- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11814 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

BALKANLIOĞLU’nun İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY’u Anma Günü Mesajı

10 Mart 2018 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»BALKANLIOĞLU’nun İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY’u Anma Günü Mesajı
BALKANLIOĞLU’nun İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY’u Anma Günü Mesajı

Vali İrfan BALKANLIOĞLU’nun İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY’u Anma Günü Mesajı

            Bugün; Devletimizin ve Cumhuriyetimizin istiklal ve istikbal mücadelesindeki ruhunu yansıtan “İstiklal Marşı”nın kabulünün 97. yıldönümünü Milletçe, Milli birlik ve beraberlik içinde kutlamanın kıvancını yaşıyoruz.

            İstiklal Marşımız, Necip Türk Milletinin Milli Mücadele günlerinde hissettiği duyguları destansı bir üslupla ifade eden bir şaheser olmakla birlikte, dün olduğu gibi bugün de ellerinde bayrak, dillerinde tekbirle vatanını savunan insanımızın üzerinde ittifak ettiği mümtaz bir metindir.

            Aziz Milletimizin, Milli ve Manevi değerlerini, acılarını ve duygularını yüreğinde hisseden, Vatan ve Bayrak sevgisinin timsali üstat Mehmet Akif, cephelerde, kahraman ordumuzun içinde, Anadolu’nun her karış toprağında abideleşen İstiklal ruhuyla İstiklal Marşımızı, kaleme aldı. Aynı zamanda İstiklal mücadelemizi zafere götüren süreçte, bilgisini ve heyecanını kürsülerdeki konuşmalarıyla, at sırtında Anadolu’da yaptığı seyahatlerle, derinlikli yazılarıyla Milli Mücadele ruhunun alevlenmesinde umut ışığı oldu. Bu vesile ile İstiklal Şairimiz, Büyük Mütefekkir Mehmet Akif ERSOY’u vefatının 82. yılında rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.

            İstiklal Marşımız, “Kahraman Ordumuza” ithaf edilen ve Aziz Milletimizi “Ebediyyen sana yok, ırkıma yok izmihlal” diye müjdeleyen, İstiklal Savaşı’nın tasviri ve tarifi mümkün olmayan güç şartları altında yerini bulduğu, vatanı işgal kuvvetleri tarafından paylaşılan ve tarih sahnesinden yok edilmek üzere olan bir milletin hasletlerini ve değerlerini en veciz şekilde ifade eden bir destandır.

            Bu duygu ve düşüncelerle; İstiklal Marşı’mızın kabulünün 97. yıldönümünde, Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY ve Ay Yıldızlı Bayrak uğruna canlarını feda eden bütün Şehitlerimizi ve Gazilerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere İstiklal Marşı’nı kabul eden TBMM üyelerini rahmet, minnet ve şükranla anıyor, bu vesile ile Saygıdeğer Sakaryalı vatandaşlarımıza en kalbi duygularımla saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

12 MART İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA PROGRAMI

SAAT     :               YER                                                       PROGRAM                                          :
11.00                      Şehit Erol Olçok Anadolu Lisesi            * Açılış
(Serdivan)                                                 -Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı
-Kur’an-ı Kerim Tilaveti
-Günün Anlam ve Önemini Belirtilen Konuşmalar
-Serdivan Anadolu İmam Hatip Lisesinin
hazırlamış olduğu İstiklal Marşı / İstiklal Harbi
konulu tiyatro gösterisi
-Ödül Töreni
-Kapanış

SAKARYA VALİLİĞİ

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar