Dolar : Alış : 7.3985 / Satış : 7.4118
Euro : Alış : 9.0044 / Satış : 9.0206
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya18°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11124 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Başkan Yılmazer’den Öğrencilere Konferans

11 Mayıs 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Başkan Yılmazer’den Öğrencilere Konferans
Başkan Yılmazer’den Öğrencilere Konferans

Sapanca İlköğretim Okulu öğrencilerini, öğretmenleri Ufuk Özdemir’le birlikte Sapanca Belediyesi Meclis Salonu’nda misafir eden Sapanca Belediye Başkanı Doç. Dr. Aydın Yılmazer, öğrencilerin talebi üzerine kendilerine yerel yönetim konusunda konferans verdi.

Okul 4.sınıf öğrencileri olan 27 kişilik öğrenci topluluğunun her konudaki sorularını da cevaplayan Başkan Yılmazer, öğrencilerin özellikle belediyenin işleyişi üzerine olan sorularına çok açık yüreklilikle cevaplar verdi ve iyi bir ekip olmadan yerel yönetim çalışmalarının başarılı olmayacağını vurguladı. Özel yaşamına ilişkin öğrencilerin sorularına samimiyetle teşekkür ederek cevap veren Başkan Yılmazer, aslında belediye başkanı seçilenlerin pek de özel yaşamının kalamayacağını ve günün her saatinde halkın sorunlarına çare üretmenin çok değerli bir iş olduğunu da belirtmeden geçemedi.

aydıner1

Konferans boyunca Başkan Yılmazer’in neşelenmesini de sağlayan öğrenciler, kendilerini konferans için kabul eden Başkan’a çok içten teşekkürlerini sundular. Gösterdiği duyarlılık nedeniyle öğrencileri kutlayan Başkan Yılmazer, ziyaretleri için asıl kendisinin öğrencilere teşekkür borçlu olduğunu belirterek, yaşamları boyunca öğrencilere başarılar diledi.

aydın yılmazer

Doç. Dr.Aydın Yılmazer

Sapanca Belediye Başkanı

Doç. Dr. Aydın Yılmazer Sapanca’da doğdu. İlköğrenimini ve Liseyi Sapanca’da tamamladı. 1995 yılında Anadolu üniversitesi işletme fakültesini bitirdi. 1997 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Yönetim ve Organizasyon bilim dalında Yüksek Lisans ve 2004 yılında doktora eğitimini başarıyla tamamladı. Aynı zamanda Sakarya-Serdivan ve Sapanca Belediyesinde idari görevlerde bulundu. 2004 Yılında Sapanca Meslek Yüksekokulunda Öğretim Görevlisi olarak göreve başladı. 2006 yılında Yardımcı Doçentliğe atanan Yılmazer, 2007 yılında Leicester Üniversitesinin davetlisi olarak İngiltere’ye giderek 1 yıla yakın Dil eğitimi ve bilimsel araştırmalar yaptı. 2004 yılından itibaren Sapanca Meslek Yüksekokulunda sırasıyla müdür yardımcısı ve müdür olarak çalışan Yılmazer, pek çok ulusal ve uluslararası dergilerde yayınları bulunmaktadır. 2014 Yerel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisinden Belediye Başkanı adayı olarak 12.474 (%49,6) oy alarak Belediye Başkanı seçilmiştir. Başkan Yılmazer evli ve 3 çocuk babasıdır.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü hız kesmeden çalışıyor

SAPANCA BELEDİYESİ’NDEN ESTETİK ÇALIŞMALAR

Sapanca belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü son dönem çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Kış aylarından itibaren ayrıntılı bir program dahilinde çalışmalarını sürdüren ekipler, Sapanca’nın her mahallesinde estetik çalışmalara imza atıyor. Geçtiğimiz günlerde ilçe merkezindeki Halk Eğitim Binası Önü ile Kaymakamlık Sosyal Destek Merkezi  Önü’nde başarılı çalışmalara imza atan ekipler, Halk Eğitim ve eski Öğretmenevi’nin arkasında bulunan atıl durumdaki bahçeyi de Fen İşleri Müdürlüğü ile ortak sürdürülen bir çalışmayla elden geçirdi ve kadınlar için açık havada, sosyal amaçlı yeni bir mekan oluşturuldu.

sapanca23

Yoğun peyzaj çalışmalarında Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün elden geçirdiği bir başka mekan ise Kırkpınar merkezindeki Muazzez Sabri Gündoğar Ortaokulu’nun hemen önünde ve Kırkpınar girişindeki Atatürk Anıtı’nın havuzu ile peyzajını tamamlandı. Havuz ve peyzaj çalışmasıyla estetik bir görünüme kavuşturulan mekandaki düzenlemeler büyük bir beğeni kazandı. Bahar ayları boyunca ilçe genelinde elden geçirilmesi gereken tüm mekanlarda benzer estetik çalışmalarla, halkın hoşça vakit geçireceği yeni sosyal donatı alanlarının Sapanca’ya kazandırılmasının amaçlandığını belirten Başkan Yılmazer, en kısa sürede fiziki tüm mekanların Sapanca’ya yakışır bir sosyal ve estetik bir forma kavuşturulacağını ifade etti.

Sapanca Belediyesi ilçeye yeni sokaklar kazandırmaya devam ediyor

SÖNMEZ CADDESİ YENİ BİR SOKAK DAHA KAZANIYOR

Sapanca İlçesi Çayiçi Mahallesi’ndeki Sönmez Caddesi, Sapanca belediyesi tarafından yeni bir sokağa daha kavuşuyor. Cadde üzerinde ve iki sokak arasından ve caddeye bağlantı kurulması yönünden gereksinim duyulan yeni sokak açılması için harekete geçen belediye Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, sokağın yeterli genişlikte açılması için girişimlerini sonlandırdı ve yeni sokağı açma çalışmalarına başladı.

sapaanca2

Yüz elli metre uzunluğunda ve 10 metre genişliğinde açılması çalışmalarına başlanan sokak, Çayiçi Mahallesi’ndeki Sönmez Caddesi’nin ana güzergahla da bağlantısı sağlama yönünde mahalle halkı için yeni bir imkanı hayata geçirecek.

İlçenin bütün mahallelerinin gözden geçirilerek, yeni sokak açılması yönünde ereksinim duyulan tüm güzergahlarda çalışmaların hızla devam edeceğini vurgulayan Sapanca Belediye Başkanı Doç. Dr. Aydın Yılmazer, ilçe halkının her mahallede ulaşım yönünden bir sıkıntı yaşamamaları için önlemli davranarak yeni sokakları açıldığını belirtti ve yeni sokak açılmasını izleyen en kısa sürede ilgili sokakların hizmete sunulacağını ifade etti.

Özcan Yavuz

Osman Gür

İbrahim Özen 

 Mübin Yeni

İdari İşler’den Sorumlu Başkan Yardımcısı

Teknik İşler’den Sorumlu Başkan Yardımcısı Başkan Yardımcısı İmar’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı
Meclis

Özcan Yavuz

Osman Gür

Özcan Özen 

 İsa Sezer

Ak Parti

Ak Parti Ak Parti Ak Parti

Zeki Kovar

Mümin Pir

Günnur Çelik 

 İsa Cebeci

Ak Parti

Ak Parti Ak Parti Ak Parti

Osman Şükrü Memi

Cengiz Emil

Ayşe Kösemen 

 Arif Kösemen

Ak Parti

Ak Parti Ak Parti                         MHP                                                  

Atilla Eker

Eyüp Özen

Kadir Giden 

 

MHP

MHP MHP
Tarihçe
Bilinen yazılı belgelere göre MÖ 1200 yılında Frigyalıların bölgeye gelmesiyle, bir yerleşim yeri olarak adı geçen Sapanca, gerçek anlamda M.S. 378 yılında Bitinya Krallığı tarafından kurulmuştur. Ilk defa 391 senesine ait Lazca bir kaynakta Siphonensis Lacus ismi kullanıldı. Doğu Roma İmparatorluğu döneminde Buanes, Sofhan ve Sofhange adıyla anılmıştır.
Sapanca ve çevresinde 1075 tarihinde Anadolu Selçukluları’nın gelmesiyle bölge Ayan ve Ayanköy adıyla anılmaya başlamıştır. Haçlı Seferleri sonrasında bölge yeniden Bizanslılar’a geçmiştir. 1640 yılında Erzurum seyyahatına giderken kasabadan geçen Evliya Çelebi, kasaba hakkında şu bilgileri vermektedir:
” Bir zamanlar izmitli bir ihtiyar buradaki orman ve çalıları temizleyerek saban yürüttüğünden Sabancı Koca adıyla bir köy kurulur. Sonra zaman geçtikçe Mamur bir hale gelerek Kanuni Sultan Süleyman zamanında kasaba olmuştur.
Kasabada Sarı Rüstem Paşa 170 ocaklı bir han yaptırmıştır. Güzel bir camiisi hamamı ve çarşısı vardır. İmaretleri gök kurşunla kaplıdır. 1000 kadar kremit örtülü ev vardır. İmaretlerin tamamı Mimar Sinan yapısıdır. Bir diğer Mimar Sinan eseri ise Pertev Paşa hanıdır. Bu hayrat eserin çoğu Rüstem Paşa’nın olduğu için vakfın mütevellisi tarafından idare edilmektedir. Buranın bir yeni çeri Serdarı vardır. Övüleceklerinden beyaz kirazı meşhurdur. Hamamının dibinde bir ekmekçi dükkânı vardır. Bir dervişin hayır duası bereti ile bir çeşit beyaz ve has ekmek somun pişirirki sabanca somunu adıyla hertarafta şöhret bulmuştur. Kırk bile dursa kuruyup küflenip lezzetini kaybetme ihtimali yoktur. O kadar meşhurdur ki birini ılgarla taze taze acem şahına götürmüşler o da beğenmiş. O kadar lezzetli ve has ekmek olmasını bazıları suyundadır derler. Civarıda bir köy vardır.
1837 yılında 2. Mahmut Döneminde Adapazarı kaza merkezi haline getirilmiştir. Sapanca buraya nahiye olarak bağlanmıştır. İzmit – Bolu yolu Sapanca’dan geçmekte idi. Kâtip Çelebi, Cihannüma adlı eserinde bu yolun Sapanca kısmı hakkında yolun burada yarım mil su içinden geçtiğini ve suların kabarık olduğu zaman üzengiye çıktığını kaydetmektedir. Aynı tarif 19 yüzyılın ilk yarısında Charles Texir tarafından yapılmıştır. Bir saat kadar gölün kumları üzerinde gidilmiktedir. Bazı yerlerde sular eğer kolonlarına kadar çıkar. 1890 yılında Sapanca’ya gelen demir yolu yukarıda sözü edilen dar kıyıdan yarma açılmak süretiyle geçilmiştir. Demir yolunun inşaasından sonra karayolu ihmak edilmiş ve hemen hemen geçilmez olmuştur.
Cumhuriyet devrinde karayolu gölün dar kıyısından değil, yamaçların gerisinden geçirilmiştir. Böylece kasaba tarihi ulaşım yolu görevini hem demir hem de karayolu ile yerine getirmeye devam etmiştir. 1950’li yıllarda E5 Karayolu’nun gölün karşı kıyısından geçirilmesiyle Sapanca bir müddet önemini yitirir gibi olduysa da 1989 yılında TEM Otoyolu’nun ilçeden geçmesi ile tarihi misyonuna yeniden kavuşmuş oldu.
Coğrafi Konumu
Sapanca, Sakarya iline bağlı bir ilçedir. Kuzeyinde Sapanca Gölü, doğusunda Sakarya merkez ilçesi Adapazarı, güneyinde Samanlı Dağları, Geyve ve Pamukova İlçesi, batısında da Kocaeli merkez ilçesi İzmit yer alır. Yüz ölçümü 14 km² denizden yüksekliği de 36 m.’dir. Sakarya’nın alan olarak yüzölçümü en küçük, nüfus yoğunluğu en fazla olan ilçesidir. iklim kışları bol yağışlı yağışlar genellikle kar şeklindedir kışları sıcak ve nemli geçer ayrıca (en düşük sıcaklık -11,2 derece dir)01.03.2000) (en yüksek sıcaklık ise 40,2 derece dir)08.18.2007 ortalama sıcaklık 14,2 derecedir.
Yeryüzü şekilleri
İlçe toprakları yer şekilleri bakımından iki bölüme ayrılır.
Birinci bölümü, Bolu’nun güneyinden uzanan Köroğlu Dağları’nın bölgedeki uzantısı olan Samanlı Dağları’nın kuzey yamaçları ve bu yamaçlarda oluşmuş vadileri içine alır. Bu bölüm oldukça engebelidir. İkinci bölümünü ise, Samanlı Dağları’nın kuzey eteklerinde Sapanca ilçe merkezinin de yer aldığı dağ eteği ovasıdır. Bu ova dağların kuzey yamaçlarından inen derelerin taşıdığı alüvyonlarla oluşmuştur.
Bu dağlardan inen derelerin en önemlileri İstanbul Deresi, Kurtköy Deresi ve Mahmudiye Deresidir. Ayrıca ilçenin en önemli deresi olan Akçay Deresi de Sakarya Nehri ile birleşir. Kuzey Anadolu Fay Hattı Sapanca Gölü’nden geçer. Bu sebeple ilçe, birinci derece deprem bölgesidir. Ancak fay hattının gölden geçmesi ilçe merkezinin ve diğer yerleşim alanlarının depremden daha az etkilenmesini sağlamıştır. İlçe 17 Ağustos 1999 depremini bu sebeple az hasarla atlatmıştır.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar