebi ise buydu para değildi. Yasal hakkımız olan grev sürecine çıktık.

Grevdeyiz, anlaşmadılar, anlaşmaya yanaşmıyorlar.

Müfettişler geldi hepsinin kaydını tuttular.

Bizde sesimizi duyurmak için böyle bir yola başvurduk” dedi.

kurt1

“BİZ EKMEĞİMİZİN MÜCADELESİNİ YAPIYORUZ

Açlık grevine başlayan işçilere destek için gelen Çelik İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Rıfat Kurt ise yaptığı açıklamada, “İş verenden bir beklenti asla beklemiyoruz.

Tam 50 güne yaklaşan grevimizde tek bir istek ve talebimiz oldu iş verenden.

Yasaların, kanunların işlemesini istedik.

İlk günden bugüne kadar çalışan arkadaşlarımız yıllarını vermiş olan bu emekçi arkadaşlarımız sadece insan gibi yaşamak istediğinde bulundu.

Devletin vermiş olduğu ücretleri kendisi vermiş gibi göstererek kamuoyunu hatta bölgedeki iş verenleri ve herkesi yanıltmaya çalıştı.

kurt2

Buradaki genel müdür işçi yoksa sende yoksun.

Ne yapmamız gerekiyorsa onu yapacağız. Bugüne kadar sağ duyuyla bekledik. Bundan sonrada açlık grevine de başladı 25 arkadaşımız ve ben de dahil.

Haklı olduğumuz için bu mücadeleyi sonuna kadar yapıyoruz.

İşçi arkadaşım haklı, biz haklıyız. Sendikasız bir ortam yaratmaya çalışıyorlar fabrikada.

Yasaların, kanunların uygulanmasını talep ettik.

Savcılık, emniyet, valiliğe şikayetimiz oldu.

balcı1 balcı2 balcı3 balcı4 balcı5 balcı6

Ankara’dan müfettişlerde geldi.

Ama bir türlü grev süresi içerisinde işçi çalıştırılmasının yasak olmasına rağmen içeride 40’a yakın illegal yollarla işçi çalıştırmaya devam ediyorlar.

Grev süresi içerisinde fason şirketlere iş verdiler yaptırıyorlar.

Biz sadece ekmeğimizin mücadelesini yapıyoruz”

mehmetbalcı1

MEHMET BALCI  DUYARSIZ  KALMADI  İŞÇİLERE  DESTEK VERDİ

Balcı Oto Boya Sakarya Yönetim Kurulu  Başkanı Mehmet BALCI”Peygamber efendimiz hazreti Muhammed s a v hadisinde buyuruyor ki işçinin emeğini alın teri kurumadan hakkıyla veriniz diyor malesef işçilerin hakkını tam vermeyen bir sistemle karşı karşıyayız Başkurt fabrikasında 3 gündür açlık grevi başladı işçiler hakkını arıyor seslerini duyurmaya çalışıyorlar ama dinleyen kim kararmışsa vicdanlar duymazlar asgari ücret zaten açlık sınırıdır halkın temel sorunu geçim sıkıntısıdır herkes elini vicdanına koysun lütfen duyun feryatları duyun”

Mühendislik, Üretim Birimleri , Lojistik, İnsan Kaynakları, Kalite Kontrol, Bakım, Depo, Bilgi Sistemleri Başkurt Motor ve Kablo Sanayi A.Ş. 1966 yılında Rami, İstanbul da kurulmuş, taşıtlar için kablo, elektrik tesisatı ve kalorifer motoru üretimine başlamıştır. 1983 yılında üretim tesisleri Kağıthane fabrikasına taşınmıştır. Aynı yıl içinde araç kalorifer ve havalandırma üniteleri üretimi devreye alınmıştır. 1996 yılında Kağıthane’ deki üretim binası yenilenmiş ve yatırımlar bu tarihten sonra hız kazanmıştır. 2005 yılında Sakarya 1. OSB de kurulan yeni üretim tesisi devreye alınmıştır…

Şirket merkezi İstanbul’da olup, tüm üretim faaliyetleri ise Sakarya fabrikasında tek merkezde yürütülmektedir. TS ISO 9001 ve TS ISO 16949 kalite sistemine sahip tesislerimizde tüm temel üretim süreçleri, en güncel teknoloji kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

Ürün tasarımı, doğrulama, malzeme testleri, denetimli süreçler, ürün işlevsellik kontrolleri gibi faaliyetler Başkurt ürün ve hizmet kalitesinin müşterilerine hızlı, zamanında ve doğru şekilde ulaşmasını sağlamaktadır. Tedarik zinciri, lojistik, depo yönetimi, malzeme planlama, üretim faaliyetleri ve sevkiyat süreçlerinin tamamı tek elden yönetilmekte ve birbirine entegre çalışmaktadır.

Geniş ürün yelpazesi, güçlü mühendislik hizmet kabiliyeti, müşteri odaklı yaklaşımı ile Başkurt iç ve dış tüm müşteriler tarafından tercih edilen güvenilir bir iş ortağıdır.

Çevreye saygılı, insana değer veren, çalışanlarını en değerli varlığı olarak gören şirket kültürümüz ile geleceğe umutla bakıyoruz.  

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar