Dolar : Alış : 7.7975 / Satış : 7.8116
Euro : Alış : 9.2988 / Satış : 9.3156
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya17°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 10871 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Balıkçıların 140 günlük hasreti sona eriyor…

31 Ağustos 2020 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Balıkçıların 140 günlük hasreti sona eriyor…
Balıkçıların 140 günlük hasreti sona eriyor…

Tarım ve Orman Bakanlığı’nca ’2020-2021 Su Ürünleri Av Sezonu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin katılımıyla bu gece Giresun Merkez Limanı’nda açılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, su ürünleri av sezonu, gırgır ve trol yöntemi ile avcılık yapacak balıkçılar için Karadeniz, Marmara ve Ege Denizinde 1 Eylül’de, Akdeniz’de ise 15 Eylül’de başlayacak. Avcılık faaliyetleri 15 Nisan 2021 itibarıyla sona erecek. Geleneksel yöntemlerle avcılık yapan kıyı balıkçıları ise getirilen düzenlemelere uymak şartı ile avcılık faaliyetlerini yıl boyunca yapabilecek.

ERDOĞAN, DENİZE BALIK YAVRULARI BIRAKACAK

Bu gece Giresun Merkez Limanı’nda düzenlenecek, 2020- 2021 avcılık sezonu açılış programında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından denize kalkan ve mersin balığı yavruları bırakılacak.

SU ÜRÜNLERİ ÜRETİMİNDE CUMHURİYET TARİHİ REKORU

Öte yandan geçen sezon açılışında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından müjdesi verilen ’Su Ürünleri Kanunu’ değişikliğinin hayata geçmesiyle yasa dışı avcılıkla daha etkin mücadele edildi. Düzenlemeyle balıkların ve kurallara uygun avcılık yapan balıkçıların hakları korunmuş oldu. Düzenlemenin de etkisiyle geçen yıl toplam 837 bin ton su ürünleri üretimi gerçekleştirilerek, cumhuriyet tarihinin üretim rekoru kırıldı.

DENİZLERDE IŞIKLA AV YASAK

Karadeniz’de ve iç sularda ışıkla avcılık yasak olduğu belirtilen açıklamada “Avcılık yoluyla elde edilen su ürünlerinden 50 kg ve üzerinde olan miktarların naklinde nakil belgesi alınması zorunludur. 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, su ürünleri teknisyeni, teknikeri, su ürünleri ve balıkçılık teknolojisi mühendisi istihdam eden balıkçı gemileri, su ürünleri kooperatif, birlik, üretici birlikleri veya üst birliklerine nakil belgesi düzenleme yetkisi verilebilecektir. Bölgemizde çıkan türlerin asgari avlanma boyu: hamsi 9 cm, istavrit 13 cm, sardalya 11 cm, palamut 25 cm, Mezgit 13 cm, lüfer 18 cm, kırlangıç 18 cm, kalkan 45 cm, Eşkina 35 cm, dil 20 cm, barbunya 13 cm ve tekir 11 cm dir. Hamsi, sardalya ve istavritte ağırlıkça yüzde 15, diğer su ürünlerine ise ağırlıkça yüzde 5 istisna tanınır” ifadelerinde bulunuldu.

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Necdet Çiçek, 4 yıl süre ile yürürlükte kalacak olan tebliğlerin büyük bir titizlikle hazırlandığını, bu hazırlık sırasında bütün paydaşların görüşlerine başvurulduğunu hatırlattı. Çiçek “Kaynaklarımızın korunması, sürdürülebilir balıkçılığın sağlanması, geleceğimizin ve zenginliğimizin yok edilmemesi için avlanma usul ve esaslarına uyulması gerektiğini belirterek 2020-2021 av sezonunun tüm balıkçılarımız için bol kazançlı ve bereketli geçmesini dilerim” dedi.

▷ Balık: Hareketli Resimleri, Gifleri & Animasyonları - %100 ÜCRETSİZ!
Balıklar Gezegeni: Balık Diyarına Hoşgeldiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar