Dolar : Alış : 7.1357 / Satış : 7.1485
Euro : Alış : 8.6774 / Satış : 8.6930
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya11°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11262 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Basketbol Federasyonu’nun dört yıllık ‘master plan’ yapması gerekiyor

31 Ağustos 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Basketbol Federasyonu’nun dört yıllık ‘master plan’ yapması gerekiyor
Basketbol Federasyonu’nun dört yıllık ‘master plan’ yapması gerekiyor

Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından Sapanca’da düzenlenen Arama Konferansı’nda ilk gün tamamlandı.

Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından Sapanca’da düzenlenen Arama Konferansı’nda ilk gün tamamlandı.

NG Sapanca Otel’de düzenlenen  Arama Konferansı’na Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Harun Erdenay, TBF Asbaşkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile basketbol camiasından isimler katıldı.

calistay-20160831-7

Federasyonumuz ve basketbolumuz için son derece önemli olan bu çalışmaya bizleri kırmayıp değerli vakitlerinizi ayırarak katıldığınız için her birinize ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Burada bulunan herkesin basketbolumuzun geleceğine katkı yapmak için son derece arzulu olduğunu görmek, gerçekten son derece sevindirici. Hepimizin büyük bir heyecan ve aşkla basketbola  bir katkı yapmak için yaşadığı heyecanı görmek, tüm paydaşlardan aynı katkıyı almak bizlerin çalışma arzusunu bir kat daha arttırıyor. İnanıyorum ki iki gün sonunda buradan ayrılırken, her birimiz çok sevdiğimiz sporumuz için bir şeyler yapmış olmanın, yararlı fikirler üretmenin getirdiği iç huzurla dolu olarak evlerimize döneceğiz.

Türkiye Basketbol Federasyonu olarak düzenlediğimiz bu çalıştayın özellikle gençlerimiz için çok değerli bir çalışma olacağını ve çok önemli  görüşleri ortaya çıkartacağını  çok iyi biliyoruz. Amacımız daha çok gencimizi basketbola çekmek ve onlardan daha fazla yararlanarak güçlü milli takımlar oluşturmak. Türk basketbolunun gelecekte daha büyük zaferlere imza atması, milli takımlarımızın her zaman başarılı olması hepimizin tek dileği. Bu nedenle son derece  önemli olan bu çalıştay sonrası oluşacak görüşlerin titizlikle değerlendirilip daha etkin düzenlemeler yapılması da gerekiyor. Bizlere ışık tutarak yolumuzu aydınlatacak bu çalıştayın basketbolumuza yeni ufuklar kazandıracağına federasyon olarak tüm kalbimizle inanıyoruz. Bize ayırdığınız zaman ve ortaya koyacağınız değerli fikirler için şimdiden size teşekkürlerimi sunarken çalıştayın Türk basketbolu için  hayırlı olmasını  diliyorum.”
Calistay-20160831-2
Arama Konferansı Organizasyonu İçin Teşekkürler”
Basketbol duayeni Yalçın Granit ise yapmış olduğu konuşmada, “Öncelikle Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Harun Erdenay’a hizmetlerinden dolayı teşekkür ederim. Böyle bir organizasyon ilk kez gerçekleştiriliyor. Umarım bundan sonra da devam eder. Kendisine bu organizasyona ev sahipliği yaptığı için teşekkür ediyorum.”

Açılış konuşmalarının gerçekleştirilmesinin ardından katılımcılar kendilerini tanıttılar. Tanıtım konuşmalarının ardından katılımcılar, kendileri oluşturdukları konu başlıkları üzerinden fikirlerini belirttiler.

Aydın Örs: “A Milli Takım Antrenörüyle 4 Yıllığına Anlaşılmalı”
“Buradaki konu sadece gençlerin A Milli Takım’a katılımı olmamalı. Diğer sorunlarda önemli ama federasyonun master planında bu yer alabilir… Çözümde söyleyecektim ama sırası geldi; bir kere Türkiye Basketbol Federasyonu’nun dört yıllık ‘master plan’ yapması gerekiyor. Bunu teknik anlamda söylüyorum. A Milli Takım antrenörüyle 4 yıllık bir anlaşma yapılmalı ve altyapı programı ile koordineli olarak yetenek havuzu oluşturulmalı. Bu havuz, tüm yıl takip edilecek ve profesyonel olarak çalışacak teknik komiteden oluşacak. A Milli Takım’da görev alırken de bizim yeteri kadar fundamental bilgisine sahip olduğumuzu ancak kondisyon olarak çok zayıf olduğumuz gördüm. Patlayıcı güç ve kuvvet olarak… Modern basketbol çok hızlı oynanıyor. Buna uyum sağlayacak oyuncuların tüm yıl takip edilmesi gerekli. Bireysel gelişim antrenörü de her yıl, bu oyuncuların fundamental olarak takip etmesi ve yarışmacı antrenörlerden izin alarak çalışma yapması lazım. İtalya ve Fransa’daki gibi bir doktor ve fizyoterapist olmalı. Yıl içerisinde elleriyle oyuncunun adelesinin neresinde sorun var, bunu kontrol etmesi ve raporlaması lazım. Dört yıl olarak belirtme nedenim; 2017 yılında Avrupa Şampiyonası var. 2018 yılında Dünya Şampiyonası elemesi ve 2019 yılında da Dünya Şampiyonası… 2020 yılı esas hedef olan Olimpiyat Oyunları… ‘Bu oyuncuları mı şu oyuncuları mı çağırmalı’ yerine, 4 yıl sonunda Olimpiyat Oyunları’na katılacak bir ekip hazırlanmalı.”
Calistay-20160831-12
Yalçın Granit: “Oyuncu Yerine Oyun Ön Planda”
“Türkiye’de oyuncu değil oyun önemli. Özelikle A Takımlar’da; başta Ergin Ataman akıllı oyuncularıyla oyunu kazandı. Oyuncu kazanmak diye bir şey yok… Yardımcı antrenörlerin de oyuna el atması lazım. Artık oyunda savunmalar ön plana çıkıyor. Türkiye’de bugün hayranlıkla izleyeceğim tek bir oyuncu yok. Yunanistan’ı ele alalım; Spanoulis ile oynarken onlar Avrupa’nın zirvesindeydi. Bu oyuncular milli takımı bırakınca geriye düştüler. Hem oyuncu yetiştirmek ve hem de maç kazandırmayı antrenörlerden beklemek haksızlık. Asistan antrenörlerin daha efektif olması gerekiyor.”
Calistay-20160831-8
Çetin Yılmaz: “Ara Çözüm; Ümitler Ligi”
Başarıyı konuşuyorsak bu saha içinde ve dışında oluyor. Saha içerisindeki başarı milli takım mı yoksa klüp takımında mı… Bunu tarif etmek lazım. Kulüpse 6 yabancıyla devam. Eğer milli takımsa bu sayı çok fazla… 3+2 çözüm… Kulüpte sahanın dışında Türkiye Basketbol Federasyonu’nun ekonomisi önemli… Bir de nicel ve nitel olarak tüm Türkiye’ye yayılması… Sayısal olarak ABD’de 20.000 lise var. Çarptığınızda bunun 630.000 altyapı oyuncusu var. Biz de bu sayı 1.500’lerde ve bu takım gidiyor ABD ile final oynuyor. Burada bir hata yok. Kulüpler önemlidir; 12 oyuncuyu da yabancı oynatın. Ara çözüm ise ümitler ligi… 18-22 yaşta…”
Calistay-20160831-5
Efe Aydan: “Oyuncular Özel Antrenman Yapmalı”
“Basketbolcu olmak için özel idman yapmak lazım. Özel idmanın ben ne olduğunu biliyorum. A Takıma çıkmış herhangi bir oyuncuya hiçbir antrenör o oyuncunun gelişmesi için çaba sarf etmiyor. Ne kadar zaman ayırdığını ve ayırmadığını antrenörün bilmiyoruz. 18-22 yaşındaki oyuncunun özel idman yapması lazım. Sadece maç oynamak dışında iyi gelişmesi şart. Bu A Takım antrenmanlarıyla da geçerli. Kaldı ki antrenörün 1’e 1 çalıştırmadığı için oyuncunun gelişmesini görme şansı yok. Özellikle idareciler ve menajerler günü kurtarmaya çalışıyorlar. En alttaki de en üstteki takımla da böyle. Hiçbir idareci neticeye yönelik ya da sonuca yönelik fikirlerini değiştirmiyor. Sahada çocukların ne yapmasını gerçekten konuşmasını bilen, tecrübeli ve A takım antrenörlerinden onay almış kişilerden, altyapının yönetilmesini bekliyorum.”

İhsan Bayülken: “Oyuncu Merkezli Düşünmeliyiz”
“Oyuncularda 18-22 yaş arası kısıtlı kalıyor… 22 yaşından sonra kariyerini geliştiren oyuncular da geliyor. Sinan Güler bu isimlerin başında… O kırılma anında doğru kararlar verdi… Semih Erden de 27 yaşında gelişimini sağladı… Burada yapmamız gereken; biz oyuncular adına karar veriyoruz. Biz sadece yol gösterebiliriz. Bu oyuncunun sahada duruşu olmalı… Sistem içinde tamamlayıcı rolde oyuncu yetiştiriyoruz. Egolarımızı bu oyuncular üzerinde kullanıyoruz. Yönetici; 18 yaşındaki oyuncuya 3 senelik yüksek kontrat veriyorsa bunun altını doldurmalı… Antrenör ‘Bu oyuncuyu oynatacağım’ diye tutuyorsa, 3 yıl sonra ‘Git – şuralarda oyna gel…’ demiyorsa hatalı… Altyapıda bu oyuncular yanlış yönlendiriyorlar… Yine altyapı milli takımlarda da hatalar var. Tek noktaya geliyoruz; biz de bilgiye, emeğe saygı yok. Tamamen maddiyat üzerine hareket ediyoruz… Basketbolu ne kadar düşünüyoruz tartışırız… Bu işe emek vermiş bir çok kişi var. Bu oyunculara gençlere yardımcı olmalıyız. Bizim oyuncuyu geliştirmemiz lazım.”

Ergin Ataman: “Kulüplerin Başarılı Olması İsteniyor”
“Kulüpler mi milli takım mı ? Bu tezatlığı görüyoruz… Avrupa’da başarılı olan ülkeler milli takımlarda başarısız… Sırbistan, Litvanya ve Fransa’nın Eurocup ve Euroleague’de büyük başarıları yok… CSKA Moskova, Maccabi Tel Aviv dışında bir tek İspanya, uzun yıllardır Gasol’lü Navarrolu jenerasyonla başarıya ulaşıyorlar… İşimiz kolay değil… Basketbolun çok büyük sorunları var. 1 ay otursak çıkamayız. 18-22 yaşındaki oyuncular, altın jenerasyonlarda yer alan, madalya alan oyuncular takımlarında oynayamıyorlar. Şu bir gerçek ki kulüplerin başarısı göz önünde… Taraftarlar da yönetimler de sponsorlar da kulüp takımlarının başarılarını istiyorlar… A Milli Takım antrenörü olduğum için buradayım… Hiçbir antrenör ve yardımcı antrenör burada değil… Keşke yabancı antrenörler de burada olsaydı, daha geniş platformda konuşsaydık. Ergin Ataman olarak vaktim yok ama yardımcılarım antrenmanlardan 1 saat öncesinde ya da sonrasında oyuncularla bire bir çalışıyorlar… Ama bugünkü yönetmeliklerde sponsorların isteğiyle oynamayan bir oyuncunun A Milli Takımda hem de Eurocup ile Euroleague’in üzerinde olan bir organizasyonda başarılı olma şansı yok. Buna bir çözüm bulalım.”Calistay-20160831-1
Calistay-20160831-3

Calistay-20160831-4

Calistay-20160831-6

Calistay-20160831-10

Calistay-20160831-11

 

Calistay-20160831-13

Basketbol Camiası’ndan Arama Konferansı’na Büyük İlgi

Sapanca’da düzenlenen ve ilk günü geride kalan Arama Konferansı’na basketbol camiasından isimler büyük ilgi gösterdi.

 

Sapanca’da düzenlenen ve ilk günü geride kalan Arama Konferansı’na basketbol camiasından isimler büyük ilgi gösterdi.

31 Ağustos Çarşamba günü başlayan ve 1 Eylül Perşembe günü tamamlanacak Arama Konferansına 2001 yılında ülkemizde düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda gümüş madalyaya ulaşan A Milli Takımımızın başantrenörü Aydın Örs’ün yanı sıra, Yalçın Granit, Ergin Ataman, Ahmet Kurt, Cem Akdağ, Çetin Yılmaz, Doğan Hakyemez, Hurşit Baytok, İhsan Bayülken, Murat Didin, Murat Özyer, Murat Yosmaoğlu, Necip Kapanlı, Nedim Karakaş ve Remzi Dilli’nin yanı sıra basketbol camiasının ünlü isimleri katıldı.

Basketbol camiasının önde gelen isimleri, konferans boyunca basketbolun dünü, bugünü ve geleceğiyle ilgili görüşlerini dile getirirlerken, önemli konularla ilgili de tespitlerde bulundular.
Kisiler-20160831-19

Kisiler-20160831-16

Kisiler-20160831-15

Kisiler-20160831-2

Kisiler-20160831-1

Kisiler-20160831-3

Kisiler-20160831-11

Kisiler-20160831-4

Kisiler-20160831-6

Kisiler-20160831-7

Kisiler-20160831-17

Kisiler-20160831-20

Kisiler-20160831-10

Kisiler-20160831-12

Kisiler-20160831-9

Kisiler-20160831-8

Kisiler-20160831-5

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar