Dolar : Alış : 7.3985 / Satış : 7.4118
Euro : Alış : 9.0044 / Satış : 9.0206
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya18°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11120 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bakliyat kimyasal kullanımını azaltan bir üründür

03 Mayıs 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Bakliyat kimyasal kullanımını azaltan bir üründür
Bakliyat kimyasal kullanımını azaltan bir üründür

Çiftçi-Sen Genel Örgütlenme Sekreteri Adnan Çobanoğlu, BM’nin 2016’yı ‘Bakliyat yılı’ ilan ettiğini belirterek, “Kimyasal, endüstriyel tarımın bakliyata teşviki söz konusu olursa ‘Bakliyat Yılı’ olma esprisi ortadan kalkar. Daha az enerji tüketmek istiyorsanız bakliyatı önemseyin” dedi.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) 2 yılda bir gerçekleştirdiği 30’uncu FAO Avrupa Bölge Konferansı, Antalya’da başladı. 6 Mayıs’a kadar devam edecek konferansta, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in başkanlığında yarın gerçekleşecek ana konferans öncesinde FAO sivil toplum örgütleri toplantısı yapıldı.

Toplantı sonrası sivil toplum örgütleri adına Çiftçi-Sen Genel Örgütlenme Sekreteri Adnan Çobanoğlu, Uluslararası Gıda İşçileri Sendikası adına Svetlana Boincean, Finlandiya gençliği ve bakliyatçıları adına Aslak Holmberg ve Uluslararası Topluluk Destekli Tarım Ağı’ndan Judith Hitchman tarafından yapıldı. Adnan Çobanoğlu, 2 gün süren ve 53 örgütten 56 temsilcinin katılımıyla yoğun bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirterek, toplantılarda resmi toplantıya neler sunacakları, FAO içinde sivil toplum ve demokratik kitle örgütlerinin, yerel ve ulusal bazda hareket eden örgütlenmelerin ortak taleplerinin neler olacağının tartışıldığını söyledi.

Toplantılarda küçük aile tarımının, agro-ekolojinin, küresel ısınmaya karşı çözüm olduğunun, endüstriyel tarımın ortaya çıkardığı zararların dile getirildiğini belirten Çobanoğlu balıkçıların, tarım işçilerinin, çiftçilerin taleplerinin de ele alındığını aktardı. Adnan Çobanoğlu, ayrıca tarım arazilerinin amaç dışı kullanımının büyük riskler taşıdığı, doğayı yok ettiği ve gelecek için tehlike yarattığı konusunda da fikir birliği sağlandığını vurguladı.

‘BAKLİYATI ÖNEMSEYİN’

Bu yılın BM tarafından ‘Bakliyat yılı’ ilan edildiğine dikkat çeken Çobanoğlu, sivil toplum örgütleri toplantısında bakliyatın öneminin de tartışıldığını belirterek, bakliyatın küçük üretici tarımı olduğuna dikkat çekti. Bakliyatın aynı zamanda hayvan besin kaynağı ve dünyayı soğutan bir ürün olduğunu kaydeden Çobanoğlu şöyle konuştu:

“Bakliyat kimyasal kullanımını azaltan bir üründür ama bakliyat yılı olarak kimyasal, endüstriyel tarımın bakliyata teşviki söz konusu olursa ‘Bakliyat yılı’ olma esprisi ortadan kalkar. Daha az enerji tüketmek istiyorsanız bakliyatı önemseyin. Toprağı kimyasallarla beslemeyin. Bakliyatta küçük üretici tarımının önünü açacak, küçük üreticinin pazara erişimini sağlayacak tarzda teşvikler yapın. Gıda egemenliği, gıda güvencesi için bu önemlidir. Endüstriyel tarım, bakliyatı, çeşitliliği öldürür.”

SAVAŞLAR DURDURULSUN

Mülteci sorununun da ayrı bir başlık olarak toplantılarda gündeme geldiğini aktaran Adnan Çobanoğlu, “Mülteci sorunu gıda problemini de beraberinde getiriyor. Bütün savaşların durdurulması gerekiyor. Küçük üreteciler tarlasını işleyemez, hayvanlarını otlatamaz hale geliyor. Bu nedenle bu soruna acil çözümler üretilmesinde hemfikir olduk” dedi.

dogayla-

sakarya1

Doğayla dost olan küçük çiftçilerdir

FAO toplantısında Çiftçi Sen adına konuşan Adnan Çobanoğlu: Endüstriyel tarım küresel iklim değişikliğine neden olmakta, bizim üretim tarzımız ise dünyayı soğutmaktadır

Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) 30. Avrupa ve Orta Asya Bölgesel Konferansı öncesinde STK Danışma Toplantısı dün Antalya’da başladı.
Bugün sona erecek toplantıda açılış konuşmasını yürütücü komite adına Svetlana Boincean, ev sahibi örgüt Çiftçi Sen adına Adnan Çobanoğlu, FAO adına
Vladimir Olegovich Rakhmanin ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı adına Ali Recep Nazlı yaptı. Toplantı açılış konuşmalarının ardından çeşitli tartışma başlıkları altında devam etti.


‘Şirket tarımına destek veriliyor’
Çiftçi Sen adına konuşan Adnan Çobanoğlu gıda şirketlerinin politikalarına dikkat çekti. “Bu gün burada varlığımızı nasıl devam ettireceğimizi, bizi çiftçilikten uzaklaştırmak isteyen gıda şirketlerine ve bu şirketleri destekleyen tarım politikalarına karşı nasıl bir hat tutturacağımızı, Birleşmiş Milletlerin aldığı kararları hükümetlere nasıl uygulatacağımızı konuşacağız” diyen Çobanoğlu şu ifadeleri kullandı: “Hepiniz biliyorsunuz Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 66. oturumunda 2014 yılı resmi olarak “Uluslararası Aile Çiftçiliği Yılı” olarak ilan edilmiştir. 2014 yılında hükümetler aile çiftçiliğini ulusal gündemlerinde tarım, çevre ve sosyal politikalarının merkezine oturtmaları gerekirken ne yazık ki birçok ülkede bu yapılmamış aksine endüstriyel tarıma, şirket tarımına destekler artmıştır.”

‘Etik ve hukuk tanımıyorlar’
Adnan Çobanoğlu şirketlerin hukuku tanımadığına şu sözlerle vurgu yaptı: Gıda egemenliğimizi elimizden almak isteyen şirketler/sermaye, tarımsal üretim için gerekli olan tohumlarımızı, sularımızı, topraklarımızı elimizden almak için hiçbir etik ve hukuksal kural tanımıyorlar. İstediklerini elde etmek için her türlü şiddete, savaşa başvuruyorlar. Daha geçen ay, Brezilya da 20 yıl önce toprak işgalinde bulunduklarından dolayı katledilen arkadaşlarını anmaya hazırlanan Topraksız Köylü Hareketi MST’nin yerleşim kampına 7 Nisan 2016 gecesi askeri polis ve özel güvenlik güçleri saldırı düzenledi ve 2 MST’liyi öldürdü 7’sini de yaraladı.

‘Örgütlenmeli, sesimizi duyurmalıyız’
“Endüstriyel tarım küresel iklim değişikliğine neden olmakta, bizim üretim tarzımız ise dünyayı soğutmaktadır” diyen Çobanoğlu konuşmasının sonunda şu ifadeler yer aldı: “Doğayla dost olan, onu sömürmeyi değil koruyup kollamaya çalışan bizim üretim (küçül üretici tarımı) tarzımızdır. Bizler insanları açlıkla terbiye etmeye çalışanlardan değiliz. Aksine bizlerin üretim tarzı açlığa, gıdasızlığa çaredir. Bu nedenledir ki, sadece kendimiz için değil insanlığın ve tüm canlıların yaşam hakkı için, doğanın korunması ve sürdürülebilir bir yaşam için örgütlenmek, sesimizi duyurmak zorundayız.”

 

aralık73

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar