Dolar : Alış : 7.3877 / Satış : 7.4010
Euro : Alış : 8.9635 / Satış : 8.9797
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya7°CKar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11080 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bakmaya kıyamadığımız vadi “TALAN SAHASI”

04 Ağustos 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Bakmaya kıyamadığımız vadi “TALAN SAHASI”
Bakmaya kıyamadığımız vadi “TALAN SAHASI”

Korunması gereken ve risk altında olan bitki ve habitatların yaşam alanıdır Kamilet Vadisi

Sakarya Kültürel ve Doğal Kaynakları Koruma  Derneği Kamilet Vadisinde  baskılara  boyun  eğilmemesi için harekete  geçti.

Sakaryalı  Doğa  Savaşçıların  öncüsü  Fehmi DUMAN  “Karadeniz Bölgesinde  plansız  proğramsız  Harita  üzerinden projelerin  çıktıları ile uğraşıyoruz. Sakaryalı  Doğa  savaşçıları her  zaman  hazır olarak  beklemekte  kısa  sürede  bölgeye  intikal  edeceğiz”dedi

Kamilet vadisi binlerce endemik türün ev sahibi.

Ve şimdi hepsi HES tehdidi altında

doga

ARHAVİ1

Bakmaya kıyamadığımız vadilerin talan edilmesine izin vermeyeceğiz!

YOK OLMADAN GÖRÜLMESİ GEREKEN GÜZELLİK

Bölgede yapılması planlanan hidroelektrik santralleri (HES) sebesiyle yok olma tehditi altında bulunan, Türkiye’nin insan eli değmemiş ender yerlerden biri Kamilet Vadisi. Ve şimdi belki de bu doğa harikasını görmek için son fırsatınız…

Kamilet vadisi Karadeniz’in son günlerde en çok tartışılan vadilerden biri. Artvin’in Arhavi ilçesine 15 kilometre uzaklıkta bulunan vadi, Türkiye’nin en önemli doğal alanarından biri. Fırtına Vadisiyle birlikte, Avrupa’da korunması gereken 100 sıcak noktadan biri. En önemli özelliği ise insan elinin değmemiş olması.

Yaklaşık 11 bin bitki türüne ev sahipliği yapan Kamilet Vadisi, bu sayı ile zaten Türkiye’nin en zengin biyolojik çeşitlilik gösteren havzalardan biri olduğu kanıtlıyor. Burada yetişen bitki türlerinin yüzde 40’i, tıbbı bitki özelliği taşıyor. Kırık ve devrik ağaçların çokluğu ise dokunulmamış bir doğaya sahip olduğunun göstergesi. Yaban hayat zenginliği bakımından da Türkiye’nin en çok çeşit barındıran bölgelerinden biri. Besin zincirinin en üst halkası olan ayı populasyonunun en çok görüldüğü yerlerden biridir.


      Doğası bu kadar zengin olan bir alan, maalesef tehlike altında. Bölgede yapılması planlanan 3 adet HES,  30 bin hektarlık el değmemiş bir doğa harıkasını tehdit ediyor. Henüz yol çalışmaları sürecinde olmasına rağmen, doğa bunun zararlarını görmeye başladı bile. İki yıl önce vadinin şahikası Mençuna Şelalesi üzerinde yapılan yol çalışması sonucu, Kamilet’in berrak suyu uzun süre çamurlu aktı. Bu da özellikle şelalenin turistik cazibesini kaybetmesine neden oldu. Şelalenin döküldüğü doğal havuz ise organik madde birikiminin artışından ötürü yosunlarla kaplandı.

Yol yapımı ve HES çalışması şimdilik durdurulmuş vaziyette. Çevre korumacılar, aktivistler ve köylüler, el birliği ile bu projelerin hayata geçirilmemesi için çaba sarfediyor. Diğer bölgelerden farklı olarak Kamilet, burada yaşıyan hemen hemen tüm politik görüş ve grupların birlikte mücadele verdikleri protestolara sahne oluyor. Yani herkes, bu doğa harıkasını korumaya çalışıyor.

         Kamilet Vadisi, özellikle bu mevsimde en güzel zamanlarını yaşıyor. Yol çalışmaların kısa süreli verdiği hasar, şimdi doğa tarafından bertaraf edilmiş durumda. Ancak vadinin girişinde bulunan ÇifteKemer Köprüsü’nün yanındaki yol çalışmaları, doğaya verilen zararın boyutunu ortaya koyuyor. Sadece o çalışma bile, Kamilet’in başına gelebilecek felaketin bir fragmani  Yine de yaşanan tüm bu olumsuzluklara inat Kamilet Vadisi, Karadeniz Bölgesinin yeni turistik cazibe merkezi olma yolunda ilerliyor. Vadinin girişinde bulunan, 18. yüzyıla ait Çiftekemer Körüsü tam anlamıyla turist akınına uğramış durumda. Yan yana bulunan iki köprü, özellikle fotoğrafçilar tarafından büyük ilgi görüyor.

Köprünün az ilerisinde bulunan dar stabilize yol, 3 km sonra sizi Mençuna Şelalesine götürüyor. Özellikle hafta sonları ziyaretçi akınına uğrayan bölgede açılmış olan Mençuna Restaurant ve hemen yanıbaşındaki Mençuna Konakları, vadiye gelen konukları ağırlıyor. Şelaleye gitmeden önce burada bir mola verin. ve hatta burada kalın… Ahşaptan yapılmış, tertemiz odalarda, sadece Kamilet Deresi’nın sesini duyarak mışıl mışıl uyuyacaksınız. Eğer mayonuz da yanınızda ise şelalelerin döküldüğü yerlerde oluşan doğal havuzlarda yüzebilirsiniz.

KARAKOVAN FARKLI

Mençuna Şelalesi’ne ulaşmak için  orman içinde 30 dakikalık bir yolculuk sizi bekliyor. Muthiş bir manzara eşliğinde yapılan yolculuğun sonunda 90 metre yüksekliğinde şelaleye ulaşıyorsunuz. Bölgede irili ufaklı bir çok şelale bulunuyor.

Kamilet Vadisi, muhteşem doğasının yanısıra zengin bir mutfak kültürüne de sahip. Sadece vadide yapılan ve yaban dağ soğanıyla hazırlanan muhlamasının tadına mutlaka bakmalısınız. Ayrıca diğer tüm yemeklerde yörede doğal koşullarda yetişen ürünlerde yapılıyor. Kaymak, tereyağı, yumurta, biber, fasulye, lahana…. Hepsi bu eldeğmemiş vadide, kimyasal herhangi gübre kullanılmadan üretilen tatlar….

Vadinin en önemli ürünüyse bal. Türkiye’nin en güzel ve en sağlıklı ballarından biri burada üretiliyor. Zengin çiçek türleri ve bol miktarda kestane ağacı da bu vadideki eşsiz balın tadına tat katıyor. Ancak bölgenin gerçek bal üretim şekli, karakovan. Silindir biçimindeki karakovanlar, bölgede sıkça bulunan ve lezzetli balı kilometrelerce öteden tanıyan ayılardan balları korumak için sarp kayalıklara, 20-30 metre yüksekiğe yerleştiriliyor.  Bu eziyetli ve tehlikeli geleneksel bal üretim şekli, Kamilet’in balını da benzersiz kılıyor.

         Kamilet Vadisi, el değmemiş zengin doğasıyla Türkiyenin en güzel yerlerinden biri. Birçok endemik türü bünyesinde barındıran vadi, milli park olmayı çoktan haketmiş. Ve milli park olursa, belki onu tehdit eden unsurlardan korunması mümkün olabilir. Burası, bisiklet ve fotoğraf sevenler için eşsiz bir destinasyon.

    Bu muhteşem el değmemiş güzelliği mutlaka görün! Belki de ilginiz, bu vadinin yaşamasına sebep olacak.

 Kamilet Vadisi’ne gitmek için öncelikle Trabzon veya Batum Havaalanı’na varmanız gerekiyor. Oradan Arhavi’ye hem otobüs hem de dolmuş seferleri mevcut. Arhavi’ye geldikten sonra Kamilet Vadisi’ne 15 km lık bir mesafe kalıyor, fakat burada toplu taşımacılık yok. Üç seçenek var: Taksi tutabilir, bisiklete binebilir ya da sıkı bir doğa yürüyüşüne hazırsanız, yürüyebilirsiniz. Tabii bu parkurun tamamını, munferit olarak arabayla da gidebilirsiniz.

 

 

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar