Dolar : Alış : 7.1924 / Satış : 7.2054
Euro : Alış : 8.7811 / Satış : 8.7969
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya14°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11268 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bakan Ağbal Referandum için seslendi

05 Mart 2017 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Bakan Ağbal Referandum için seslendi
Bakan Ağbal Referandum için seslendi

Sakarya’da  bir dizi program için gelen Maliye Bakanı Naci Ağbal, muhasebeci ve mali müşavirlerle buluşmasında referandumla ilgili konuşarak mevcut parlementer sistemin Türkiye’yi ileriye taşıyamayacak durumda olduğunu söyledi.

Ağbal, “Mevcut parlamenter sistem aksakliklarıyla, yanlışlarıyla Türkiye’yi ileriye taşıyacak yapıda değil” dedi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bugün bir dizi program için Sakarya’ya geldi. Sabah erken saatlerde programlarına başlayan Bakan Ağbal, Serdivan İlçesinde Sakarya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası(SMMMO)’ya bağlı muhasebeci ve mali müşavirlerle kahvaltıda buluştu. Kahvaltı programına Ak Parti Sakarya Milletvekilleri Ayhan Sefer Üstün ile Mustafa İsen, Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Ak Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç ve oda üyeleri katıldı.

Bakan Ağbal, referandumla ilgili yaptığı konuşmada mevcut parlemeneter sistemin Türkiye’yi ileriye taşıyacak durumda olmadığına işaret ederek, “Niye bu anayasa değişikliğini yapıyoruz?  Nereden çıktı? Çünkü sistem sürdürülebilir değil. Mevcut parlamenter sistem bütün aksaklıklarıyla, eksiklikleriyle, yanlışlarıyla Türkiye’yi ileriye doğru taşyacak bir yapıda değil. Sürekli sıkıntılar çıkarıyor, sürekli bir takım engeller çıkarıyor.” diye konuştu.

Ekonomide köklü bir değişim yaşanmazsa Türkiye’nin ülkeler arasındaki yarışta geride kalacağını ifade eden Bakan Naci Ağbal, “Ekonomide köklü değişim diyoruz. Biraz önce  sayın valimizle görüşüyoruz, milletvekillerimizle görüşüyoruz. Biz ekonomide köklü bir değişim ve dönüşümü başarmazsak bir şekilde bu yarışta geri kalırız. Teknolojiye daha fazla önem vereceğiz. Ar-Ge’ye daha fazla önem vereceğiz, inovasyona daha fazla önem vereceğiz. Teknolojik, katma değeri yüksek bir ürün ve sanayi yapısına geçeceğiz.” dedi.

Bakan Ağbal, mevcut sistemde yasamaa, yürütme ve yargının birbirine girdğini ve yeni anayasada bu durumun düzeleceğini kaydederek şöyle dedi:  “Kuvvetler arasındaki iş bölümü bilinçsiz. Bugün yasama ile yürütmenin yetki alanları birbirine girmiş durumda. Bazen yürütme yasama gibi hareket ediyor, yasama yürütme gibi hareket ediyor. Yargı da hepsi gibi hareket ediyor. Bazen bir bakıyorsunuz yargı, yasamanın yerine geçmiş icraata yön veriyor. Bu anlamda bu sistem bütün kuvvetleri kendi olmaları gereken alanda yeniden konumlamış oluyor. Siyasetimizde uzlaşıyı sağlayacak. Artık siyaset, çok daha geniş halk kitlelerine hitap eden programlar, projeler üretmek zorunda kalacak. Siyaset yumuşatılacak. Yeni anayasa seçim dönemlerini bir gerginlik dönemi olmaktan çıkaracak.”

Muhasebecilerin sorunlarnı dinleyen Bakan Naci Ağbal, oda üyelerinin kendisine yönelttikleri soru üzerine 4. dönem geçici vergi beyannamesinin tamamen kaldırılacağını belirterek, “Başkanımıın bahsettiği 4. dönem geçici vergi beyannamesini kaldıracağız. Bir sıkıntı olmaz.” dedi.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar