Dolar : Alış : 7.3877 / Satış : 7.4010
Euro : Alış : 8.9635 / Satış : 8.9797
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya2°CYoğun Kar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11085 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bartın Bir başka güzel

02 Mayıs 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Bartın Bir başka güzel
Bartın  Bir  başka  güzel
Vali Seyfettin AZİZOĞLU, Bartın 7 Eylül Anaokulu öğrencilerinin hazırlamış olduğu resim ve etkinlik sergisine katıldı.  
E Twinning Projesi kapsamında hazırlanan sergide minik öğrenciler hazırlamış oldukları çalışmaları sergilediler ve dans gösterileri yaptılar.
Miniklerin dans gösterilerini izleyen, sergiyi gezerek çalışmaları inceleyen Vali Seyfettin AZİZOĞLU sergi sonrası okul yönetimi ile bir araya gelerek okul ve öğrencilerin durumları hakkında detaylı bilgi aldı.
valı1
7 Eylül Anaokulu’nun bahçesinde düzenlenen sergiye Valimiz Seyfettin AZİZOĞLU’nun yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürü, okul yöneticileri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.
undefined
E Twinning Nedir ? 
eTwinning, Avrupa’daki okullar için oluşturulmuş bir topluluktur.
eTwinning; iletişim kurmak, işbirliği yapmak, projeler geliştirmek, paylaşmak; Avrupa’daki topluluğun bir parçası olmak için Avrupa ülkelerindeki katılımcı okullardan birinde çalışan personele (öğretmenler, müdürler, kütüphaneciler v.b.) yönelik bir platform sunmaktadır.
eTwinning, bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımı vasıtasıyla gerekli destek, araçlar ve hizmetleri sağlayarak okulların herhangi bir konuda kısa ve uzun vadeli ortaklıklar kurmasını kolaylaştırarak Avrupa’da okul işbirliğini teşvik etmektedir.
undefined
undefined

40. Turizm Haftası

A- A+
40. Turizm Haftası kutlamaları, turizm sektörü temsilcilerinden oluşan heyet tarafından Valimiz Seyfettin AZİZOĞLU’na gerçekleştirilen makam ziyaretiyle başladı.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Seyfettin AZİZOĞLU, Bartın’daki turizm faaliyetlerinin ağırlıklı olarak konuşulduğu ziyaretin ardından heyetin Turizm Haftası’nı kutladı.
“Turizm Haftası Kokteyli”
Vali Seyfettin AZİZOĞLU, Turizm Haftası vesilesiyle özel bir işletmede tertip edilen kokteylde Bartın’daki otel, pansiyon, restoran işletmecileri, tur acenteleri ve tur rehberleri ile bir araya geldi.
Sektörel sorunların ve önerilerin tartışıldığı, Bartın’daki turizm çalışmalarının ele alındığı birleşimde turizmcilerin önerileri ve istekleri Vali Seyfettin AZİZOĞLU tarafından tek tek alınarak bizzat not edildi.
Kokteylde, turizm haftasına katkıda bulunan firma temsilcilerine teşekkür belgeleri de verildi.  
“Basın Temsilcileriyle Turizmi Değerlendirme Toplantısı”
Vali Seyfettin AZİZOĞLU, Basın Temsilcileriyle Turizmi Değerlendirme Toplantısı’na katıldı.
Bartın’da turizmi geliştirmek, çeşitlendirebilmek ve dört mevsime yayabilmek amacı taşıyan altyapı yatırımları ve projelerin masaya yatırıldığı toplantıda Bartın’ı turizm sektöründe layık olduğu yere getirmede karşılaşılan sorunlar ele alınarak konuyu destekleyici fikirlerde basın temsilcileri ile istişarede bulunuldu.
“4 Mevsim Bartın Fotoğraf Sergisi”
Fotoğraf sanatçısı Satı ÖZDEMİR’in çalışmalarından oluşan “4 Mevsim Bartın” konulu fotoğraf sergisini ziyaret eden Vali Seyfettin AZİZOĞLU, beraberinde yer alan protokol mensupları ile sergiyi gezerek fotoğrafları inceledi.
“İpek Koza El Sanatları Sergisi”
Vali Seyfettin AZİZOĞLU, el sanatları ustası Sönmez TIĞ ve kursiyerlerinin ipek böceği kozalarını kullanarak sanata dönüştürdükleri el işi çalışmalarından derlenen “İpek Koza El Sanatları Sergisi”ni ziyaret etti.
Sergide ürünleri bir bir inceleyen Vali Seyfettin AZİZOĞLU ve diğer katılımcılar ipek kozasının sanata dönüşümünü usta öğreticiden adım adım uygulamalı olarak gördü ve dinledi.
Bartın’da bir zamanlar süsleme sanatı olarak revaçta olan fakat geçen zamanla unutulduğu belirtilen ipek koza sanatının yeniden canlandırılarak yeni nesillere aktarılacağı belirtildi.
Verilen bilgilerde ayrıca yüzyıllarca bozulmadan muhafaza edilebilen bu ürünler sayesinde Bartınlı kadınların aile ekonomilerine katkı sunmalarının yanında yöresel tel kırma işi başta olmak üzere diğer el işi ürünlerin de tanıtımına katkı sağlayacakları ifade edildi. 
İpek kozalarının süsleme sanatında kullanılması bakımından Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan sergide katılımcılar tarafından özellikle ipek kozalarından oluşturulmuş gelin el çiçeği, gelin tacı, sehpa süslemeleri ve fotoğraflı tablolar dikkat çeken ve ilgi gören ürünler arasında yer aldı.

BARTIN ADININ KAYNAĞI

  “PARTHENİA”dan Bartın’a dönüşen adın kaynağı “PARTHENİOS” dur. Bartın Irmağının antik çağdaki adı olan Parthenios; Yunan mitolojisinde, Tanrıların Babası OKENAUS’un çocukları olan yüzlerce tanrıdan birisi ve “Sular Tanrısı”dır. “Sular ilahı veya Muhteşem akan su” anlamlarına gelir. Bir başka anlamı da “Genç Kızlar için koro türküleri” veya tanrıça Athena’nın bir sıfatı olan “Genç bakire”…

Antik çağda, Parthenios adı verilen Bartın Irmağının kenarında kurulan Bartın Kentinin PARTHENİA adıyla anıldığı ve zamanla Bartın’a dönüştüğü yazılı kaynaklardan anlaşılmaktadır.

Ünlü ozan HOMEROS, İLYADA destanında; Truva kentini korumak için Anadolu’dan gelen cengaverlere Parthenios Irmağı’nın suladığı ülkeden de yiğitlerin katıldığını anlatır. Amasyalı Strabon da bir eserinde yine Parthenios’tan söz eder.

Bartın kentini, İ.Ö.14. yy’da Gaskalar sahiplenmiş… Sonra; Hititler, Frigler, İonlar, Kimmerler, Lidyalılar, Persler, Helenler, Pontuslular, Roma ve Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar yurt edinmişler.

Tarihi “Paphlagonia” bölgesindeki antik kentlerden; Sesamos (Amasra), Kromna (Kurucaşile) ve Erythinoi (Çakraz) Bartın sınırları içindedir.

Antik değerlerin en fazla görüldüğü yer Amasra ilçesidir. Dünyada tek olan Kuşkayası Yol Anıtı, kale ve üzerindeki armalar, Kilise ve Chapel, Bedesten, İnziva mağarası antik kentin görünen yüzleri sayılır. Tiyatro (5000 kişilik), Forum, Şeref yolu, akropol ve nekropol gibi bölümler toprak altındadır.

ESKİ ÇAĞLARDA BARTIN

Bartın’ın ilk sahiplerinin,M.Ö.14.yy.da Gaskalar ve M.Ö.13.yy’da Hititler olduğu kabul edilmekte,daha sonra Bolu Havalisine yerleşen Bitinyalılar ile Kastamonu Havalisinde hüküm süren Paflagonyalıların,sınırlarını Parthenios’a kadar Genişlettikleri böylece Bartın Topraklarının bu iki egemenliğin sınırları içinde yeraldığı bilinmektedir.M.Ö.12.yy.sonlarında Bithynie Bölgesindeki Bartın Friglerin, Paplagonie Bölgesindeki Amasra Fenikelilerin eline geçmiş, Fenikeliler; Amasra (Sesamos), Ereğli (Heraklia), Sinop(Sinope) ve Tekkeönü’nde (Kromna) ilk Sayda Kolonilerini oluşturmuşlardır.

M.Ö. 9.yy.da Akdeniz’deki güç dengelerinin bozulmasıyla Fenikeliler ve ortakları Karyalılar Amasra ve Kromna’yı terkettiler.Bartın ve çevresi,M.Ö.7.yy.sonlarında Kimmerlerin,M.Ö.6.yy.da Lidyalıların, M.Ö.547 yılında da Perslerin hakimiyetine girdi. 216 yıllık Pers döneminde Karadeniz Kolonileri Perslon dostluğu sayesinde uzun süre bu statülerini korudular.

M.Ö. 334 yılında, Makedonya Kralı İskender, Perslerin hakimiyetine son vererek bölgenin sahibi oldu.Bartın ve Ulus’un yönetimini “General Eumenes”, Amasra ve Tekkeönü’nün yönetimini de Fridya Satrabına bıraktı.Ancak, Amasra yönetimi M.Ö.302-286 yılları arasında el değiştirerek Kraliçe Amastris tarafından yönetilmeye başlandı.M.Ö. 12. yy’dan beri Sesamos adıyla anılan kent 16 yıllık Kraliçe Amastris Döneminden sonra kraliçenin adını aldı.Bu dönemde; Kromna (Tekkeönü), Tios (Filyos-Hisarönü) ve Kyteros (Gideros) sitelerinden oluşan Symoikismos Siteler Birliğine Başkent oldu.M.Ö.286 yılında Kraliçe Amastris,oğulları tarafından bindiği gemi batırılmak suretiyle öldürülünce kent yeniden Eumenes’ce yönetilmeye başlandı.Amasra ve Bartın çevresi yöredeki savaşlar sonrasında M.Ö.279 yılında Pontus Krallığının egemenliğine girdi.

BİZANS DÖNEMİNDE BARTIN

M.Ö. 70 yılında Anadolu’ya giren Romalılar Pontus Krallığının Egemenliğine son vererek yöreye sahip oldular.Roma döneminde Bitinya ve Pontusun Paflagonyadaki bölümü Bitinya-Pontus eyaleti olarak Satraplıkla yönetilmeye başladı.Amasra bu eyaletin Pontus bölümü başkenti oldu.M.S.395 yılına kadar Roma İmparatorluğu’nun, Roma-Bizans bölünmesi üzerine de Bizansın payına düşen Bartın ve çevresi uzun yıllar Bizans’ın hakimiyetinde kaldı.

ORTAÇAĞDA BARTIN VE AMASRA

Bartın ve çevresi M.Ö. 390 yıllarında Hazar hükümdarı Sahip Han komutasındaki Peçenek ve Kumanların, M.S. 798 yıllarında Abdülmelik komutasındaki Müslüman Arapların, 800 yıllarında Selçukluların ve 865 yıllarında da Rusların yoğun akınlarına hedef oldu.

Türklerin yöreye ilgisi 1084 yıllarında başladı. Kutalmışoğlu Süleyman Bey’in Komutanlarından Emir Karatigin 1084 yılında Sinop, Çankırı,Kastamonu ve Zonguldak’ı alarak yörede Bartın, Ulus, Eflani, Safranbolu ve Devrek’i de kapsayan bir Türk Emirliği kurdu.Ancak, 1086 yılında Süleyman Bey’in ölümü ve 1096 yılında başlayan 1.Haçlı Seferleri, Kuzeybatı Anadolu’ya yerleşen Türkler açısından ciddi sıkıntılar yarattı.Haçlı müttefiklerle Bizans arasında yapılan anlaşma sonrasında başta Amasra, Sinop ve Ereğli olmak üzere İstanbul’dan Samsun’a kadar tüm Karadeniz sahili yeniden Bizans’ın hakimiyetine girdi.

Bartın ve çevresi ise Bizans’tan sonra 11.YY sonlarında Anadolu Selçuklularının eline geçti.200 yıllık Selçuklu döneminden sonra 1326’da Kastamonu yöresine hakim olan Candaroğulları Beyliği ve 1392’den itibaren de Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde yer aldı.

OSMANLI DÖNEMİNDE BARTIN

1402 yılında yapılan Ankara savaşı sonunda bir ara İsfendiyaroğlu Beyliği’nin eline geçen kent 1461 yılında tekrar Osmanlı Devleti egemenliğine girmiştir.1460 yılına gelindiğinde, Bartın ve Çevresi; Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde, Amasra ise Ceneviz Kolonisi idi.Anadolu’da Türk birliğini sağlamak Cenevizlilerin elinde bulunan Karadeniz ticaretini ve denizyolunu ülkesine kazandırmak amacıyla Kuzey Anadolu Seferine hazırlanan Fatih Sultan Mehmet Han, ilk hedef olarak Amasra, Kastamonu ve Sinop’ seçti.1460 yılında, Fatih Sultan Mehmet Üsküdar’dan avlanmak bahanesiyle yola çıkarken,Mehmet Paşa Komutasındaki Osmanlı Donanması da denizden hareket etti.Fatih Bolu’ya geldiğinde Kastamonu ve Sinop yörelerine hakim olan ve Candaroğulları Beyliği’nin devamı sayılanİsfendiyaroğulları’nın Beyi İsmail Bey, padişaha kıymetli eşyalar göndererek bağlılığını bildirdi.Yoluna devam eden Fatih Ekim ayında Bartın’a gelip ordugahını bugünkü Orduyeri’ne kurdu.Donanmayla haberleşme sağlayan haberciler, Donanmanın Amasra açıklarında göründüğünü bildirdiklerinde , Amasra üzerine yürüyen Fatih, Ceneviz Senyoru’ndan kan dökülmemeden Amasra’yı teslim aldı.

Bartın, Osmanlı döneminin 1460-1692 yılları arasında Anadolu Beylerbeyliği’ne bağlı Bolu Sancağı sınırları içinde yer aldı.Bolu Sancağının kaldırılmasıyla 1692-1811 yılları arasında Voyvodalıkla yönetilen Bartın, 1811 yılında da Kastamonu Vilayetine bağlı olarak yeniden kurulan Bolu Sancağına bağlandı.Bu dönemde ticari potansiyeliyle bölgenin Pazar yeri olan ve Oniki Divan adını alan Bartın, 1867 yılında ilçe oldu. 1876 yılında da Belediye Teşkilatı kuruldu.

CUMHURİYET DÖNEMİNDE BARTIN

1920 yılında Zonguldak Mutasarrıflığına bağlanan Bartın’ın 1924 yılında Zonguldak’ın il olmasıyla birlikte bu ilin ilçesi haline gelmiştir.07 Eylül 1991 tarihinde de 28.08.1991 tarih ve 3760 sayılı yasayla il statüsüne kavuşmuştur

Bartın iline bağlı ilçelerden Osmanlı döneminde ilçe iken Cumhuriyetle birlikte bucak statüsüne düşürülen Amasra; 1987 yılında yeniden, Ulus;1944 yılında, Kurucaşile; 1957 yılında ilçe olmuştur.

Bartın’ın halen Merkez, Amasra, Ulus ve Kurucaşile olmak üzere 4 ilçesi, Arıt Kozcağız, Kumluca ve Abdipaşa beldeleriyle birlikte 264 köyü vardır.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar